ورود به جانویس

چگونه احساس اعتماد به نفس کنیم

شما ممکن است قبلا مطالبی خوانده باشید و یاد گرفته باشید که چگونه با اعتماد به نفس به نظر برسید، اما اگر هنوز هم آنقدر که می‌خواستید اعتماد به نفس نداشته باشید چه؟ گاهی اوقات کمی زمان می‌برد تا احساسات شما تبدیل به رفتار شوند، اما می‌توانید به تسریع این روند کمک کنید. شاید تنها چیزی که واقعا نیاز دارید ورزش کردن و لباس پوشیدن باشد تا احساس بهتری داشته باشید، یا شاید بتوانید با مثبت اندیشی و بیشتر لبخند زدن شروع کنید. در هر صورت، احساس اعتماد به نفس یک فرآیند مستمر است که در صورت تحقق، کیفیت زندگی شما را به شدت بهبود می‌بخشد.

۱. مغز خود را فریب دهید

۱) مثبت بیاندیشید. وقتی صحبت از تفکر مثبت می‌شود، منظور ادراک واقعیت است. اگر احساس اعتماد به نفس می‌کنید، پس آن را دارید. اگر زندگی در اطراف شما در حال از هم پاشیدن است و شما متوجه آن نمی‌شوید، پس از هم نمی‌پاشد. پس بهتر است به فکر افکار شادتر و مثبت‌تر باشید. شما به این صورت خودتان را فریب نمی‌دهید –نگران نباشید که به خاطر مثبت اندیشی احمقانه رفتار می‌کنید- بلکه شما فقط کنترل اوضاع را در دست می‌گیرید.

 • وقتی متوجه شدید که در مورد خودتان افکار منفی دارید، به خود استراحت دهید و کمی صبر کنید. نتایج مطالعات نشان داده است که صرفا توقف دادن به خود می‌تواند به شکستن چرخه‌های افکار منفی کمک کند. همچنین شما می‌توانید سعی کنید افکار خود را دوباره قالب بندی کنید. به عنوان مثال، اگر فکر می‌کنید چاق هستید، آن را به شیوه‌ای نه چندان منفی بلکه به صورت : «من از وزنم ناراضی هستم، در مورد آن بهتر است چه کار کنم؟» بیان کنید. لازم نیست همیشه همه چی خوب و عالی باشد بلکه باید کمتر به خودتان سخت بگیرید.
 • مثبت اندیشی منجر به روحیه مثبت و اعتماد به نفس بیشتر می‌شود. وقتی درمورد خود منفی فکر می‌کنید، این افکار کم کم تبدیل به عادت می‌شوند و ناگهان متوجه می‌شوید که دارید در مورد همه چیز منفی فکر می‌کنید. کم کم تبدیل به فردی شایعه پراکن و شاکی از همه چیز خواهید شد.
 • بنابراین به خودتان اجازه دهید بدون محدودیت‌هایی که والدین، جامعه و یا شغلتان ممکن است برایتان ایجاد کند، در مورد اینکه چه کسی هستید خوب و مثبت فکر کنید.

۲) شکر گذار باشید. خب شما هم درباره مثبت اندیشی کتاب و مقاله خوانده‌اید و همچنان دچار افکار منفی هستید؟ پس بهتر است با شکرگذاری شروع کنید. هرچه بیشتر به نعمت‌هایی که در اطرافتان هست توجه کنید، بیشتر خواهید گفت که: «اوه، من حدس میزنم زندگی خیلی خوب است».

 • برای شروع این کار از یادآوری نعماتی مثل لباس‌ها، استعدادها، خانواده، افرادی که شما را دوست دارند و آینده‌ای که در پیش رویتان است شروع کنید. احتمالا با خود بگویید این چیزی است که اکثر مردم دارند. پس بهتر است فکر کنید چه چیز دیگری دارید که منحصر به فرد و مختص شماست.

۳) لبخند بزنید. بحث‌های زیادی درمورد رفتارهای اولیه افراد در تعاملات می‌شود. یکی از نشانه‌های بارز این است که تفکرات و روحیات شما به شدت روی رفتار و زبان بدنتان تاثیر می‌گذارد. پس بهتر است ذهن خود را فریب دهید و لبخند بزنید!

 • لبخند زدن باعث ترشح اندروفین و سروتونین می‌شود. اگر به زور لبخند بزنید، به معنای واقعی کلمه شادتر خواهید بود و حتی اگر شاد نباشید هم کم کم شاد خواهید شد.
 • لبخند زدن استرس و فشار خون را کاهش می‌دهد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • لبخند زدن ما را در نظر دیگران جذاب‌تر می‌کند.
 • افراد شادتر معمولا اعتماد به نفس بیشتری دارند. پس وقتی همه چیز خوب است، جایی برای نگرانی وجود ندارد.

۴) محیط خود را تغییر دهید. به شخصی که در خانه، مدرسه، کافه مورد علاقه و دیگر مکان‌ها هستید فکر کنید. احتمالا در همه محیط‌ها یک رفتار ثابت ندارید. مگر اینکه شانس با شما یار باشد و یک یا دو محیط خاص وجود داشته باشد که در آن‌ها احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری بکنید. بنابراین اگر درجایی هستید که اعتماد به نفس کافی ندارید، از آنجا جا به جا شوید! اگر نمی‌توانید به محیطی بروید که در آن احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، صرفا تشخیص اینکه به خاطر محیط اعتماد به نفس کمتری دارید می‌تواند دیدگاه شما را بهبود بخشد.

۵) از تصویر سازی و تنفس عمیق استفاده کنید. این کار را در هر زمان که بخواهید می‌توانید انجام دهید.

 • خود را در حال انجام کارهای عالی مجسم کنید و مطمئن باشید که همه چیز به خوبی پیش می‌رود. وقتی انتظار موفقیت را دارید، احتمال زیادی وجود دارد که آن را به دست آورید و به همین نسبت اگر انتظار شکست را داشته باشید نیز شکست خواهید خورد.
 • یک نفس عمیق بکشید. وقتی خیلی سریع نفس می‌کشیم، ضربان قلبمان بالا می‌رود و مغز وارد حالت «جنگ و گریز» می‌شود. با این کار فقط خودتان عصبی‌تر می‌شوید و چون با تهدید فیزیکی مواجه نیستید، نیازی به این کار نیست.

۶) با خودتان صحبت کنید. خود را در آینه نگاه کنید و سعی کنید خودتان را متقاعد کنید که بهترین هستید. خود را متقاعد کنید که جز خودتان چیزی دیگری ارزش ندارد. ژست‌های قوی و خشن در آینه بگیرید، همه این موارد به شما کمک می‌کنند تا مثبت فکر کنید.


۲) از بیرون چگونه به نظر می‌رسید

۱) زیبا لباس بپوشید. اگر با لباس خواب طرح پنگوئنی وارد یک رستوران شیک شوید چه احساسی خواهید کرد؟ احتمالا احساس خجالت و ناخوشایندی خواهید داشت. حالا اگر با بهترین لباس خود وارد همان مکان شوید چه احساسی خواهید داشت؟ گرچه لباس‌ها شخصیت افراد را نمی‌سازند، اما در عین حال می‌توانند یک حس عالی بودن را در فرد ایجاد کنند.

 • وقتی فکر می‌کنیم که خوب به نظر می‌رسیم، خیلی راحت‌تر است که نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم. پس دوش بگیرید، موهایتان را مرتب کنید، لباس تمیز بپوشید، دئودورانت بزنید و احساس خوبی داشته باشید. نیازی نیست حتما لباس مجلسی بپوشید، لباسی که به شما حس خوب و اعتماد به نفس بدهد نیز کافی است.

۲) مواظب وضعیت بدنی خود باشید. اگر در یک اتاق پر از افراد مختلف قرار بگیرید، احتمالا می‌توانید افرادی را که اعتماد به نفس ندارند را بر اساس وضعیت بدنی‌شان تشخیص دهید. افرادی که اعتماد به نفس کمتری دارند احتمالا کمی خمیده‌اند یا به پایین نگاه می‌کنند. در واقع، فقط تقلید از این افراد می‌تواند شما را در حالت غیر مطمئن‌تری قرار دهد. پس این کار را نکنید! چانه‌تان را بالا نگه‌دارید، شانه‌هایتان را عقب بدهید و طوری راه بروید که انگار شما صاحب آن مکان هستید!

۳) ورزش کنید. وقتی ورزش می‌کنیم، ظاهر بهتری داریم و بالطبع احساس بهتری نیز داریم. اما علاوه بر این موارد، ورزش کردن باعث ترشح اندروفین می‌شود که به ما احساس کارآمدی، انرژی و حال خوب می‌دهد.

 • برای بهره‌مندی از مزایای ورزش لازم نیست حتما یک ورزشکار حرفه‌ای باشید. ۳۰ دقیقه در روز (حتی در سه بازه زمانی ۱۰ دقیقه‌ای) ورزش کردن، تمام چیزی است که برای سوار شدن به قطار سلامت نیاز دارید.

۴) لباس‌های رنگی بپوشید. دلیل اینکه زمان ناراحتی و عذاداری سیاه می‌پوشیم این است که این رنگ حالت روحی ما را منعکس می‌کند. انسان‌ها رنگ را با خلق و خو مرتبط می‌دانند. اگر کمی احساس ناراحتی می‌کنید، بهتر است لباس‌های رنگ روشن‌تر بپوشید. مثلا رنگ‌های به کار رفته در پیتزا می‌توانند تمام نیاز شما به اعتماد به نفس را بیان کنند.


۳) تمرین، تمرین، تمرین

۱) کاری را انجام دهید که در آن مهارت دارید. وقتی کارهایی را انجام می‌دهید که در آن‌ها خوب هستید، قطعا احساس غرور و موفقیت خواهید کرد. و اعتماد به نفس دقیقا از همین جا ناشی می‌شود. این قبیل کارها را نه تنها انجام دهید، بلکه سعی کنید بیشتر و بیشتر نیز انجام دهید. این کار به شما یادآوری می‌کند که چقدر عالی هستید.

 • خوب بودن در چیزی و تسلط بر یک مهارت، به ما شخصیت می‌بخشند. به ما چیزی می‌دهند که در مورد آن صحبت کنیم و علاوه بر اینکه به ما احساس رضایت می‌دهند، ما را در نظر دیگران بهتر و جذاب‌تر می‌کنند.
 • سعی کنید حتما چیزهایی که برایتان جدید هستند را نیز امتحان کنید. امتحان کردن چیزهای جدید به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های جدیدی بسازید و درمورد شخصیت خود اطلاعات بیشتری پیدا کنید و این به تقویت اعتماد به نفس شما کمک می‌کند.

۲) با دیگران صحبت کنید. بخشی از عدم اعتماد به نفس، ناشی از عدم درک واقعی افراد است. برای دور زدن این موضوع، سعی کنید با دیگران نیز صحبت کنید. حتی اگر فقط یک مکالمه کوتاه باشد. در ادامه مطلبی وجود دارد که نکته جدیدی را به شما می‌آموزد:

 • اکثر مردم به اندازه کافی رفتارهای دوستانه دارند. آن‌ها شما را قضاوت نمی‌کنند و به دنبال دردسر نیستند. و احتمالا از صحبت با شما لذت خواهند برد.
 • اکثر مردم شروع کردن ارتباط را دوست ندارند و اگر شما اولین حرکت برقراری ارتباط را انجام دهید با روی باز استقبال خواهند کرد. فراموش نکنید که دیگران نیز به اندازه شما و شاید هم بیشتر از شروع ارتباط اضطراب می‌گیرند.
 • افراد در نحوه ارتباط‌گیری به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و اکثرا به اعتقادات خود پایبند هستند و دوست ندارند زیاد از آن‌ها فاصله بگیرند. و این کار به مرور زمان باعث فرسودگی در فرد خواهد شد. پس سعی کنید در مورد اعتقاداتتان منعطف باشید و با دیگران مراوده کنید.

۳) به صحبت کردن با افراد ادامه دهید. هرچه بیشتر با دیگران صحبت کنید، ترستان کمتر می‌شود، کمتر به این فکر می‌کنید که دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند، کمتر به این فکر می‌کنید که دیگران چقدر عالی هستند و بیشتر متوجه می‌شوید که بیشتر مردم، افرادی کاملا متوسط هستند و نیازی نیست به خودتان درباره عدم ارتباط سخت بگیرید.

 • هرچه بیشتر با مردم صحبت کنید، بیشتر از شرم مرتبط با معاشرت خلاص خواهید شد. البته که اوایل ممکن است سخت باشد اما پس از ۱۰۰ بار صحبت‌های کوچک که با دیگران انجام شود، شهامت اصلی پدیدار خواهد شد. اگر نمی‌دانید چگونه یا از کجا شروع کنید، می‌توانید مطالبی درباره اینکه چگونه درونگرا باشیم بخوانید.

۴) از دیگران تعریف کنید. آن چیز مثبتی را که اندکی قبل راجبش صحبت کردیم را به خاطر دارید؟ پس مشخص می‌شود مردم اینگونه هستند. دوست دارند از آن‌ها تعریف و تمجید کنید و به آن‌ها بگویید که در این کار بسیار خوب هستند. این چیزی شبیه به این مثال «دادن بهتر از گرفتن است» می‌باشد. داشتن تعریف و تمجید دیگران احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند اما اینکه شما این احساس خوب را به دیگران بدهید حسی عالی در شما به وجود می‌آورد.

 • در مورد تعارف، سعی کنید آن را به راحتی بپذیرید و با یک «متشکرم» ساده مسئله را فیصله بدهید. وقتی کسی با شما خوب است بهانه نگیرید و در عوض متواضعانه با او برخورد کنید و سعی کنید مهربان باشید.
 • تصور کنید به شما هدیه‌ای دادند و شما دائما می‌گویید: «نه، نه من لیاقت این هدیه را ندارم، آن را پس بگیرید». پس همانطور که گفته شد تعارف را با خود کنار بگذارید و صادقانه تشکر کنید.

۵) مراقب خود و همه اطرافیان خود باشید. این مورد به دو دلیل اهمیت دارد:

 • به جای قضاوت کردن، خود و دیگران را مشاهده کنید. وقتی از قضاوت کردن دست بردارید، منفی بافی‌‌های شما نیز تمام می‌شود و ذهن باز شده و می‌توانید موارد جدیدی یاد بگیرید.
 • خود و دیگران را زیر نظر بگیرید تا بتوانید موارد جدید بیاموزید، مثلا اینکه چه چیزی باعث می‌شود دیگران تا این حد با اعتماد به نفس به نظر برسند؟ چه چیزی باعث می‌شود شما اعتماد به نفس داشته باشید و یا نداشته باشید؟ محرک‌ها و الگوهای شما چیست؟
 • یکی از تمرین‌های سرگرم کننده استفاده از پلتفرمی مانند Pinterest است برای جمع آوری عکس‌هایی از چیزهایی که از دیدن آن‌ها لذت می‌برید. با گذشت زمان، ممکن است متوجه روندهایی در این تصاویر شوید که جزئیاتشان انواع ویژگی‌هایی را که ناخودآگاه شما بابت آن‌ها سپاسگذارید را آشکار می‌کنند.

۶) الگوهای واقعی را پیدا کنید. داشتن کسی که به شما الهام بخشد و اعتماد به نفس شما را تقویت کند، می‌تواند یک شانس بزرگ باشد. فقط در این مورد باید مطمئن شوید که آن فرد واقعی است. داشتن یک الگو مثل جف بزوس به تنهایی کاری نمی‌کند، بلکه شما منبع مثبتی می‌خواهید که در صورت نیاز بتوانید از آن بهره ببرید. همراه با یک الگو یا مربی واقعی، می‌توانید جمعیت مثبتی از افراد را در اطراف خود نگه‌دارید.

 • بودن با افرادی که سعی می‌کنند شما را پایین بیاورند (سهوا یا عمدا) یا اینکه مجبورتان می‌کنند کسی باشید که نیستید، هرگز شما را خوشحال نخواهد کرد و حتی ارزشش را نیز ندارد. صرف نظر از اینکه چقدر زیبا، ثروتمند، باهوش و یا هرچیز دیگری باشند.

۷) با خودتان صادق باشید. وقتی بخواهیم کسی باشیم که نیستیم، واقعا سخت است که اعتماد به نفس داشته باشیم. در این زمان نه تنها باید به این بیاندیشیم که صرفا اعتماد به نفس مهم است، بلکه باید به یاد داشته باشیم که می‌خواهیم چطور آدمی باشیم. پس خودتان را خسته نکنید و واسطه‌ها را کنار بگذارید و خودتان باشید. 

 • شما واقعا نمی‌توانید از بودن چیزی یا کسی که نمی‌توانید باشید لذت ببرید. ممکن است از اطرافیان خود مثبت اندیشی اولیه را دریافت کنید (مثلا اظهار نظر درمورد پوشیدن لباس‌هایی که شما را خوش‌ اندام‌تر نشان می‌دهند و غیره)، اما در نهایت این حالت یک جایی متوقف خواهد شد و واقعیت‌ها باقی می‌مانند. بنابراین اگر در چنین شرایطی صدایی در سرتان می‌گوید «نه، ممنون» به آن گوش دهید. این کار اعتماد کردن به خودتان است و این چنین اعتماد به نفستان پدیدار می‌شود.
 • در این راه بهتر است چند نفر را در اطراف خود داشته باشید که شما را همانگونه که هستید بپذیرند. شما مجبور نیستید همه را از خود راضی نگه‌دارید بلکه فقط باید افراد مناسب را راضی کنید.

سوالات متداول

چگونه می‌توانیم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم؟

اعتماد به نفس داشتن تنها با انجام چندین کار کوچک به وجود می‌آید. ازجمله: لبخند زدن به دیگران، ورزش کردن، تعامل با افراد مختلف، شکر گذاری بابت نعمات و غیره. پس سعی کنید این کارهای کوچک اما مهم را جز روتین زندگی خود قرار دهید تا در همه حال اعتماد به نفس داشته باشید.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها