ورود به جانویس

۸ ایده برای جلوگیری از پرخوری

در ادامه چند مورد از این ایده‌ها که برای برخی افراد تاثیر گذار بوده است را معرفی می‌کنیم.

  • ذهن آگاهی را تمرین کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند که تشخیص دهید چه زمانی واقعا گرسنه هستید در مقابل زمانی که از روی عادت غذا می‌خورید. ما اغلب تمایل داریم حتی زمانی که گرسنه نیستیم هم غذا بخوریم. این کار یک واکنش تکانشی به استرس، بی‌حوصلگی و غیره است. تمرکز حواس می‌تواند به دور کردن ذهن شما از غذا در زمانی که واقعا گرسنه نیستید کمک کند.
  • آب بیشتری بنوشید. گاهی اوقات گرسنگی ما در واقع نشانه کم آبی بدن است. اگر احساس گرسنگی می‌کنید، یا حتی اگر گرسنه نیستید اما به هر حال میل به خوردن دارید، یک یا دو لیوان آب بنوشید. این کار ممکن است شما را برای مدتی سیر نگه‌دارد. نوشیدن آب به ویژه در صبح بسیار مهم است. زیرا در این زمان ما معمولا بیشتر از همه زمان‌ها دچار کم آبی هستیم.
  • صبحانه‌ای بخورید که سرشار از پروتئین و چربی (مانند تخم مرغ) یا سرشار از فیبر (مانند غلات سبوس دار) باشد. خوردن این موارد باعث می‌شود بیشتر احساس سیری کنید. علاوه بر آن موادی که حاوی کربوهیدرات‌های ساده هستند، سریع سوخت نمی‌شوند.
  • بعد از اینکه ۸۰ درصد سیر شدید دست از غذا خوردن بکشید. زمانی که تقریبا احساس سیری و رضایت داشتید، احتمالا زمان آن است که دست از غذا خوردن بردارید. اما در اکثر مواقع تمایل ما این است که تا زمانی که دیگر نتوانیم لقمه دیگری بخوریم، به خوردن ادامه دهیم اما بهتر آن است که زودتر متوقف شویم. آهسته‌تر غذا خوردن می‌تواند به شما کمک کند تا از میزان سیری خود بیشتر آگاه شوید.
  • قبل از اینکه تصمیم بگیرید بشقاب دوم را بخورید، صبر کنید. میل شما به خوردن بیشتر ممکن است فقط یک ولع باشد نه گرسنگی. ۵ یا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا این ولع از بین برود. این ولع به ویژه در مورد شیرینی‌ها بیشتر صادق است.
  • زودتر به رختخواب بروید و بیشتر بخوابید. این کار به دلایل زیادی ایده خوبی است، اما یک دلیل عمده این است که اگر به اندازه کافی نمی‌خوابید، به مراتب بیشتر هم می‌خواهید بخورید. مخصوصا اگر تا دیر وقت بیدار بمانید احتمالا تا آخر شب هوس خوردن کربوهیدرات را خواهید کرد.
  • قبل از غذا یا با معده خالی الکل ننوشید. خوردن الکل در این زمان‌ها باعث می‌شود بیشتر بخورید. به خصوص هوس کربوهیدرات بیشتری خواهید کرد. خوردن یک پیش غذا حاوی سبزیجات و سالاد برعکس عمل می‌کند و بهتر است الکل را با غذاهایی که پروتئین و چربی بالایی دارند مصرف کنید.
  • نوشیدن قهوه به کاهش اشتها کمک می‌کند. با این حال از نوشیدن قهوه در اواخر روز خودداری کنید. زیرا کافئین در روند خوابتان اختلال ایجاد خواهد کرد.

نکته پایانی این است که لازم نیست همه این کارها را با هم و مو به مو انجام دهید و نیازی نیست به خاطر آن‌ها خودتان را عذاب دهید. اما انجام دادن برخی از آن‌ها بهتر از انجام ندادن آنهاست.

سوالات متداول

چگونه جلوی پرخوری را بگیریم؟

با رعایت نکات ساده‌ای مثل مانند: زودتر خوابیدن، نوشیدن آب بیشتر، عدم نوشیدن الکل با غذا و غیره، می‌توان به کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری کمک کرد.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها