ورود به جانویس

۵ مورد از فواید مدیتیشن؛ اگر مغزی شبیه جت می‌خواهید، از همین حالا شروع کنید!

دیتیشن آن‌قدر زیاد است تا بتواند شما را ترغیب یا در مسیرتان محکم‌تر کند. اگر باز هم مطمئن نیستید تمرینات ذهن‌آگاهی مناسب شما است یا نه، بهتر است امتحان کنید با انجام آن‌ها چه حسی پیدا می‌کنید. با این توصیفات ممکن است درباره مدیتیشن کنجکاو شده باشید، پس بیایید قبل از هرچیز با آن آشنا شویم.
دیتیشن آن‌قدر زیاد است تا بتواند شما را ترغیب یا در مسیرتان محکم‌تر کند. اگر باز هم مطمئن نیستید تمرینات ذهن‌آگاهی مناسب شما است یا نه، بهتر است امتحان کنید با انجام آن‌ها چه حسی پیدا می‌کنید. با این توصیفات ممکن است درباره مدیتیشن کنجکاو شده باشید، پس بیایید قبل از هرچیز با آن آشنا شویم.

مدیتیشن آن‌طور هم پیچیده و سخت نیست. مهم نیست سال‌ها این کار را انجام داده‌اید یا هنوز در مورد انجام آن تردید دارید، فواید مدیتیشن آن‌قدر زیاد است تا بتواند شما را ترغیب یا در مسیرتان محکم‌تر کند. اگر باز هم مطمئن نیستید تمرینات ذهن‌آگاهی مناسب شما است یا نه، بهتر است امتحان کنید با انجام آن‌ها چه حسی پیدا می‌کنید. با این توصیفات ممکن است درباره مدیتیشن کنجکاو شده باشید، پس بیایید قبل از هرچیز با آن آشنا شویم.

مدیتیشن چیست؟

بیش از یک سوم افراد علاقه‌مند، تمرینات مدیتیشن را با نرم‌افزارهای آنلاین شروع می‌کنند. خیلی از مردم درباره فواید این فعالیت صحبت‌های زیادی شنیده‌اند، اما نمی‌دانند از کجا شروع کنند. اگر ساکت نشستن در یک محیط برای شما هم سخت است،‌ در ابتدا می‌توانید از فایل‌های طراحی شده یا مربی استفاده کنید.

در این روش مربی یا شخص تهیه‌کننده فایل، بدن شما را آرام می‌کنند یا وضعیت مناسب را برای‌تان ترسیم می‌نمایند. در نتیجه با تمرین کافی، می‌توانید روی خود و محیط اطراف‌تان تمرکز کنید و مدیتیشن را ادامه دهید.

سال‌های زیادی است که این تمرینات در حال انجام است و مطالعات زیادی روی آن انجام شده. در اصل مدیتیش به شما اجازه می‌دهد ذهن، بدن و روحتان را به وسیله کاهش سرعت امور، تمرکز بر تنفس، محیط و خودتان دوباره به‌هم متصل کنید.

مهم‌ترین فواید مدیتیشن

با ریلکس کردن بدن و تمرکز روی خود و در ادامه اطرافتان، در لحظه بودن را فرا خواهید گرفت. تمرینات منظم ذهن‌آگاهی فواید زیادی دارد و نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را در این مقاله توضیح داد. به‌همین دلیل این‌جا به ۵ مورد از آن‌ها که جزو اصلی‌ترین دلایل افراد برای انجام تمرینات محسوب می‌شوند، اکتفا کرده‌ایم.

۱. کاهش علائم افسردگی

وقتی افسردگی باعث کاهش انگیزه‌ی شما می‌شود، ممکن است مدیتیشن بعیدترین گزینه‌‌ی ذهن شما باشد. با این حال برخی افراد متوجه شده‌اند، مراقبه می‌تواند همانند یک قرص ضدافسردگی، بسیار مؤثر باشد. با داشتن برنامه منطم و تجسم آرزوها و به‌ویژه اهداف‌تان هنگام تمرین، خواهید دید چگونه نشانه‌های افسردگی از بین می‌روند.

مدیتیشن می‌تواند در رسیدن به اهداف و موفقیت‌های شغلی، بسیار سودمند باشد. هنگامی که با درون خود بیشتر هماهنگ شوید، به نیازها و خواسته‌های واقعی خود پی می‌برید. به همین دلیل زندگیِ در مسیر ایجاد شادی را آغاز خواهید کرد و قدردانی از خودتان (با تمام ویژگی‌هایی که دارید) را یاد می‌گیرید.

۲. افزایش اندازه مغز

برخی تحقیقات نشان داده‌اند مدیتیشن می‌تواند ابعاد مغز شما را افزایش دهد. در نتیجه خواهید توانست به‌طور قابل ملاحظه‌ای، هوش خود را توسعه دهید و به پرورش خلاقیت‌تان بپردازید. اگر چه برخی از افراد درباره این فواید شک داشته دارند اما امکان پرورش آگاهی و توانایی تفکر به‌وسیله مراقبه، فرصت مناسبی به نظر می‌آید و امتحان آن ضرری نخواهد داشت.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند مدیتیشن می‌تواند ابعاد مغز شما را افزایش دهد. در نتیجه خواهید توانست به‌طور قابل ملاحظه‌ای، هوش خود را توسعه دهید و به پرورش خلاقیت‌تان بپردازید.

۳. کاهش مقابله با زوال عقل

یکی دیگر از فواید مدیتیشن و ذهن‌آگاهی، به‌ویژه برای سالمندان، کمک به مقابله با بیماری‌های مغزی و ذهنی از جمله آلزایمر است. گروه‌های سالمندان تنها و تنها با داشتن تمرین منظم می‌توانند، عملکرد مغزی و تحرک بسیار بیشتری داشته باشند. با تمرکز ذهنی روی موارد مهم و ضروری می‌توانید در طولانی مدت ذهنتان را جوان و حساس نگه دارید.

با افزایش سن توانایی مغزی افراد کاهش می‌یابد و به‌همین دلیل، لازم است با گذر زمان از سلامت ذهنی‌مان مراقبت کنیم. مدیتیشن هم یکی از بهترین‌ راه‌ها برای حفظات از عملکردهای مغزی و بدنی است. با نظارت مدوام بر ذهن، بدن و روحتان در صورت ایجاد یک تغییر به راحتی متوجه خواهید شد و می‌توانید وضعیت را مدیریت کنید.

۴. افزایش تمرکز

تمرکز هنگام مراقبه و زیستن در لحظه‌ی حال هم تمرکز شما را افزایش می‌دهد و هم به‌جای درگیری ذهنی، بیشتر می‌توانید در دنیای اطرافتان زندگی کنید. مدیتیشن به‌دنبال ایجاد ارتباط شما و بدنتان است که نتیجه‌ی آن، پیشرفت در تشخیص نیازها و مراقبت از خودتان خواهد بود. با صرف وقت برای تمرینات ذهن‌آگاهی و تنظیم اهداف روزانه، برای به‌دست آوردن اهداف روزانه‌ی بیشتر و ارتباط عمیق‌تر با جهان اطراف آماده خواهید شد.

بیشتر بخوانید: ۱۵ ایده خود مراقبتی برای کسانی که نمی‌خواهند زحمت زیادی بکشند!

۵. کاهش استرس و بهبود خلق‌وخوی

دلیل بسیاری از افراد برای تمرین مدیتیشن، کاهش میزان فشار روانی و کاهش اضطراب است. اگر دقت کنیم خواهیم دید این مسأله، دلیل اصلی رواج چنین تمریناتی بین افراد جوان و به‌ویژه دانشجویان است. مدیتیشن منظم و ذهن‌آگاهی می‌تواند وضعیت روانی شما را از قطب منفی به قطب مثبت تغییر دهد و در فرصت‌هایی که سراغ‌تان می‌آید، باعث موفقیت شما شود.

احساسات منفی بخش جدایی ناپذیری از عمر همه‌ی انسان‌هاست، اما بسیاری به‌دنبال یافتن جنبه‌های روشن زندگی و یادگیری مدیریت صحیح فشارهای روانی‌اند.

اگر آفتاب نمی‌توانست از بین ابرهای مقابلش عبور کند، زندگی برای همیشه خاکستری و بی‌روح می‌شد. یکی از فواید مدیتیشن هم، کمک به پیدا کردن این روزنه‌های نور از بین ابرهای مشکلات و یافتن راه حل آن‌ها بدون زحمت اضافه است.

مانیفست زندگی بهتر

انجام تمرینات ذهن آگاهی زحمت زیادی ندارد و کافی است زمان و گوشه خلوتی برای ارتباط با خودتان پیدا کنید. نشستن در سکوت شاید در ابتدا برای شما راحت نباشد اما بعد از مدتی انجام مدیتیشن هدایت شده، آماده خواهید بود تا خودتان بقیه مسیر را ادامه دهید.

علاوه‌بر کاهش استرس و خطر ابتلا به بیماری‌های ذهنی، خواهید دید این تمرینات چقدر آرامش‌بخش هستند. اگر چه ممکن است در ابتدا قدری احساس ناراحتی کنید ولی به‌مرور زمان، با تمرین بیشتر و ارتباط وسیع‌تر با خودتان احساس راحتی و سکون خواهید داشت. شما خواهید توانیست بهترین خودتان باشید و بهترین زندگی را بسازید و همراهی تا پایان این متن، نشانه انگیزه شما است.

امیر آرام فر

من امیر آرام‌فر هستم. در زندگی کارهایی زیادی کرده‌ام، اما هیچ چیز نوشتن نمی‌شود. چرا که به دنیا می‌توانم خیلی چیزها اضافه کنم. اگر دوست داشتید هم‌مسیر شویم، مشتاق خواهم بود!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها