ورود به جانویس

هر روز فرصتی دوباره برای زندگی‌ است؛ چطور قدر آن را بدانیم؟

هر روز فرصتی دوباره برای زندگی‌ است!
هر روز فرصتی دوباره برای زندگی‌ است!

تا چه اندازه به جمله‌ی «هر روز فرصتی دوباره برای زندگی است» اعتقاد دارید؟ اکثر ما فقط روزها را به شب می‌رسانیم. کارهای روزمره را انجام می‌دهیم، خسته به خواب می‌رویم و دوباره همین کارها را در روز بعد تکرار می‌کنیم. شبانه‌روز، تبدیل به یک چرخه‌ی بی پایان از کارها شده است. این موضوع در همه‌گیری کرونا پررنگ‌تر هم دیده می‌شود.

تصور کنید امروز، روزی خاص برای شماست. آن را چگونه می‌گذرانید؟ چه کارهایی انجام می دهید تا در پایان روز احساس رضایت داشته باشید؟

در این مقاله چند روش ساده را با شما به اشتراک می‌گذاریم تا هر روز دلیلی برای جشن گرفتن داشته باشید.

به جای اینکه روزتان را با لیست بلند بالایی از وظایف شروع کنید تنها یک تا سه مورد را بنویسید!

هر روز دلیلی برای جشن گرفتن پیدا کنید

به جای اینکه روزتان را با لیست بلند بالایی از وظایف شروع کنید که احتمالا هیچ وقت موفق به انجامشان نمی‌شوید و به جز سرخوردگی چیزی برایتان ندارند؛ تنها یک تا سه مورد را بنویسید که با انجام آن‌ها احساس پیروزی در آن روز می‌کنید.

یک دفتر برای خود در نظر بگیرید. قبل از شروع هر روز یک سوال از خود بپرسید و پاسخ آن را بنویسید: «چه کاری می‌توانم انجام دهم، تا امروز یک پیروزی به حساب بیاید؟» می‌توانید ۲-۳ پیروزی احتمالی را لیست کنید اما اگر یکی باشد هم اشکالی ندارد. اگر بتوانید به تمام لیست خود عمل کنید، در درازمدت به اهداف خود می‌رسید.

حتی اگر چنین نیز نشود، حداقل حس خارق‌العاده‌ای نسبت به خود و روزی که گذرانده‌اید خواهید داشت. پیشنهاد می‌کنیم این لیست را جلوی چشم خود نگه‌دارید و چند بار در روز آن را نگاه کنید. این کار کمک می‌کند به سمت آن کارها هول داده شوید و بعد از تمام شدن آن‌ها، جشن بگیرید.

روزی که گذراندید را مرور کنید

در پایان هر روز مکث کوتاهی کرده و روند کارهای روزانه‌ی خود را مرور کنید و برای تیک خوردن هر کدام جشن بگیرید. سه چیز را باید با خود مرور کنید:

  • با لیست کارهای خود چه کار کردم؟

شما باید بتوانید با لیست خود ارتباط برقرار کنید و در طول روز از آن غافل نشوید. برای این کار می‌توانید دفتری جذاب در نظر بگیرید و طبق سلیقه خود آن را طراحی کنید.

  • چگونه کارهای روزمره‌ی خود را انجام دادم؟

برای مثال اگر قصد داشتید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید، با خود مرور کنید که از چه راهی کمک گرفتید. پادکست گوش دادید، کتاب داستان خواندید یا کلاس رفتید. از هر روشی که استفاده کرده‌اید ارزش جشن گرفتن را دارد. همچنین با انجام این کار می‌توانید موثر بودن آن را ارزیابی کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید.

  • در چه چیزهایی خدا را دیدم؟

برای مثال می‌توان خدا را در طبیعت احساس کرد. یا حتی در لحظه‌ای آرام که مشغول کاری هستید. این یک سوال قدرتمند است که به ما کمک می‌کند زندگی را جشن بگیریم.

این کارها فقط چند دقیقه از وقت شما را می‌گیرند اما با انجام دادن آن‌ها کیفیت روزهای خود را بالا خواهید برد.

بعد از انجام هر کار می‌توانید خوشحال باشید و پیروزی خود را جشن بگیرید!

تشریفات را کنار بگذارید

حتما مجبور نیستید تا تمام شدن روز صبر کنید. بعد از انجام هر کار می‌توانید خوشحال باشید، پیروزی خود را جشن بگیرید و دوباره کارهای دیگر را آغاز کنید. برای مثال خواندن کتابی که همیشه پشت گوش می‌انداختید را تمام کرده‌اید. احتمالا کارهای دیگری نیز دارید که باید قبل از پایان روز آن‌ها را انجام دهید. اما توصیه می‌کنیم اندکی مکث کرده و لذت پایان یافتن آن کتاب را مزه مزه کنید.

از خود بپرسید چه چیزی را باید جشن بگیرید و از بابت آن سپاس‌گزار باشید؟ بعد از پاسخ به این سوال می‌توانید کار بعدی خود را شروع کنید.

همه‌ی این کارهای به ظاهر کوچک شاید چند دقیقه وقت شما را بگیرند، اما به شما این امکان را می‌دهند که لحظاتی را برای قدردانی از زندگی سپری کنید.

منبع: zenhabits.net

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها