ورود به جانویس

خواب، رژیم غذایی، ورزش: چرا برای موفقیت به هر ۳ مورد نیاز داریم؟

با این حقیقت روبرو شوید: وقتی صحبت از خواب، رژیم غذایی و ورزش می‌شود، ما همیشه آنطور که باید آن‌ها را رعایت نمی‌کنیم. داشتن و رعایت کردن همه این موارد باهم سخت است. مخصوصا اگر زندگی کاری پرمشغله‌ای داشته باشیم، زحمت‌های ما دو برابر خواهد شد.

اما چه راحت باشد و چه نه، حفظ سلامتی ما باید مقدم بر کارهای روزانه‌مان باشد. چرا؟ زیرا اگر سالم باشیم، می‌توانیم عملکرد و رفاه محیط کار را بهبود ببخشیم. برای داشتن بیشترین فواید سلامتی، لازم است حداقل ۷ ساعت در شبانه روز بخوابید، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز را به ورزش اختصاص دهید و در نهایت به غذاهای مغذی و سالم بچسبید.

بیایید اصول اولیه را بررسی کنیم-خواب، رژیم غذایی، ورزش- و اینکه چرا نباید آن‌ها را نادیده بگیرید:

رژیم غذایی

وقت ناهار است. از ساعت ۶ صبح مشغول کار هستید و به نظر می‌رسد جذاب‌ترین گزینه برای رفع گرسنگی، فست فودی چرب و فوق‌العاده راحت باشد. آخرین چیزی که ممکن است بخواهید هم یک وعده غذایی ناچیز مثل سالاد است. اما کالری بیش از حد موجود در همبرگر و سیب زمینی سرخ شده در حقیقت چه تاثیری بر بهره‌وری شما بعد از ناهار دارد؟

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در ژورنال Nutrients در حالی که شرکت کنندگانی که غذاهای ناسالم مصرف می‌کردند هیچ تاثیری –خوب یا بد- بر تعهد کاری نداشتند، آن‌هایی که غذاهای سالم مصرف می‌کردند در تعاملات کاری خود پیشرفت چشمگیرتری داشتند. مطالعه دیگری که در این ژورنال منتشر شد، نشان داد که خوردن غذاهای ناسالم در عصرها، منجر به فشار روحی و جسمی برای شرکت کنندگان در صبح روز بعد می‌شود. «که به عنوان واسطه‌های کلیدی منجر به کاهش کیفیت عملکرد (یعنی کمک کمتر، رفتار کناره‌گیری بیشتر) در بعد از ظهرها می‌شود». با این حال شرکت کنندگانی که از نظر عاطفی پایدارتر بودند، پس از درگیر شدن با غذاهای ناسالم، احتمال بیشتری داشت که احساسات منفی یا علائم فیزیکی کمتری را گزارش کنند.

مطالعه‌ای که در BMC Public health منتشر شد، نشان داد که همکاران ما می‌توانند به ما در بهبود انتخاب‌های غذایی کمک کنند. طبق این مطالعه، «هرچه کارفرمایان بیشتر همکاران خود را برای تشویق به رفتار سالم ترغیب کنند، میزان مصرف میوه و سبزیجات سالم کارمندها بالاتر می‌رود و در نتیجه کارمند فعالیت فیزیکی بیشتری خواهد داشت». با این حال، در حالی که مصرف میوه و سبزیجات با انگیزه رفتارهای درک شده همکاران ارتباط مستقیمی داشت، بین فعالیت بدنی همکاران و شرکت کنندگان همبستگی منفی بیشتری وجود داشت.

ما اکثرا تمایل داریم به طور ساده در مورد غذا فکر کنیم. احتمالا بسیاری از ما شنیده‌ایم که از غذا به عنوان «سوخت» یاد می‌شود، یا شاید خودمان هم به آن فکر کرده باشیم. با این حال غذا کمتر از سوخت قابل پیش‌ بینی است. آنچه می‌خورید ممکن است به طرق مختلف بر بهره‌وری شما تاثیر بگذارد، بنابراین هوشمندانه غذا بخورید.


خواب

وقتی زندگی کاری شما سخت باشد، ممکن است ساعات عجیب و غریبی داشته باشید. ممکن است زود به محل کار خود بروید، حتی قبل از طلوع آفتاب و بعد از تاریک شدن هوا یا حتی دیرتر نیز به خانه برگردید. ممکن است در خانه لپ‌تاپ خود را روشن کنید تا «چند کار را تمام کنید» و سه ساعت بعد به رختخواب بروید و دوباره قبل از طلوع خورشید بیدار شوید.

شاید بگویید به خاطر نوع شغل شماست اما حتی اگر نقش جغد و پرنده شب را نیز بازی کنید، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از استراحت کافی انجام دهید. اما اول، چرا استراحت اینقدر مهم است؟

داشتن حدود ۷ ساعت خواب در شب می‌تواند تاثیر عمیقی بر سلامت مغز و قلب شما بگذارد. کمبود خواب باعث می‌شود که شما از نظر ذهنی کمتر آگاه و فعال باشید و بیشتر خسته شوید. همین امر شما را در معرض خطر بیشتری برای تصادفات قرار می‌دهد. کمبود خواب با افزایش بالقوه سطح فشارخون و کاهش عملکرد مغز و تندرستی همراه است. با اطمینان می‌توان گفت که اگر خواب کافی نداشته باشید، عملکردتان در همه زمینه‌ها آسیب خواهد دید.

بنابراین چگونه می‌توان با بی‌خوابی مزمن مبارزه کرد؟ ایجاد (و پایبندی به) یک برنامه منظم، مطمئنا کمک کننده است. اگر عمدتا در خانه کار می‌کنید، ساعات کاری مشخصی را ایجاد کنید و مطمئن شوید که پس از اتمام کار، زمان کافی برای استراحت را دارید. و زمانی نیز که آلارم شما فعال شد، بدون توجه به هرچیزی از خواب برخیزید. در برابر وسوسه بیش از حد خوابیدن مقاومت کنید و به طور بالقوه چرخه خواب خود را مختل نکنید.


ورزش

استرس گاهی اوقات می‌تواند رسیدن به بهترین نتیجه را از ما بگیرد و چه چیزی برای شما بهتر از حل کردن مشکلاتتان با هربار تمرین، قدم زدن یا وزنه زدن در باشگاه است؟ پس کار سختی نیست. ورزش کردن یک خروجی عالی برای از بین بردن استرس و افسردگی و در عین حال داشتن تناسب اندام است. البته می‌توانیم در مورد ورزش کردن بیشتر صحبت کنیم اما نکته مهم این است که باید از جایمان بلند شویم و ورزش کنیم. به خودتان قول ندهید که این کار را هنگام ناهار یا وقتی به خانه می‌رسید انجام دهید، در عوض، تمرین خود را به عنوان یک جنبه اساسی از موفقیت خود در نظر بگیرید، این کار را هر طور که شده باید انجام دهید.


سخن پایانی

مراقبت از خواب، رژیم غذایی و ورزش، برای موفقیت شما بسیار مهم است. زیرا به شما این امکان را می‌دهدکه کارهای بیشتری انجام دهید و مهم‌تر از آن، از انجام آن خوشحال باشید.

راه هایی را برای ایجاد تعادل در هر سه مولفه سلامت بیابید. اگر این به معنای سازماندهی مجدد زندگی خود برای برنامه ریزی فعالیت بدنی و سفارش خودکار غذای سالم است، خیلی عالی است. در صورت نیاز، سایر بخش‌های زندگی خود را نیز برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال اگر این برنامه ریزی به معنای از دست دادن یک برنامه تلویزیونی برای انجام ورزش است، این کار را انجام دهید. با برنامه ریزی و ورزش کردن با فرزندان و دوستانتان، یا صرفا راه رفتن و صحبت کردن با آن‌ها، زمانی را نیز به اوقات فراغت اختصاص دهید. نکته آخر اینکه، سلامتی شما با ارزش‌ترین منبع شماست که با هیچ فداکاری دوباره به دست نخواهد آمد.

سوالات متداول

چرا خواب، رژیم غذایی و ورزش در سلامت ما تاثیر گذارند؟

سه مولفه خواب، رژیم غذایی و ورزش هر کدام به نحوی در سلامت روحی و جسمی ما تاثیر دارند. رعایت فقط یکی از آن‌ها گرچه خوب است اما کامل نیست. درصورتی که رعایت هر سه مولفه تنها با یک برنامه‌ ریزی ساده امکان‌پذیر است و بر بهبود کیفیت زندگی ما تاثیر می‌گذارد.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها