ورود به جانویس

۱۹ ایده برای تولید محتوای تعاملی در اینستاگرام!

۱۹ ایده برای تولید محتوای تعاملی در اینستاگرام!
۱۹ ایده برای تولید محتوای تعاملی در اینستاگرام!

تولید محتوای تعاملی در اینستاگرام بسیار مهم است! همه چیز به این مسئله برمی‌گردد. برای ایجاد پست‌های تعاملی که مخاطبان شما را تشویق می‌کند تا با محتوای شما تعامل بیشتری داشته باشند، باید الهام بگیرید و سپس جریان لایک‌ها، نظرات و اشتراک‌گذاری‌ها را تماشا کنید. در ادامه این مطلب با ۱۹ ایده برای ایجاد پست تعاملی همراه شما خواهیم بود:


منظور از پست تعاملی در شبکه‌های اجتماعی چیست؟

پست تعامل در رسانه‌های اجتماعی به هر نوع محتوایی گفته می‌شود که مخاطبان را به تعامل با آن ترغیب می کند، مثلا با لایک کردن، نظر دادن، اشتراک گذاری یا ذخیره کردن. تعامل به این معنی است که کاربر با محتوا ارتباط برقرار می‌کند و در نتیجه اقدام خاصی انجام می‌دهد، نه اینکه فقط یک بیننده منفعل باشد.

نرخ تعامل یکی از دقیق‌ترین‌ راه‌ها برای سنجش موفقیت شما در رسانه‌های اجتماعی است. اگر احساس می‌کنید در حال درجا زدن هستید می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر نرخ تعامل فعلی خود را افزایش دهید:


۱۹ ایده برای تولید محتوای تعاملی در اینستاگرام در سال ۲۰۲۳

۱) میزبان یک هدیه باشید!

هیچ استراتژی رسانه اجتماعی تضمین شده نیست؛ به جز هدایا. ارائه چیزهای رایگان و درخواست از افراد برای تعامل با شما (مثلا با پاسخ دادن به یک سؤال در کامنت) یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌ها برای افزایش تعامل شماست. این نوع پست تعاملی بیشتر در اینستاگرام و فیسبوک رایج است.

هنگامی که یک مسابقه را میزبانی می‌کنید، ابتدا تصمیم بگیرید که اهدافتان از این کار چیست. آیا قصد دارید کامنت‌های زیادی را دریافت کنید، فالوورهای خود را افزایش دهید، تعداد لایک‌های خود را افزایش دهید؟ سپس شروع کنید.

میزبانی یک مسابقه:

 • معیارهای تعامل خود را افزایش دهید، مانند تعداد کامنت‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، لایک‌ها و ذخیره‌ها.
 • هنگام تعامل با محتوای خود سعی کنید چیزی به کاربران خود یاد دهید.
 • رابطه خود را با فالوورهای خود بهبود بخشید.

۲) مسابقه‌ی کپشن برگذار کنید!

مسابقه کپشن نوعی مسابقه است که کاربر باید کمی خلاق باشد. این فقط در مورد لایک کردن یک پست یا تگ کردن یک دوست نیست. شرکت کنندگان باید کمی در مورد پاسخ‌های خود فکر کنند. رقابت‌های کپشنی با عکس‌های پویا و جذاب بسیار موفق هستند.

برگزاری مسابقه کپشن می‌تواند به شما کمک کند تا:

 • فالوورهای خود را تشویق کنید تا با محتوای شما تعامل معناداری داشته باشند.
 • تعداد نظراتی که روی یک پست دارید را افزایش دهید.
 • شرکت کنندگان، ورودی‌های دیگران را می‌پسندند و در مورد آن‌ها نظر می‌دهند.

۳) قابل ارتباط باشید!

محتوای مرتبط بسیار قابل اشتراک‌گذاری است. کاربرانی که با پست‌های شما ارتباط برقرار می‌کنند یا کسی را می‌شناسند که با پست‌های شما ارتباط برقرار می‌کند احتمالا دوستانشان را تگ می‌کنند، محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند و ذخیره می‌کنند.

به عنوان مثال، پست بالا از مجله آنلاین Reductress به مشکل بسیار مهم اما قابل ارتباط خوردن بدون تماشای تلویزیون اشاره می‌کند. این پست دارای انبوهی از کامنت‌ها است که اکثرا افرادی هستند که دوستان خود را تگ می‌کنند و همچنین ۷۰ اشتراک گذاری و تقریبا ۱۰۰۰ لایک دارد.

اگر اصول ارتباط را رعایت کنید به این نتیجه می‌رسید که:

 • کاربران، دوستان خود را در کامنت پست شما تگ می‌کنند.
 • ایجاد یک رابطه معتبر با مخاطبان
 • تنوع بیشتر در محتوای شما

فراموش نکنید که نباید هر پست صرفا بر بازاریابی متمرکز باشد.


۴) میزبان یک نظرسنجی باشید!

چه کسی می‌تواند در برابر یک نظرسنجی مقاومت کند؟ شرکت در نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی بسیار آسان است. علاوه بر این، نظرسنجی‌ها در توییتر و اینستاگرام هر دو انگیزه تعامل را بیشتر می‌کنند، کاربران نمی‌توانند نتایج نظرسنجی را ببینند مگر اینکه خودشان نظر دهند، به این معنی که برای به دست آوردن اطلاعات باید درگیر شوند.

هر چه نظرسنجی بحث برانگیزتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که تعامل بیشتری ایجاد کنید. کاربران ممکن است آن را در نظرات به اشتراک بگذارند یا نتایج را در فیدهای خود منتشر کنند.

میزبانی یک نظرسنجی:

 • یک راه ساده و آسان برای فالوورهای خود ایجاد کنید تا با محتوای شما درگیر شوند.
 • به شما این امکان را می‌دهد که ایده ای از نظرات مخاطبان خود داشته باشید.
 • آمار قابل اشتراک‌گذاری هم برای خود و هم برای فالوورهایتان ایجاد کنید.

۵) دوئت بخواهید:

این نوع پست تعامل به ‌ویژه در TikTok موثر است، جایی که می‌توانید از بینندگان بخواهید که محتوای شما را دو نفره کنند یا بچینند. این یک نوع تعامل با تعهد بسیار بیشتر از لایک یا کامنت است، اما اغلب نتایج ارزشمندتری به همراه خواهد داشت.

برای مثال، هنرمندان زیادی در TikTok هستند که ویدیوهای «این را اگر تصادفا ترسیم کنم» را پست می‌کنند که معمولا چندین نقاشی از افراد با ویژگی‌های تصادفی را نشان می‌دهند. سایر کاربران TikTok تشویق می‌شوند که اگر خود را در ترکیب مشاهده کردند، ویدیو را دوتایی کنند.

خواستن دوئت کمک می‌کند تا:

 • سایر کاربران را تشویق کنید ویدیوهایی بسازند که حاوی محتوای شما باشد.
 • به طور واضح به دنبال کنندگان خود بگویید که به دنبال این نوع تعامل هستید.
 • ببینید چه نوع محتوایی بیشتر دنبال کنندگان شما را هیجان زده می‌کند.

۶) با استفاده از ویدیوها به نظرات پاسخ دهید!

این یکی نیز مخصوص TikTok است. TikTok از این نظر منحصربه‌فرد است که می‌توانید با ساختن ویدیویی که مستقیما آن‌ها را مورد خطاب قرار می‌دهد، به نظرات خاص پاسخ دهید و نظر اصلی در TikTok جدید گنجانده شده است.

این مثال از یک شرکت سازنده مارشمالو ثابت می‌کند که مخاطبان TikTok چقدر دوست دارند وقتی از نظرات آن‌ها به این شکل استفاده می‌شود: یک کاربر به طور خاص در مورد یکی از TikTok نظر داد و از سازنده درخواست کرد که از سفارش خاص آن‌ها فیلم بگیرد.

این یک برد-برد است: سازنده ایده محتوای آسانی دارد، نظر دهنده کمی فریاد می‌زند، و سایر دنبال‌کنندگان تشویق می‌شوند نظر بدهند، زیرا شواهدی را می‌بینند که نشان می‌دهد یک نظر ممکن است برایشان ویدیویی داشته باشد.

پاسخ دادن به نظرات با استفاده از ویدئوها می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • به طور کلی نظرات بیشتری در مورد پست‌های شما ارائه می‌شود، زیرا کاربران سعی می‌کنند نفر بعدی باشند که برای پاسخ به او انتخاب می‌کنید.
 • کاری کنید که مخاطب احساس کند شنیده شده و ارزشمند است.
 • فروش بالقوه بیشتر، به خصوص اگر نظرات مربوط به ساخت یا بسته بندی سفارشات یک محصول باشد.

۷) درخواست مشاوره!

درخواست مشاوره در اینترنت ممکن است بینش قابل استفاده‌ای به همراه نداشته باشد، اما تعامل زیادی را به همراه خواهد داشت. دنیای اجتماعی مملو از افرادی است که واقعا می‌خواهند از یکدیگر حمایت کنند و همچنین افرادی که همه چیز را بلد هستند و عاشق صدای تایپ کردن خود هستند. این استراتژی هر دو را درگیر می‌کند.

برای دریافت پاسخ‌های مرتبط، درخواست مشاوره‌ای را در نظر بگیرید که مربوط به برند و جایگاه شما باشد.

درخواست مشاوره می‌تواند:

 • دنبال کنندگان خود را تشویق کنید تا در مورد پست شما نظر دهند.
 • منجر به ذخیره‌های بیشتر (چون دیگران ممکن است بخواهند همان توصیه را به خاطر بسپارند.)
 • بینشی به دست آورید که کدام یک از محصولات شما مورد علاقه دنبال کنندگان هستند.

۸) یک سوال بپرس!

این استراتژی شبیه درخواست مشاوره است، اما بازتر است: واقعا، شما می‌توانید در مورد هر چیزی سوال بپرسید. برند جواهرات Jennybird یک ویدیوی IG را پست کرد و از دنبال کنندگان خواست حدس بزنند آخرین عرضه آن‌ها چیست و نظرات زیادی را از حدس‌زنان ایجاد کرد.

پرسیدن سوال می‌تواند:

 • نظرات بیشتری در مورد پست خود دریافت کنید.
 • به عنوان یک بررسی دما برای فالوورهای خود عمل کنید.
 • راه اندازی یک محصول جدید را افزایش دهید.

۹) سوال بپرسید!

درست مانند موارد بالا، اما برعکس: فالوورهای خود را دعوت کنید تا از شما سؤالاتی بپرسند تا نرخ تعامل شما افزایش یابد. به عنوان مثال ناسا هنگام پخش یک ویدیوی زنده از این استراتژی استفاده کرد و کاربران توییتر می‌توانند از هشتگ #AskNASA برای پرسیدن سوال از فضانوردان در فضا استفاده کنند.

سوال پرسید باعث می‌شود که:

 • ایجاد روابط معنادار و متقابل با فالوورهای خود.
 • یادگیری آن چه فالوورهای شما به آن اهمیت می‌دهند.
 • اطلاعات مفید را با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید.

۱۰) عکس‌های خوب پست کنید!

ساده است، اما کار می‌کند: فقط پست کردن یک عکس عالی منجر به نظرات، لایک‌ها و اشتراک گذاری‌های بیشتر می‌شود. لازم نیست هر عکسی که در رسانه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارید بی‌نقص باشد، اما هر چند وقت یک‌ بار برای افزایش ارزش برندتان، عکس‌هایی با کیفیت فوق‌العاده و جذاب را در نظر بگیرید.

برای تولید محتوای تعاملی در اینستاگرام عکس‌های خوب پست کنید.

به عنوان مثال، این عکس از نشنال جئوگرافیک یک عکس بسیار خیره کننده از یک خرس قطبی است که در بستری از گل خوابیده است. فقط بر اساس زیبایی عکس، تعداد زیادی درگیری دارد.

پست کردن عکس‌های خوب:

 • دنبال کنندگان خود را تشویق کنید تا محتوای شما را بر اساس زیبایی شناسی به اشتراک بگذارند.
 • به برند خود ظاهر حرفه‌ای‌تری بدهید.
 • فید کلی خود را صیقلی‌تر نشان دهید.

۱۱) مختص جایگاه خود باشید!

اکثر فالوورهای شما احتمالا شما را دنبال می کنند زیرا به جایگاه خاص شما علاقه‌مند هستند. آن‌ها بیشتر با محتوایی درگیر می‌شوند که در آن جایگاه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، برند لوازم جانبی مو Supercrush تعداد زیادی عکس و ریلزهای مرتبط با مو را منتشر می‌کند.

نحوه چرخش بالا اطلاعاتی و بسیار مفید است، اما یکی از محصولات این شرکت را نیز در خود جای داده است. مردم احتمالا از این برند پیروی می‌کنند زیرا به مو علاقه دارند، بنابراین این نوع محتوا باعث صرفه‌جویی‌های زیادی می‌شود. کاربران می‌توانند در روز موهای بد بعدی خود به آن نگاه کنند.

خاص بودن برای جایگاه خود باعث می‌شود:

 • اطمینان حاصل کنید که دنبال کنندگان شما می‌توانند به محتوای شما متصل شوند.
 • منجر به صرفه‌جویی بیشتر از سوی کاربران علاقه‌مند شود.
 • محتوای خود را متمرکز و خاص کنید تا فالوورها بدانند شما چه کسی هستید.

۱۲) اخبار شخصی را به اشتراک بگذارید!

کاربران مدرن رسانه‌های اجتماعی دوست دارند افراد واقعی پشت برندها را ببینند. با به اشتراک گذاری (البته در حد راحتی) اخبار شخصی یا مناسبت‌هایی که در مورد آن‌ها هیجان زده‌اید، محتوای خود را انسانی‌تر کنید.

این هنرمند تولد ۳۳ سالگی خود را با تخفیف ۳۳ درصدی روی آثارش جشن گرفت و در اینستاگرامش پستی در این باره منتشر کرد. این پست احتمالا بازدیدهای زیادی از وب سایت از طرف افرادی داشت که مشتاق معامله بودند، اما همچنین نظرات زیادی از مردمی که به سادگی تولد او را تبریک می‌گفتند، داشت.

به اشتراک گذاری اخبار شخصی باعث می‌شود که:

 • به فالوورهای خود درک معتبرتری از برند خود بدهید.
 • لایک‌ها و کامنت‌های افراد خیرخواه و کاربرانی که از شما حمایت می‌کنند را دریافت کنید.
 • بهانه خوبی برای بازپرداخت به فالوورهای خود باشید؛ مثلا از طریق فروش یا هدیه.

۱۳) مطالب مفید و آموزنده را پست کنید!

اگر یکی از اهداف بازاریابی اجتماعی شما بدست آوردن سهام و پس انداز بیشتر است، به ایجاد محتوای مفید و آموزنده فکر کنید. اگر فالوورهای شما بتوانند چیزی را از طریق پست شما یاد بگیرند، ممکن است بخواهند آن دانش را به اشتراک بگذارند یا آن را برای استفاده در آینده سیو کنند.

ارسال مطالب مفید و آموزنده منجر به موارد زیر می‌شود:

 • اشتراک‌های بیشتر، زیرا کاربران می‌خواهند دانشی که بدست آورده‌اند را به دیگران منتقل کنند.
 • بیشتر سیو می‌شود، زیرا اصولا کاربران اطلاعات جذاب را برای استفاده در آینده سیو می‌کنند.
 • در نتیجه این دو مورد بیشتر ادامه پیدا می‌کنند، زیرا کاربران می‌آموزند که می‌توان برای محتوای کاربردی و کاربردی به شما وابسته بود.

۱۴) محتوای تولید شده توسط کاربر را به اشتراک بگذارید!

محتوای تولید شده توسط کاربر را پست کنید تا نشان دهید که شما تنها کسی نیستید که برند خود را تبلیغ می‌کنید: مشتریان و فالوورهای شما منابع عالی برای پست‌ها هستند.

UGC می‌تواند هر چیزی باشد، از اشتراک‌گذاری یک پست از شخصی که برند شما را تگ کرده تا یافتن نظر مثبت و تبدیل آن به پست اینستاگرام.

به اشتراک گذاری محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند:

 • اعتبار برند خود را بسازید.
 • دنبال کنندگان خود را تشویق کنید که درباره شما پست بگذارند، زیرا این احتمال وجود دارد که آن‌ها برجسته شوند.
 • تعداد اشتراک‌گذاری‌های خود را افزایش دهید، مثل زمانی که کاربران پس از منتشر کردن پست، آن را استوری هم می‌کنند.

۱۵) ارسال مطالب به موقع!

در محل کار و در دنیای اجتماعی، به موقع بودن نتیجه می‌دهد. دنبال کردن یک روند فعلی یا ارسال چیزی که مرتبط با رویدادهای جاری است، یک استراتژی عالی برای افزایش تعامل است و تنها چیزی که واقعا نیاز دارید این است که برای الهام گرفتن از پلتفرم انتخابی خود، مدتی زمان بگذرانید.

ارسال محتوای موضوعی منجر به موارد زیر می‌شود:

 • ظاهر به روز و آگاه در مورد روندهای فعلی.
 • برند خود را برای مخاطبان خود مرتبط‌تر کنید.
 • الهامات زیادی وجود دارد، زیرا تقریبا هر روز یک روند جدید اینترنتی ویروسی وجود دارد.

۱۶) کامنت‌ها را پاسخ دهید!

چگونه مخاطبان خود را وادار به تعامل با شما کنیم؟ با آن‌ها درگیر شوید. پاسخ دادن مداوم به کامنت‌ها، شکلی از ارتباط متقابل با فالوورهای شما ایجاد می‌کند و اگر فکر کنند که شما پاسخ می‌دهید، احتمال بیشتری دارد که برای دیگر پست‌های شما کامنت بگذارند. Crate and Barrel این کار را به خوبی از طریق پاسخ دادن به سؤالات مشتری در فیسبوک خود انجام می‌دهد.

کامنت‌ها را پاسخ دهید!

این به خودی خود یک ایده پست نیست، اما فرصت‌های بیشتری را برای پست‌هایی که قبلا داشته‌اید به وجود می‌آورد. نظرات را به دقت رصد کنید و تا حد امکان پاسخ دهید.

پاسخ به نظرات باعث می‌شود که:

 • با فالوورهای خود رابطه معناداری برقرار کنید.
 • فالوورهایتان را بیشتر در مورد دیگر پست‌های شما نظر دهند.
 • تعداد کلی کامنت‌هایی که در هر پست دارید، افزایش می‌یابد.

۱۷) میم پست کنید:

یک الگوی رفتاری کوچک می‌تواند راه درازی را پیش ببرد. به اشتراک گذاری میم‌های اینترنتی محبوب و در صورت امکان، مرتبط کردن آن‌ها با برند خود) را در نظر بگیرید تا برای فالووهای هزاره و Gen-Z جذاب باشد.

میم‌ها قابل ربط هستند، جامعه‌ساز هستند و به طور کلی این تصور را ایجاد می‌کنند که کارتان را خیلی جدی نمی‌گیرید و شما یک برند معمولی نیستید، شما یک برند باحال هستید.

پست کردن میم‌ها می‌تواند:

 • مخاطبان جوان را به محتوای خود جذب کنید.
 • منجر به تعداد زیادی فالوور شود.
 • به فالوورهای خود اجازه دهید بدانند که شما باحال هستید.

۱۸) یک رقیب را کپی کنید یا به چالش بکشید!

خوب، در واقع از یک رقیب کپی نکنید! شما به دنبال مشارکت سرگرم کننده در رسانه‌های اجتماعی هستید و نمی‌خواهید درگیر یک دعوی قضایی شوید. اما یک تکان دادن دوستانه به دیگران در صنعت شما می‌تواند راهی عالی برای ترغیب بینندگان به تعامل با کار شما باشد.

کپی کردن یا به چالش کشیدن یک رقیب سبب می‌شود که:

 • دنبال کنندگان را تشویق کنید تا طرفی را انتخاب کنند و نظر خود را بیان کنند.
 • یک درام (واقعی یا ساخته شده) بسازید که مخاطبان آن را دوست داشته باشند.
 • روابط بین برند خود و سایرین در صنعت خود را تقویت کنید.

۱۹) کامنت بحث برانگیز بگذارید:

نظری را که دارید چه جدی چه احمقانه، برای شروع گفتگو در کامنت‌های خود ارسال کنید. مخاطبان اغلب نمی‌توانند در برابر به اشتراک گذاشتن نظرات خود در مورد موضوعات بحث برانگیز مقاومت کنند، صرف نظر از اینکه موضوع واقعا چقدر مهم است.

به عنوان مثال هنگامی که این خالق TikTok شروع به توضیح اختصاصی در مورد نژادهای سگ به سبک‌های مختلف کرد ویدیو‌هایش ده میلیون بازدید بدست.

به اشتراک گذاشتن یک تصمیم داغ:

 • کسانی را که موافق هستند تشویق کنید تا حمایت خود را اعلام کنند.
 • کسانی را که مخالف هستند تشویق کنید تا مخالفت خود را بیان کنند.
 • به طور کلی، گفتگوهای زیادی را در کامنت‌ها ایجاد کنید و شخصیت برند خود را بسازید.

جمع‌بندی…

در این مطلب ۱۹ روش موثر برای ایجاد تعامل با مخاطبان گفتیم. به نظرتان کدام روش موثرتر است؟!

سوالات متداول

پست تعاملی خوب چیست؟

چند پست تعامل موثر برای رسانه‌های اجتماعی، مسابقات یا هدایا، نظرسنجی‌ها و پست‌هایی هستند که سوالات خاصی را مطرح می‌کنند. پست‌هایی که از نظر بصری زیبا یا فوق‌العاده خنده‌دار هستند نیز عموما تعامل بالایی دارند.

چگونه یک پست تعاملی می‌نویسید؟

اگر می‌خواهید تعامل بیشتری داشته باشید، از دنبال کنندگان خود بخواهید تا در مورد پست‌های شما نظر بدهند، نظرسنجی‌های تعاملی یا سوال‌هایی را ارسال کنند که شرکت در آن‌ها آسان است یا مطالب آموزنده‌ای را به اشتراک بگذارند که برای فالوورهای شما مفید واقع شوند. آن را تا حد امکان ساده و واضح برای مخاطبان خود قرار دهید تا با محتوای شما درگیر شوند.

برای پست تعاملی چه چیزی در شبکه‌های اجتماعی پست کنم؟

برای افزایش تعامل خود در رسانه‌های اجتماعی، محتوای تعاملی را پست کنید. این می‌تواند از طریق یک ابزار داخلی در پلتفرم؛ مثل، ویژگی پرسش و پاسخ در اینستاگرام یا ویژگی نظرسنجی در توییتر یا فقط با تشویق تعامل در محتوای معمولی شما. از طریق پرسیدن سوال یا ترغیب فالوورهای خود برای نظر دادن یا تگ کردن دوستانشان.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها