ورود به جانویس

چگونه در کوتاه‌ترین زمان ممکن از شر سردرد خلاص شویم؟

چگونه در کوتاه‌ترین زمان ممکن از شر سردرد خلاص شویم؟
چگونه در کوتاه‌ترین زمان ممکن از شر سردرد خلاص شویم؟

اگر عنوان این مقاله توجه شما را جلب کرده است، پس حتما تجربه‌ی سردرد را دارید. من کاملا درک می‌کنم که این درد موذی تا چه اندازه می‌تواند آدم را از پا بیندازد و دنیا را متوقف کند!

در ایالات متحده ۹۶ درصد از مردم، در مقطعی از زندگی خود سردرد را تجربه می‌کنند. این احتمال در خانم‌ها نیز بیشتر است و بیشتر با آن درگیر می‌شوند.

طبق گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، بیشتر افراد حداقل یک بار در سال سردرد را تجربه می‌کنند؛ اما همه‌ی سردردها یکسان نیستند. سردرد می‌تواند ضربان داشته باشد، تیر بکشد یا با فشار همراه باشد. این می‌تواند ثابت یا متناوب باشد؛ شاید به سختی متوجه آن شوید، شاید هم به بدترین درد زندگی شما تبدیل شود. در حالی که متوسط ​​سردرد تنشی در عرض چهار تا شش ساعت از بین می‌رود، حملات میگرنی (که فقط سردرد نیستند) می‌توانند تا ۷۲ ساعت طول بکشند.

سوال اینجاست که این درد واقعا از کجا می‌آید؟ نکته‌ی عجیب داستان این است که در واقع هیچ گیرنده‌ی دردی در بافت مغز شما وجود ندارد. بنابراین احساس درد زمانی رخ می‌دهد که گیرنده‌های درد در حمایت از ساختارهای مغز فعال شوند.

با این اوصاف، با عوامل ژنتیکی و محیطی که در متفاوت بودن نحوه‌ی تجربه‌ی سردرد افراد نقش دارند، بیشتر سردردها بیش از یک علت دارند. بیایید در مورد انواع سردردها و راه‌هایی برای خلاص شدن از آن‌ها صحبت کنیم.


رایج‌ترین انواع سردرد کدام‌اند؟

ویرایش سوم طبقه‌بندی بین‌المللی اختلالات سردرد (ICHD-III) ابزاری است که توسط پزشکان برای تشخیص سردرد استفاده می‌شود. این اختلالات سردرد اولیه (سردردهایی را که نمی‌توان با شرایط، بیماری یا آسیب توضیح داد)، به این چهار دسته طبقه‌بندی می‌کند:

  • سردرد تنشی (TTH): این شایع‌ترین نوع سردرد است و معمولا فقط باعث درد خفیف تا متوسط ​​می‌شود. آن‌ها به هر دو طرف سر ضربه می‌زنند.
  • میگرن: میگرن یک بیماری عصبی است که می‌تواند باعث سردرد شود که اغلب به صورت ضربان‌دار توصیف می‌شود و ممکن است با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور، صدا، بو یا لمس همراه باشد. حملات میگرن حدود ۱۲ درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • سفالژی اتونوم سه قلو (TACs): TACها نادرتر از میگرن و TTH هستند. طبق یک مطالعه‌ی قدیمی که در مجله Neurology منتشر شده است، سردرد خوشه‌ای است که باعث درد طاقت‌فرسا در نزدیکی چشم یا شقیقه می‌شود که در عرض چند دقیقه تشدید می‌شود و تا سه ساعت طول می‌کشد.
  • سایر اختلالات سردرد اولیه: در حالی که نادر هستند، سایر اختلالات سردرد اولیه عبارت‌اند از سردرد اولیه همراه با تیر کشیدن، که باعث درد ناگهانی و کوبنده می‌شود و سردرد مزمن روزانه‌ی جدید. این سردرد روزانه و مداوم است و بیش از سه ماه طول می‌کشد.

اختلالات سردرد ثانویه نیز رایج‌اند، اما این علائم نشانه‌ی مشکلات دیگری مانند ارتفاع، عفونت یا ترک کافئین است. وقتی صحبت از سردردهای ثانویه می‌شود، درمان بیماری زمینه‌ای باید به تسکین سردرد کمک کند.


برای خلاص شدن سریع از سردرد چه چیزی را ابتدا باید امتحان کرد؟

سردردهای خفیف تا متوسط شما را برای انجام دادن هیچ فعالیتی محدود نمی‌کنند. احتمالا به این فکر هم نمی‌افتید که برای رفع آن به پزشک مراجعه کنید.

این نوع سردردها به درمان زیادی نیاز ندارند. در واقع، آن‌ها اغلب خود به خود و بدون هیچ مداخله‌ای از بین می‌روند. اگر سردرد خفیف تا متوسط ​​شما را آزار می‌دهد، درمان‌های خانگی ساده و روش‌های طبیعی معمولا می‌توانند کمک‌کننده باشند. یک یا چند مورد از موارد زیر را امتحان کنید:

یخ یا حرارت را اعمال کنید.

اگر عادت دارید تمام روز را به صورت خمیده روی رایانه بنشینید، ممکن است متوجه شوید که شانه‌هایتان با افزایش سطح استرس شما بالا می‌روند. این تنش عضلانی می‌تواند باعث سردرد تنشی شود. بنابراین یکی از راه‌های مبارزه با درد این است که با استفاده از کمپرس سرد یا گرم روی سر، گردن یا شانه‌ها، آن تنش را از بین ببرید. این ممکن است برای تسکین درد عضلانی و سر شما کافی باشد.

آب بنوشید.

کم‌آبی می‌تواند عامل بزرگی برای سردرد باشد. افزایش مصرف آب می‌تواند تنها چیزی باشد که برای کاهش علائم شما لازم است. بهتر است در فواصل منظم در طول روز آب بنوشید تا از کم‌آبی بدن و سردردهای زشتی که به دنبال آن به وجود می‌آیند، جلوگیری کنید.

یک میان‌وعده بخورید.

خوردن یک میان‌وعده بین وعده‌های غذای اصلی، مثل میوه‌های تازه، یک مشت آجیل یا سبزیجات ممکن است به پیشگیری یا کاهش سردردها کمک کند. این به این دلیل است که وقتی بدن شما قند خون پایینی دارد، یعنی گلوکز کافی در خون برای انرژی ندارید و این می‌تواند باعث سردرد شود.

استراحت کنید.

آن تنش عضلانی که در مورد آن صحبت کردیم را به خاطر دارید؟ استرس عامل اصلی تنش عضلانی و سردرد است و گاهی بهترین دارو یک قدم به عقب برداشتن است. سعی کنید استراحت‌های کوتاهی را در روز برنامه‌ریزی کنید تا به پیاده‌روی بروید، از پنجره به بیرون نگاه کنید، سگ خود را نوازش کنید یا یک فنجان قهوه بنوشید (تا زمانی که نوشیدن قهوه یک محرک سردرد برای شما نباشد).

حرکات کششی انجام دهید

فقط وقتی سردرد شروع می‌شود شروع به حرکات کششی نکنید. انجام حرکات کششی در طول روز بسیار مهم است، به خصوص اگر پشت میز کار می‌کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه حرکات کششی انجام دهید، مؤسسه ملی سلامت (NIH) فهرستی از حرکات کششی و تمرینات در محل کار را برای شروع شما ارائه کرده است.


اگر سردردتان از بین نرفت، چه کاری باید انجام دهید؟

فرض کنید تمام نکات بالا را امتحان کردید و سردردتان از بین نرفت که نرفت. حالا شاید نیاز باشد دست به دامان کمک‌های شیمیایی به شکل دارو شوید.

یک مسکن بدون نسخه مصرف کنید.

هنگامی که درمان‌های خانگی سردرد خفیف تا متوسط ​​را کاهش نمی‌دهند، مصرف مسکن OTC معمولا کمک می‌کند. برای بسیاری از سردردهای رایج، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) داروی انتخابی هستند. NSAIDها با هدف قرار دادن مواد شیمیایی مرتبط با التهاب و درد، سردردهای رایج را تسکین می‌دهند. آن‌ها شامل استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن هستند.

اما متخصصان در مورد مصرف بیش از حد داروهای OTC هشدار می‌دهند. مصرف بیش از حد آن‌ها می‌تواند به طور متناقصی، خود باعث سردرد بیشتر شود. اساسا استفاده‌ی بیش از حد از این نوع داروها اغلب می‌تواند باعث تغییراتی در مغز شما شود که منجر به سردردهای بیشتر می‌شود. در نهایت اگر فردی بیش از دو بار در هفته نیاز به استفاده از مسکن‌های OTC داشته باشد، بهتر است درمان‌های پیشگیرانه را برای کمک به کاهش تعداد دفعات سردردها شروع کند.

در مورد داروهای تجویزی با پزشک خود صحبت کنید.

گاهی اوقات درمان‌های OTC کافی نیستند و در آن صورت، داروهای تجویزی توصیه می‌شوند. برای سردردهای تنشی، گزینه‌های شما کمی متفاوت از حالتی‌ست که با حملات میگرنی دست و پنجه نرم می‌کنید.

اگر شخصی به صورت هفتگی حملات مکرر TTH را داشته باشد، گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی با دوز پایین واقعا می‌توانند مفید باشند. اما اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به TTH به پزشک مراجعه نمی‌کنند، چراکه علائم آن‌ها بسیار خفیف است.

اکثر افرادی که برای سردرد به پزشک خود مراجعه می‌کنند در واقع حملات میگرنی را تجربه می‌کنند. این به آن دلیل است که برخلاف سردردهای تنشی، حملات میگرنی معمولا دردناک‌تر هستند و زندگی شما را مختل می‌کنند؛ به اندازه‌ای که نیاز به مراقبت‌های پزشکی را احساس کنید. خوشبختانه برای میگرن هم، گزینه‌های تجویزی وجود دارد.

این در واقع دوره‌ی بسیار بسیار هیجان‌انگیزی در دنیای میگرن است. پس از دهه‌ها تحقیق، سرانجام درک بهتری در مورد اینکه چرا افراد مبتلا به میگرن هستند داریم و این منجر به تولید داروهایی برای بیماری میگرن شده است.

تریپتان‌ها، داروهایی که اعصاب را آرام می‌کنند و سیگنال‌های درد را در مغز مسدود می‌کنند، می‌توانند فورا به حملات میگرن کمک کنند، زیرا باید در اولین نشانه‌های حمله برای کمک به کاهش علائم مصرف شوند. آن‌ها به اشکال مختلفی از جمله داروهای خوراکی، اسپری بینی و داروهای تزریقی در دسترس هستند. برای افرادی که هنگام سر درد حالت تهوع دارند و کمی استفراغ می‌کنند، اسپری‌های بینی و داروهای تزریقی ممکن است گزینه‌های بهتری باشند. سایر داروهای تجویزی برای درد حاد میگرن شامل دی هیدروارگوتامین، لاسمیدیتان و آنتاگونیست‌های پپتیدی مرتبط با ژن کلسی تونین (جپانت) است که دو ساعت پس از مصرف آن‌ها می‌توانند درد سر، حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا را کاهش دهند. داروهای پیشگیرانه‌ی روزانه مانند بتابلوکرها، داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج نیز می‌توانند برای کاهش دفعات، شدت و مدت حملات میگرن استفاده شوند.

یک دستگاه خانگی را برای حملات میگرنی امتحان کنید.

در حالی که این ممکن است کمی شبیه داستان‌های علمی تخیلی به نظر برسد، دستگاه‌هایی علمی برای درمان حملات میگرن وجود دارند. اخیرا دستگاه‌های غیر تهاجمی و بدون دارو یک پیشرفت در زمینه‌ی پیشگیری و درمان میگرن بوده‌اند. برخی از آن‌ها برای پیشگیری و درمان استفاده می‌شوند، در حالی که برخی دیگر فقط در هنگام حمله‌ی میگرن موثر هستند.

روشی که سلول‌های مغز و نورون‌ها کار می‌کنند از طریق ارتباط الکتروشیمیایی با یکدیگر است. هنگامی که عملکرد الکتروشیمیایی غیرطبیعی است مانند میگرن، می‌توانیم عملکرد را با استفاده از دست‌کاری شیمیایی، که دارو یا دستکاری الکتریکی، که دستگاه‌ها هستند تنظیم یا عادی کنیم.

در اصل، کاری که این دستگاه‌ها انجام می‌دهند این است که محیط الکتریکی سلول‌های مغز یا نورون‌های ما را برای کاهش علائم میگرن تغییر می‌دهند. استفاده از آن ساده است، فقط آن را روی سر، بازو یا گردن خود (بسته به دستگاه) قرار می‌دهید و یک ضربه الکتریکی آزاد می‌شود.

بیشتر این دستگاه‌ها فقط با نسخه تجویز می‌شوند. بنابراین اگر علاقه‌مندید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه‌ی عملکرد آن‌ها و اینکه آیا ممکن است برای شما مناسب باشند یا خیر بدانید، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان‌های رفتاری برای میگرن را بررسی کنید.

اگر داروها یا دستگاه‌ها برای شما مؤثر نبوده‌اند، یا می‌خواهید روش طبیعی‌تری را امتحان کنید، همچنان انتخاب‌هایی مانند گفتگو درمانی، مداخله‌ی زیستی رفتاری و بیوفیدبک را دارید. البته نباید توقع داشته باشید سریع نتیجه بگیرید.

حالا مداخله‌ی زیستی رفتاری دقیقا به چه معناست؟ اساسا به انواع مختلف تراپی اشاره دارد که به مدیریت استرس کمک می‌کند. استرس می‌تواند محرک بسیار بزرگی برای سردرد و حملات میگرن باشد. برخی از آن‌ها فوایدی برای میگرن داشته‌اند.

به عنوان مثال، درمان شناختی رفتاری (نوعی از گفتار درمانی که معمولا برای بیماری‌های سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب استفاده می‌شود)، نشان داده است که شدت و دفعات حملات میگرن را کاهش می‌دهد. بیوفیدبک نوع دیگری از درمان است که به فرد اجازه می‌دهد تا اندازه‌گیری عملکردهای بدن خود مانند دما و ضربان قلب را ببیند تا بتواند آگاهانه خود را آرام کند.


چگونه از سردرد و حملات میگرنی جلوگیری کنیم؟

  • خواب: به طور کلی باید سعی کنید هر روز در ساعت مشخصی بخوابید و بیدار شوید، قبل از خواب از صفحات نمایشگر استفاده نکنید و اگر بی‌خواب شدید از رخت‌خواب خارج شوید.
  • غذا خوردن: خوردن انواع غذاهای سالم توصیه می‌شود. در صورت امکان، از حذف وعده‌های غذایی خودداری کنید، که ممکن است باعث سردرد در برخی افراد شود.
  • ورزش کردن: ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش منظم در روز، سه تا پنج بار در هفته، یک راه عالی برای جلوگیری از سردرد است.
  • نوشتن: نظارت و نوشتن علائم‌تان می‌تواند به شما و پزشک‌تان کمک کند. مواردی از جمله اینکه سردردتان چقدر زیاد و شدید است و چند بار برای آن‌ها دارو مصرف می‌کنید.
  • استرس: هیچ‌یک از ما نمی‌توانیم استرس را از زندگی‌مان حذف کنیم. اما با کمک یک‌سری تکنیک‌های ریلکسیشن می‌توانیم به کاهش تاثیر آن کمک کنیم.

البته قرار نیست شما خط به خط این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. اگر کسی یک وعده غذایی خود را حذف کند یا به اندازه کافی نخوابد، اشکالی ندارد. نکته‌ی مهم این است که خودتان را به خاطر شروع میگرن سرزنش نکنید. به هر حال شما نمی‌توانید همیشه آن را کنترل کنید.

بیشتر بخوانید: «بهترین راه‌کارهای مقابله با میگرن»


چه زمانی برای سردرد و میگرن به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سر درد همیشه مانع زندگی روزمره‌ی شما شود، حتی اگر فقط یک بار در ماه رخ دهد، مراجعه به پزشک مفید است. مردم گاهی اوقات نمی‌خواهند به پزشک مراجعه کنند، زیرا درمان‌های قبلی برای آن‌ها مؤثر نبوده است. آن‌ها نزد متخصصان نمی‌روند چراکه احساس ناامیدی می‌کنند. اگر شما هم در این شرایط هستید لطفا برای بیماری میگرن خود با متخصصان در ارتباط باشید. مطمئن باشید درمان‌های زیادی در دسترس هستند که می‌توانند به شما در کنترل میزان و شدت سردرد کمک کنند.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها