ورود به جانویس

با تغییر نورپردازی، بهره‌وری خود را افزایش دهید!

بهره‌وری
بهره‌وری

خب همیشه و توی هر مقاله‌ای دیدیم که می‌نویسند نور آبی = کم‌خوابی!

هر کسی هم که بگوید این مطلب را تا به حال جایی ندیده دروغ می‌گوید. دلیلش هم کاملا واضح است؛ اما اگر می‌خواهید مطالب بیشتری درمورد تاثیر نور آبی بر کم‌خوابی مطالعه کنید، می‌توانید مقاله کیفیت خواب خود را با این ۸ راهکار بهبود ببخشید! را مطالعه کنید.
اما خب نور سفید و آبی همیشه بد نیست؛ وقتی این نور خواب را از سر آدم می‌پراند پس چرا از آن به نفع خودمان استفاده نکنیم؟ بله کاملا درست متوجه شدید؛ منظورم این است که در طول روز از همین نور سفید و آبی رنگ برای انرژی بخشیدن به خودمان استفاده کنیم.

حالا چطور؟

من خودم عموما کارهای سخت و به‌لحاظی قورباغه‌های هر روزم را بین ساعت ۶ تا ۷ صبح انجام می‌دهم. (اگر با این کتاب و تکنیک‌های بی‌نظیرش آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنم این لینک را دنبال کنید.) در این زمان از دو نور می‌توان استفاده کرد. یکی نور سفید دم صبح و دیگری نور زرد و نارنجی لامپ!
شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ اگر انتخابتان نور سپیده‌دم است پس تبریک می‌گویم چرا که یکی از راهکارهای افزایش بهره‌وری را به‌کار می‌بردید.

نحوه اندازه‌گیری روشنایی

شاید با دیدن رنگ‌هایی که نوشتم فکر کنید که مدل نور بر حسب رنگ آن دسته‌بندی می‌شود، اما در حقیقت اینگونه نیست؛ میزان روشنایی نورها برحسب دمایی که دارند مقایسه می‌شوند. مثلا شمع تنها در حدود ۲۰۰۰ کلوین نور ساطع می‌کند درحالی که از آسمان آبی می‌توانید عددی بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کلوین هم نور دریافت کنید. البته یک لامپ معمولی که در اتاق شما وجود دارد تقریبا ۲۰۰۰ کلوین نور دارد.

رابطه بهره‌وری با نور

خب تا حالا دقت کردین که چطور است که ما در شب می‌خوابیم و در طول روز به کارهایمان می‌رسیم؟ چطور شد که شب‌ها بیدار نیستیم؟ رابطه روشنایی با بهره‌وری دقیقا توضیح همین مورد است. همه چیز به دمای نورها بستگی دارد.

مثلا با لامپ‌هایی که عدد کلوین پایین‌تری دارند شما می‌توانید به‌راحتی بخوابید و خواب‌های خوش هم ببینید؛ بلعکس با لامپ‌های کلوین بالا می‌توانید انرژی را برای خودتان به ارمغان آورید.

بهره‌وری


پس تا اینجا متوجه شدید که اگر کار خود را در ظهر، زیر نوری که شبیه نور شمع است انجام دهید، بدن شما واقعا گیج می‌شود؛ اگر هم ساعت ۲ بامداد شما با PS5 مشغول بازی Metal Gear Solid هستید، احتمالا به این زودی خواب آرامی نخواهید داشت. پس نور محیطتان را تنظیم کنید تا بهره‌وری به زندگیتان جاری شود!
اگر مطمئن نیستید و به این مطالب شک دارید، کافیست یک آزمایش ساده انجام دهید. دو لامپ با اعداد کلوین مختلف بخرید و در زمان‌های مختلف آن‌ها را روشن کنید. ببینید که چقدر روی بهره‌وری شما تاثیر می‌گذارند.

رنگ‌شناسی نورها!

اما خب رنگ‌ها هم روی دما بی‌تاثیر نیستند. مثلا رنگ‌های نارنجی و قرمز به مغز یادآور می‌شوند که زمان استراحت رسیده و رنگ‌های آبی زمان اول صبح را یادآوری می‌کنند. خداوند بهترین برنامه‌ریزی بدنی را برای ما طراحی کرده است.

مثلا با نور آبی و سفید دم صبح روزمان را آغاز می‌کنیم و وقتی این نور به چشممان بخورد قطعا خواب از سرمان می‌پرد؛ از طرفی دیگر با نور دم غروب که کاملا نارنجی و سرخ است بدن متوجه می‌شود که باید خود را برای استراحت آماده کند.

خط نهایی

این مطالب تنها برای افزایش بهره‌وری کاربرد ندارند؛ شما حتی اگر شب‌ها خواب خوبی هم ندارید باز می‌توانید از این مطلب استفاه کنید. مثلا از دو ساعت قبل خوابتان چراغ‌ها را خاموش کنید و تنها از یک شمع استفاده کنید تا مغزتان ذره ذره برای خواب و استراحت آماده شود. یا حتی می‌توانید با استفاده از چراغ‌های تایمردار، انرژی بیشتری برای صبح‌هایتان به ارمغان آورید.
تجربه این موضوع را داشته‌اید؟ شما چطور از نورها استفاده می‌کنید؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها