ورود به جانویس

چطور نتیجه بهتری از ورزش بگیریم؟

چطور نتیجه بهتری از ورزش بگیریم؟
چطور نتیجه بهتری از ورزش بگیریم؟

ورزش کردن ممکن است برای همه دلپذیر نباشد اما برای بهبود سلامت بدن ضروری‌ست. اما متاسفانه گرفتن نتیجه بهتری از ورزش برای همه یکسان نیست و نمی‌دانند چگونه باید ورزش کرد. ممکن است ساعت‌های زیادی را ورزش کنند، اما به علت نداشتن برنامه‌ریزی صحیح هدر می‌رود. برای مقابله با این مسئله، در ادامه ۷ نکته‌ی مهم آورده شده است تا اثربخشی تمرینات ورزشی را بیشتر کنیم.

پروتئین به عضله‌سازی و کربوهیدرات‌ها‌ به داشتن انرژی کمک‌ می‌کنند.

برای گرفتن نتیجه بهتری از ورزش، تغذیه‌ی مناسب داشته باشید

از آنجا که ورزش، بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، رژیم غذایی یک جزء اساسی در هر تمرین است. سعی کنید سبزیجات زیادی مصرف کنید. این سبزیجات ویتامین‌های بی‌شماری را فراهم و به افزایش توان شما کمک می‌کنند. با این حال، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها را کاملاً حذف نکنید. این موضوع زمانی پررنگ‌تر می‌شود که تمرینات پر فشار انجام دهید. پروتئین به عضله‌سازی و کربوهیدرات‌ها‌ به داشتن انرژی کمک‌ می‌کنند. در این مورد پودر پروتئین نیز توصیه می‌شود.

برای خود هدف ایجاد کنید

برای گرفتن نتیجه بهتری از ورزش، باید اهداف خاصی را تعیین کنید. هیچ سودی ندارد اگر بدون برنامه تمرین‌های دلخواه خود را انجام دهید. ابتدا باید بدانید که هدف اصلی شما چیست؟ برای بسیاری از افراد، فقط کاهش وزن مهم است. با این حال می‌توانید برای یک ورزش خاص تمرین کنید. با تعیین این هدف متوجه می‌شوید که بر روی کدام قسمت از بدن باید تمرکز کنید و با  برنامه‌ریزی، تمرینات خاص آن را انجام دهید.

بدن خود را بشناسید

هر شخص بدن متفاوتی دارد. این فقط از نظر ظاهری نیست. توانایی‌های جسمی شما با دیگران متفاوت است در نتیجه تمرینات ورزشی شما نیز باید منحصربه‌فرد باشد. برای مثال شاید بدن شما آمادگی وزنه‌ برداری را نداشته باشد. وقت بگذارید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است. از آن مهم‌تر، اطمینان پیدا کنید که محدودیت‌های خود را می‌دانید. اگرچه ورزش کردن مهم است، اما نمی‌خواهید به بدن خود آسیب برسانید.

تمرینات خود را یک پله بالاتر ببرید

گرفتن نتیجه بهتری از ورزش امکان‌پذیر نمی‌شود اگر با تمرینات احساس راحتی کنید. بعد از انجام یک تمرین به طور مداوم، بدن ممکن است به آن عادت کند. بنابراین شدت تمرینات خود را افزایش دهید. از یک سطح متناسب با بدن خود شروع کنید تا سلامت بدن به خطر نیافتد. پس از آن هر بار تمرین را سخت‌تر کنید تا نتیجه‌ی دلخواه بگیرید.

مواظب خود باشید

همه به دنبال یک تمرین موثر هستند اما هیچ کس نمی‌خواهد در این راه آسیب ببیند. چشم خود را بر روی کارهای به ظاهر بی‌اهمیت نبندید. نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید، نوشیدن آب است. تمرینات ورزشی باعث عرق کردن می‌شوند و این یعنی بدن شما آب از دست می‌دهد. با نوشیدن آب سلامتی بدن به خطر نخواهد افتاد. همچنین اگر در حین تمرین احساس ضعف و غش داشتید سریع بنشینید و نفس بکشید.

برای گرفتن نتیجه بهتری از ورزش، خواب کافی داشته باشید

برای گرفتن نتیجه بهتری از ورزش، خواب کافی داشته باشید

خواب در گرفتن نتیجه بهتری از ورزش، اهمیت بسیار زیادی دارد. ورزش کردن بدون خواب کافی، انرژی و قدرت مغز شما را از بین می‌برد. به طور کلی کمبود خواب می‌تواند خطرناک باشد. پس یک برنامه‌ی خواب برای خود تعیین کنید تا شبانه‌روز ۷ تا ۹ ساعت استراحت داشته باشید.

گرم و سرد کردن را فراموش نکنید

وضعیت عضلات شما، میزان اثربخش بودن تمرینات ورزشی را نشان خواهد داد. اگر هر یک از آن‌ها گرفته باشد، بدن انعطاف‌پذیر و آماده‌ی حرکت نخواهد بود. بنابراین کشش‌های مناسب، قبل و بعد از تمرین بسیار اهمیت دارند. گرم کردن به شما کمک می‌کند تمرینات خود را با آمادگی بیشتری شروع کنید. سرد کردن نیز باعث می شود عضلات سفت و دردناک نشوند. در غیر این صورت پیشرفت خود را در ورزش از دست می‌دهید.

آخرین چیزی که هر ورزشکار می‌خواهد، تمرینی بی‌هدف و بی‌نتیجه است. اگر نکات گفته شده را رعایت کنید، می‌توانید شاهد بهبود و پیشرفت خود باشید.

منبع: www.pickthebrain.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها