ورود به جانویس

چطور از هایلایت استوری اینستاگرام بهتر استفاده کنیم؟

چطور از هایلایت استوری اینستاگرام، بهتر استفاده کنیم؟
چطور از هایلایت استوری اینستاگرام، بهتر استفاده کنیم؟

قطعا شما هم می‌دانید، استوری اینستاگرام، یکی از ابزارهای مهم برای افزایش تعامل با فالوورهاست. اما مشکل بزرگ‌ آن‌ها، عمر کوتاه‌شان است! آن‌ها تنها ۲۴ ساعت روی صفحه کاربری شما می‌مانند.

اما نه الان که هایلایت‌ها دردسترس هستند! هایلایت استوری‌ها، این امکان را به ما می‌دهند تا استوری‌ها را در صفحه کاربری‌مان برای همیشه ذخیره کنیم تا فالوورهای جدید و قدیم بتوانند آن‌ها را مشاهده کنند.

در این مقاله سعی داریم به طور عمیق‌تر به بررسی هایلایت استوری اینستاگرام بپردازیم. بعد از بیان مختصری درباره نحوه‌ی کار آن، به بیان نحوه استفاده از هایلایت استوری‌ها برای کسب و کار می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

هایلایت استوری اینستاگرام چیست؟

هایلایت استوری‌های اینستاگرام، استوری‌های دسته‌بندی شده‌ای هستند که در صفحه اینستاگرام کاربران ذخیره می‌شوند. این هایلایت‌ها امکان مشاهده استوری‌ها بعد از ۲۴ ساعت را نیز فراهم می‌کنند.

همانطور که گفتیم، امکان دسته‌بندی استوری‌ها در هایلایت وجود دارد و این، شرایط را برای فالوورهایی که به دنبال موضوع مشخصی در میان مطالب پیج شما می‌گردند، راحت‌تر می‌کند.

چطور هایلایت استوری اینستاگرام درست کنیم؟

فرآیند ایجاد هایلایت بسیار ساده است؛ قسمت پیچیده آن این است که هرکدام از دسته‌ها باید چه محتوایی داشته باشند. و استوری جدید شما، در کدام یک از دسته‌بندی‌های قبلی‌تان قرار بگیرد.

پیشنهاد ما این است که از ابتدا، لیستی متناسب با کسب و کار خودتان تهیه کنید و سپس به دسته‌بندی استوری‌ها بپردازید. اگر تا کنون هایلایت استوری درست نکرده‌اید، به صفحه پروفایل‌تان بروید و روی فلش سمت راست Story Highlights بزنید.

اولین مرحله برای ایجاد هایلایت استوری اینستاگرام کلیک روی فلش سمت راست همین نام می‌باشد.

سپس بر روی دایره‌ای که داخل آن کلمه New نوشته شده کلیک کنید. با کلیک بر روی آن، آرشیو استوری‌های شما باز می‌شود و می‌توانید تمام عکس و ویدیوهایی که در گذشته استوری کرده‌اید را مشاهده کنید. حال تنها کافی‌ست آن‌هایی که مدنظرتان می‌باشد را انتخاب کنید.

گام دوم، کلیک روی دایره‌ایست که کلمه new در آن نوشته شده است. در این مرحله آرشیو استوری‌های خود را می‌بینید.

توجه داشته باشید که این استوری‌ها در صفحه شما قرار می‌گیرند و مخاطبان می‌توانند آن‌ها را دوباره مشاهده کنند، پس مواردی را انتخاب کنید که مایلید دردسترس همگان باشد. (هایلایت‌ها به عنوان استوری‌های جدید، مجددا به فالوورها نمایش داده نمی‌شوند، آن‌ها در پروفایل شما قرار می‌گیرند.)

بعد از آنکه استوری‌های مد نظرتان را انتخاب کردید، روی گزینه Next بزنید.

در این قسمت می‌توانید تصویری برای هایلایت خود انتخاب کنید و نام هایلایت‌تان را بنویسید.

در این قسمت می‌توانید تصویری برای هایلایت خود انتخاب کنید و نام هایلایت‌تان را بنویسید.

و تمام! خیلی ساده و مجلسی..

اما بیایید برویم سر اصل مطلب!

چطور از هایلایت استوری اینستاگرام، بهتر استفاده کنیم؟

همه ما کم و بیش با این قابلیت آشنا هستیم، اما کمتر کسی می‌داند، چطور از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنند؛ طوری که بتواند تاثیر مثبتی بر کسب و کارش داشته باشد و سبب افزایش تعاملات و بازدیدهایش شود. در این قسمت سعی داریم نکات کلیدی ارائه کنیم که به شما کمک می‌کند از هایلایت استوری اینستاگرام به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

۱- از محصولات یا کالکشن‌هایی که دارید رونمایی کنید.

نمونه‌ای از یک کالکشن محصولات آرایشی و بهداشتی

یکی از بهترین راه‌های استفاده از هایلایت‌ها، نمایش محصولات و کالکشن‌‌هایی‌ست که دارید.

می‌توانید برای هر نمونه از محصولات‌تان یک دسته‌بندی ایجاد کنید: محصولات قابل فروش، محصولات در حال تولید، کالکشن بهاره، پاییزه و … . دسته‌بندی‌های مناسب به کاربران کمک می‌کند تا سریع‌تر محصول مورد نظرشان را پیدا کنند.


۲- اطلاعیه‌های شرکت‌تان را به اشتراک بگذارید.

یکی دیگر از بهترین راه‌های استفاده از هایلایت‌ها، به اشتراک گذاشتن اطلاعیه‌هاست. هایلایت اطلاعیه‌ها، تمام کاربران جدید را نیز از کارهای شما مطلع می‌کند و آن‌ها را در جریان سیستم کاری شما قرار می‌دهد. پس می‌توانید سیستم حرفه‌ای مدیریت کاری خود را به نمایش بگذارید و دیگران را مجذوب کنید!

این هایلایت را به عنوان «اخبار» یا «رویدادها» یا هر نام دیگری که دوست دارید نام‌گذاری کنید، فقط توجه داشته باشید که نام آن طوری باشد که پیدا کردن آن، سخت نشود.


۳- لینک در استوری‌ها فراموش نشود!

یکی از کارهایی که باید به طور پیوسته در استوری‌های خود انجام دهید، به اشتراک گذاشتن لینک‌های ارتباطی‌تان است. (اگر ندارید، می‌توانید نماد برندتان را قرار دهید یا شعار تبلیغاتی‌تان را یادآور شوید.)

این موضوع بسته به تجارت شما متفاوت می‌باشد؛ اگر محصولی قابل فروش دارید، می‌توانید لینک خرید آن را به اشتراک بگذارید. یا مانند شرکت SaaS، محتوای آموزشی به اشتراک بگذارید؛ آن‌ها با قرار دادن لینک وب‌سایت در‌ استوری‌، مقالات مربوط به استفاده از نرم افزار جدیدشان را با مخاطبان به اشتراک گذاشتند.


۴- هایلایت مربوط به شرکت در رویدادها

هایلایت استوری یکی از بهترین مکان‌ها برای نشان دادن همراهی‌تان از یک رویداد اجتماعی، فرهنگی یا محیط زیستی هستند.

به اشتراک‌گذاشتن اخبار رویدادهایی که شرکت شما با آن‌ها همراهی می‌کند، می‌تواند معرف خوبی از شما باشد و به دیده شدن‌تان کمک کند. به عنوان مثال، اگر یک شرکت بازیافت کاغذ و پلاستیک دارید، می‌توانید در رویدادهای حفاظت از محیط زیست شرکت کنید. اگر شیرآلاتی تولید می‌کنید که حجم آب کمتری را با تکنیک افزایش فشار خارج می‌کنند، می‌توانید در رویدادهایی که برای بحران بی‌آبی تشکیل می‌شود شرکت کنید!

و موارد بسیار زیاد دیگر، که می‌تواند نشان‌دهنده ارزش‌ها و اهداف شما باشد. به عنوان نمونه، در تصویر زیر، یک شرکت کانادایی که همراهی خود را از هشتگ گرمایش زمین و حفاظت از محیط زیست نشان می‌دهد را مشاهده می‌کنید.

نمونه‌ای از یک شرکت کانادایی که همراهی خود را از هشتگ گرمایش زمین و حفاظت از محیط زیست نشان می‌دهد.

۵- پاسخ به پرسش‌های فالوورها

برای تمام استوری‌هایی که به نحوی پاسخ به پرسش‌های فالوورهاست، یک هایلات تحت عنوان Q&A یا «سوالات متداول» بسازید. می‌توانید از باکس سوالات اینستاگرام هم استفاده کنید و پاسخ‌ها را در قالب فیلم یا صدای ضبط شده، یا یک متن تایپی در اختیار مخاطبان قرار دهید.


۶- نظرات و تجربیات کاربران یادتان نرود!

همانطور که در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌بینید، بازخورد مشتری‌ها، عنصر جدا نشدنی شرکت‌هاست. چه چیزی بهتر از تجربه و نظر افرادی شبیه ما، می‌تواند روی دیدگاه‌مان تاثیر بگذارد؟ تجربه مشتری‌ها می‌تواند به سایرین در تصمیم‌گیری‌هایشان کمک کند و در عین حال، رضایت مشتری، افزایش اعتبار شما را به همراه دارد.

می‌توانید در بارگذاری بازخوردها خلاقیت به خرج دهید! طرح‌های گرافیکی از رضایتمندی‌ها درست کنید، یا آن‌ها را در قالب ویدیو درآورید و در هایلایت خود قرار دهید. و کلی ایده‌های خلاقانه دیگر که مشتری‌ها را ترغیب به دیدن رضایتمندی‌ها کند.


۷- فالوورها را تشویق به تعامل بیشتر کنید.

اغلب اوقات، هدف از استوری‌های اینستاگرامی، جذب فالوور می‌باشد. نظرسنجی‌ها و باکس سوالات، انتخاب‌های مناسبی برای تشویق کاربران به مشارکت می‌باشد. اما خلاقیت، همیشه راه بهتری پیش پای شما می‌گذارد!

معمولا مطالبی که با لبخند و شادی به ما منتقل می‌شوند، در جان و دل می‌نشینند! و موثرتر خواهند بود. اگر راهی پیدا کرده‌اید که می‌توانید مطالب خود را با چاشنی کمی خنده به کاربران ارائه کنید، حتما این کار را انجام دهید.

حتی می‌توانید از ترفند بازاریابی با میم هم استفاده کنید! روشی که بسیار در بازار امروزی کاربردی‌ست و نتایج خوبی دارد.

در اینجا، مثالی از یک فست فود را داریم که هایلایتی با عنوان «فقط برای سرگرمی» در صفحه اینستاگرامی خود ایجاد کرده و در آن محتواهایی که برای فالوورها جذاب می‌باشد ارائه می‌کند. او در این استوری‌ها، با پرسش سوال، مخاطبان را به تعامل بیشتر دعوت می‌کند.

فست فودی که با طرح‌های گرافیکی زیبا و پرسش‌های جذاب، نرخ تعامل مشتریان را افزایش می‌دهد

توجه کنید که این استوری‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های جذابی ارائه شده‌اند و همین یک نقطه قوت برای آن‌ها می‌باشد.


۸- کمپین‌های خود را در هایلایت‌ها جا دهید.

اگر کمپینی متناسب با کسب و کار خود راه انداخته‌اید، حتما برای اطلاع مخاطبان جدید، آن را در هایلایت‌ها قرار دهید.


۹- تیم‌تان را معرفی کنید.

هایلایت استوری، مکانی عالی برای معرفی تیم‌تان است. این تکنیک هم برای مشاغل کوچک و هم بزرگ کار می‌کند. شناخت شما اطمینان بیشتری به مخاطبان می‌دهد و راهی عالی برای ایجاد رابطه نزدیک‌تر با فالوورهاست.

می‌توانید از کارمندان‌تان بخواهید که در قالب یک فیلم کوتاه خودشان را معرفی کنند و از نقش‌شان در شرکت بگویند. حتی می‌توانید مصاحبه‌هایی تحت عنوان «پرسش و پاسخ‌هایی کوتاه با مخاطبان» ترتیب دهید که در آن‌ها، کارمندان با مخاطبان ارتباط صمیمانه‌تری برقرار می‌کنند و پرسش‌های آن‌ها پاسخ می‌دهند. (البته سوپرایزشان نکنید! و حتما قبل از مصاحبه و فیلم برداری، با کارمندان‌تان مشورت کنید، تا مطمئن شوید با حضور در فضای آنلاین مشکلی ندارند.)


۱۰- کاورهای مناسبی برای هایلایت‌های خود انتخاب کنید.

و به عنوان آخرین نکته، به شما پیشنهاد می‌کنیم که کاور هایلایت‌هایتان را متناسب با محتوای آن‌ها انتخاب کنید. کاورهای خاص و زیبا، نظر مخاطبان را به خود جلب می‌کند. پیشنهاد اول ما ساخت تصاویریست که مختص به برند خودتان باشد و با آن هم‌خوانی داشته باشد. اما در غیر اینصورت، می‌توانید از تصاویر آماده نیز استفاده کنید؛ برای پیدا کردن عکس‌های مناسب می‌توانید به سایت‌های unsplash و undraw مراجعه کنید. عکس‌های موجود در این وب‌سایت‌ها رایگان هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند.

در اینجا صفحه اینستاگرامی natures path organic را مشاهده می‌کنید که برای کاور هایلایت‌های خود، از طرح‌های خاص و زیبایی استفاده کرده است.

صفحه‌ natures path organic که از کاورهای زیبا برای هایلایت استوری‌های خود استفاده کرده است.

آیا الان دیگر آماده ساخت هایلایت استوری‌های مخصوص به خودتان هستید؟ امیدواریم که مطالب فوق به شما کمک کرده باشد تا ایده بگیرید و بتوانید به روش خاص خودتان از این ابزار بهره ببرید. اگر سوالی درباره هایلایت استوری‌ها دارید، از ما بپرسید. تلاش می‌کنیم در کمترین زمان ممکن پاسخ آن را در اختیارتان قرار دهیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها