ورود به جانویس

فریلنسینگ خطرناک؛ چگونه با یک کارفرما به خطر می‌افتیم + راه حل

طولانی مدت به هیچ‌وجه استراتژی مناسبی محسوب نمی‌شد. برای داشتن امنیت در فریلنسینگ لازم است که به یک یا دو مشتری اصلی وابسته نباشید؛ چرا که شما را بسیار آسیب‌پذیر می‌کند.
طولانی مدت به هیچ‌وجه استراتژی مناسبی محسوب نمی‌شد. برای داشتن امنیت در فریلنسینگ لازم است که به یک یا دو مشتری اصلی وابسته نباشید؛ چرا که شما را بسیار آسیب‌پذیر می‌کند.

در سال‌های اولی که به عنوان فریلنسر فعالیت می‌کردم، بیشتر پروژه‌هایم تنها با یک کارفرما انجام می‌شد. مزیت مهم این کار مدیریت و ثبات میزان درآمدم بود، اما در طولانی مدت به هیچ‌وجه استراتژی مناسبی محسوب نمی‌شد. برای داشتن امنیت در فریلنسینگ لازم است که به یک یا دو مشتری اصلی وابسته نباشید؛ چرا که شما را بسیار آسیب‌پذیر می‌کند.

اگر به گروه‌ها و انجمن‌های فریلنسری سری بزنید، خواهید دید که بسیاری از آن‌ها در حال شکایت به‌خاطر از دست دادن کارفرمای اصلی‌شان هستند. دلیل آن هم نه کیفیت پایین کار افراد، بلکه پایان نیاز کارفرما یا پیداکردن نیرویی باقیمت پایین‌تر است.

کارکردن با چندین مشتری یکی از حرفه‌ای‌ترین استراتژی‌های امنیت در فریلنسینگ است. با این کار در صورت از دست یک مشتری، باز هم می‌توانید درآمد خود را حفظ کنید.

با این‌که درآمد خوبی داشتم، اما می‌دانستم برای درازمدت لازم است با تجربه‌های شغلی جدید کنار بیایم. اگر چه در کوتاه مدت این‌کار سخت به نظر می‌آید، اما تصمیم گرفتم ارتباط با کارفرمای اصلیم را قطع کنم و زمانم را روی برنامه‌ریزی برای آینده، شبکه‌سازی و محکم کردن پایه‌های ساختمان برندم سرمایه‌گذاری کنم.

اوایل بسیار سخت بود و روزها و ماه‌های زیادی را بدون وجود مشتری و با حداقل امکاناتِ زندگی سپری کردم. در آن دوره در مورد استراتژیم شک می‌کردم و به فکر بازگشت به یک کار تمام وقت بودم.

بیشتر بخوانید: اصلی‌ترین مشخصات یک فریلنسر موفق

تلاش بی‌وقفه من در پیدا کردن پروژه یک سال طول کشید تا به‌نتیجه برسد، ولی بعد از آن همه چیز روی روال افتاد و در عرض چند هفته، با چندین مشتری جدید مذاکره کردم.

ناگهان امنیت شغلی و درآمدم افزایش پیدا کرده بود و می‌توانستم روی پرسونا و برند شخصیم وقت بگذارم. دقیقا نمی‌دانستم باید چه‌کار کنم، اما در چند جلسه مهم سخنرانی داشتم و یک دوره حضوری در مورد موضوعاتِ جدید شغل خودم برگزار کردم.

تأثیرات امنیت در فریلنسینگ

از آن زمان چند سال گذشته و من هنوز هم اشتیاقم را حفظ کرده‌ام. این روزها خوشبختانه مشتریان بیشتری به من مراجعه می‌کنند و دورانی که همیشه نگران از دست دادن کارفرمایانم بودم، به اتمام رسیده. با اطمینان می‌گویم اگر تصمیم نگرفته بودم وابستگیم به یک کارفرما را پایان بدهم و برای افزایش امنیت شغلیم برنامه بریزم، اتفاقات امروز رخ نمی‌داد.

با اطمینان می‌گویم اگر تصمیم نگرفته بودم وابستگیم به یک کارفرما را پایان بدهم و برای افزایش امنیت شغلیم برنامه بریزم، اتفاقات امروز رخ نمی‌داد.

داشتن یک شبکه مناسب از مشتریان و افزایش هویت و برندینگ حرفه‌ای، کلید فعالیت طولانی مدت به عنوان یک فریلنسر است. قبول دارم اگر یک درآمد ثابت داشته باشید، حتی اگر تنها از یک کارفرما تأمین می‌شوید، سخت است شرایط‌تان را تغییر دهید و سراغ این استراتژی بیایید.

طراحی یک برنامه طولانی مدت می‌تواند یک چالش روانشناسانه باشد؛ چرا که نمی‌دانید آیا تلاش‌های شما به نتیجه می‌رسد یا خیر. باید هر روز صبح زود بیدار شوید و برنامه طراحی شده را انجام دهید و این در حالی است که شما، از نتیجه مطمئن نیستید. باید گفت روزهایی هم وجود دارد که واقعا اشتیاق و انگیزه لازم را ندارید و استقامت ذهنی (و البته وجود یک منبع حمایت عاطفی) بسیار مورد نیاز شما است.

خبر خوب برای شما وقتی است که نتیجه تلاش‌هایتان را خواهید دید. در وجود شما یک حس رضایت عمیق از آن‌ همه تلاش و عرق ریختن شکل می‌گیرد که قابل توصیف نیست. نمی‌توان حس افتخار و غروری که بعد از ایجاد یک برند قوی و مطمئن به شما دست می‌دهد را انکار کرد.

در آخر باید این حرف را به شما یادآوری کنم:‌

«ایمان قدم اول را بر می‌دارد، حتی وقتی که همه‌ی مسیر را نمی‌توانید ببینید.»

مارتین لوتر کینگ

این حرف تقریبا تعریف طراحی یک مسیر طولانی مدت است. در طول این مسیر شما قدم به قدم پیش می‌روید، امیدوارید که به نتیجه برسید و روی خودتان شرط‌بندی می‌کنید. درست است که مسیر سختی است، اما تا این‌جا از زمانی که صرف کردم پشیمان نیستم. اگر شما هم به دنبال یک تجربه فریلنسینگ موفق هستید و می‌خواهید این برنامه را پیاده کنید، مطمئنم پیشیمان نخواهید شد.

منبع: Medium

امیر آرام فر

من امیر آرام‌فر هستم. در زندگی کارهایی زیادی کرده‌ام، اما هیچ چیز نوشتن نمی‌شود. چرا که به دنیا می‌توانم خیلی چیزها اضافه کنم. اگر دوست داشتید هم‌مسیر شویم، مشتاق خواهم بود!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها