ورود به جانویس

تاثیر ورزش بر میگرن؛ وقتی ورزش کمک می‌کند و آسیب می‌رساند!

تاثیر ورزش بر میگرن
تاثیر ورزش بر میگرن

تاثیر ورزش بر میگرن؟ این دیگر چه سوالی است. معلوم است که تاثیر مثبت دارد. یا گاهی دیدگاه متفاوت، معلوم است که تاثیر منفی دارد… اما اگر می‌خواهید اصل ماجرا را بدانید پس این مقاله را از دست ندهید.

وقتی شروع به خواندن این مقاله می‌کنید پس حتما یا خودتان درگیر میگرن هستید یا یکی از عزیزانتان هر روز با این درد وحشتناک دست‌وپنجه نرم می‌کند و شما هر روز، بدون اینکه بتوانید کاری انجام دهید، شاهد درد کشیدن او هستید. تاثیر ورزش بر میگرن نسخه‌ای نیست که بتوان برای همه یک از آن را پیچید؛ ورزش دقیقا مانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند. شما باید یاد بگیرید که چگونه ورزش کنید.

ورزش؛ شادابی، نشاط، بدنی سالم و…، اما نه زمانی‌که میگرن دارید!

وقتی ورزش کمک می‌کند

شاید اگر در منابع دیگر هم جست‌وجو کرده باشید با نتایج گوناگونی مواجه شده باشید؛ اما ببینید، به‌طورکلی تاثیر ورزش بر میگرن مثبت است. در آزمایشی ۴۵۰۰ نفر فرد مبتلا به میگرن را جمع کردند و افرادی که در طول هفته توانستند ۱.۵ تا ۲ ساعت ورزش متوسط یا شدید داشته باشند با میگرن کم‌تری مواجه شدند. البته توقع دیگری هم نبود و قابل پیش‌بینی بود که ورزش بر روی بیشتر جنبه‌های زندگیمان تاثیر مثبت دارد. این ورزش‌ها شامل راه رفتن سریع، دوچرخه‌سواری، دویدن آهسته و یا حتی تمیز کردن سریع و شدید خانه می‌شوند؛ اگر این فعالیت مورد علاقه‌تان است.😉

اگر جویای علت هستید می‌توان گفت:

  • آزادسازی اندروفین: ورزش اندروفین و بسیاری مواد شیمیایی دیگر را که بر روی میگرن تاثیر منفی می‌گذارند و این سردردها را افزایش می‌دهند آزاد می‌کند و بنابراین از درد شما می‌کاهد.

اگر استرس دومین مورد تاثیرگذار بر میگرن باشد، داشتن خواب مناسب دومی است.

جولیا جونز ، پزشک متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان متدیست هوستون
  • تنظیم خواب:‌ ورزش به‌طورکلی باعث می‌شود که شما در شب خواب خوبی داشته باشید، سرموقع بخوابید و در زمان مشخص نیز بیدار شوید؛ این موضوع هم یکی دیگر از راه‌های اثبات تاثیر مثبت ورزش است. برای بهبود کیفیت خوابتان می‌توانید از اطلاعات مقاله کیفیت خواب خود را با این ۸ راهکار بهبود ببخشید! بهره ببرید.
  • کاهش وزن: ادامه ورزش در درازمدت باعث تنظیم وزن شما می‌شود؛ چه کاهش و یا افزایش. همین مورد نیز به کاهش دفعات سردردهای میگرنی کمک می‌کند.

و خیلی موارد دیگر که اگر بخواهیم به تک‌تک آن‌ها بپردازیم خیلی وقت‌گیر می‌شود! در همین حد کافیست که ورزش متوسط رو به بالا از سردردهای میگرنی می‌کاهد.

وقتی ورزش آسیب می‌زند

موضوع انجام درست تمرینات است.

جولیا

درست است که ورزش بر روی میگرن تاثیر مثبت دارد، اما باید به روش درست و در مکان درست انجام شود! فعالیت بیش از حد، نور زیاد، گرما، کم آبی بدن و یا تمرین شدید ممکن است حتی فرد سالم را دچار سردرد کند، دیگر افرادی که میگرن دارند حسابشان فرق می‌کند!

بلند کردن سر و انجام تمرینات شدید بدنی می‌تواند به عنوان محرک عصبی برای افرادی که دچار میگرن هستند محسوب شود.

استفان کوروینی، فیزیوتراپیست در مرکز پزشکی مونتفیوره در شهر نیویورک

بله، همینطور که در قسمت قبل توضیح دادم ورزش باید متوسط رو به شدید باشد، نه شدید! انجام فعالیت‌های شدید بدنی و یا فعالیت‌هایی که مربوط به بالاتنه می‌شوند برای تحریک میگرن است، نه تسکین آن.

منظور از بلند کردن سر حرکتی مثل شنا و یا امثال آن است. در این ورزش‌ها شما باید سرتان را بالا نگه دارید، در حالیکه فشار زیادی به بدن وارد می‌شود. به جای این ورزش می‌توانید پرس سینه با دمبل را امتحان کنید.

پزشک خودتان باشید

ممکن است کمی آزمون و خطا طول بکشد، اما می‌توانید آن نقطه شیرین تمرین را پیدا کنید.

جسیکا شوارتز، سخنگوی انجمن فیزیوتراپی آمریکا

بعد از تمام این بحث‌ها باید گفت که ریش و قیچی دست شماست! این شما هستید که بدنتان و نوع سردردتان را می‌شناسید. تمرین کنید، آزمون و خطا کنید، روش‌ها و غذاهای مختلف را امتحان کنید؛ اما از ورزش دست نکشید. مطمئن باشید که ورزش روی شما تاثیر مثبت دارد، شاید روش اشتباهی را در گذشته امتحان کرده باشید که منجر به درد بیشتر شده است.

آهسته شروع کنید: اگر مدت‌هاست به باشگاه نرفته‌اید و هنوز در ابتدای مسیر هستید از ورزش‌های ساده شروع کنید. حتی اگر نمی‌خواهید به باشگاه بروید اول راه رفتن سریع و یا دویدن‌های آهسته را امتحان کنید.🚶🏻‍♀️🚶🏻‍♂️

اگر مبتلا به میگرن هستید، ورزش‌های سبک تا متوسط معمولا بسیار بی‌خطر هستند.

کوروی

و در مقاله‌ای دیگر:

تمرین‌های فیت‌نس و یا اینتروال را هفته‌ای یک بار انجام دهید.

کوروینی
  • از عوامل محرک درد دوری کنید: اگر نور خورشید شما را اذیت می‌کند پس ورزش در فضای باز را برای عصرها و یا صبح‌های زود بگذارید و یا از عینک‌های آفتابی استفاده کنید. اگر هم خواب حساسی دارید پس حتما ورزش را برای بعد از یک استراحت خوب بگذارید.
  • سوخت بدنتان را تامین کنید: بدنتان را هیدراته نگه دارید، پروتئین مصرف کنید و خلاصه اینکه نگذارید بدنتان دچار کمبود شود. بهتر است یک ساعت‌ونیم قبل از تمرین مواد قندی مورد نیاز را به بدنتان برسانید تا در هنگام تمرین دچار مشکل نشوید.
  • مشورت با پزشک: اگر تحت نظر پزشک خاصی هستید حتما با او مشورت کنید.

بخورید، بخوابید و حتما ورزش کنید.

جونز

این جمله کوتاه و مختصر را سرلوحه زندگیتان قرار دهید. در هر کاری با نظم و ترتیب عمل کنید و به‌طور مدام آن را تکرار کنید حتما موفق خواهید شد.

فرمول محاسبه ضربان قلب برای افراد حساس

اگر می‌دانید به ورزش حساسیت دارید و با فعالیت شدید دچار تنگی نفس و یا دیگر عارضه‌ها می‌شوید پس ضربان قلبتان را حداکثر روی ۶۰٪ از بیشترین میزان آن نگه دارید.

سن خود را از عدد ۲۲۰ کم کنید، سپس این عدد را در ۶۰ ضرب کنید. عدد به‌دست آمده ۶۰ درصد از ماکسیمم ضربان قلب شما می‌باشد که باید در حین ورزش آن را حفظ کنید.

برای گرفتن ضربان قلبتان می‌توانید نبض خود را نگه اندازه بگیرید و یا از دستگا‌ه‌های مخصوص استفاده کنید.

برایمان بگویید شما چه تجربه‌ای از تاثیر ورزش بر میگرن دارید؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها