ورود به جانویس

راهنمای ترک اعتیاد به خرید؛ معنای زندگی در کارت بانکی شما نیست!

اخیرا من چیزهای زیادی خریده‌ام: یک ساعت زیبا، چند چاقوی دنده‌ای خفن، چند ابزار دیگر و تجهیزات طبیعت‌گردی. کار باحالی بود.

اما همین‌که تسلیم این اعتیاد به خرید احساسی می‌شوم، درمی‌یابم هیجان پس از آن چندان دوامی ندارد و در حالی که به دنبال میزان شور و شوق بیشتری هستم،‌ این حس مرا رها می‌کند. البته در ذهنم جرقه می‌زند «این درسی است که هزار بار آن را آموخته‌ام.»

خرید کردن به ندرت باعث ایجاد حس رضایت، درون من می‌شود.

وقتی چیزی می‌خریم، باعث می‌شود کمی حس بهتری داشته باشیم، قدری هیجان را تجربه نماییم و در نهایت انتظار و امید پیدا کردن آن چیزهایی که نبودشان را در زندگی حس می‌کنیم، داریم. شاید امیدواریم که این خریدهای تازه باعث شوند حس کنیم باحال هستیم، جذابیم، دوست داشتنی هستیم، ماجراجوییم، خوش هیکل هستیم، آرامیم، با دیگران ارتباط داریم یا شاید باعث شوند حس تعلق را تجربه کنیم.

«منشأ چنین احساس‌هایی، خریدهای ما، دیگران یا هرچیزی بیرون از ما نیست» و این درسی است که باید یادآوری کنم. نکته‌ای که من بسیاری مواقع فراموش می‌کنم این است: هرچیزی که ما دنبالش می‌گردیم، تنها درون ما است.

ما فکر می‌کنیم با خرید کردن، این‌ها را کسب می‌کنیم -کاری که من می‌کنم- اما هر حسی که این‌طور درونمان بالا بیاید، نهایت یک یا دو روز دوام دارد.

چیزی که در این پست درباره‌اش حرف خواهم زد، چرایی باقی‌نماندن این حس‌ها و شیوه پیدا کردنشان در درون خودمان است.

لذت زودگذر اعتیاد به خرید

وقتی چیزی می‌خریم، بلافاصله حالمان بهتر می‌شود و این بسیار هیجان‌انگیز است. امیدواریم که از این خرید کردن چیزی نصیب‌مان شود، نه لزوما چیزهای بیرونی، بلکه احساساتی که تجربه می‌کنیم؛ تجربه بهتر زندگی.

اگر خریدمان را آنلاین انجام داده باشیم، این هیجان تا زمان رسیدن محصولی که منتظرش هستیم ادامه دارد. ممکن است صفحه وضعیت سفارش را بررسی کنیم، یا امیدوارانه درب خانه‌مان را برای رسیدن بسته‌ نگاهی بیندازیم.

هنگامی که سفارشمان می‌رسد، حس لذت مضاعفی در ما جریان می‌یابد! با این چیزهای تازه در زندگی‌مان، وضعیت زندگی هم بهتر خواهد بود. البته، طبق تجربه دریافته‌ایم این حال بهتر موقتی است و دیری نخواهد پایید. این حس ممکن است بعد از یک ساعت، یک روز یا نهایتا دو روز از بین برود. در نادرترین حالت، ممکن است یک هفته دوام داشته باشد. این حس زودگذر است و پس از اندکی به دنبال خرید بعدی می‌رویم.

در زندگی ما یک دور باطلِ خرید مداوم برای پر کردن جای خالی چیزهایی که حس نبودشان را داریم، وجود دارد؛ چیزهایی مثل یک سری تجربه‌ها، احساسات یا برخی امیدها به شکل دیگری از زندگی.

چیزهایی که امید داشتنشان را داریم تنها خودمان و در درونمان می‌توانیم بسازیم و به همین دلیل، این موارد نمی‌توانند توسط عوامل بیرونی به ما داده شوند.

در نتیجه عادت جستجوی حال بهتر در بیرون از خودمان، هرگز باعث رضایت ما نخواهد شد و تا زمانی که امید به راه حلی بیرونی داریم پایانی نخواهد داشت.

پاسخنامه امتحان «ما واقعا چه می‌خواهیم؟»

حتی اگر تا آخر عمر اعتیاد به خرید را ادامه بدهیم، چیزی که ما می‌خواهیم واقعا بیرون از ما پیدا نخواهد شد. چرا که ما چیزهایی چون… را می‌خواهیم:

 • داشتن حس ارتباط و تعلق
 • حس سرگرمی، تفریح، ماجراجویی، لذت و هیجان
 • حس به اندازه کافی خوب بودن و نیز، دوست داشتنی و خواستنی بودن
 • تجربه خوش اندام بودن، استقامت، زیبایی و در نهایت میل‌برانگیز بودن
 • داشتن حس اطمینان، امنیت و ثبات
 • حس آرامش و آزادی

این حس‌ها از کجا می‌آیند؟ ما آن‌ها را از درون خودمان می‌سازیم و اگر راه ایجاد آن‌ها را یاد بگیرم، ساختن چنین احساساتی هیچ محدودیتی ندارد.

پس همین الآن امتحانش کنید و درباره حرفه‌ای نبودن خودتان نگران نباشید.

ملات ساختن حال خوب

برای داشتن حال و حسی خوب لازم است که موارد زیر را خریده – نه! نه! ذهنتان سمت بیرون نرود. تمامی فروشگاه‌ها درون شما است، کافی است پیدایشان کنید – و خوب با هم ترکیب کنید:

 • آیا می‌توانید بابت این‌که همین اکنون زنده هستید، حس لذت و قدردانی از خودتان داشته باشید؟
 • آیا می‌توانید با دیگرانی که در حال تجربه‌ای مشابه با شما هستند،‌ احساس ارتباط داشته باشید؟
 • آیا با جهان اطرافتان حس یگانگی دارید و به لحظه «اکنون» حس تعلق می‌کنید؟
 • آیا به خاطر این‌که بخشی از ابدیت هستید، حس آزادی دارید؟ آیا از این حس آزادی، آرامشی فراوان شما را فرا می‌گیرد؟
 • آیا می‌توانید به خودتان عشق بورزید، از همانی که هستید لذت می‌برید و خواستنی بودن را درونتان حس می‌کنید؟

اگر نمی‌توانید این‌ها را درون خودتان پیدا کنید، به کاوش ادامه بدهید. این کنجکاوی درباره تجربیات درونی‌تان، می‌تواند باعث ایجاد حس ماجراجویی و سرگرمی شود.

در همین لحظه، چه چیزی را می‌توانید درونتان پیدا کنید؟

منبع: A Life of Meaning, Without Buying

امیر آرام فر

من امیر آرام‌فر هستم. در زندگی کارهایی زیادی کرده‌ام، اما هیچ چیز نوشتن نمی‌شود. چرا که به دنیا می‌توانم خیلی چیزها اضافه کنم. اگر دوست داشتید هم‌مسیر شویم، مشتاق خواهم بود!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها