ورود به جانویس

۱۱ روش قدرتمند برای با انگیزه ماندن در همه حال

خب! می‌رسیم به بحث انگیزه. انگیزه گاهی می‌آید و گاهی می‌رود. گاهی فروکش می‌کند و گاهی جریان می‌یابد. من به این ایده اعتقاد راسخ دارم که انگیزه چیزی نیست که فقط افراد خوش شانس آن را داشته باشند بلکه بهتر است انگیزه به عنوان یک نگرش در نظر گرفته شود و دانستن این نکته نیز مهم است که افرادی که با انگیزه به نظر می‌رسند، صرفا افراد خاصی نیستند بلکه فقط عادت‌های بهتری را انتخاب کرده‌اند تا حتی زمانی هم که حوصله ندارند نیز با انگیزه باشند.

انگیزه عموما با یک تصمیم شروع و پایان می‌یابد نه با یک احساس

مواردی که در ادامه می‌آیند، ۱۱ مورد از این قبیل تصمیمات هستند که اگر به طور مداوم به آن‌ها عمل شود، نوید یک زندگی با انگیزه را به شما خواهند داد و در همین راستا باعث تقویت شخصیت شما نیز خواهند شد.


۱) لذت ببرید

از همین لحظه تصمیم بگیرید هرکاری که انجام می‌دهید صرفا جهت لذت بردن باشد! حتی اگر حوصله شروع کاری را ندارید، سعی کنید از آن یک سرگرمی بسازید. به این فکر کنید که کاری که می‌خواهید بعدا انجام دهید چه چیز لذت بخشی دارد؟ در مورد مکانی که در آن هستید چه چیز بامزه‌ای وجود دارد؟ چه عاملی باعث می‌شود در مورد کاری که از آن نفرت دارید لبخند بزنید؟ تنها دلیل دلچسب نبودن کارها این است که شما تصمیم می‌گیرید که آن‌ها را اینطور بسازید. پس بهتر است پر شور بودن را انتخاب کنید و از انجام کارها لذت ببرید.


۲) خودتان باشید

به یاد داشته باشید که رفتارهای امروز شما، سازنده شخصیتتان هستند. اگر می‌خواهید یک روانشناس مطلوب شوید باید بررسی کنید چنین افرادی چگونه عمل می‌کنند؟ شما می‌توانید در حال حاضر، با رفتار کردن مانند فردی که چنین بینشی دارد، زندگی که می‌خواهید را داشته باشید. بعدا وجود ندارد! امروز شما، آینده‌تان را می‌سازد پس سعی نکنید فقط همان فردی باشید که این لحظه می‌خواهید باشید.


۳) با خودتان بنشینید و لذت ببرید

هیچ کاری نکنید! بنشینید، نفس بکشید و مدتی خودتان را از دور و از دید یک ناظر تماشا کنید. به خودتان اجازه دهید حداقل برای ۵ دقیقه هیچ کاری انجام ندهید. شانه‌هایتان را شل کنید، مراقب افکارتان باشید و خودتان را رها کنید. مراقب احساساتی که احساس می‌کنید باشید و ببینید چگونه احساسات شما بر روح و جسمتان تاثیر می‌گذارند.

در این حالت شما ناظری هستید که می‌توانید شکاف بین خود واقعی و خود عاطفی‌تان را که در ذهنتان هست، ببینید. فکر نکنید که احساسات فقط برای هدایت خود واقعی و عمیق‌تر شما هستند. بلکه احساسات مثل یک ناظر آرام، روشن و تحت کنترل عمل می‌کنند.


۴) تمیز کردن

محیط اطراف خود را مرتب کنید. وسایلی را که باعث شلوغ شدن‌های الکی در اطرافتان می‌شوند را دور بریزید و از مواردی که بیش از اندازه حواستان را پرت می‌کنند اجتناب کنید و یا کلا حذفشان کنید. گوشی خود را خاموش کنید و به یاد داشته باشید محیط اطرافتان تاثیر زیادی بر وضعیت ذهنی و انگیزه شما دارد. هر چه کمتر حواس پرت و شلخته باشید، احساس بهتری نیز خواهید داشت.


۵) از تخیلات خود استفاده کنید

آنچه در چشم ذهن خود می‌بینید، حقیقت دارد. در حالی که جسم ما نمی‌تواند این موارد را تشخیص دهد بنابراین از قدرت تخیل خود برای داشتن یک زندگی با انگیزه نهایت استفاده را ببرید و شک نکنید یک زندگی با انگیزه خواهید داشت.


۶) ظواهر را فراموش کنید

از همین الان سعی کنید به اینکه دیگران راجب شما چه فکری می‌کنند توجهی نکنید و این تمام چیزی است که نیاز دارید. به خودتان این فرصت را بدهید که از قضاوت‌های دیگران مصون بمانید. به جای صرف انرژی جهت اینکه چرا دیگران به شما توجه نمی‌کنند، توجه خود را به این معطوف کنید که دیگران نسبت به خودشان احساس خوبی داشته باشند. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید امروز حتی به مقدار کم، زندگی خود را بهبود بخشید. زندگی شما می‌تواند با معطوف کردن تمرکزتان به کمک به دیگران تغییر کند.


۷) از خودتان سوال کنید که چه چیز خوبی وجود دارد؟

پرسیدن سوالات حتی ساده نیز ذهن را بیدار می‌کند. کافی است این سوال ساده را از خودتان بپرسید که «امروز در زندگی من چه چیز خوبی وجود دارد؟» هر پاسخی به این سوال می‌تواند شما را با انگیزه‌تر کند. یک لیست از این سوال و جواب‌ها بسازید و برای مدتی از آن لذت ببرید. آگاه بودن به چیزهای خوب باعث می‌شود در زمان حال احساس خوبی داشته باشید. گاهی اوقات تنها چیزی که لازم است، یک تلنگر و یادآوری است تا ما را از روتین زندگی بدون انگیزه خارج کند. همچنین این آگاهی، یک سکوی پرتاب برای آوردن چیزهای بهتر به زندگی می‌باشد.


۸) بزرگترین مشکلاتتان را دوباره بازآفرینی کنید

لیستی از بزرگترین نگرانی‌های خود که در حال حاضر در زندگی‌تان وجود دارند را بنویسید. بررسی کنید که چگونه می‌توانید هر «مشکل» را به یک فرصت تبدیل کنید. همه مشکلات صرفا فرصت‌هایی هستند که در تبدیل سختی‌ها به یک انگیزه تاثیر گذارند. ما اصولا به ندرت وقت می‌گذاریم تا مشکلات را به این شکل مجددا در چارچوب قرار دهیم و امروز دقیقا وقت آن است که این کار را انجام دهید.


۹) قدم‌های کوچک بردارید

وظایف و کارهای خود را به قدم‌های کوچک تبدیل کنید. قدم اول را کوچک بردارید و سپس ادامه دهید. وقتی که اینگونه شروع کنید قدم‌های بعدی آسان‌تر می‌شوند.


۱۰) ایده پردازی کنید

یک خودکار بردارید و هدف و تغییری که در زندگی می‌خواهید را بنویسید. تغییر را در بالای صفحه بنویسید و یک لیست شماره گذاری از ۱ تا ۲۰ ایجاد کنید. ۲۰ ایده برای رسیدن به آن هدف و یا راه‌های مختلف برای حل آن مشکل را بنویسید. انجام این کار به شما کمک می‌کند پاسخ‌های بیشتری برای سوالات و حل مشکلات مختلف پیدا کنید. پس شروع کنید و اولین قدم را بردارید.


۱۱) کارها را هرچند بد، انجام دهید!

منتظر نمانید که برای انجام یک چالش، بزرگ یا کامل شوید. به همان میزانی که بلدید آن کار را انجام دهید و سعی کنید از انجام آن نیز لذت ببرید. حتی اگر کار را بد هم انجام دهید، خواهید دید که چگونه نگرشتان تغییر می‌کند. تنها چیزی که اهمیت دارد صرفا انجام دادن آن کار است.

سوالات متداول

چگونه می‌توانیم در همه حال با انگیزه بمانیم؟

انجام بعضی کارها مثل لذت بردن از زمان حال، تمیز کردن شلوغی‌های اطرافمان، غرق شدن در تخیلات و... هر چند که ساده به نظر می‌رسند اما تاثیر زیادی در با انگیزه بودن ما می‌گذارند.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها