ورود به جانویس

۲۳ گیاه مقاوم که نگهداری از آن‌ها آسان و از بین‌بردن‌شان دشوار است!

۲۳ گیاه مقاوم که نگهداری از آن‌ها آسان و از بین‌بردن‌شان دشوار است!
۲۳ گیاه مقاوم که نگهداری از آن‌ها آسان و از بین‌بردن‌شان دشوار است!

احتمالا اگر کلمه‌ی «گیاه مقاوم» چشم‌تان را گرفته و وارد این صفحه شدید، یا شرایط خاص نگهداری از برخی گیاهان را ندارید، یا فردی تازه‌وارد در دنیای گل و گیاه هستید و می‌خواهید این لذت را تجربه کنید اما کمی می‌ترسید.

البته حق هم دارید. دوستی دارم که سخت‌جان‌ترین گیاهان را هم به دیار باقی می‌فرستد! :)) اما نگران نباشید؛ در این مطلب قرار است با چند نمونه از گیاهان مقاوم آپارتمانی آشنا شویم که می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها نگهداری کنید.

قبل از شروع بهتر است به چند سوال بپردازیم تا کارتان آسان‌تر شود..


چه چیزی باعث می‌شود یک گیاه برای فردی مبتدی در این زمینه، مناسب باشد؟

برخی از کارشناسان گل و گیاه بر این باورند که مهم است فرد مبتدی بتواند شاهد رشد مداوم گیاه خود باشد. به عبارت دیگر، شما می‌خواهید ببینید که تلاش‌تان به سرعت نتیجه می‌دهد. قطعا حس خوبی دارد!

علاوه بر این پیشنهاد می‌کنند به دنبال گیاهانی باشید که وقتی به آب و نور خورشید نیاز دارند عکس‌العمل نشان می‌دهند؛ برای مثال برگ‌های خود را جمع می‌کنند. این زبان بدن به شما کمک می‌کند بهتر گیاه خود را درک و از آن مراقبت کنید. همه‌ی گیاهان زمانی که به مراقبت نیاز دارند، این موضوع را آشکار نمی‌کنند و کار شما کمی سخت‌تر می‌شود.

افراد مبتدی باید به سراغ گیاهانی بروند که نسبتا مقاوم هستند و با انواع آب و محیط‌ها سازگار می‌شوند. اگرچه گیاهان آپارتمانی که مراقبت از آن‌ها آسان است شرایط نوری مختلف را تحمل می‌کنند، اما بهتر است با توجه به نور فضای خود اقدام به خرید هر نوع گیاهی کنید.


چگونه وضعیت نور خانه‌ی خود را بررسی کنیم؟

دانستن اینکه فضای شما چه نوع نوری دارد، در حفظ و نگهداری گیاهان بسیار مهم است. «نور روشن غیرمستقیم»، «نور مستقیم» و «نور کم» مواردی هستند که باید معنی آن‌ها را بدانید.

نور مستقیم برای کاکتوس‌ها، گیاهانی با شاخ و برگ ضخیم‌تر و اکثر ساکولنت‌ها مناسب است. هر زمان که خورشید را ببینید، به این معناست که طی چند ساعت نور مستقیم دریافت می‌کنید. نور مستقیم می‌تواند با برخی از گیاهان خشن رفتار کند و باعث تغییر رنگ و سوختگی شود.

نور روشن غیر مستقیم برای اکثر گیاهان آپارتمانی مناسب است. اگر به بیرون از پنجره نگاه می‌کنید و فقط آسمان را می‌بینید، نه خود خورشید را، به این معنی است که شما فقط نور روشن غیر مستقیم را دریافت می‌کنید. همچنین می‌توانید یک آزمایش سایه انجام دهید. اگر در اتاق ایستاده‌اید و یک مه ملایم در اطراف سایه‌ی خود می‌بینید، به احتمال زیاد نور روشن غیر مستقیم است. اگر سایه تیره باشد، نور مستقیم است و هرچه ملایم‌تر باشد نور کمتری در اتاق دارید.

اگر می‌توانید بیرون از پنجره را ببینید اما نمی‌توانید آسمان را ببینید، این نور کم است. برخی از گیاهان مانند گیاه مار توانایی سازگاری با نور کم را دارند. اما بیشتر گیاهان در شرایط کم نور رشد نمی‌کنند؛ زیرا نور کمتر برابر با انرژی کمتر و در نتیجه غذای کمتر است.


چگونه بفهمیم چه زمانی و چه مقدار باید گیاهان را آبیاری کنیم؟

همین که از چند گیاه نگهداری کنید، یاد می‌گیرید که زبان آن‌ها را بفهمید و علائم تشنگی را بدانید. اما تا زمانی که به آن مرحله برسید، بهتر است کمی دستان خود را کثیف کنید! انگشت خود را در سطح خاک فرو ببرید تا سطح رطوبت را اندازه‌‌گیری کنید.

زمانی که خواستید به گیاه خود آب بدهید، بررسی کنید که آیا گلدان شما راه خروج برای آب اضافی دارد یا نه. اگر داشت، خاک را تا زمانی که آب از سوراخ‌ها خارج شود اشباع کنید. اگر گلدان راه خروجی دارد نباید به یکباره آب زیادی به آن بدهید. اگر هم که ندارد، به اندازه‌ی حجم گلدان به آن آب بدهید. به طور کلی بهتر است این راه خروجی وجود داشته باشد.

لیست زیر شامل مواردی‌ست که می‌تواند تجربه‌ی لذت‌بخشی را از نگهداری گیاه برای شما رقم بزند. این گیاهان توسط متخصصان توصیه شده‌اند و نکاتی برای حال خوب آن‌ها آورده شده است. به شما قول می‌دهم اگر کمی عشق و حوصله داشته باشید، در کمترین زمان ممکن به یک متخصص در این زمینه تبدیل شوید.


فیلودندرون برگ قلب

۱- فیلودندرون برگ قلب

به عنوان چیزی که کمی متفاوت از پوتوس‌های معمولی باشد، گیاه فیلودندرون برگ قلب پیشنهاد می‌شود. این گیاه مقاوم نور غیر مستقیم متوسط را دوست دارد، اما می‌تواند شرایط کم نور را هم تحمل کند. همچنین دوست دارد خاک‌ش بین دو آبیاری خشک شود.


گیاه برگ انجیری مونسترا

۲- گیاه برگ انجیری مونسترا

بهترین گیاهان برای افراد مبتدی آن‌هایی هستند که به سرعت رشد می‌کنند. گیاهان برگ انجیری هم از جمله گیاهانی هستند که سریع رشد می‌کنند. این گیاه دوست دارد بالا برود، رشد کند و برگ‌های کوچک‌تر انشعاب‌دار ایجاد کند. اگر به این گیاه مقاوم چیزی بدهید تا نزدیک نور غیر مستقیم روشن بالا برود، خوشحال می‌شود و به طور مداوم رشد می‌کند.


آگلونما قرمز

۳- آگلونما قرمز

آگلونما قرمز گیاهان آپارتمانی بسیار عالی هستند که مراقبت آسانی نیاز دارند. این گیاه در برابر نور کم مقاوم است اما از نور متوسط استقبال می‌کند. بین دو آبیاری صبر کنید تا خاک کاملا خشک شود. شاخ و برگ آن‌‌ها وقتی واقعا تشنه هستند به سمت پایین پژمرده می‌شوند. بنابراین وقتی آن‌ها را کامل آبیاری کنید، دوباه به حالت اولیه برمی‌گردد. علاوه بر این وقتی آگلونما واقعا خوشحال باشد می‌تواند گل بدهد.


گیاه زامیفولیا

۴- گیاه زامیفولیا

گیاه زامیفولیا، برگ‌هایی ضخیم و مومی دارد. اگر نور بیشتری به آن داده شود به سرعت رشد می‌کند اما می‌تواند شرایط کم نو را هم تحمل کند. فقط توجه داشته باشید که آن‌ها در نور کم کندتر رشد می‌کنند. زامیفولیا انعطاف‌پذیر است و دوست دارد خاک بین دو آبیاری کاملا خشک شود.


گیاه پتوس ساتین

۵- گیاه پتوس ساتین

 پتوس ساتین دارای لکه‌های نقره‌ای رنگ است که آن‌ها را از گیاهان پتوس مرسوم متمایز می‌کند. آن‌ها در نور غیرمستقیم روشن یا متوسط رشد می‌کنند و زمانی که برگ‌ها شروع به جمع شدن کنند به این معناست که نیاز به آب دارد.


کاکتوس قلعه‌ پری

۶- کاکتوس قلعه‌ پری

کاکتوس‌ها گیاهان ایده‌آلی برای شما هستند. این نوع کاکتوس کمی شبیه قلعه به نظر می‌رسد. بنابراین اگرچه شاخ و برگ سبزی ندارد، اما دیدن آن رضایت‌بخش است. کاکتوس‌ها عاشق نور مستقیم خورشید و آبیاری گاه به گاه هستند. هر بار آن‌ها را کاملا آبیاری کنید و اجازه دهید برای هفته‌ها یا ماه‌ها خشک شوند.


پتوس ملکه مرمری

۷- پتوس ملکه مرمری

پتوس انواع مختلفی دارد. گیاهی انعطاف‌پذیر است و رشد رضایت‌‌بخشی دارد. پتوس ملکه مرمری لکه‌های سفید متنوعی روی برگ‌هایش دارد و نیازهای مراقبتی مشابهی با سایر گونه‌ها دارد. حتی اگر آن‌ها را به حال خود بگذارید می‌توانند رشد کنند و زنده بمانند. اما اگر از آن‌ها مراقبت کنید بهتر رشد می‌کنند و برگ‌های بزرگ‌تری تولید می‌کنند.


گیاه شفلرا

۸- گیاه شفلرا

راستش را بخواهید توجه کمی به این گیاه می‌شود. شفلرا شاخ و برگ‌های چتر مانندی دارد و زمانی که در معرض نور غیرمستقیم روشن قرار گیرد، سرسبز و پرپشت می‌شود و حتی می‌تواند تا حدودی نور مستقیم را هم تحمل کند.


گیاه پرنده‌ی بهشتی

۹- گیاه پرنده‌ی بهشتی

پرنده‌ی بهشتی یک گیاه بزرگ و مقاوم است که به افراد مبتدی پیشنهاد می‌شود. این گیاه نسبتا باگذشتی‌ست به شرطی که نور زیادی دریافت کند. آن‌ها نیازی به آبیاری مکرر ندارند و داشتن برگ‌های بزرگ، پهن و مرتفع آن‌ها را به یک گیاه عالی برای اتاق‌های بزرگ با سقف بلند تبدیل می‌کند.


گیاه پپرومیا موازی

۱۰- گیاه پپرومیا موازی

این گونه از گیاه پپرومیا به جستجوی نور می‌پردازد که باعث می‌شود نسبت به سایر گونه‌ها با شرایط کم نور سازگارتر باشد. نور غیر مستقیم برای رشد آن مناسب است و آبیاری آن زمانی که کاملا خشک شده است پیشنهاد می‌شود.


گیاه سانسوریا (گیاه مار)

۱۱- گیاه سانسوریا (گیاه مار)

بسیاری از مردم گیاه مار را پیشنهاد می‌کنند، زیرا نگهداری از آن بسیار آسان است. پس اگر نگران کشتن یک گیاه هستید شاید باید به سراغ سانسوریا بروید! این گیاه با هر شرایط نوری رشد می‌کند و به خشکی مقاوم است. به علاوه در شکل، رنگ، الگو و اندازه‌های مختلف وجود دارد.


گیاه ترادسکانتیا نانوک

۱۲- گیاه ترادسکانتیا نانوک

هرچه نور بیشتری به گیاه ترادسکانتیا نانوک برسد، بنفش‌تر و برگ‌هایش کرکی‌تر می‌شود. (این ویژگی مانند نوعی ضدآفتاب برای گیاه عمل می‌کند.) دوست دارد در فاصله‌ی بین آبیاری خاک آن کاملا خشک شود تا از پوسیدگی ریشه و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها جلوگیری شود.


گیاه برگ انجیری

۱۳- گیاه برگ انجیری

این گیاه را میلیون‌ها بار در اینستاگرام دیده‌اید و دلیل خوبی هم دارد! هر چه نور بیشتری دریافت کند، برگ‌هایی با شکاف‌های بزرگ‌تر می‌بینید. در نور غیر مستقیم متوسط تا روشن خوب عمل می‌کند و می‌تواند نور مستقیم را هم تا حدودی تحمل کند.


گیاه فیلودندرون میکانز

۱۴- گیاه فیلودندرون میکانز

یک گیاه مقاوم که همه باید آن را داشته باشند، گیاه فیلودندرون میکانز است. با برگ‌های مخملی سبز نارنجی می‌تواند ترکیب جذابی در مجموعه‌ی شما باشد. آن‌ها می‌توانند رطوبت مورد نیاز خود را از هوا دریافت کنند. بنابراین حتی اگر در آبیاری آن‌ها غفلت کنید، اگر فضای شما رطوبت مناسبی داشته باشد می‌تواند زنده بماند.


گیاه مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

۱۵- گیاه مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

گیاه مارانتا لوکونورا به دراماتیک بودن شهرت دارد؛ زیرا برگ‌های آن‌ها اگر به آب نیاز داشته باشد، جمع می‌شوند و می‌ریزند. این دقیقا همان چیزی‌ست که فردی مبتدی به آن نیاز دارد! همچنین شاخ و برگ‌های خود را در طول روز باز کرده و تا آنجا که می‌توانند نور خورشید را جذب می‌کنند. گیاهان نماز را در نور غیرمستقیم متوسط تا روشن قرار دهید و زمانی که لایه‌ی بالایی خاک خشک شد، آن‌ها را آبیاری کنید.


گیاه برگ عبایی

۱۶- گیاه برگ عبایی

اگر تازه‌کارید، گیاه برگ عبایی را در نظر داشته باشید. برگ عبایی یکی از نابود نشدنی‌ترین گیاهان است! آن‌ها نور مستقیم را دوست ندارند و حتی نور کم را هم تحمل می‌کنند. این گیاه یک انتخاب بسیار خوب برای کسانی‌ست که در آپارتمان نور کمی دارند.


ساکولنت‌ها

۱۷- ساکولنت‌ها

اگر فضایی آفتابی دارید ساکولنت‌ها را انتخاب کنید. اگر شاخ و برگ‌ آن‌ها چروکیده شود یعنی به آب نیاز دارند. نور آفتاب با خاک زهکشی شده برای این گیاه ایده‌آل است.


گیاه عنکبوتی

۱۸- گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی می‌تواند ماه‌ها بدون آبیاری به زندگی ادامه دهد؛ اگرچه این کار را توصیه نمی‌کنیم. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود و نور غیر مستقیم متوسط تا روشن به آن بدهید.


گیاه پپرومیا جینی

۱۹- گیاه پپرومیا جینی

اگر یک برگ از این گیاه را بشکنید می‌توانید آن را در خاک بگذارید تا دوباره رشد کند. پپرومیا جینی به رنگ صورتی با لکه‌های سفید و سبز روشن است. برگ‌های آن در نور غیر مستقیم متوسط تا کم رشد می‌کنند.


درخت اژدها

۲۰- درخت اژدها

درخت اژدها یک گیاه با نگهداری آسان برای مبتدیان است. این درختان می‌توانند تقریبا با هر نوع شرایط نوری کنار بیایند. شاخه‌های آن‌ها زمانی که به آب نیاز دارند خمیده می‌شوند.


گیاه فیلودندرون لیمویی

۲۱- گیاه فیلودندرون لیمویی

این گیاه به هر فضایی رنگ و بو می‌بخشد. می‌تواند یک جایگزین برای فیلودندرون برگ قلب باشد. دوست دارد بین دو آبیاری خشک شود و نور غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد.


گیاه هویا کارنوزا

۲۲- گیاه هویا کارنوزا

این یک گیاه مقاوم است که رطوبت را نگه می‌دارد. آن‌ها نور غیر مستقیم و خشک شدن بین دو آبیاری را دوست دارند. اگر حال هویا کارنوزا خوب باشد حتی ممکن است گل‌های ستاره‌ای شکل صورتی روشن و قرمز بدهد؛ اما اگر گل نداد ناراحت نشوید!


پتوس طلایی

۲۳- پتوس طلایی

معروف‌ترین و شایع‌ترین نوع گیاه پتوس، پتوس طلایی است. ایرادی ندارد اگر خانه‌ی خود را با این گیاه پر کنید. حتی می‌توانید آن را در نقاط بدون نور خانه بگذارید.


حالا کدام را انتخاب کنیم؟

این دیگر بستگی به خودتان دارد. تمامی گیاهان معرفی شده شرایط نگهداری نسبتا آسانی دارند و می‌توانید از آن‌ها مراقبت کنید. پس با توجه به علاقه‌ی خود و کوچک و بزرگ بودن فضای خانه انتخاب کنید. گیاهان می‌توانند تاثیر فوق‌العاده‌ای روی روحیه‌ی ما داشته باشند. همین امروز به گل فروشی محله بروید و یک خرید لذت‌بخش انجام دهید.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها