ورود به جانویس

آیا اینستاگرام هنگام اسکرین‌ شات گرفتن از استوری‌ها، به کاربران اطلاع می‌دهد؟

از آنجایی که استوری‌های اینستاگرام پس از ۲۴ ساعت ناپدید می‌شوند، اسکرین شات گرفتن راه بسیار خوبی برای ذخیره محتوای شخصی است که استوری را گذاشته است. به عنوان یک برند یا تولید کننده محتوا، ممکن است گهگاه تجربه افرادی را داشته باشید که از استوری‌های شما اسکرین‌ شات می‌گیرند تا بعدا دوباره آن‌ها را مشاهده کنند. این کار زمانی حساس می‌شود که شما محتوای ارزشمندی را خلق می‌کنید و افراد تمایل دارند از آن در زندگی خود استفاده کنند. شاید اگر شما هم با محتوای نام تجاری یا خالق دیگری روبرو شوید که به نظر شما مفید است یا بخواهید از آن تقلید کنید، کاری مشابه انجام داده باشید.

بنابراین ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا اینستاگرام هنگام عکس گرفتن از استوری، کاربران را مطلع می‌کند؟ یا وقتی کسی از استوری شما اسکرین شات می‌گیرد به شما اطلاع داده می‌شود؟ بیایید پاسخ این سوالات را در این مقاله پیدا کنیم! آیا زمانی که شخصی از استوری اینستاگرام شما اسکرین شات می‌گیرد مطلع می‌شوید؟ جواب کوتاه، نه است. وقتی شخصی از استوری خود اسکرین شات می‌گیرد، اینستاگرام به کاربران اطلاع نمی‌دهد. در مقطعی از زمان، این پلتفرم آزمایش این ویژگی را آغاز کرد و در فوریه ۲۰۱۸ اعلان‌هایی را برای اسکرین شات‌های استوری‌ها معرفی کرد. برای این آزمایش یک آیکون شاتر دوربین در کنار کاربری که از استوری خود اسکرین شات گرفته بود نشان داده شد. با مشاهده لیست بینندگان استوری، می‌توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

با این حال، اینستاگرام پس از پاسخ منفی شدید کاربران خیلی زود این آزمایش را رها کرد. در اسنپ چت، جایی که این ویژگی از زمانی که فرد به یاد می‌آورد وجود داشته است، تمرکز اصلی بر حفظ حریم خصوصی افراد است. این پلتفرم خود را به عنوان مکانی برای محتاط نگه داشتن چیزها می‌فروشد و مفهوم ناپدید شدن پیام‌ها و داستان‌ها را در میان پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی محبوب، پیشرو می‌کند. بنابراین منطقی است که وقتی شخصی از استوری‌ها با پیام‌های خود اسکرین شات می‌گیرد، به کاربران اعلان‌هایی را ارائه دهیم.

از طرف دیگر، استوری‌های اینستاگرام هدف کاملا متفاوتی دارند. آن‌ها عمدتا برای افراد جهت به اشتراک گذاشتن محتوای جدید بدون نیاز به خراب کردن فیدهای خود هستند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند چیزی کاملا تصادفی بدون به خطر انداختن سازگاری یا زیبایی شناسی شبکه فید خود پست کنند.

به این ترتیب، نگرانی اصلی کاربران اینستاگرام، افرادی نبود که از استوری‌های خود اسکرین شات بگیرند. بسیاری از کاربران علاقه خود را نسبت به ویژگی جدید اعلام کردند که در نهایت اینستاگرام آن را در ژوئن همان سال حذف کرد.

چرا اینستاگرام در مورد اسکرین‌شات‌های استوری به شما اطلاع نمی‌دهد؟

در این مرحله، تنها راهی که کاربر می‌تواند متوجه شود که استوری او اسکرین شات شده است، زمانی است که شخصی اسکرین شات را با او به اشتراک بگذارد. این عکس ممکن است توسط شخصی که از آن اسکرین شات گرفته و یا از طریق شخص ثالث به اشتراک گذاشته شود. در هر صورت، تعدادی از دلایل احتمالی وجود دارد که چرا اینستاگرام تصمیم می‌گیرد زمانی که شخصی از استوری آن‌ها اسکرین شات می‌گیرد، کاربران را مطلع نکند.

واکنش کاربران

اول، همانطور که قبلا ذکر شد، واکنش‌های شدیدی از سمت کاربرانی که قبلا عادت داشتند از استوری‌ها بدون هیچ «عواقبی» عکس بگیرند، وجود داشت. اسکرین شات‌های استوری، قبلا به عنوان بخشی عادی در استفاده از اینستاگرام در نظر گرفته می‌شد، به این معنی که کاربران لازم نمی‌دانستند درباره آن‌ها مطلع شوند و این کاملا بر خلاف اسنپ چت بود. جایی که هشدارهای اسکرین شات بخشی عادی از عملکرد برنامه در نظر گرفته می‌شد. بنابراین بزرگترین دلیل ممکن این است که اینستاگرام به صحبت‌های کاربران گوش داد و تصمیم گرفت آنچه را که می‌خواهند به آن‌ها بدهد. پنج ماه آزمایش کافی بود تا به آن‌ها کمک کند و احساس مردم را در مورد این ویژگی بسنجند و باعث شد که آن‌ها به طور کلی آزمایش را رها کنند.

ترویج تعاملات

همانطور که می‌توانید تصور کنید، پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، با تعامل کاربران رشد می‌کنند. اگر افراد با یکدیگر تعامل داشته باشند، به احتمال زیاد زمان زیادی را صرف استفاده از پلتفرم می‌کنند. همین امر در مورد اینستاگرام نیز صدق می‌کند، جایی که ویژگی‌ها و ابزارهای جدیدی به طور مداوم برای ارتقاء تعامل بهتر بین کاربران معرفی می‌شوند. بنابراین داشتن یک «هشدار» که هربار که شخصی از استوری‌های شما اسکرین شات می‌گیرد به شما اطلاع دهد یا برعکس، می‌تواند از تعامل در پلتفرم جلوگیری کند.

در برخی موارد افراد ممکن است به دلیل این اعلان‌ها از اشتراک گذاری محتوا در استوری خود تردید کنند. دیگران ممکن است تجربه کمتر لذت بخشی در این پلتفرم داشته باشند، زیرا هیچ راهی برای ذخیره محتوایی که به نظرشان مفید یا ارزشمند است، در صورت اشتراک گذاری از طریق استوری ندارند. این مورد ممکن است به تدریج به کاهش تعامل و استفاده کمتر از پلتفرم کمک کند.

محدودیت‌های فنی

در نهایت این واقعیت نیز وجود دارد که اینستاگرام کنترل محدودی بر نحوه تعامل افراد با محتوای پلتفرم از طریق برنامه‌های شخص ثالث دارد. ممکن است همیشه نتواند تشخیص دهد که کسی با استفاده از ابزار شخص ثالث، از یک استوری اسکرین شات می‌گیرد. این بدان معناست که ۱۰۰ درصد اعلان‌ها دقیق نخواهند بود، که می‌تواند شرکت مربوطه را مسئول دعاوی در مورد این موضوع بداند.

به عنوان مثال، اگر شخصی در مورد نقض حریم خصوصی به دلیل عدم اطلاع از اسکرین شات شدن استوری خود شکایتی را مطرح کند، اینستاگرام ممکن است در کل موضوع دخیل باشد. بنابراین این امکان وجود دارد که اینستاگرام تصمیم گرفته است به جای خطر کردن، از اطلاع رسانی به کاربران در مورد اسکرین شات‌های استوری خودداری کند.

چه زمانی اینستاگرام شما را در مورد اسکرین شات‌ها مطلع می‌کند؟

علاوه بر استوری شما، اینستاگرام همچنین هنگامی که شخصی از پست فید یا پروفایل شما اسکرین شات می‌گیرد نیز، اعلانی برای شما ارسال نمی‌کند اما در مورد اسکرین شات‌های خاصی به شما اطلاع می‌دهد. می‌توانید انتظار داشته باشید که اگر شخصی از پیامی که در حالت vanish ارسال کرده‌اید اسکرین شات بگیرد، مطلع شوید.

علاوه بر این، هنگامی که شخصی از عکس‌ها و ویدیوهای ناپدید شده‌ای که شما از طریق پیام دایرکت ارسال می‌کنید، اسکرین شات می‌گیرد، اینستاگرام نیز اعلان‌هایی را ارسال می‌کند. این‌ها عکس‌ها و ویدیوهایی هستند که مستقیما با استفاده از برنامه دوربین در DM شما گرفته شده‌اند و پس از دریافت توسط مشاهده گر ناپدید می‌شوند. به عبارت دیگر پس از مشاهده، این فایل‌های رسانه‌ای دیگر در دسترس نیستند (مگر اینکه اجازه پخش مجدد را بدهید، که به آن‌ها اجازه می‌دهد دوبار رسانه را مشاهده کنند یا آن‌ها را «در گپ نگه دارید»). اگر فردی از عکس یا ویدیو اسکرین شات بگیرد، یک دایره کوچک در کنار آن می‌بینید که نشان می‌دهد اسکرین شات گرفته شده است.

با این حال به خاطر داشته باشید که در مورد اسکرین شات‌های گرفته شده از پیام‌های دائمی در رشته DM خصوصی خود مطلع نخواهید شد. به طور مشابه، هیچ اعلانی درمورد اسکرین شات‌های گرفته شده از عکس‌ها و ویدیوهایی که در یک رشته DM از گالری تلفن خود ارسال می‌کنید وجود نخواهد داشت.

بهترین روش‌ها برای حفظ حریم خصوصی محتوا در اینستاگرام

اگر شما یک تولید کننده محتوا هستید، ممکن است نگرانی‌هایی درمورد استفاده مجدد افراد از استوری‌هایتان برای تحقق منافع آن‌ها داشته باشید. بدون اینکه حتی اعتبار لازم را به شما بدهند. بنابراین ممکن است شما مشتاق باشید که دیگران را از گرفتن اسکرین شات از استوری‌های خود منع کنید. درحالی که در حال حاضر هیچ یک از ویژگی‌های اینستاگرام برای این کار در دسترس نیست، شما چند راه برای بهبود حریم خصوصی محتوای خود دارید. در ادامه چند پیشنهاد جهت بررسی بیشتر به شما ارائه خواهیم داد.

مطمئن شوید که حسابتان را خصوصی نگه می‌دارید

این گزینه ممکن است کمترین مطلوبیت را داشته باشد، به خصوص برای سازندگان محتوا که نیاز دارند دسترسی خود را به حداکثر برسانند. با این حال، خصوصی نگه داشتن حساب کاربری خود، به راحتی یکی از موثرترین راه‌ها برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی محتوای اینستاگرام شماست. این به شما امکان می‌دهد افرادی را که می‌توانند محتوای شما را ببینند فیلتر کنید زیرا باید به صورت دستی افراد را به عنوان دنبال کننده تایید کنید. به این ترتیب می‌توانید تعداد بازدید خود را محدود کنید تا فقط افرادی را که به آن‌ها اعتماد دارید شامل شود تا از استوری‌های شما بدون تایید خودتان اسکرین شات نگیرند و سواستفاده نکنند.

در عین حال، ناگفته نماند که این کار می‌تواند یک فرآیند بسیار دشوار باشد. همچنین نمی‌توانید مخاطبان اینستاگرام خود را به طور موثر افزایش دهید زیرا محتوای حساب‌های خصوصی در صفحات اکسپلور افراد نمایش داده نمی‌شوند.

بازدیدکنندگان خود را با استفاده از لیست «دوستان نزدیک» فیلتر کنید

گزینه دیگری که می‌توانید از آن استفاده کنید لیست «دوستان نزدیک» است. این لیست شامل افرادی است که به آن‌ها اعتماد دارید و دوست دارید به طور انحصاری استوری‌های خاصی را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. به این ترتیب، همچنان می‌توانید یک حساب عمومی نگه‌دارید و در عین حال مطمئن شوید که فقط تعداد محدودی از افراد انواع خاصی از محتوایی را که می‌خواهید در استوری‌هایتان به اشتراک بگذارید، مشاهده می‌کنند.

این یک گزینه عالی برای به اشتراک گذاری محتوایی است که می‌خواهید فقط چند دوست نزدیک آن را ببینند. برای مثال، فرض کنید می‌خواهید استوری از نوشیدنی‌هایتان در یک بار را به اشتراک بگذارید، اما می‌خواهید بیشتر محتوای خود را برای خانواده نگه‌دارید. شما می‌توانید بازدیدکنندگان استوری گفته شده را فقط با اشتراک‌گذاری آن در لیست دوستان نزدیک خود فیلتر کنید.

استوری‌های خود را از برخی کاربران مخفی کنید

اگر می‌خواهید استوری خود را با مخاطبان بیشتری به اشتراک بگذارید، اما نگران این هستید که برخی از کاربران به نفع خود از آن اسکرین شات بگیرند، حتی می‌توانید استوری خود را از آن‌ها پنهان کنید. اگر با برخی از کاربران و حساب‌های کاربری با مشکلات حفظ حریم خصوصی مواجه شده‌اید، این یک ویژگی بسیار مفید است. برای مثال، ممکن است بدون اجازه و بدون اینکه اعتبار لازم را به شما بدهند، یک اسکرین شات از استوری شما را بازنشر کرده باشند.

با رفتن به تنظیمات حریم خصوصی حساب خود، می‌توانید استوری‌های خود را از کاربران خاصی پنهان کنید. سپس بر روی استوری ضربه بزنید و «Hide story from» را انتخاب کنید. در نوار جستجو، می‌توانید نام کاربرانی را که می‌خواهید از دیدن استوری‌هایتان جلوگیری کنید، تایپ کنید و روی گزینه «انجام شد» ضربه بزنید. کاربرانی را که انتخاب کرده‌اید دیگر نمی‌توانند به استوری‌های شما دسترسی داشته باشند، به این معنی که نمی‌توانند از آن‌ها اسکرین شات بگیرند.

از به اشتراک‌گذاری اطلاعات حساس خود به صورت عمومی خودداری کنید

بسیار مهم است که در مورد نوع محتوایی که به صورت عمومی به اشتراک می‌گذارید محتاط باشید. قبل از اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدیوهای لحظه‌ای از طریق استوری خود، مطمئن شوید که حاوی اطلاعات حساسی نیستند زیرا می‌تواند حریم خصوصی یا حتی امنیت شما را به خطر بیندازد. به عنوان مثال، ممکن است به طور تصادفی آدرس خود را در حین انجام یک ویدیوی آنباکسینگ به صورت برنامه ریزی نشده به اشتراک بگذارید.

ممکن است بخواهید با صریح بودن و به اشتراک گذاشتن داستان‌های رویدادهای واقعی، یک ارتباط معتبر با مخاطبان خود ایجاد کنید. با این حال ارزش این را ندارد که حریم خصوصی و امنیت خود را قربانی کنید. بنابراین مطمئن شوید که مراقب هستید تا به طور تصادفی اطلاعات حساسی را به اشتراک نگذارید که افراد بتوانند از آن اسکرین شات گرفته و به نفع خود استفاده کنند.

در شرایطی که مجبور هستید برخی از اطلاعات حساس را با کاربران خاصی به اشتراک بگذارید، در نظر بگیرید که آن را به DMs منتقل کنید. این کار به شما کنترل بهتری بر روی افرادی که اطلاعات را می‌بینند، می‌دهد. همچنین محدود کردن کاربرانی که ممکن است اطلاعات را درز دهند (در صورتی که به آن برسند) نیز آسان‌تر می‌شود.

مراقب فالورهای مشکل ساز باشید

اینستاگرام یک پلتفرم عمومی است، به این معنی که همه و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. این شامل افرادی می‌شود که ممکن است مشکلی برای آزار و اذیت دیگران یا به خطر انداختن امنیت دیگران نداشته باشند. مراقب دنبال کنندگانی باشید که تمایلات مشکل‌زا از خود نشان می‌دهند و اگر باعث ناراحتی شما شدند آن‌ها را حذف یا مسدود کنید. این کار می‌تواند تفاوت زیادی در جلوگیری از استفاده غیر مجاز از محتوای شما ایجاد کند. زیرا شما به طور فعال افرادی را که ممکن است به فعالیت‌های غیر قانونی تمایل داشته باشند را حذف می‌کنید.

بهترین روش‌های تعامل با محتوای دیگر کاربران در اینستاگرام

گاهی اوقات اسکرین شات گرفتن از استوری افراد برای استراتژی محتوای اینستاگرام شما ضروری است. به عنوان مثال، کسب و کارها ممکن است بخواهند استوری‌های افراد را که در آن نام تجاری خود را ذکر کرده‌اند، بازنشر کنند تا بتوانند اثبات اجتماعی خود را ارائه کنند. یا برخی از تولید کنندگان محتوا ممکن است بخواهند اطلاعات مفیدی را از سایر سازندگان به اشتراک بگذارند که ممکن است برای مخاطبان آن‌ها ارزشمند باشند.

در هر صورت، مواردی وجود دارد که در آن شخص اسکرین شات گیرنده شما هستید. بنابراین اگر مجبور شدید از استوری شخصی به قصد استفاده مجدد از آن اسکرین شات بگیرید، حتما به او اطلاع دهید و اجازه بگیرید. حتی اگر اینستاگرام به آن‌ها اطلاع رسانی نمی‌کند، اطلاع رسانی به آن‌ها می‌تواند بعدا شما را از مشکلات زیادی نجات دهد.

نکته حرفه‌ای: حتما از مکالمه‌ای که در آن به صراحت به شما اجازه داده‌اند، اسکرین شات بگیرید. به این ترتیب، حتی اگر بعدا نظر خود را تغییر دهند و سعی کنند مشکل ایجاد کنند، مدارک را خواهید داشت.

علاوه بر این، مطمئن شوید که در زمان مقرر با ذکر پوستر اصلی در استوری خود به آن اعتبار بدهید. این کار به شما امکان برقراری رابطه صحیح و خوب با خالق اصلی را دوچندان می‌کند. به این ترتیب جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در مورد دزدی و حق نسخه برداری آسان‌تر خواهد بود.

از اسکرین شات‌های استوری اینستاگرام عاقلانه استفاده کنید

اکنون می‌دانید که اینستاگرام در مورد افرادی که از استوری‌های دیگران اسکرین شات می‌گیرند، به صاحبان آن‌ها اطلاع می‌دهد. بنابراین می‌توانید از استوری‌های کاربران دیگر عکس بگیرید و اطلاعات را برای آینده خود ذخیره کنید و یا از محتوا برای استراتژی اینستاگرام خود استفاده مجدد کنید. اما مطمئن شوید که از بهترین روش‌های ذکر شده در بالا برای جلوگیری از مسائل مربوط به دزدی و نقض حقوق نسخه‌ برداری پیروی کنید.

سوالات متداول

در صورتی که از یک استوری اسکرین شات بگیریم به صاحب حساب اطلاع داده می‌شود؟

اینستاگرام در یک برحه کوتاه مدت قانونی را گذاشت که در صورت اسکرین شات گرفتن از یک استوری، به صاحب حساب اطلاع داده می‌شد. اما این سیاست با نظرات منفی روبرو شد و به کلی برداشته شد. با این وجود در صورتی که استوری شما در پوشه DM قرار داشته باشد، و شخصی از آن اسکرین شات بگیرد حتما به شما اطلاع داده می‌شود. علاوه بر این روش، می‌توانید اشخاصی را که به آن‌ها اعتماد دارید در لیست کلوزفرند قرار دهید یا اشخاص غیر مطمئن را هاید کنید.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها