ورود به جانویس

۵ نکته برای افزایش بازدید در اینستاگرام!

برای پیشرفت این ۵ نکته‌ی سئو اینستاگرام را دریابید!
برای پیشرفت این ۵ نکته‌ی سئو اینستاگرام را دریابید!

چگونه در دریایی بیش از یک میلیارد کاربر اینستاگرام متفاوت باشیم؟

اگر می‌خواهید در این پلتفرم پیشرفت کنید، کسب‌وکارتان رونق بگیرد و محتوایی که تولید می‌کنید راحت‌تر و بهتر در اختیار کاربران جدید قرار گیرد، اصول اولیه سئو اینستاگرام را بیاموزید. سئوی اینستاگرام شروعی عالی‌ و منحصربه‌فرد است. نشان دادن محتوای شما در صفحات نتایج جستجو می‌تواند به رونق پیج‌تان تا حد بسیار زیادی کمک کند. به طور کلی، درک نحوه عملکرد سئو در اینستاگرام برای هر کسب‌وکاری که می‌خواهد با فالووهای جدید ارتباط برقرار کند، مهم است.

رعایت نکات سئو در این پلتفرم راهی برای افزایش بازدید در اینستاگرام می‌باشد، با من همراه باشید تا با این ۵ نکته آشنا شوید:

سئو اینستاگرام به چه معناست؟

سئوی اینستاگرام به معنای بهینه سازی محتوای اینستاگرام شما برای نمایان شدن در نتایج جست‌وجو می‌باشد. یعنی با رعایت سئو اینستاگرام هنگامی که شخصی یک کلمه کلیدی یا هشتگ مرتبط با محتوای شما را در قسمت Search اینستاگرام جستجو می‌کند، اکانت یا محتوای شما در بالای لیست ظاهر شود.


چه فاکتورهایی برای رنکینگ سئو اینستاگرام باید در نظر بگیریم؟

سئو، به طور کلی، کمی هنر است و کمی علم. سئوی اینستاگرام نیز تفاوت چندانی ندارد. هیچ فرمول دقیقی وجود ندارد که اکانت شما به بالای رنکینگ جستجو برسد. در ادامه بررسی می‌کنیم چه سیگنال‌هایی را کاربران در بخش سرچ اینستاگرام جستجو می‌کنند:

جستجوی متن

تعجبی ندارد اگر آن چه که کاربران در بخش سرچ اینستاگرام جستجو می‌کنند، مهم‌ترین سیگنال جستجو باشد. بر اساس عبارات جستجو، اینستاگرام به دنبال نام‌های کاربری، بیوها، زیرنویس‌ها، هشتگ‌ها و مکان‌های مرتبط می‌گردد و آن را به کاربران نشان می‌دهد.

این برای برندها به چه معناست: شما باید بدانید که افراد از چه عبارت‌هایی برای جستجوی محتواهایی که مانند شما هستند، استفاده می‌کنند. نگران نشوید! ابزارهایی مانند Google Analytics ،Hootsuite Insights و … به شما کمک می‌کنند تا به این عبارت‌ها دسترسی پیدا کنید و بینشی که در این مسیر به شما می‌دهند غیر قابل انکار می‌باشد.

فعالیت کاربر

این امر شامل هشتگ‌ها و اکانت‌هایی است که کاربر فالو کرده و با آن‌ها تعامل داشته است. همچنین پست‌هایی را که در گذشته مشاهده کرده‌ است را هم در بر می‌گیرد. اکانت‌ها و هشتگ‌هایی که کاربر با آن‌ها تعامل می‌کند، ranking بالاتری نسبت به اکانت‌هایی دارند که کاربر به آن‌ها توجهی ندارد.

مثلا در ادامه کلمه‌ی travel را از اکانت اصلی خود سرچ  کرده‌ام و نتایج جستجو را می‌بینید که بسیاری از سفرنامه نویسان و برند‌های مسافرتی که دنبال می‌کنم و با آن‌ها تعامل دارم، می‌باشد:

فعالیت کاربر را در سئو اینستاگرام در نظر بگیرید

در اینجا بهترین نتایج را برای همان عبارت اما از اکانتی دیگر می‌بینید، جایی که من اکانت‌های بسیار کمتری را دنبال می‌کنم و روی سفر تمرکز چندانی ندارم:

فعالیت کاربر در سئو اینستاگرام تاثیر دارد

با کمی دقت! در دو تصویر چهار اکانت پیشنهادی برتر کاملا متفاوت هستند. از آنجایی که من سابقه فالو، دنبال کردن و درگیر شدن با اکانت‌های مسافرتی را از این پروفایل اینستاگرام ندارم، اینستاگرام باید به سیگنال‌های دیگری برای ایجاد نتایج اعتماد کند.

صاحبان کسب‌وکارها و برندها باید دقت کنند: باز هم، همه چیز به مخاطب هدف شما برمی‌گردد. هشتگ‌هایی که مخاطبان هدف شما احتمالا استفاده می‌کنند را پیدا و درک کنید و با آن‌ها تعامل داشته باشید و در همین حین آن‌ها را به تعامل با پست هایتان تشویق کنید. شخصی که از بخش جستجوی اینستاگرام استفاده می‌کند، احتمالا محتوای برندی را که قبلا با آن درگیر بوده است را می‌بیند، حتی اگر (هنوز) آن برند را فالو نکرده باشد.


سیگنال‌هایی که باید برای سئو اینستاگرام آن‌ها را در نظر بگیرید!

محتوایی که قبلا محبوب بوده است به احتمال زیاد در نتایج جستجو رتبه بالایی دارد. اینستاگرام با استفاده از سیگنال‌هایی مانند تعداد کلیک‌ها، لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و فالو کردن یک اکانت، هشتگ یا لوکیشن، محبوبیت را تعیین می‌کند.

در ادامه تاکتیک‌های سئو برای افزایش بازدید و فالوور در اینستاگرام را بررسی می‌کنیم:

۱) پروفایل اینستاگرام خود را برای جستجو بهینه کنید.

پروفایل اینستاگرام شما بیوگرافی شماست! پروفایل‌تان بهترین مکان برای قرار دادن کلمات کلیدی مرتبط و عبارات جستجوست.

سئوی بیو اینستاگرام با سئوی نام اینستاگرام شروع می‌شود. برای پروفایل خود نامی مرتبط با محتوایتان انتخاب کنید. اگر با برندتان به خوبی شناخته شده‌اید، این بهترین مکان برای شروع است. همچنین اگر جایی برای کلمه کلیدی در پروفایل وجود دارد، حتما آن را اضافه کنید.

دقت کنید که کلمات کلیدی که انتخاب می‌کنید مرتبط با برندتان باشند. شما کی هستید و اصلا پیج شما در مورد چیست؟ کاربران (و موتور جستجوی اینستاگرام) چه نوع محتوایی را می‌توانند در پیج شما پیدا کنند؟

در نهایت، اگر مکانی فیزیکی برای کسب‌وکار شما وجود دارد ، حتما در بیوگرافی خود قرار دهید. فراموش نکنید فقط حساب‌های Business و Creator می‌توانند لوکیشن اضافه کنند، بنابراین اگر قبلا اکانت خود را تغییر نداده‌اید، این مسئله می‌تواند دلیلی خوبی باشد تا شما اکانت خود را به بیزینسی یا Creator تغییر دهید.

برای افزودن لوکیشن به بیو اینستاگرام:

اپلیکیشن اینستاگرام را باز کرده و به قسمت پروفایل خود بروید. گزینه‌ی Edit Profile و سپس Contact Options را انتخاب کنید. در صفحه‌ی جدیدی که برایتان باز می‌شود روی گزینه‌ی Business address بزنید. حال در صفحه‌ی بعد می‌توانید آدرس خود را وارد کنید. (هم می‌توانید آدرس خیابان خود را وارد و هم می‌توانید به نام شهر خود اکتفا کنید.)

برای اینکه این اطلاعات در بیو شما نشان داده شوند گزینه‌ی Display contact info را روشن کنید.

فقط در اپلیکیشن اینستاگرام این قابلیت در بیو شما نشان داده می‌شود، متاسفانه در نسخه‌ی وب این امکان وجود ندارد. اما زمانی که به بیو اکانت خود لوکیشن اضافه می‌کنید، فارغ از اینکه مخاطبان شما از اپلیکیشن استفاده می‌کنند یا نسخه‌ی وب اینستاگرام این سیگنال را برای رتبه‌بندی در نظر می‌گیرد.

همچنین خواندن مطلب با استفاده از این ۴ روش بیو اینستاگرام بیزینس‌تان را منحصربه‌فرد کنید! خالی از لطف نمی‌باشد.


۲) از هشتگ‌های مرتبط و مناسب استفاده کنید

اینستاگرام اکنون نشان داده است که کلمات کلیدی و هشتگ‌ها باید مستقیما در عنوان ظاهر شوند تا بر نتایج جستجو تاثیر بگذارند. اگر می‌خواهید از هشتگ‌ها بهترین نتیجه را بگیرید به اینستاگرام گوش بدید و نکات زیر را رعایت کنید:

  • فقط از هشتگ های مرتبط استفاده کنید.
  • از ترکیب هشتگ‌های شناخته شده و خاص استفاده کنید.
  • در هر پست نهایتا ۳ الی ۵ هشتگ بزنید.
  • از هشتگ‌های نامربوط یا بیش از حد عمومی مانند #explorepage استفاده نکنید.

کاربران اینستاگرام از توصیه این اپلیکیشن در مورد محدود کردن تعداد هشتگ‌ها شوکه شدند، با توجه به اینکه اینستاگرام امکان استفاده از ۳۰ هشتگ را در هر پست برای آن‌ها فراهم کرده است. اما توصیه اینستاگرام واضح است: «از هشتگ‌های زیاد استفاده نکنید. افزودن ۱۰ تا ۲۰ هشتگ به شما کمکی نمی‌کند.»

بهترین هشتگ‌های برای سئو اینستاگرام چه می‌باشد؟

این به کسب‌وکار و مخاطبان شما بستگی دارد. برای اینکه بفهمید کدام هشتگ‌ها در حال حاضر ترافیک پست‌های شما را افرایش می‌دهند، پیشنهاد می‌کنیم به Insights اینستاگرام خود نگاهی بیندازید.

اگر برای هر پست از قابلیت Insights استفاده کنید، متوجه تاثیر هشتگ‌هایی که برای هر پست در نظر گرفته‌اید می‌شوید.

از هشتگ‌های مرتبط و مناسب استفاده کنید

اما اگر از چندین هشتگ استفاده کرده‌اید، تجزیه و تحلیل اینستاگرام دقیقا به شما نمی‌گوید که کدام هشتگ‌ها موثرتر و بهتر عمل کرده‌اند. ولی اگر به ۳ تا ۵ هشتگ توصیه شده پایبند باشید، می‌توانید تعیین کنید که کدام یک به طور مداوم در ترافیک پیج‌تان تاثیر گذاشته‌است.

کمی تقلب کنید! ببینید مخاطبان هدف، رقبا و تاثیرگذاران در صنعت شما از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند.

در نهایت، می‌توانید از بخش جستجوی اینستاگرام برای کشف کلمات کلیدی محبوب استفاده کنید و بدانید افرادی که دنبال می‌کنید به کدام هشتگ‌ها علاقه‌مند هستند. این هشتگ‌ها احتمالا در بین مخاطبان شما نیز طنین انداز خواهند شد.

به اکسپلور اینستاگرام خود روید و در قسمت جستجو یک هشتگ (#) تایپ کنید. خواهید دید که کدام یک از افرادی که دنبال می‌کنید، این هشتگ‌ها را دنبال می‌کنند. به عنوان مثال اگر یک هشتگ عمومی (مانند #travel) را جستجو کنید، هشتگ‌های خاص‌تری را نیز مشاهده خواهید کرد که می‌توانند تعادل خوبی برای ترکیب هشتگ‌های عمومی، ویژه و خاص برقرار کند که با این حرکت به توصیه اینستاگرام گوش کرده‌اید.

برای پیدا کردن هشتگ مناسب اکسپلور را در نظر بگیرید

۳) از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید.

در گذشته، اینستاگرام کلمات کلیدی را در کپشن‌ها در نظر نمی‌گرفت، اما به نظر می‌رسد که این امر در حال تغییر است. اینستاگرام اکنون به طور ویژه‌ای توصیه می‌کند که کلمات کلیدی مرتبط را در کپشن پست قرار دهید تا به قابلیت کشف کمک کند. چرا که اینستاگرام در حال تغییر نحوه ارائه نتایج جستجو می‌باشد.

در گذشته، نتایج جستجو فقط شامل اکانت‌ها، هشتگ‌ها و لوکیشن‌های مرتبط بود. اما حال نتایج جستجو صفحاتی که شامل کلمات کلیدی می‌باشند را هم در بر می‌گیرند. این خبر خوبی برای برندهای کمتر شناخته شده است، زیرا به افراد فرصت بیشتری می‌دهد تا بدون سرچ آیدی اکانت، محتوای این برندهای کمتر شناخته شده را پیدا کنند.

بنابراین، چگونه کلمات کلیدی مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید؟ با روشی که در بالا گفتیم تا حد قابل قبولی می‌توانید سر نخ بهترین هشتگ‌ها را پیدا کنید.

همچینین استفاده از ابزارهای Analytics بینش بیشتری به شما می‌دهد. به عنوان مثال، از Google Analytics استفاده کنید تا ببینید کدام کلمات کلیدی باعث ایجاد ترافیک به وب سایت شما می‌شوند. احتمالا نتایج به دست آمده می‌توانند نامزدهای خوبی برای تست در پست‌های اینستاگرام باشند.

در نهایت باید بگوییم از ویژگی فوق‌العاده‌ی کلمه‌ی کلیدی استفاده کنید، کلمات رایج مورد استفاده در رابطه با برند، صنعت یا هشتگ های خود را کشف کنید.


۴) در تصاویر خود از Alt text استفاده کنید.

عملکرد Alt text در اینستاگرام دقیقا مانند Alt text در وب است. Alt text یک توصیف متنی از یک تصویر یا ویدیو است که محتوا را برای افراد دارای اختلالات بینایی قابل دسترسی می‌کند. همچنین در صورتی که خود عکس دانلود نشود، توضیحاتی در مورد محتوا ارائه می‌دهد.

Alt text اینستاگرام این مزیت را دارد که به اینستاگرام کمک می‌کند تا محتوای شما را بهتر درک کند و با توجه به درکی که از Alt text شما دارد نتیجه می‌گیرد، آیا به یک جستجوی خاص مرتبط است یا خیر.

اینستاگرام از فناوری تشخیص اشیا برای ایجاد توضیحات خودکار از هر عکس برای کسانی که از صفحه‌خوان استفاده می‌کنند استفاده می‌کند. همچنین اطلاعاتی را در مورد محتوای عکس شما در اختیار الگوریتم اینستاگرام و نتایج جستجو قرار می‌دهد.

البته، Alt text خودکار هرگز به اندازه متن جایگزین ایجاد شده توسط یک انسان نیست. به عنوان مثال اگر عکس یک زنبور عسل را در اینستاگرام پست کنید، Alt text اینستاگرام آن را فقط به عنوان «گل و طبیعت» در نظر می‌گیرد. در حالی که اگر از کلمه “زنبورها” در کپشن خود استفاده کنید، Alt text به صورت سفارشی ایجاد می‌شود و تجربه بهتری را برای کسانی که دارای اختلالات بینایی هستند، به ارمغان می‌آورد و همچنین اینگونه Alt text در سئو اینستاگرام نتیجه‌ی بهتری دارند.

برای افزودن Alt text: هنگام ارسال عکس، در جایی که کپشن می‌نویسید، گزینه‌ی Advanced Settings را انتخاب کنید.

در بخش Accessibility، روی Write Alt Text بزنید و با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، یک توضیح برای عکس اضافه کنید.

برای ادیت Alt text یک عکس: تصویر را باز کنید و سه نقطه بالای آن را انتخاب کنید و سپس روی Edit بزنید. در سمت راست پایین تصویر، روی Edit Alt Text بزنید. Alt text خود را وارد کنید، سپس روی علامت آبی بزنید. این Alt text جدید بسیار دقیق‌تر است و شامل کلمات کلیدی است که افراد ممکن است برای جستجوی محتوایی مانند این استفاده کنند.

این یک استراتژی آسان برای بهینه سازی اینستاگرام است.


۵) کیفیت را فدای کمیت نکنید!

نتایج جستجوی اینستاگرام نیز بر اساس دستورالعمل‌ها و توصیه‌های اینستاگرام است. به عبارتی دیگر اکانت‌هایی که بر خلاف دستور‌العمل‌های اینستاگرام عمل می‌کنند یا در نتایج جستجو پایین‌تر نمایان می‌شوند یا اصلا نشان داده نمی‌شوند.

حتی اگر قوانین این پلتفرم را رعایت نکنید، محتوای شما به طور کلی از اینستاگرام حذف خواهد شد. همچنین اگر قوانین را رعایت کنید اما طبق دستور‌العمل‌های این پلتفرم پیش نروید، پیدا کردن پست‌هایتان سخت می‌شود.

به عنوان مثال کارهای زیر را نباید در اینستاگرام انجام داد:

  • از Clickbait استفاده نکنید. (Clickbait یعنی برای جلب توجه کاربران تیتر یا کپشنی بنویسید که آن‌ها به دیدن محتوای مورد نظر وسوسه شوند.)
  • از محتوای کپی شده استفاده نکنید.
  • محتواهایی که کاربران را گمراه می‌کند، تولید نکنید.
  • لایک نخرید.

جمع‌بندی

حتما برای آپلود پست‌های اینستاگرام‌تان برنامه‌ریزی و در بهترین زمان ممکن محتوایتان را آپلود کنید. رعایت نکاتی که در این مطلب گفتیم تا حد بسیار زیادی باعث پیشرفت و افزایش بازدید اینستاگرام شما می‌شود. آن‌ها را دریابید چرا که در غیر این صورت پشیمان خواهید شد!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها