ورود به جانویس

با این ۱۰ عادت ساده و کوچک؛ تغییرات کلان ایجاد کنید!

عادت ساده
عادت ساده
  • سعی کردم غذای سالم بخورم…
  • سعی کردم اهمال‌کاری را کم کنم…
  • سعی کردم هر روز ورزش کنم…
  • سعی کردم روزانه‌نویسی کنم…
  • در همه این موارد هم شکست خوردم…

آشنا به‌نظر نمی‌رسن؟

اهمال‌کاری موضوعیست اجتناب‌ناپذیر که همه ما با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنیم؛ اما خب موضوع این است که نمی‌توانیم زندگیمان را بدون هیچ تغییری رها کنیم و بگوییم که ما نمی‌توانیم فلان کار را انجام دهیم….اینجا بود که ما تصمیم گرفتیم ۱۰ عادت ساده را به شما معرفی کنیم تا با آن‌ها برای زندگیتان تغییرات کلان ایجاد کنید.

۱- قبل از خرید غذا بخورید

شنیدید میگن وقتی گرسنه هستید به خرید نروید چون چیزهای اشتباه برمیدارید؟ اینجا هم دقیقا بحث همین است. بذارین یه داستان به شما بگم.

یک روز گرم تابستانی بود که بعد از کلاس باید به خرید می‌رفتم. خسته، عرق کرده و مهم‌تر از همه گرسنه بودم. من قصد داشتم قبل از رفتن به فروشگاه، یک لقمه غذا بخورم تا گرسنه نباشم، اما درگیر کارهایم شدم و چیزی نخورده بودم.

همانطور که در فروشگاه پرسه می‌زدم، شکمم شروع به غر زدن کرد.

و نگم براتون که هر کالایی در فروشگاه به من چشمک می‌زد را برداشتم. سبد خریدم را با شکلات، بسته‌های چیپس و دیگر غذاهای ناسالم دیگر پر کردم… مطمئن باشید اگر آن قدر گرسنه نبودم، اصلا به این خوراکی‌ها فکر هم نمی‌کردم.

حالا این کار چه فایده‌ای دارد؟

 اول از همه باعث می‌شود که خوراک‌های ناسالم و مضر نخرید، دوم هم اینکه پول بسیاری برایتان پس‌انداز می‌کند! در درازمدت هم به یک عادت ساده و عالی تبدیل می‌شود.

عادت ساده

۲- یک قانون چرت زدن!

می‌دانستید افراد عادی سه بار دکمه snooze را فشار می‌دهند و برای دفعه چهارم بیدار می‌شوند؟ انجام ندادن همین کار باعث می‌شود شما یک پله از دیگران جلوتر باشید.

هال الرود در کتاب معجزه صبح هم راجب این موضوع بسیار تاکید کرده است! شخصیت جالبی هم دارد. اگر دوست دارید آن کتاب را مطالعه کنید. برای آشنایی بیشتر با شخصیت او می‌توانید از ویکی‌پدیا اقدام کنید.

خب حالا قانون اینطوری است که شما تنها و تنها اجازه دارید یک بار دکمه snooze را فشار دهید و برای دفعه دوم حتما و حتما باید بلند شوید. اگر هم بلند نشوید باید یک تنبیه برای خودتان درنظر بگیرید! مثلا خودتان را از قهوه و یا تفریح دلخواهتان محروم کنید. بلعکس اگر درست آن را انجام دادید، درطول روز به خودتان یک جایزه کوچک بدهید.

مطمئن باشید این قانون به شما کمک می‌کند تا بدن و ذهنتان را آرام کنید و بعد از انجام یک ماهه آن، شما کلا عادت می‌کنید که صبح‌ها با اولین زنگ بیدار شوید.

۳- هرگز با آشپزخانه کثیف به رخت‌خواب نروید!

مادرم همیشه به من میگفت هیچوقت با آشپزخانه کثیف به رخت‌خواب نرو و من هم هیچوقت به این قانون عمل نکردم… می‌دانید وقتی ظرف‌ها را یک شب در سینک می‌گذارید و صبح زود مجبور هستید آن‌ها را بشویید و مرتب کنید اصلا انگیزه جالبی برای شروع روزتان نیست!

یک روز اتفاقی یکی از دوستان من به خانه‌ام آمد و این موضوع یکی از قوانین مهم زندگی‌اش بود. خلاصه که تا آشپزخانه مرا برق نینداخت از آن جا نرفت… صبح روز بعد که بیدار شدم اوضاع فوق‌العاده بود! نه تنها روزم را با یک آشپزخانه بسیار دلپذیر و تمیز شروع کردم، بلکه موجی از ارتعاشات مثبت دیگر را هم برایم به‌وجود آورد. به‌طوری که احساس می‌کردم امروز قرار است تمام زندگی بروفق مرادم باشد

پس من هم این موضوع را به یکی از عادات خوب زندگی‌ام تبدیل کردم و حتی اگر شبی آشپزخانه‌ام را تمیز نمی‌کردم، دلم برای نظافت تنگ می‌شد و احساس می‌کردم از قبل عقب مانده‌ام.

می‌دانید تنها موضوع به تمیز بودن آشپزخانه ختم نمی‌شود؛ وقتی صبح آشپزخانه‌تان کثیف باشد و مجبور باشید ابتدا ظرف‌ها را بشویید، دیگر تمایل کم‌تری برای آشپزی و پخت غذاهای سالم دارید. بنابراین غذاهای بسته‌بندی شده‌ی زیادی مصرف می‌کنید و همه چیز به هم می‌ریزد… خلاصه که این موضوع فواید بسیاری دارد و من هم از شما خواهش می‌کنم که از اهمیت آشپزخانه تمیز غافل نشوید!

عادت ساده

۴- با هر بار استفاده از سرویس بهداشتی، یک تمرین انجام دهید!

خواهش می‌کنم بهم نخندید ولی باور کنید خیلی موثر است!

جایی خواندم که هر فرد به‌طور متوسط یک ساعت و ۴۵ دقیقه از هفته را در دسشویی می‌گذراند! و احتمالا در این مدت مشغول فکر کردن به کلی اراجیف است…

خب چه بهتر که بتوانیم با هر بار رفتن به توالت یک کار خاص را انجام دهیم؟ مثلا با خودتان قرار بگذارید هر بار که دسشویی رفتید یک لغت جدید را یاد بگیرید یا یک بیت شعر حفظ کنید؟ حتی می‌توانید قانون بگذارید که برای دسشویی قبل از خوابتان هم تمام لغات آن روز را مرور کنید!

دسشویی جمعه‌ها را هم بگذارید برای مرور لغات کل هفته؟‍! نخندید؛ راهکار خوبیست.

حتی اگر خیلی تمایلی به کار کشیدن از مغزتان ندارید، می‌توانید ورزش کنید! بله مثلا قانون بگذارید هر بار که دسشویی رفتید ۱۰ تا بشین پاشو هم انجام دهید. یا با توالت فرنگی اسکات بزنید!؟

۵- ۱۰ دقیقه برای برنامه‌ریزی فردا سرمایه‌گذاری کنید

برنامه‌ریزی قبل از خواب بد است؛ نه؟

شما می‌خواهید با گشت زدن در اینستا یا دیدن برنامه مورد علاقه‌تان به خواب بروید؛ چه کسی دوست دارد با دفتر و خودکار بخوابد؟

اما چطور پول‌هایتان را جایی سرمایه‌گذاری می‌کنید تا سودش را ببرید؟ چرا همان لحظه تمامی پولتان را خرج نمی‌کنید؟

چون می‌دانید چقدر خوب است که پول‌هایتان را جایی پس‌انداز کنید تا هم سرمایه‌ای برای آینده‌تان بماند و هم ماهانه سود آن را دریافت کنید!

برنامه‌ریزی قبل از خواب هم دقیقا همینطور است! شما هر روز ۱۰ دقیقه را برای فردایتان ذخیره می‌کنید و فردا هم نفعش را می‌برید.

عادت ساده

۶- جای پارکتان را عوض کنید!

چرا؟ الان می‌گویم.

من همیشه جای پارک مشخصی برای ماشینم داشتم و همکارانم هم میدانستند که این جای پارک من است؛ یک روز ناغافلی یک نفر جای پارک مرا دزدید…

مجبور شدم ماشین را در مسافتی دورتر پارک کنم و مقداری قدم بزنم، فردا هم همینطور و تقریبا یک هفته اینطور شده بود…

آخر هفته که در حال بررسی فعالیت‌هایم بودم متوجه شدم که ۲۰۰۰۰ قدم بیشتر برداشته‌ام! این واقعا شگفت‌آور بود. منی که باید مدت‌ها زمان می‌گذاشتم تا بتوانم حتی ۵۰۰۰ قدم بیشتر بردارم، حالا به‌طور خودکار ۲۰۰۰۰ قدم بیشتر برداشتم و این یک پیشرفت فوق‌العاده در برنامه تناسب اندامم بود.

حالا متوجه شدید که چرا می‌گویم جای پارکتان را عوض کنید؟

۷- خودتان را محدود کنید

امان از این شبکه‌های اجتماعی که تمام ذهن و روح ما را فراگرفتند!

هیچ کارشان هم نمی‌شود کرد، همه ما معتاد شده‌ایم؛ اما یک راه وجود دارد.

اینکه برای هر برنامه زمان مشخص ایجاد کنید تا بعد از آن دیگر باز نشود. بله می‌توانید با یک سرچ ساده و ایجاد محدودیت، روزانه تنها ۱ ساعت در اینستاگرام باشید. گزینه خیلی خوبی است. حتما آن را امتحان کنید.

۸- از آهنگ‌هایتان کاربردی استفاده کنید

هر کسی در زندگی‌اش یک آهنگ دارد که خیلی با آن حال می‌کند… کلا هروقت موزیک مورد علاقه‌اش پلی می‌شود انگار به فضا می‌رود! خب چرا از این موضوع استفاده ابزاری نکنیم؟

شما می‌توانید این آهنگ فوق‌العاده را برای زنگ آلارم گوشیتان تنظیم کنید تا صبح‌ها با انرژی مضاعفی بیدار شوید!

۹- هنگام غذا خوردن گوشی را کنار بگذارید

غذا خوردن جدا از اینکه یک فرآیند برای سیری و رساندن موادغذایی به بدن است، یک فرآیند احساسی هم هست!

اینکه شما رنگ و بوی غذا را حس کنید و لذت ببرید. استفاده از گوشی حین غذا خوردن تنها و تنها حواس شما را پرت می‌کند و این باعث می‌شود بخواهید غذای بیشتری بخورید.

غذا خوردن بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول نمی‌کشد…سخت نیست!

۱۰- درگیری‌هایتان را بنویسید

به‌جای اینکه دائم خودخوری کنید و اعصاب خود و اطرافیانتان را به هم بریزید، یه کاغذ بردارید و آن را به هم بریزید!

بله این کار نه‌تنها شما را آرام می‌کند، بلکه از شما یک نویسنده هم می‌ساز. اگر هم نگران این هستید که کسی مطالب شما را بخواند، از دفترچه یادداشت گوشی‌تان استفاده کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها