ورود به جانویس

دورکاری؛ خوبه یا بد؟!

کار از راه دور؛ خوبه یا بد؟!
کار از راه دور؛ خوبه یا بد؟!

با شروع شدن همه‌گیری کرونا، بسیاری از شرکت‌ها تصمیم گرفتند که دورکاری را در الویت خود قرار دهند.

این شیوه‌ی زندگی فریلنسرها نیز هست. آن‌ها ممکن است چندین روز در خانه بمانند تا کارها و پروژه‌های خود را به اتمام برسانند. کار از راه دور، انعطاف‌پذیری و استقلال زیادی به شخص می‌دهد. می‌توانند مسئولیت‌های خود را انجام دهند بدون اینکه شخصی ناظر بر کارهایشان باشد و فشار نگاه‌های او را تحمل کنند.

اما این شیوه‌ی کار کردن نیز خوبی‌ها و بدی‌های خودش را دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد..

مزیت‌های کار از راه دور

۱- رفت و آمد شما صفر می‌شود

چقدر پول صرف رفت و برگشت از خانه به محل کار می‌شود؟ چقدر زمان در این بین هدر می‌رود؟ با کار از راه دور، تمامی این موارد از بین می‌روند. شما می‌توانید پول بلیط اتوبوس یا پول بنزین خود را پس‌انداز کنید. حتی می‌توانید صبح‌ها بیشتر بخوابید؛ عالی نیست؟ اشاره نکنم که حتی لازم نیست اول صبح که حوصله‌ی خودتان را هم ندارید، با بقیه سر و کله بزنید!

۲- بیژامه، لباس کار شماست

در این مورد شما را با تصوراتتان و بیژامه‌ای راحت و گشاد تنها می‌گذارم : )

محیط کارتان را خودتان انتخاب می‌کنید

۳- محیط کارتان را خودتان انتخاب می‌کنید

کار از راه دور این امکان را به شما می‌دهد که در هر نقطه از خانه که احساس راحتی می‌کنید، مشغول به کار شوید. شمایید و سلیقه‌تان! چه کسی بهتر از شما خودتان را می‌شناسد و می‌داند چه چیزی کارایی شما را بالا می‌برد؟ فرق نمی‌کند کار کردن با آهنگی شیش و هشت باشد یا در کنار گربه‌ای که در بغل دارید!

۴- برای لباس شستن و غذا پختن هم وقت دارید

قصدم این نیست بگویم افرادی که باید به محل کارشان بروند فرصت کافی برای کارهای شخصی‌شان را ندارند. اما اگر در خانه کار کنید می‌توانید از زمان‌های مرده کمک بگیرید و به دیگر کارهایتان برسید. برای مثال آماده کردن یک وعده غذایی سالم و کامل.

۵- استرس کمتری خواهید داشت

مطالعات نشان می‌دهند که داشتن انعطاف‌پذیری در کار، به سلامت روان ما کمک می‌کند.

با اینکه خوبی‌های گفته شده به شدت قانع‌کننده به نظر می‌رسند، اما این قضیه جنبه‌های تاریک خود را هم دارد.

معایب کار از راه دور

تلویزیون، تلفن‌های همراه، غذا خوردن، خوابیدن، اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام، کتاب‌ها، بازی‌های کامپیوتری، یوتیوب و ... همگی به نوعی می‌توانند شما را از مسیر اصلی منحرف کنند.

۱- دایره‌ی حواس پرتی‌های شما بزرگ‌تر می‌شود

تلویزیون، تلفن‌های همراه، غذا خوردن، خوابیدن، اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام، کتاب‌ها، بازی‌های کامپیوتری، یوتیوب و … همگی به نوعی می‌توانند شما را از مسیر اصلی منحرف کنند. از طرفی برای افرادی هم که فرزند دارند، حتی نمی‌توان این حواس‌پرتی‌ها را شمرد!

۲- قطع ارتباط با دنیای آدم‌ها

بله کار کردن با بیژامه می‌تواند عالی باشد، اما بعد از مدتی احتمالا دوست‌‌های همکار خود و انرژی آن‌ها را از دست می‌دهید.

۳- فاصله‌ی زیاد

وقتی همه‌ی اعضای تیم در یک مکان هستند، به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و دریافت هرگونه نکته یا پاسخ فقط چند دقیقه طول می‌کشد. اما وقتی همه از راه دور کار می‌کنند، هیچ‌وقت نمی‌دانید چه موقع پیام شما می‌رسد.

۴- ممکن است سلامتی شما به خطر بیوفتد

برخی افراد کارهای خود را برای آخر شب می‌گذارند و خود را از داشتن خواب شبانه محروم می‌کنند. این موضوع می‌تواند بر سلامتی تاثیر منفی بگذارد. به علاوه، بیش از حد کار کردن یا چند وظیفه‌ای شدن برای هیچکس مناسب نیست.

با توجه به نکات گفته شده، بهترین راه حفظ تعادل بین دورکاری و زندگی روزانه است. اگر ما یاد بگیریم در هیچ کاری افراط نکنیم زندگی زیباتر می‌شود. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید کدام سمت قضیه پررنگ‌تر است؟

منبع: www.hongkiat.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها