ورود به جانویس

سبزیجات غنی از کلسیم که باید در برنامه‌ی غذایی خود جای دهید

سبزیجات غنی از کلسیم که باید در برنامه‌ی غذایی خود جای دهید
سبزیجات غنی از کلسیم که باید در برنامه‌ی غذایی خود جای دهید

کلسیم بهترین دوست استخوان‌های شماست. بهتر است سبزیجات غنی از کلسیم را در وعده‌های غذایی خود جای دهید، اگر منابعی به غیر از لبنیات می‌خواهید. اگر کلسیم را از رژیم غذایی خود حذف کنید، استخوان‌های شما ضعیف می‌شوند و عضلات بدن عملکرد صحیحی نخواهند داشت. کلسیم همچنین به رگ‌های خونی شما در حمل خون و حرکات اعصاب برای انتقال پیام بین مغز و سایر اعضای بدن کمک می‌کند. از نقش آن در ترشح آنزیم‌ها و هورمون‌ها نیز نباید غافل شد.

شیر و محصولات لبنی منابع بسیار خوبی از کلسیم هستند اما سبزیجاتی مانند ریواس، اسفناج، خانواده‌ی کلم‌ها، بامیه و … نیز بر روی شاخص کلسیم قرار می‌گیرند. پس اگر گیاهخوار هستید یا به دنبال گزینه‌های گیاهی، با ما در این مقاله همراه باشید.

ریواس

یکی از غنی‌ترین منابع کلسیم در سبزیجات، ریواس است. از ریواس می‌توان برای پختن مربا یا کیک استفاده کرد. همچنین برخی از مردم ریواس را به همراه مقداری زنجبیل و دارچین خورشت می‌کنند. یک فنجان ریواس پخته‌شده ۳۴۸ میلی‌گرم کلسیم دارد. دقت کنید که فقط ساقه‌ی ریواس باید خورده شود. برگ‌های آن دارای مقدار زیادی اسید اگزالیک هستند و می‌توانند سمی باشند.

ک فنجان اسفناج چیزی در حدود ۲۴۵ میلی‌گرم کلسیم برای بدن شما تامین می‌کند

اسفناج

اسفناج که اصلا جای صحبت ندارد! نمی شود لیست سبزیجات غنی از کلسیم را نام برد ولی اسفناج در آن نباشد. برای خوردن اسفناج گزینه‌های زیادی وجود دارد. می‌توانید آن را بخارپز کنید، به صورت خام در سالاد استفاده کنید یا آن را در اسموتی‌های مختلف مخلوط کنید. یک فنجان اسفناج چیزی در حدود ۲۴۵ میلی‌گرم کلسیم برای بدن شما تامین می‌کند.

برگ‌های سبز شلغم

برگ‌های سبز شلغم را دور نیندازید. یک فنجان از آن‌ها ۱۹۷ میلی‌گرم کلسیم به شما می‌دهد. برای استفاده می‌توانید آن‌ها را بخارپز کنید یا بجوشانید.

برگ گیاه خردل

فقط که نباید از سس خردل روی هات‌داگ لذت ببرید! سبزی‌های آن را با سیر و پیاز تفت دهید و از آن‌ها استفاده کنید تا یک فنجان آن، ۱۵۶ میلی‌گرم از کلسیوم بدن شما را تامین کند.

خانواده‌ی کلم‌ها

اگر می‌خواهید کلسیم دریافتی بدن خود را تامین کنید، خانواده‌ی کلم‌ها را فراموش نکنید. این سبزیجات غنی از کلسیم را می‌توانید به صورت خام در سالاد‌های مختلف یا سوپ استفاده کنید. یک فنجان از کلم پیچ، کلم چینی و دیگر انواع کلم‌ها، می‌تواند بین ۹۴ تا ۲۶۸ میلی‌گرم کلسیم به استخوان‌های شما برساند.

لوبیا سبز

لوبیا سبز گیاهی سرشار از کلسیم و پروتئین است. به خصوص اگر گیاهخوار هستید از خوردن آن غافل نشوید. می‌توانید آن را بخارپزو آب‌پز کنید یا با کمی روغن تفت دهید. خوردن آن با پلو هم که معجزه می‌کند! دستورهای آشپزی زیادی نیز برای درست کردن همبرگر گیاهی با لوبیا سبز وجود دارد که می‌توان از آن‌ها کمک گرفت. یک فنجان لوبیا سبز حاوی ۹۸ میلی‌گرم کلسیم است.

بامیه

از بامیه می‌توانید در پخت غذاهای گوناگونی از ملیت‌های مختلف استفاده کنید. ترکیب بامیه با ادویه‌های گوناگون بسیار خوشمزه و دلپذیر است. یک فنجان بامیه پخته، ۶۲ میلی‌گرم از کلسیم بدن شما را تامین خواهد کرد.

شاید از خوردن کلم بروکلی بیزار باشید اما نمی‌توانید منکر خوبی‌های آن شوید!

کلم بروکلی

شاید از خوردن کلم بروکلی بیزار باشید اما نمی‌توانید منکر خوبی‌های آن شوید! یک فنجان کلم بروکلی پخته‌شده به شما ۳۱ میلی‌گرم کلسیم می‌دهد.

سبزیجات گفته شده علاوه بر کلسیم، فواید دیگری نیز دارند که نباید از خوردن آن‌ها غافل شوید. سلامتی باید بزرگ‌ترین هدف شما باشد.

منبع: www.curejoy.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها