ورود به جانویس

آیا می‌خواهید یک فریلنسر باشید؟ این ۶ اشتباه مبتدی‌ها را تکرار نکنید!

آیا می‌خواهید یک فریلنسر باشید؟ این ۶ اشتباه مبتدی‌ها را تکرار نکنید!
آیا می‌خواهید یک فریلنسر باشید؟ این ۶ اشتباه مبتدی‌ها را تکرار نکنید!

برای برخی افراد، فریلنسر بودن یک سبک زندگی است. شاید از اینکه «رئیس خودتان باشید» یا تجربه‌ی هیجان یک پروژه‌ی جدید خوش‌تان بیاید. اما برای برخی افراد اینطور نیست؛ فریلنسینگ به آن‌ها تحمیل شده است و آن‌ها ترجیح می‌دهند کار دیگری انجام دهند.

صرف نظر از اینکه چرا به صورت مستقل کار می‌کنید، کارهای زیادی برای موفقیت وجود دارد. اشتباهات زیادی هم وجود دارد که ممکن است در این بین اتفاق بیفتد.

در اینجا بدترین اشتباهاتی که می‌توانید در حین کار به عنوان فریلنسر مرتکب شوید، آورده شده است.


۱- بدون برنامه شروع نکنید

بدون برنامه شروع نکنید

فریلنسینگ یک صنعت پررونق است. از سال ۲۰۱۸، بیش از ۵۶ میلیون آمریکایی به صورت مستقل کار می‌‌کنند. اما قبل از شروع و پیوستن به رده‌های مختلف فریلنسینگ، باید در مورد بازار کار خود مطالعه و برنامه‌ریزی کنید که چگونه می‌توانید به درآمد برسید.

باید بدانید:

  • چه چیزی می‌فروشید.
  • هزینه محصول یا خدمات شما چقدر باید باشد.
  • رقبا و نقاط ضعف شما در یک تجارت.
  • نقاط قوت و دارایی‌های شما.
  • نحوه واگذاری هزینه‌های اولیه راه‌اندازی.
  • چه نوع بازاریابی باید انجام دهید تا سر زبان‌ها بیفتید.

آیا افراد زیادی در حیطه‌ی شما کار می‌کنند اما تقاضای زیادی ندارند؟ آیا افراد کمی کار می‌کنند اما نیاز زیادی به آن محصول خاص وجود دارد؟

اگر این کار را انجام ندهید، به دست و پا زدن میفتید. بدتر از آن، ممکن است به دلیل اینکه هزینه‌ها و زمان راه‌اندازی خود را به اشتباه سرمایه‌گذاری کرده‌اید، پول از دست بدهید. در مورد نحوه برخورد با زمینه‌ی خود محتاط و منطقی باشید.


۲- روی مشتری‌های خود تمرکز کنید

به عنوان یک فریلنسر، باید روی مهم‌ترین جنبه‌ی کسب‌و‌کارتان تمرکز کنید: مشتری. گاهی اوقات مهم این نیست که چه چیزی به دست می‌آورید، بلکه مهم است که مشتری پس از تحویل دادن کارتان چه احساسی خواهد داشت.

این بدان معنا نیست که شما باید هر کاری را که مشتریان‌تان می‌خواهند بی چون‌ و‌ چرا انجام دهید، اما باید نیازهای مشتری خود را در اولویت قرار دهید. شما می‌توانید با ارائه‌ی «زودتر از موعد» کارهایتان شروع کنید.

فریلنسرهای زیادی وجود دارند، اما همه مایل به انجام کار نیستند. بنابراین، اگر تلاش بیشتری انجام دهید، حرفه‌ی فریلنسری خود را تقویت خواهید کرد.


۳- با طراحی سایت بد تبلیغ نکنید

با طراحی سایت بد تبلیغ نکنید

درست است؛ برای انجام کارها به یک نمونه کار فوق‌العاده شیک نیاز ندارید. گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز دارید یک بیو صفحه، یک فرم تماس و شاید چند گواهینامه است.

با این حال اگر یک وب‌سایت خوب ندارید، این می‌تواند بر تماس دیگران با شما تاثیر بگذارد. همچنین می‌تواند بر حرفه‌ای بودن شما در چشم عموم اثر بگذارد.

اگر خدمات دیجیتالی می‌فروشید، چگونه می‌توانید مشتریان بالقوه را متقاعد کنید که حرفه‌‌ای هستید، در حالی که به نظر می‌رسد صفحه وب شما مربوط به دوره وب ۱.۰ است؟ اگر نمونه کار شما دارای خطا باشد، چگونه می‌توانید مردم را متقاعد کنید که یک ادیتور خوب هستید؟ راستش را بخواهید، نمی‌توانید. تنها گزینه این است که در وب‌سایت‌تان تغییر و تحول ایجاد کنید.


۴- تماس با شما سخت نباشد

تماس با شما سخت نباشد

باید به این موضوع فکر کنید زمانی که فریلنسر باشید، مردم چگونه باید شما را استخدام کنند؟ در دهه‌ی ۱۹۹۰، ​​فریلنسرها می‌توانستند خدمات خود را از طریق دفترچه تلفن، آگهی‌های روزنامه یا کارت ویزیت فهرست کنند. این تکه‌های کوچک اطلاعات معمولا شامل نام، مکان و شماره تلفن آن‌ها می‌شد. بنابراین مشتریان بالقوه می‌توانستند قبل از مراجعه از آن‌ها سؤالات خاصی بپرسند.

اگرچه بسیاری از مشاغل مستقل در حال حاضر آنلاین هستند، خیلی از این قوانین همچنان اعمال می‌شوند. در کار فریلنسری، باید اطلاعات تماس به آسانی در اختیار دیگران گذاشته شود. آن‌ها باید شامل موارد زیر باشند:

  • اسم شما.
  • آدرس ایمیل.
  • شماره تلفن شما (در صورت وجود).
  • یک راه ارتباطی از طریق شبکه‌های اجتماعی؛ تا مشتریان بتوانند نمونه‌ کارهای شما را ببینند.

نقطه ضعف فریلنسینگ آنلاین این است که رقابت بیشتری وجود دارد. به جای رقابت در مقیاس منطقه‌ای، اکنون در سطح جهانی رقابت می‌کنید. اگر راه پرداخت هزینه را برای مردم سخت کنید، آن‌ها فورا شما با یک نفر دیگر جایگزین می‌کنند. باید بدانید که همه به دنبال راحتی هستند.


۵- وقت خود را به طور صحیحی مدیریت کنید

وقت خود را به طور صحیحی مدیریت کنید

زمانی که برای اولین بار به عنوان یک فریلنسر شروع به کار کردید، شاید گفته باشید «من می‌توانم رئیس خودم باشم. چون از خانه کار می‌کنم، دیگر لازم نیست به یک برنامه پایبند باشم یا زود بیدار شوم.»

این اشتباهه.

فقط به این دلیل که از خانه کار می‌کنید به این معنی نیست که می‌توانید با «فضای کار» خود همان‌طور رفتار کنید که با اتاق خواب‌تان رفتار می‌کنید. مطمئنا می‌توانید برنامه‌تان را طوری تنظیم کنید که دیرتر در روز شروع به کار کنید و نیازی به رفت‌‌و‌آمد هم ندارید، اما کار کردن از خانه می‌تواند حواس‌پرتی‌های زیادی به همراه داشته باشد.

کارهای خانه، زنگ تلفن، صدای تلویزیون و … می‌توانند حواس‌تان را پرت کنند. به خودتان می‌آیید و می‌بینید که نمی‌توانید فضای کار را از خانه جدا کنید. در نتیجه به مرور بهره‌وری شما از بین می‌رود.

راه‌های زیادی برای مدیریت درست زمان خود به عنوان یک فریلنسر وجود دارد. ابتدا می‌توانید تکنیک پومودورو را برای پیشرفت امتحان کنید. با این روش شما (معمولا) ۲۵ دقیقه کار و ۵ دقیقه استراحت می‌کنید و این بازه‌ها را ادامه می‌دهید تا کارهایتان به پایان برسد. تکنیک پومودورو کمک می‌کند  کارهای بزرگ به کارهای کوچک‌تر تقسیم شود و سریع‌تر به پایان برسند.

البته برنامه‌ریزی روزتان نیز مهم است. می‌توانید از برنامه‌های to-do list کمک بگیرید تا تمرکزتان حفظ شود و در ساعاتی که برای خود تعیین می‌کنید کارهای بیشتری انجام دهید.


۶- نرخ‌های شما خیلی بالا (یا خیلی پایین) هستند

تنظیم نرخ‌های مناسب می‌تواند کمی سخت باشد، به خصوص اگر در آغاز کار هستید. اگر هزینه را زیاد کنید، می‌توانید بدون مشتریان زیاد امرار معاش کنید؟ یا باید نرخ‌های خود را کاهش دهید تا مشتریان بیشتری به دست آورید؟

نکات زیادی برای تعیین نرخ فریلنسری شما وجود دارد، اما عوامل زیادی هستند که باید در نظر بگیرید؛ از جمله تجربه‌ی شما، ارزشی که ارائه می‌دهید و میزان رقابتی بودن جایگاه شما. می‌توانید با جستجوی اینکه سایر فریلنسرها برای همان کاری که انجام می‌دهید چه چیزی دریافت می‌کنند، شروع کنید. ممکن است شرایط شما متفاوت باشد، اما حداقل یک عدد برای شروع دارید.


از اشتباهات فریلنسینگ خود درس بگیرید

این‌ها برخی از اشتباهاتی بودند که یک فریلنسر می‌تواند انجام دهد. نکاتی که برای اصلاح آن‌ها گفته شد را در نظر بگیرید. آن‌ها را دنبال کنید تا از نابود شدن حرفه‌ی خود جلوگیری کنید. مهم‌ترین چیز این است که هر روز کار و پیشرفت کنید. در نهایت متوجه می‌شوید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید و برند آنلاین خودتان را ایجاد می‌کنید.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها