ورود به جانویس

۸ راه عالی برای مراقبت از سلامت روان

Mental Health
Mental Health

با وجود مشکلات متعددی که امروزه با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم، مراقبت از سلامت روان بسیار مهم و حیاتی‌ست. مشکلات اقتصادی، نرخ بیکاری، کرونا و … باعث شده‌اند بسیاری از مردم با مشکلاتی مانند اضطراب، تنهایی و افسردگی درگیر باشند. اگر شما نیز شرایط مشابه دارید باید مراقبت از خودتان را در الویت قرار دهید. در ادامه به توضیح برخی عادت‌های سالم می‌پردازیم که با انجام آن‌ها می‌توانید زندگی را در آغوش بگیرید.

۱- اهداف واقع‌بینانه تعیین کنید

اکثر مردم در برنامه‌ریزی‌های خود شکست می‌خورند چرا که به آن‌ها عمل نمی‌کنند. برای خود اهداف واقع‌بینانه و قابل دستیابی تعیین کنید. با این کار از خود انتظارات غیر واقعی نخواهید داشت و گیج و سرخورده نمی‌شوید. به علاوه از افزایش اعتماد به نفس در خود لذت می‌برید و احساس می‌کنید فردی سخت‌کوش و موفق هستید.

۲- برای مراقبت از سلامت روان خود، شروع به نوشتن کنید

اگر در بیان افکار و احساسات خود مشکل دارید آن‌ها را بنویسید. روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه نوشتن به شما کمک می‌کند احساسات خود را بشناسید و منبع ترس و نگرانی خود را شناسایی کنید. پس قلم را روی کاغذ قرار دهید و اجازه دهید افکار شما آزادانه بر روی صفحه جاری شوند.

مدیتیشن به کاهش ضربان قلب و سلامت روان کمک می‌کند.

۳- مدیتیشن، دوست سلامت روان

مکانی راحت برای نشستن پیدا کرده و ذهن خود را از هر موضوعی خالی کنید. چشمان خود را ببندید، چند نفس عمیق بکشید و ساکت در آن حالت بمانید. این تمرین ساده به کاهش ضربان قلب و سلامت روان کمک می‌کند و باعث می‌شود وضعیت روحی خود را بهبود ببخشید. این عادت ذهنی را حداقل روزی یک بار تمرین کنید تا از فواید آن بهره‌مند شوید.

۴- یک روال روزمره را حفظ کنید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای سلامت روان خود انجام دهید، انجام دادن یک روتین ثابت است. هر روز در یک ساعت مشخص بیدار شوید، استراحت کنید و به خواب روید. این کار به تنظیم ریتم شبانه‌روزی شما کمک خواهد کرد. اگر این روند را در طول هفته حفظ کنید، مغز و بدن به برنامه‌ی شما عادت می‌کنند و می‌توانید این نظم را به کارهای دیگر نیز بدهید.

۵- فقط بگو نه

ممکن است نه گفتن به کارها و دعوت دیگران برای شما چالش برانگیز باشد. اما به حداقل رساندن مسئولیت‌ها و سازماندهی کردن زمان‌های فراغت به شما کمک می‌کند تا مراقبت از سلامت روان خود را در الویت قرار دهید. هنر نه گفتن را بیاموزید. هرچه برنامه شما محدودتر شود، متوجه کاهش اضطراب و استرس خود می‌شوید.

پیاده‌روی در هوای آزاد استرس را نیز برطرف می‌کند.

۶- خود را در آفتاب غوطه‌ور کن

گاهی احساس بی‌حالی ما به علت کمبود ویتامین D بدن است. بیرون بروید و کمی آفتاب بگیرید. اشعه‌های خورشید این ویتامین مهم را تامین کرده و به سلامت روان ما کمک می‌کنند. همچنین پیاده‌روی در هوای آزاد استرس را نیز برطرف می‌کند. پس بیرون بروید و اجازه دهید نگرانی‌های شما برای مدتی ذوب شوند.

۷- تحرک داشته باشید

ورزش منظم می‌تواند استرس را به حداقل برساند و اضطراب را دفع کند. پس پیاده‌روی کنید و در کلاس‌ یوگا یا ورزش مورد علاقه‌ی خود ثبت نام کنید. با گنجاندن فعالیت‌های بدنی در برنامه‌ی خود، می‌توانید از انرژی بیشتر و خواب بهتر لذت ببرید. در نهایت این فواید به شما کمک می‌کنند تا با علائم افسردگی مقابله کنید و سلامت خود را بهبود ببخشید.

فیبر و پروتئین باعث افزایش انرژی و تنظیم روده می‌شوند.

۸- غذای سالم بر سلامت روان نیز تاثیر می‌گذارد

گوش همه‌ی ما از توصیه به خوردن غذای سالم پر است اما ارزش یادآوری مجدد را دارد. آنچه در طول روز می‌خورید، نقش اساسی در تنظیم سطح انرژی و روحیه‌ی شما دارد. کربوهیدرات زیاد احساس خستگی را افزایش می‌دهد. در حالی که فیبر و پروتئین باعث افزایش انرژی و تنظیم روده می‌شوند. بدن خود را با میوه‌ها و سبزیجات تازه تامین کنید تا همیشه دوست و همراه روان شما باشد.

لحظه‌ای صبر نکنید

همه‌ی ما تجربه‌ی این را داریم که شروع کارها را برای شنبه‌ی بعد، ماه بعد و حتی سال بعد بیاندازیم. اما آیا سلامت روان و جسم می‌تواند منتظر شما بماند؟ شما نمی‌توانید برای مدت طولانی از سلامتی خود چشم‌پوشی کنید. اگر انگیزه‌ و اراده‌ای برای کمک به خود ندارید، از دوست، خانواده و یا مشاور کمک بگیرید. ترس‌ها و نگرانی‌های خود را به اشتراک بگذارید. شما شایسته‌ی خوشبختی و سلامتی هستید پس از همین حالا شروع کنید!

منبع: pickthebrain.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها