ورود به جانویس

۴ سوالی‌ که می‌توانیم در یک مصاحبه کاری از مصاحبه‌گرها بپرسیم!

۴ سوالی‌ که می‌توانیم در یک مصاحبه کاری از مصاحبه‌گرها بپرسیم!
۴ سوالی‌ که می‌توانیم در یک مصاحبه کاری از مصاحبه‌گرها بپرسیم!

مصاحبه کاری یکی از پر استرس‌ترین دقایقی‌ست که هر فرد تجربه می‌کند؛ چند دقیقه‌ی سرنوشت ساز که دو حالت بیشتر ندارد؛ یا قبول می‌شوید و یا باید دنبال کار دیگری باشید! اما به دنبال کار دیگری گشتن، آسان نیست و همه ما دوست داریم در کار دلخواه‌مان قبول شویم.

بهترین راه برای افزایش احتمال قبولی در مصاحبه، «آماده بودن» می‌باشد. همانند سایر جنبه‌های زندگی، آمادگی شما، تغییرات بسیاری در نتیجه خواهد گذاشت. آماده بودن برای یک مصاحبه کاری، تنها شامل بهترین جواب‌هایی که می‌توانید به پرسش‌های مصاحبه‌گرها بدهید نیست؛ بلکه باید بدانید که چه سوالاتی در یک مصاحبه بپرسید! (اگر مایلید اطلاعاتی برای کنترل استرس مصاحبه بدانید و با آمادگی بهتر در آن حضور پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله با ۱۰ ترفند ساده بر استرس مصاحبه غلبه کنید! را بخوانید.)

بله! مصاحبه‌گرها دارند شما را برانداز می‌کنند؛ آن‌ها دوست دارند بدانند که شما چقدر برای این کار مشتاق و مناسب هستید؛ و پرسیدن سوالات هوشمندانه یکی از راه‌هایی‌ست که می‌توانید تمایل و علاقه خود به آن کار را نشان دهید. این سوالات می‌تواند بسته به کار و سطحی که در مسیر شغلی دارید متفاوت باشد، اما در همه این حالات، یک قانون کلی وجود دارد: «نباید بیش از حد سوال بپرسید!»

مصاحبه کاری، همانند اولین قرار با عشق زندگی‌تان می‌باشد، مادامی که سوالات‌تان را مودبانه و با احترام بپرسید، مشکلی پیش نمی‌آید.

مندی وودراف سانتون – یکی از مجری‌های پادکست درآمدزایی و مشاغل Brown Ambition

سوال پرسیدن، یکی از تاکتیک‌های ساده و هوشمندانه برای نشان دادن علاقه و اشتیاق‌تان در یک مصاحبه کاری می‌باشد و هم‌چنین به شما کمک می‌کند جواب سوالاتی که برای‌تان مهم هستند را پیدا کنید. ما در اینجا، ۴ سوال مهم که می‌توانید در یک مصاحبه کاری بپرسید را جمع‌آوری کرده‌ایم. این مقاله بر اساس نظر شخصی برخی کارشناسان حرفه‌ای و فعالان در زمینه شغل‌یابی جمع‌آوری شده‌ است، اما ممکن است نظر مخالفی با آن‌ها داشته باشید. امیدواریم که نکات مثبتی برای شما داشته باشد.

۱- به نظر شما این کار چقدر می‌تواند به رشد شغلی یک فرد کمک کند؟

به نظر وودراف سانتون، پرسیدن این سوال می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید در یک شغل راکد که جای هیچگونه رشدی ندارد قرار نمی‌گیرید. علاوه بر این، نشان می‌دهید که به دنبال رشد هستید و می‌توانید هم به خود و هم به پیشرفت شرکت کمک کنید.

او اضافه می‌کند که شفافیت بسیار مهم است. با این سوال، شما از انتظارات شرکت برای اینکه بتوانید ترفیع درجه بگیرید و رشد کنید، با خبر می‌شوید. می‌توانید سوال خود را اینگونه مطرح کنید: «من برای پیوستن به شرکت شما هیجان زده‌ام و بسیار خوشحال می‌شوم که برای سال‌های متعدد در اینجا کار کنم، اما دوست دارم بدانم که چه فرصت‌هایی برای پیشرفت و بهتر شدن دارم؟»

۲- شرکت بر چه اساس، عملکردها را می‌سنجد و دستمزد و تسهیلات به چه صورت هستند؟

صحبت کردن درمورد میزان حقوق و تسهیلات در یک مصاحبه کاری، ممکن است کمی سخت باشد، اما خوب است که از همان ابتدا تکلیف‌تان را مشخص کنید و اگر دستمزدتان کمتر از آنچه هست که تصور می‌کنید، بتوانید آن کار را قبول نکنید.

دانستن اطلاعاتی درباره حقوق، بیمه، بازنشستگی و تسهیلات دیگری که شرکت برای شما در نظر گرفته، زمانی بیشتر کاربرد دارد که مشغول مقایسه دو پیشنهاد شغلی از دو شرکت متفاوت هستید.

(البته پرسیدن این سوال، همه جا کاربردی نیست. گاهی اوقات زمان کم یک مصاحبه، این امکان را به شما نمی‌دهد تا درباره همه موارد گفت‌وگو کنید. یا برخی از شرکت‌ها یک‌سری اطلاعات درباره میزان دستمزد، میزان ساعت کار، وظایف و … در اختیارتان قرار می‌دهند و همان کفایت می‌کند. در هر حال، اگر می‌توانید این اطلاعات را از جای دیگری بدست آورید، بهتر است که آن را از مصاحبه‌گرها نپرسید! نظر نویسنده مقاله 😁)

۳- آیا امکان کار از راه دور وجود دارد؟

همه‌گیری کرونا، مدل کار کردن را دگرگون کرد. بسیاری از شرکت‌ها شرایط را طوری فراهم کردند که کارمندان از خانه‌های خود مشغول انجام وظایف شوند. ممکن است با تمام شدن همه‌گیری، این شرکت‌ها هم‌چنان به دورکاری درکنار فعالیت‌های حضوری ادامه دهند.

اگر یک ترکیب کاری انعطاف‌پذیر برای شما اهمیت دارد و ترجیح می‌دهید از خانه نیز قادر باشید برخی کارها را انجام دهید، می‌توانید درباره آن سوال بپرسید.

مندی وودراف سانتون پیشنهاد می‌کند که سوال‌تان را اینگونه مطرح کنید: «آیا در شرکت شما افرادی هستند که از راه دور مشغول به انجام کار باشند؟ این امکان برای همه فراهم است؟». البته این سوال را در مصاحبه‌های بپرسید که شرایط‌اش فراهم است. (اگر یک آدم ابوس با ابروهای درهم کشیده جلوتون نشسته بود بیخیال بشید!🙄)

۴- آیا انجام کار جانبی از نظر شما اشکالی ندارد؟

اگر کسب‌وکار دومی دارید که هیچ صدمه‌ای هم به کار شما در شرکت نمی‌زند، باز هم این سوال را بپرسید. شما باید با قوانین شرکت آشنا شوید و اگر آن‌ها اجازه انجام کار دوم را به شما نمی‌دهند، تصمیمی درباره آن بگیرید.

شما باید این سوال را با کمی احتیاط بپرسید، طوری که به نظر نرسد برای شغل‌تان در شرکت ارزشی قائل نیستید و توجه‌تان به آن کم است.

در این مقاله سعی کردیم درباره سوالاتی صحبت کنیم که ممکن است ذهن شما را هم درگیر کند. الزامی برای پرسیدن این سوالات در یک مصاحبه وجود ندارد. شما می‌توانید ارزیابی‌های دقیق‌تری انجام دهید و سوالات متفاوتی داشته باشید. یا حتی جواب این سوالات قبل از مصاحبه در اختیارتان قرار داده شود. در هرحال، تمام این مطالب برای آن است که شما با آگاهی بیشتر در یک مصاحبه شرکت کنید و به کاری مشغول شوید که برای‌تان مناسب می‌باشد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها