ورود به جانویس

با ۱۰ ترفند ساده بر استرس مصاحبه غلبه کنید!

با ۱۰ ترفند ساده بر استرس مصاحبه غلبه کنید!
با ۱۰ ترفند ساده بر استرس مصاحبه غلبه کنید!

با وجود اینکه رزومه، تجربه، توانایی‌ها و تحصیلات شما در پیدا کردن شغل بسیار مهم هستند؛ اما یک مورد وجود دارد که ممکن است راه را برای شما آسان کند یا برعکس.. به یک مانع تبدیل شود!

«مصاحبه‌ی شغلی» اولین برداشت واقعی شرکت از شماست. اگر به خوبی از پس آن برآیید به احتمال زیاد کار مال شما می‌شود. اما گاهی اوقات دشوارتر از این حرف‌هاست و استرس مصاحبه همه چیز را خراب می‌کند. در این مطلب می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه بر استرس مصاحبه غلبه کنید و بر همه چیز مسلط باشید. پس خواندن آن را از دست ندهید.

مضطرب شدن در مصاحبه به چه معناست؟

استرس و اضطراب واکنش طبیعی بدن به قرار گرفتن در محیط ناآشنا‌ست. استرس مصاحبه زمانی ایجاد می‌شود که بدن تحریک شده و در واکنش به تهدید مصاحبه‌ی شغلی آماده‌ی مبارزه یا فرار می‌شود. واکنش‌های فیزیکی مانند تپش قلب سریع، تنفس سریع، رنگ پریدگی یا برافروختگی پوست، گشاد شدن مردمک چشم یا لرزش، در طول مصاحبه ممکن است رخ دهند.

این موارد پاسخ‌هایی خودکار هستند و اگرچه ممکن است در شرایط تهدیدکننده مفید باشند، اما بهتر است قبل از رفتن به مصاحبه خونسردی خود را حفظ کنید. خوشبختانه یک سری ترفند و کار وجود دارد که به شما در غلبه بر استرس مصاحبه کمک می‌کنند.

نکاتی برای کاهش اضطراب قبل از مصاحبه

در اینجا چند پیشنهاد دیگر آورده شده تا به شما در داشتن آرامش قبل از مصاحبه شغلی کمک کند:

۱- قدم زدن

ورزش کردن باعث تولید هورمون شادی می‌شود و در فضای باز بودن برای سلامت روان شما عالی است. برای کمک به پاکسازی ذهن، قبل از مصاحبه شغلی خود ۱۵ دقیقه قدم بزنید یا قبل از ورود به ساختمان ۵ دقیقه وقت بگذرانید.

۲- خودتان را آماده کنید

با احساس آمادگی می‌توان اضطراب را کاهش داد. با تحقیق در مورد شرکت، تمرین با یک دوست و در اختیار داشتن رزومه و یادداشت‌های خود برای مصاحبه آماده شوید. منابع متعددی در اینترنت وجود دارد که به شما در آماده‌سازی کمک می‌کنند.

اگر اسم فردی که با شما مصاحبه می‌کند را می‌دانید، تا آنجا که می‌توانید درباره‌ی او اطلاعات کسب کنید. لیستی از هرگونه سوالی که دارید، هر جزئیاتی درباره‌ی خودتان که مایل هستید شرکت بداند و هر یادداشتی که به تمرکز بیشتر شما کمک کند، تهیه کنید. اینکه بدانید چه انتظاری دارید، احساس آرامش و راحتی بیشتری خواهید داشت.

۳- روز خود را بر محور مصاحبه بچرخانید

اگر به برنامه‌ی خود پایبند باشید روز پربارتری در انتظار شماست. در صورت امکان مصاحبه‌ی شغلی خود را در صبح بگذارید تا از اضطراب و انتظار در طول روز جلوگیری کنید. مطمئن شوید شب قبل به اندازه‌ی کافی می‌خوابید. بعد از پایان مصاحبه برای انجام کاری لذت‌بخش یا جالب برنامه‌ریزی کنید و منتظر چیزی باشید.

۴- با یکی از اعضای خانواده یا یک دوست نزدیک صحبت کنید

صحبت کردن با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده ممکن است اعتماد به نفس شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. گوش دادن به حرف‌های خوب و مثبت دیگران آسان‌تر است و شنیدن تعریف و تمجید از طرف یکی از عزیزان ممکن است باعث آرامش شما شود.

۵- صبحانه بخورید

قبل از مصاحبه یک صبحانه‌ی سالم بخورید تا انرژی کافی داشته باشید. گرسنگی می‌تواند نگرانی و استرس را تشدید کند. برای بهبود روحیه‌ی خود می‌توانید یکی از غذاهای مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید.

چگونه می‌توان استرس و اضطراب را در طول مصاحبه از بین برد؟

کارهای متعددی وجود دارد که ممکن است در طول مصاحبه‌ی شغلی باعث آرامش شما شوند. این راه‌کارها را دفعه‌ی بعد که به جنگ غول مصاحبه می‌روید امتحان کنید:

۱- دستان خود را مشغول نگه دارید

مشغول نگه‌ داشتن دست‌ها می‌تواند به هدایت انرژی اضطراب کمک کند. سعی کنید انگشتان شست خود را باهم بچرخانید تا آرام شوید. یک شی کوچک مانند مداد را در دستان خود نگه دارید؛ اما توجه داشته باشید که بازی کردن با آن می‌تواند توجه را به سمت دستان شما جلب کند. به طور کلی کمتر احتمال دارد در طول مصاحبه بی‌قرار شوید اگر دستان شما درگیر باشند.

۲- نگاهی به تکنیک .S.T.O.P بیندازید

.S.T.O.P یک استراتژی ذهنی برای مقابله با شرایط استرس‌زاست. مراحل این تکنیک به شرح زیر است:

  • کاری که انجام می‌دهید را متوقف و روی افکار خود تمرکز کنید.
  • به اندازه‌ی نیاز نفس‌های عمیق بکشید.
  • به احساسات، افکار خود و چرایی احساسات‌تان توجه کنید. حواس‌تان به آنچه در بدن شما می‌گذرد باشد.
  • با هدف گنجاندن یافته‌هایتان، در فعالیت‌های بعدی‌ خود ادامه دهید.

تکنیک .S.T.O.P شما را تشویق می‌کند تا سرعت خود را کم کنید و در هر زمان از احساسات خود و آنچه در حال انجامش هستید آگاه باشید. این به شما یادآوری می‌کند که ایده‌ها و کارهایتان تحت کنترل شما هستند.

۳- بر تنفس خود تمرکز کنید

زمانی که به سوالات پاسخ نمی‌دهید، بر تنفس خود تمرکز کنید. اگر اجازه ندهید ذهن‌تان منحرف شود کمتر نگران خواهید شد. یک لحظه مکث کنید و قبل از صحبت کردن یک نفس عمیق بکشید. اگر به تنفس خود توجه کنید، راحت‌تر می‌توانید خونسرد باشید و زمان بیشتری خواهید داشت تا به پاسخ‌های ایده‌آل فکر کنید.

۴- فراموش نکنید که در حال گفت‌وگو هستید

اضطراب و استرس مصاحبه طبیعی است اما تغییر دیدگاه ممکن است به آرامش شما کمک کند. به خودتان یادآوری کنید که مصاحبه‌ی شغلی چیزی نیست جز یک گفت‌وگو بین شما و شخصی دیگر در مورد خودتان! تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سوالات مصاحبه‌کننده پاسخ دهید و با خودتان صادق باشید. در مصاحبه مجبور به انجام کار دیگری نیستید.

۵- زبان بدن شما باید نشان‌دهنده‌ی اعتماد به نفس شما باشد

در طول مصاحبه با اطمینان و اعتماد به نفس بنشینید یا بایستید. وضعیت بدنی شما می‌تواند تاثیر آرامش‌بخشی بر افکار شما داشته باشد. لبخند زدن همچنین می‌تواند ذهن‌تان را فریب دهد و فکر کند که خوشحال هستید. در نتیجه به شما این امکان را می‌دهد که کمی بیشتر آرامش پیدا کنید.

پس..

اینکه قبل و حین مصاحبه‌ی کاری استرس داشته باشید امری طبیعی‌ست و ممکن است برای همه اتفاق بیفتد. اما باید بتوانید خونسردی خود را حفظ کنید تا در برخورد اول تاثیر بسیار خوبی بر مصاحبه‌کننده بگذارید. بهتر است بر تنفس خود تمرکز کنید و به خودتان یادآوری کنید که این فقط یک مکالمه‌ی ساده است. در مورد خودتان صادق باشید و با اعتماد به نفس در مورد همه‌ی مسائل صحبت کنید.

با رعایت چند نکته‌ی ساده می‌توانید بر استرس مصاحبه غلبه کنید و شغل مورد نظرتان را به چنگ بیاورید. نگرانی معنایی ندارد اگر به خودتان باور داشته باشید.

منبع: www.pickthebrain.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها