ورود به جانویس

از فواید یوگا غافل نشوید!

از فواید یوگا غافل نشوید
از فواید یوگا غافل نشوید

چقدر در مورد ورزش یوگا اطلاعات دارید؟ اگر ذهنیت شما در حد نرمش صبحگاهی‌ست، همین الان آن را از ذهن‌تان دور بریزید!

یوگا احساس خوبی در شما به‌ وجود می‌آورد. اما مهم‌تر از حس خوب، سلامتی‌ست که برای شما به ارمغان می‌آورد؛ از قدرت استقامت گرفته تا مقابله با استرس و افسردگی. یوگا می‌تواند بهترین دوست شما در روزهای سخت باشد. اگر هنوز یوگا را امتحان نکرده‌اید چیز جالبی را از دست می‌دهید و در ادامه‌ی این مطلب چرایش را خواهید فهمید.

افرادی که به طور منظم یوگا انجام می‌دهند می‌توانند عملکرد مغز خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

یوگا استرس را آزاد می‌کند

شاید شما هم مانند خیلی از افراد ندانید که یوگا با ایجاد آرامش می‌تواند استرس را از بین ببرد. بر اساس مطالعات علمی، یوگا ترشح کورتیزول را کاهش می‌دهد و کورتیزول هورمون اصلی استرس است. پس از کنترل ترشح کورتیزول، مواردی مانند استرس، افسردگی، اضطراب و خستگی به طور خودکار و بدون دارو برطرف می‌شوند. (در موارد شدید ممکن است طبق نظر دکتر به دارو نیاز داشته باشید.)

استرس ارتباط مستقیمی با عملکرد مغز دارد. بنابراین افرادی که به طور منظم یوگا انجام می‌دهند می‌توانند عملکرد مغز خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

در کنار یوگا می‌توانید مدیتیشن هم انجام دهید تا بدون هیچ زحمتی، استرس شما کاهش یابد.

یوگا باعث افزایش قدرت عضلات می‌شود

این تصور غلطی‌ست که عضلات فقط با بلند کردن دنبل ساخته می‌شوند. این کار را می‌توان با هوشمندی و با کمک یوگا هم انجام داد. یوگا شما را ترغیب می‌کند تا وزن بدن خود را تحمل کنید و نگه دارید. به این ترتیب می‌توان کل عضلات بدن را به بهترین شکل ساخت.

برخی از سبک‌های یوگا مانند «اشتانگا» و «پاور یوگا» به فعالیت بدنی شدید نیاز دارند. اگر به دنبال قدرت عضلانی هستید یکی از این دو سبک را دنبال کنید.

ورزش‌های سنتی و تاکتیک‌های وزنه برداری فقط قدرت برخی از اندام‌های بدن مانند بازوها، سینه و … را فراهم می‌کنند. اما فواید یوگا حد و مرزی ندارد چراکه قدرت عضلات و استخوان‌ها را برای عملکرد بهتر بدن فراهم می‌کند.

یوگا باعث ایجاد استقامت می‌شود

هرچه بیشتر تمرین کنید، استقامت شما بهتر می‌شود. یکی از مزیت‌های یوگا این است که باعث افزایش استقامت می‌شود، بدون آنکه سلامتی شما به خطر بیفتد.

تا به حال یوگا را امتحان کرده‌اید؟ اگر بله، پس حتما می‌دانید که یوگا بدن را مجبور می‌کند که در جهت‌های مختلف جابه‌جا شود. به همین علت باعث تحرک، قدرت و استقامت بدن می‌شود. برای رسیدن به تناسب اندام باید استقامت و استواری داشته باشید و حدس بزنید چی؟ هر دوی این‌ها در نتیجه‌ی یوگا بدست می‌آیند.

یوگا باعث بهبود سلامت قلب و مشکلات مربوط به آن می‌شود.

فواید یوگا شامل سلامت قلب هم می‌شود

سلامت قلب، سلامت کل بدن را در پی دارد. به همین دلیل نمی‌توانید این اندام حیاتی را نادیده بگیرید. یوگا باعث بهبود سلامت قلب و مشکلات مربوط به آن می‌شود.

یک مطالعه روی افراد بالای ۴۰ سال انجام شده است که به مدت ۵ سال یوگا انجام می‌دادند. نتیجه این بود که فشارخون آن‌ها کاهش یافته بود در مقایسه با کسانی که یوگا تمرین نمی‌کردند.

یکی از دلایل عمده بیماری‌های قلبی فشارخون است و یوگا می‌تواند به گردش یکنواخت خون در کل بدن کمک کند. کاهش فشارخون شما را از شر مشکلات قلبی خلاص می‌کند. به همین دلیل یوگا می‌تواند بهترین گزینه برای رسیدن به فشارخون مطلوب باشد. یوگا همراه با تغییر شیوه زندگی و اصلاح رژیم غذایی، می‌تواند به مقابله با استرس و دیگر نارسایی‌های قلبی کمک کند.

یوگا دردهای مزمن را کاهش می‌دهد

در حال حاضر میلیون‌ها نفر به دلایلی مانند آسیب‌های مختلف یا آرتروز، با دردهای مزمن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. به جای کمک گرفتن از دارو یا جراحی‌های دردناک، بهتر نیست یوگا را امتحان کنید؟ چه به آرتروز زانو مبتلا باشید و چه درد مزمن دیگری داشته باشید، بهتر است یوگا را در برنامه روزانه خود جای بدهید تا جادو کند! با این حال شما باید با پزشک خود صحبت کنید تا اطمینان داشته باشید که بسته به شدت بیماری، می‌توانید بدن خود را در جهات مختلف بچرخانید یا خیر.

کلام آخر

ما سبک‌های مختلفی یوگا داریم اما شما باید قبل از انجام هر کدام، از وضعیت جسمی خود مطمئن باشید. مردم معمولا برای حفظ تناسب اندام خود یوگا انجام می‌دهند؛ اما فواید یوگا بسیار فراتر از این حرف‌هاست.

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و چراغ راه شما شده باشد تا درک کنید که چرا باید یوگا را برای داشتن سلامت جسمی و روحی در برنامه خود قرار دهید.

منبع: www.pickthebrain.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها