ورود به جانویس

بازاریابی با میم؟! ۱۱ مثال برای میم مارکتینگ + نکات ساخت آن

بازاریابی با میم؟! ۱۱ مثال برای میم مارکتینگ + نکات ساخت آن
بازاریابی با میم؟! ۱۱ مثال برای میم مارکتینگ + نکات ساخت آن

امروزه، میم‌ها جایگاه ویژه‌ای در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده‌اند. میم‌ها مفاهیم زیادی را منتقل می‌کنند و در عین حال سرگرم‌کننده می‌باشند. آن‌ها همه جا هستند و کمتر پیش می‌آید که در فضای مجازی فعالیت کنید و با آن‌ها مواجه نشوید.

از سوی دیگر قضیه، با توجه به شرایط امروزی، زندگی ما به شبکه‌های اجتماعی گره خورده و زمان‌ بسیاری را‌ در فضای مجازی سپری می‌کنیم؛ اما خیلی تمایل به خواندن متن‌های بلند بالا از بازاریابان نداریم!😅 و ترجیح می‌دهیم زمانی که در فضای مجازی به استراحت مشغولیم، به شادی بگذرد.

خب در محیطی که اکثر کاربران آن وقت زیادی ندارند و ترجیح می‌دهند که صحبت شما را با کمی چاشنی نمک ببیند، چه گزینه‌ای می‌تواند بهتر از بازاریابی با میم باشد؟

در این مقاله قصد داریم تعریفی برای میم مارکتینگ ارائه کنیم و بگوییم که چطور می‌توان از آن برای بازاریابی استفاده کرد. بعد از آن نیز، برندهایی را معرفی می‌کنیم که از میم‌ها به بهترین روش برای این هدف استفاده کرده‌اند.

بازاریابی با میم یا meme marketing چیست؟

برخی میم‌های ترند شده

میم مارکتینگ، استفاده از میم‌هاست برای معرفی برند و فعالیتی که دارید و هم‌چنین رسیدن به اهداف بازاریابی شرکت‌تان به ساده‌ترین شیوه!

ساخت میم و انتشار آن یکی از راحت‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین روش‌ها برای ارتباط با مخاطبان و معرفی برند است. میم می‌تواند هر مدل رسانه‌ای باشد: گیف، عکس، ویدیو و یا نوشته کوتاه.

دلایل محبوبیت میم‌ها در بازاریابی

میم‌های جذاب و با نمک‌اند و با سرعت نور در فضاهای مجازی پخش می‌شوند! درواقع اگر میم خوبی درست کرده باشید، زحمت انتشار آن از روی دوش شما برداشته می‌شود و کاربران فضاهای مجازی، خودشان اینکار را انجام می‌د‌هند؛ این یکی از دلایل محبوبیت میم‌ها برای بازاریابان می باشد.

علاوه بر این، ساخت میم احتیاج به تلاش زیادی ندارد؛ یک ذهن خلاق، یک برندی که نیاز به تبلیغ دارد و داشتن یک تصویر، گیف‌ یا ویدیوی مناسب، تنها مواد لازم برای ساخت یک میم خفن است.

از این گذشته، میم‌ها باعث ایجاد ارتباط عمیق میان کاربران می‌شوند، آن‌ها از موضوعاتی صحبت می‌کنند که می‌تواند دغدغه بسیاری باشد و این باعث ترغیب کاربران برای اشتراک‌گذاری آن می‌شود.

حالا که کمی با میم‌ها آشنا شدیم، بیایید چند مثال از برندهای مشهوری که از این روش بازاریابی استفاده کرده‌اند را ببینیم:

۱۳ مثال برای میم مارکتینگ

۱- Kai Collective

Kai Collective برندی که از میم برای بازاریابی استفاده کرد.

میم‌هایی با کاراکتر‌های سیاه پوست، تقریبا از پاییز سال ۲۰۲۰ در جهان ترند شدند و یکی از برندهایی که از این میم برای بازاریابی استفاده کرد Kai بود.

تصویر در این میم به این صورت است که یک دختر سیاه پوست، یک دختر سیاه پوست دیگر را می‌بیند و به دلیلی (که کاربران خودشان آن را می‌سازند)، این دو بهم پیوند می‌خورند و هم مسیر می‌شوند.

Kai تنها کاری که با این میم کرد، پوشاندن یک لباس ساده شبیه لباس‌های برند خود به تن یکی از کاراکترها بود. Kai در واقع با این میم، سعی کرد جذابیت لباس‌ها و محبوبیت برند خود را نشان دهد.


۲- Netflix’s Strong Black Lead

نتفلیکس از بازاریابی با میم استفاده کرد و این یکی از میم‌های آن است.

میم‌هایی که نتفلیکس برای تبلیغ شرکت خود می‌سازد، از جذاب‌ترین‌ها در فضای مجازی هستند. این برند معمولا مفهوم میم‌های ساخته و دیده شده را به خوبی درک می‌کند و سپس آن را برای تبلیغ محتوای مد نظر خود بازسازی می‌کند.


۳- Ruka Hair

Ruka Hair از تصویر اوپرا در یکی از مصاحبه‌هایش به عنوان میم استفاده کرده است

از جمله میم‌های جذاب خارج از ایران، این تصویر اوپراست که افراد بسیاری برای آن متن آماده کردند؛ یکی از شرکت‌هایی که از آن استفاده کرد، Ruka Hair بود که خدمات مخصوص به مو ارائه می‌کند.


۴- Diamond Express Travels

تصویر معروف دریک با کاپشن نارنجی که به عنوان میم بسیار از آن استفاده می‌شود

و اما رسیدیم به یک میم آشنا از دریک (رپر خفن)، که همه ما متن‌های جذاب و نمک بسیاری ازش دیدیم. (البته الان دیگه واقعا باید در اوج خداحافظی کنه! ولی در کل جذاب و جالب بود.) این میم، اسکرین‌شاتی از یکی از موزیک ویدیوهای دریک است که درسراسر جهان منتشر شد و متن‌های بسیاری روی آن قرار گرفت.

یکی از برندهایی که از این میم برای بازاریابی استفاده کرد، آژانس مسافرتی Diamond Express Travels بود. این آژانس تنها با نوشتن دو جمله ساده در کنار عکس دریک، تبلیغ خدمات تورهای خود را در فضاهای مجازی پخش کرد.

توجه: یکی از نکات ریزی که بهتر است به آن توجه کنید، اضافه کردن لوگوی برندتان به میم است. سعی کنید یک محل مناسب برای اضافه کردن آن نیز پیدا کنید.


۵- Hydrop.io

Hydrop.io از میم معروف در شبکه‌های اجتماعی به عنوان میم استفاده کرده است

خب یکی از میم‌هایی که جایگاه ویژه‌ای در میان کاربران دارد و هم‌چنان سرپاست، تصویری‌ست که مشاهده می‌کنید.

Hydrop.io یک شرکت تولید آب‌های معدنی در کشور هند است که به خوبی از این میم برای تبلیغ آب‌معدنی‌های قلیایی خود استفاده کرده است.

گاهی اوقات میم‌ها، خود به تنهایی مفهوم کاملی از آنچه مد نظر شماست ارائه می‌کنند، اما اگر نیاز دیدید که توضیحات بیشتری در اختیار مخاطبان بگذارید، می‌توانید از کپشن پست‌های خود استفاده کنید و توضیحات را در کپشن قرار دهید، مانند Hydrop.io، که توضیحات مربوط به آب‌های قلیایی را در کپشن پست خود نوشته است.


۶- Black Rooster Taqueria

تصویر اوپرا که Black Rooster Taque برای تبلیغ تورتیلا از آن استفاده کرده

و باز هم اوپرا! البته توی کشور ما این میم خیلی معروفی نیست، اما یکی از میم‌های محبوب در جهان است که از یکی از مصاحبه‌های اوپرا برداشته شده.

Black Rooster Taqueria، یک رستوران مکزیکی‌ست که برای تبلیغ تورتیلای خود از آن استفاده کرده. (تورتیلا یک مدل نان مکزیکی هست که اندازه کف دست می‌باشد. البته یک مدل غذای اسپانیایی هم با این نام هست، که یک جورایی شبیه سمبوسه خودمونه ولی شکل پیتزاست!)

قطعا تبلیغ غذا با یک میم بامزه بیشتر به دل آدم می‌چسبد!


۷- Purity Coffee

Purity Coffee از میم با دو حالت چهره برای تبلیغ قهوه‌های خود استفاده کرده است.

میم‌ها می‌توانند از تصاویر با کیفیت پایین و یا قدیمی هم ساخته شوند. مهم این است که دلنشین باشند و مخاطبان با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. اگر کاربری توانسته از یک تصویر، میم بامزه‌ای دربیاورد، پس یعنی آن تصویر پتانسیل گسترش یافتن و استفاده شدن در شبکه‌های جهانی را دارد.

میمی که در این قسمت مشاهده می‌کنید، در سال ۲۰۰۲ و از یک قسمت فیلم Attack of the Clones برداشته شده که کاراکتر در بخش اول، یک چهره خندان دارد و طی یک گفت‌وگوی کوتاه پوکر فیس می‌شود.

Purity Coffee از این میم برای آگاهی رسانی از تعریف یک قهوه خوب استفاده کرده و در عین حال توانسته محصول اورگانیکی که ارائه می‌کند را به مخاطبان معرفی کند.

شما هم می‌توانید چنین ابتکاراتی داشته باشید و درعین اینکه درباره یک موضوع، اطلاع رسانی می‌کنید، محصول تولیدی خود را نیز معرفی کنید.


۸- Yappy

فروشگاه حیوانات خانگی Yappy از میم مشهوری برای تبلیغ خود استفاده کرده است

این میم هم شبیه قالی کرمونه! با اینکه از روزهای انتشارش زمان زیادی گذشته، اما روز به روز به محبوبیت‌اش اضافه شده.

در اینجا Yappy، که یک فروشگاه حیوانات خانگی‌ست، به درستی و خیلی نمک از این میم استفاده کرده! در این میم می‌گوید: «وقتی می‌خوام همسرم رو قانع کنم که می‌تونیم چهار سگ دیگه هم به سرپرستی قبول کنیم!»


۹- Telfar

تصویری که برند Telfar، خود از یک سکانس فیلم برداشته و به عنوان میم استفاده کرده است

اگر نمی‌توانید میم متناسب با برند خود را پیداکنید، خودتان یکی بسازید. این دقیقا کاری‌ست که برند کیف‌های لوکس، Telfar انجام داد.

آن‌ها یک تصویر از فیلم White Chicks برداشتند و متن مورد نظرشان را به ان اضافه کردند که بسیار خوب و به جا استفاده شد و بازخوردهای خوبی داشت.


۱۰- Anima Iris

Anima Iris از عکس مدیر عامل خود، قبل و بعد از معروف شدن برند‌اش به عنوان میم استفاده کرد.

Anima Iris برند معروفی که به تولید کیف‌های لوکس مشغول است، خلاقیت جالبی در ساخت میم به خرج داده؛ آن‌ها عکسی از مدیرعامل خود، قبل از معروف شدن را در کنار عکس امروزی او قرار دادند و با عنوان:« طوری که شروع شد… و طوری که ادامه پیداکرد» به اشتراک گذاشتند.

این مدل میم‌ها می‌توانند ارتباط عمیقی با مخاطبان برقرار کنند؛ کاربران متوجه می‌شوند که شما هم از صفر شروع کرده‌اید و مسیر سختی را طی کرده‌اید تا به موفقیت کنونی برسید.


۱۱- ترب

بازاریابی با میم به وسیله سایت ترب

بازاریابی میم در میان شرکت‌های ایرانی هنوز جا نیفتاده و کمتر برندی از آن‌ها استفاده می‌کند. تنها موردی که بیشتر از همه در فضاهای مجازی می‌بینیم، میم‌های مربوط به سایت ترب است که خود را با دیجیکالا مقایسه می‌کند.

البته این مدل مقایسه، انتقاداتی دریافت کرده و گفته می‌شود که کار شایسته‌ای نیست. اما شما می‌توانید از نمونه‌های بالا الهام بگیرید و یک میم خفن برای برندتان درست کنید.

اگر شما هم از برندهای ایرانی میم‌های بازاریابی دیدید، خوشحال می شویم که به ماهم معرفی کنید تا به لیست بازاریابی میم اضافه کنیم.


چند نکته کلیدی برای بازاریابی میم

همانطور که می‌دانید، این مدل بازاریابی هنوز در ایران ترند نشده و برندهای کمی از آن مطلع هستند؛ همین می‌تواند یک فرصت مناسب برای بیشتر دیده شدن شما باشد. تنها کافی‌ست چند اصل ساده را رعایت کنید:

۱- روی برندتان تمرکز کنید.

میم‌های ترند شده نباید شما را گول بزنند! هر میمی که ترند می‌شود و در شبکه‌های اجتماعی بازدید بالایی دارد، الزاما به درد بازاریابی برند شما نمی‌خورد.

شما باید روی برندتان تمرکز کنید. ببینید کدام میم بهتر به محتوای بازاریابی شما می‌خورد. (و اگر این میم در دسته بیشتر دیده شده‌ها هم بود دیگر چه بهتر! اما الویت شما برندتان باشد.)

۲- مراقب باشید که میم‌تان توهین آمیز نباشد!

مراقب باشید که میمی که می‌سازید، به گروه، قشر خاص یا حتی برندهای دیگر توهین نکند!

زمانی که برندها بدون توجه به محتوا و صرفا برای دیده شدن از میم‌ها استفاده می‌کنند و محتوا تولید می‌کنند، انگار که خود را در آب یخ بندازند! استقبال به شدت کم می‌شود و نتیجه کاملا عکس در انتظار آن‌هاست.

بهتر است قبل از انتشار میم تولیدی‌تان به چند سوال زیر پاسخ دهید:

  • آیا میم، یک گروه یا جامعه خاص را مسخره می‌کند؟
  • آیا میم، شامل کلمات توهین‌امیز است؟ یا به کسی اتهامی می‌زند؟
  • آیا میم، با مقایسه و پایین آوردن ارزش سایر برند‌ها برای برند بازاریابی می‌کند؟

اگر جواب‌تان به هر یک از این سوالات «بله» می‌باشد، پس بهتر است برای استفاده از آن تجدید نظر کنید.

۳- از روش ساخت میم‌های مطرح استفاده کنید.

هیچ چیز بدتر از یک میم لوس و بی‌نمک نیست! حالا تصور کنید لوگوی برند شما کنار چنین میمی باشد!

برای جلوگیری از این فاجعه، کمی میم‌های ساخته شده را بررسی کنید و ببینید که چه قوانین نانوشته‌ای را رعایت می‌کنند. در اینجا چند مورد از این قوانین را برای کمک به شما بیان می کنیم:

  • سعی کنید میم که می‌سازید، کوتاه و شیرین باشد.
  • از فونتی استفاده کنید که راحت خوانده شود.
  • سعی کنید از مفهوم قبلی میم که نمک قضیه هست فاصله نگیرید.
  • در میم از کاربران دعوت به انجام کاری نکنید. (مثلا: فالوو کردن، لایک کردن، دنبال کردن و …)

۴- تا تنور داغه نون‌تون رو بچسبونید!

توجه کنید که قرار نیست محتوا را فدا کنید! اما سعی کنید از میم‌هایی که بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شوند و ترند هستند برای میم مارکتینگ استفاده کنید. چرا که با استفاده درست از میم‌های ترند شده، می‌توانید مخاطبان بیشتری جذب کنید و بهتر دیده شوید.

ما در این مقاله سعی کردیم اهمیت و تاثیر بازاریابی میم را برای شما شرح دهیم و تعدادی مثال از شرکت‌هایی آوردیم که در این زمینه موفق عمل کرده‌اند. برای ساخت میم نیاز به هزینه‌ زیادی ندارید و با یک ذهن خلاق می‌توانید یک بازاریابی موفق در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید. پس از همین الان به فکر باشید و به رشد کسب و کارتان کمک کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها