skip to Main Content

۸ تمرین برای داشتن آرامش

۸ تمرین برای داشتن آرامش

امروزه با توجه به آشفتگی‌های موجود، حضور در لحظه‌ی حال و داشتن آرامش یک مزیت به حساب می‌آید. این آشفتگی‌ها زندگی ما را اداره می‌کنند پس کوچک‌ترین یادآوری‌ای در این زمینه می‌تواند مفید باشد. در این مقاله سعی داریم چند عمل ساده را یادآوری کنیم که احتمالا برای اکثر شما جدید نیستند. اما تکرار این نکات می‌تواند باعث شود در طول روز آن‌ها را انجام دهید. به شما پیشنهاد می‌کنیم این نکات را بر روی کارت، برگه‌های یادداشت، صفحه‌ی قفل تلفن و یا مکان‌های دیگری که در طول روز آن‌ها را مشاهده می‌کنید، بنویسید.

برای داشتن آرامش، در بین کارها مکث کنید و نفس بکشید

برای داشتن آرامش، در بین کارها مکث کنید و نفس بکشید

به سادگی زمانی که در حال انجام کاری هستید لحظه‌ای مکث کرده و تنفس خود را چک کنید. توجه کنید چه احساسی دارید و ذهن خود را به مکانی که در آن قرار دارید بیاورید.

آهسته به پیش برو و مزه کن

آهسته به پیش برو و مزه کن

لقمه‌های هر وعده‌ی غذایی را به آرامی بخورید. در بین خوردن مکث کنید و نفس بکشید. هدیه‌ی مزه مزه کردن غذاها را هر چند وقت یکبار به خودمان می‌دهیم؟ می‌توانیم این کار را با هر فعالیتی انجام دهیم. کارهایی مانند ظرف شستن، مسواک زدن، دوش گرفتن، تمیز کردن پیشخوان و … را به آرامی انجام دهید و تمامی مراحل را احساس کنید.

برای لحظاتی ساکن بمانید

برای لحظاتی ساکن بمانید

تقریبا در هر لحظه‌ای از روز می‌توانیم بی‌حرکت بمانید. برای مثال هنگام پیاده‌روی، روی نیمکت پارک بنشینید و به آسمان یا درختان نگاه کنید. به جای دائما در حال حرکت بودن، می‌توانید در سکون مانده و نظاره‌گر لحظه‌ی حال باشید. با این کار به خود برای داشتن آرامش، کمک زیادی کرده‌اید.

کنجکاو شوید

کنجکاو شوید

مهم نیست چه کاری انجام می‌دهید، همواره فرصتی برای کنجکاوی وجود دارد. زمانی که شخصی با شما صحبت می‌کند، می‌توانید در مورد چه چیزهایی کنجکاو شوید؟ معمولا هنگامی که از درستی نظر خود مطمئن نیستید ممکن است کنجکاوی در نظرات و دیدگاه‌های دیگران را متوقف کنید. اما بهتر است کنجکاوی به خرج دهید و ببینید که از این فرد یا این وضعیت چه چیزهایی می‌توان آموخت؟ همان کنجکاوی را به ارمغان آورید که در کودکی نسبت به جهان پیرامون خود داشتید.

به خود اجازه‌ی ندانستن دهید

به خود اجازه‌ی ندانستن دهید

ما همواره می‌خواهیم جواب همه چیز را بدانیم. ندانستن حالتی است که اکثر مردم می‌خواهند فوراً از آن خارج شوند. بنابراین برنامه ریزی می‌کنیم، جواب را سرچ می‌کنیم و سعی می‌کنیم جواب اطمینان بخشی پیدا کنیم. این موضوع هیچ اشکالی ندارد، اما از ندانستن نترسید؛ هرجا که چیزی را نمی‌دانستید به راحتی بگویید نمی‌دانید.

برای داشتن آرامش تمرین ذهن‌آگاهی کنید

برای داشتن آرامش تمرین ذهن‌آگاهی کنید

از هر فعالیتی که در طول روز انجام می‌دهید می‌توانید به عنوان تمرینی برای ذهن‌آگاهی کمک بگیرید. برای مثال مسواک زدن می‌تواند تمرینی برای تمرکز بر لحظه‌ی حال و کنجکاوی در آن باشد. می‌توانید صبحانه را به آرامی میل کرده و لحظه لحظه‌ی آن را مزه و احساس کنید. روشن کردن کامپیوتر می‌تواند فرصتی برای آگاه‌شدن به آنچه امروز برای شما مهم است، باشد. در هنگام خاموش کردن کامپیوتر در عصر، می‌توانید در مورد آنچه امروز یاد گرفته‌اید تامل کنید. همانطور که دیدید فرصت‌های زیادی برای ذهن‌آگاهی، داشتن آرامش و حضور در لحظه‌ی حال وجود دارد.

از خود بپرسید چه چیزی امروز شما را خوشحال می کند؟

از خود بپرسید چه چیزی امروز شما را خوشحال می کند؟

هر روز را می‌توانید با پرسیدن اینکه چه چیزی شما را خوشحال می‌کند شروع کنید. آیا دستاوردی وجود دارد که این روز را به یک روز عالی تبدیل کند؟ انجام یک کار خودمراقبتی؟ یک تماس به مادر یا دوست صمیمی؟ این پرسش را اولویت اصلی هر روز خود قرار دهید!

شگفتی را در هر لحظه پیدا کنید

شگفتی را در هر لحظه پیدا کنید

اگر در هر لحظه، قلب خود را به روی این جهان باورنکردنی باز کنید، شگفت‌زده خواهید شد. برای هم‌پیوندی بین خود و جهان هستی! حتی می‌توانید برای چیزهایی که از قبل داشته‌اید شگفت‌زده شوید. به اطراف خود دقت کنید. در حال حاضر کجا می‌توانید شگفتی را کشف کنید؟

همانطور که در ابتدا گفته‌شد، این موارد احتمالا برای شما جدید نیستند. اما یک یا چند مورد از نکات گفته شده را به زندگی خود وارد کنید، تا شاهد نتایج فوق‌العاده‌ی آن‌ها باشید.

منبع: pickthebrain.com

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *