ورود به جانویس

۸ تمرین برای داشتن آرامش، که شاید به آن‌ها بی‌توجه هستید!

۸ تمرین برای داشتن آرامش
۸ تمرین برای داشتن آرامش

«با این همه گرفتاری و مشکل، آرامش کجا بود؟» همین را گفتید نه؟ حق هم دارید، می‌دانم. ولی سعی هم نکنیم؟ داشتن آرامش شاید سخت به نظر بیاد ولی خب محال که نیست. قراره چندتا کار ساده را یادآوری کنم، چون مطمئنم برای‌تان جدید نیستند. فقط این دفعه قول بدهید «یک گوش در و یک گوش دروازه» نشود! یک جایی بنویسیدشان که دائم جلوی چشم‌تان باشند؛ باشه؟

۱- برای داشتن آرامش، در بین کارها مکث کنید و نفس بکشید

به سادگی زمانی که در حال انجام کاری هستید لحظه‌ای مکث کرده و تنفس خود را چک کنید. توجه کنید چه احساسی دارید و ذهن خود را به مکانی که در آن قرار دارید بیاورید.

۲- آهسته به پیش برو و مزه کن

لقمه‌های هر وعده‌ی غذایی را به آرامی بخورید. در بین خوردن مکث کنید و نفس بکشید. هدیه‌ی مزه مزه کردن غذاها را هر چند وقت یکبار به خودمان می‌دهیم؟ می‌توانیم این کار را با هر فعالیتی انجام دهیم. کارهایی مانند ظرف شستن، مسواک زدن، دوش گرفتن، تمیز کردن پیشخوان و … را به آرامی انجام دهید و تمامی مراحل را احساس کنید.

نظاره‌گر لحظه‌ی حال باشید.

۳- برای لحظاتی ساکن بمانید

تقریبا در هر لحظه‌ای از روز می‌توانید بی‌حرکت بمانید. برای مثال هنگام پیاده‌روی، روی نیمکت پارک بنشینید و به آسمان یا درختان نگاه کنید. به جای دائما در حال حرکت بودن، می‌توانید در سکون مانده و نظاره‌گر لحظه‌ی حال باشید. با این کار به خود برای داشتن آرامش، کمک زیادی کرده‌اید.

۴- کنجکاو شوید

مهم نیست چه کاری انجام می‌دهید، همواره فرصتی برای کنجکاوی وجود دارد. زمانی که شخصی با شما صحبت می‌کند، می‌توانید در مورد چه چیزهایی کنجکاو شوید؟ معمولا هنگامی که از درستی نظر خود مطمئن نیستید ممکن است کنجکاوی در نظرات و دیدگاه‌های دیگران را متوقف کنید. اما بهتر است کنجکاوی به خرج دهید و ببینید که از این فرد یا این وضعیت چه چیزهایی می‌توان آموخت؟ همان کنجکاوی را به ارمغان آورید که در کودکی نسبت به جهان پیرامون خود داشتید. البته حواس‌تان باشد کنجکاوی را با «فضولی» اشتباه نگیرید!

از ندانستن نترسید

۵- به خود اجازه‌ی ندانستن دهید

ما همیشه می‌خواهیم جواب همه چیز را بدانیم. ندانستن حالتی است که اکثر مردم می‌خواهند فوراً از آن خارج شوند. بنابراین برنامه ریزی می‌کنیم، جواب را سرچ می‌کنیم و سعی می‌کنیم جواب اطمینان بخشی پیدا کنیم. این موضوع هیچ اشکالی ندارد، اما از ندانستن نترسید؛ هرجا که چیزی را نمی‌دانستید به راحتی بگویید نمی‌دانید.

۶- برای داشتن آرامش تمرین ذهن‌آگاهی کنید

از هر فعالیتی که در طول روز انجام می‌دهید می‌توانید به عنوان تمرینی برای ذهن‌آگاهی کمک بگیرید. برای مثال مسواک زدن می‌تواند تمرینی برای تمرکز بر لحظه‌ی حال و کنجکاوی در آن باشد. می‌توانید صبحانه را به آرامی میل کرده و لحظه لحظه‌ی آن را مزه و احساس کنید. روشن کردن کامپیوتر می‌تواند فرصتی برای آگاه‌شدن به آنچه امروز برای شما مهم است، باشد. در هنگام خاموش کردن کامپیوتر در عصر، می‌توانید در مورد آنچه امروز یاد گرفته‌اید تامل کنید. همانطور که دیدید فرصت‌های زیادی برای ذهن‌آگاهی، داشتن آرامش و حضور در لحظه‌ی حال وجود دارد.

۷- از خود بپرسید چه چیزی امروز شما را خوشحال می کند؟

هر روز را می‌توانید با پرسیدن اینکه چه چیزی شما را خوشحال می‌کند شروع کنید. آیا دستاوردی وجود دارد که این روز را به یک روز عالی تبدیل کند؟ انجام یک کار خودمراقبتی؟ یک تماس به مادر یا دوست صمیمی؟ این پرسش را اولویت اصلی هر روز خود قرار دهید!

۸- شگفتی را در هر لحظه پیدا کنید

اگر در هر لحظه، قلب خود را به روی این جهان باورنکردنی باز کنید، شگفت‌زده خواهید شد. برای هم‌پیوندی بین خود و جهان هستی! حتی می‌توانید برای چیزهایی که از قبل داشته‌اید شگفت‌زده شوید. به اطراف خود دقت کنید. در حال حاضر کجا می‌توانید شگفتی را کشف کنید؟

ساده به نظر می‌رسند ولی قول می‌دهم نتیجه‌ی آن‌ها فوق‌العاده باشد. اگر کمی فکر کنید موارد خیلی بیشتری پیدا می‌کنید. این حال خوب را از خود یا افرادی که آن‌ها را دوست دارید دریغ نکنید. پس همین الان قدم اول را بردار! فکر می‌کنی چه کسی به یادآوری این نکات نیاز دارد؟ با فرستادن این مقاله کمکش کن.

منبع: pickthebrain.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها