ورود به جانویس

چطور در کار خود فعال باشیم؟ + ۴ راه‌کار برای آن

فعال بودن در کار غیرممکن نیست!
فعال بودن در کار غیرممکن نیست!

شما را نمی‌دانم ولی در سال گذشته، فعال بودن در کار برای من تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسید. هر هفته برنامه‌ی جدیدی می چیدم اما وقتی می‌خواستم آن‌ را عملی کنم متوقف می‌شدم. فعال بودن در دورترین جای ذهنم بود و حتی در خواب هم نمی‌دیدم بتوانم پروژه‌هایم را انجام دهم.

با شروع فروردین ماه امیدوار بودم سال قابل پیش‌بینی‌تری در انتظارم باشد و همه چیز رنگ دیگری بگیرد. فکر می‌کنم اکثر آدم‌ها از زمان شیوع Covid-19 کم و بیش با این مشکلات دست و پنجه نرم کرده‌اند. همگی می‌خواهیم به سال جدید امیدوار باشیم اما بخشی از ما از موانع می‌ترسد و از تلاش برای زنده ماندن جانش به لب آمده. حقیقت این است که صدها هزار شغل بخاطر این بیماری تعطیل شده‌اند و از هر ۴ بزرگسال، یک نفر دغدغه‌ی پرداخت قبوضش را دارد. کرونا تبدیل به ماشین دروگری شده و رویاهای ما را نابود می‌کند.

در چنین شرایطی فعال بودن یکی از چالش‌برانگیزترین کارهاست. اما اگر بخواهیم وضعیتمان تکانی هرچند کوچک بخورد، باید از آن استقبال کنیم. قطعا آسان نخواهد بود اما با راهکارهایی که در ادامه آورده‌ایم می‌توانید در خود و کارتان تغییراتی ایجاد کنید.

شروع کنیم؟

با خودتان تکرار کنید: فقط آنچه لازم است انجام می‌دهم، نه کمتر و نه بیشتر!

۱- دائما مشغول نباشید

با خودتان تکرار کنید: فقط آنچه لازم است انجام می‌دهم، نه کمتر و نه بیشتر!

اگر مثل من هستید، احتمالا با شروع فروردین ماه، تمام اهداف پنج ساله‌ی خودتان را در یک سال جا دادید. تقریبا یک ماه از شروع سال جدید گذشته است.. چقدر از آن را عملی کردید؟

حقیقت این است که صرفا مشغول بودن، به معنی فعال بودن نیست. فعال بودن می‌طلبد یک قدم به عقب بردارید، اولویت‌های خودتان را دوباره ارزیابی کنید و قبل از اضافه کردن اهداف جدید، تعدادی از کارهایتان را تیک سبز بزنید. مغز ما طوری طراحی نشده که بتواند ۲۴ ساعت روز را کار کند. نیاز به استراحت دارد. اگر در طول روز دائما خود را در کارهای بیهوده غوطه‌ور کنیم، در این صورت وقت نداریم بر روی اهدافمان متمرکز شویم.

یاد بگیریم امسال از شلوغی فاصله بگیریم و با سرمایه گذاری بیشتر، کارهای کمتری انجام دهیم. برنامه ریزی زمان می‌برد. همانطور که قبل از رنگ آمیزی دیوارهای خانه باید آنجا را آماده کنیم، فعال بودن در کار نیز به همین صورت است.

۲- بر زندگی خودتان تمرکز کنید

اگر می‌خواهید به زندگیتان جهت بدهید، از شر آشفتگی‌ها خلاص شوید. مشخص کنید چه کاری را باید انجام دهید و انرژی خود را صرف آن کنید. همه‌ی کارها مناسب شما نیستند.

به قول شکسپیر:«با خودت رو راست باش.» این ۵ کلمه را سرلوحه‌ی زندگی خود قرار دهید. اگر می‌خواهید امسال به اهدافتان برسید باید فعال باشید و با تمرکز جلو بروید. خود و کارهایتان را با هیچ‌کس و هیچ‌چیز مقایسه نکنید. در این صورت برنده خواهید بود.

آیا اهدافتان ارزش سرمایه گذاری را دارند؟

۳- ضرورت اهدافتان را بسنجید

اهدافتان را بالا و پایین کنید تا هزینه آن‌ها را بسنجید. از خودتان بپرسید آیا ارزش سرمایه گذاری را دارد؟ فعال بودن به معنای در نظر گرفتن تمامی پارامترهاست، قبل از اینکه اهداف خود را در نظر بگیرید. قبل از اینکه نقشه راه را ترسیم کنید، این دو سوال را از خود بپرسید:

  • آیا این هدف باعث ایجاد تعادل در زندگی من می‌شود؟
  • آیا این هدف باعث بازگشت سرمایه من می‌شود؟

اگر پاسخ شما به هر دو سوال «بله»ای محکم است، شروع کنید.

۴- همان همیشگی را انتخاب کنید!

اگر گزینه‌ها را به حداقل برسانید، در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید و می‌توانید انرژیتان را بر تصمیماتی متمرکز کنید که نیاز به خلاقیت دارند. همگام شدن با جدیدترین ترندهای مد روز دنیا، نه تنها زمان بلکه بودجه‌ی شما را هم فدا می‌کند. به یاد داشته باشید، شما فقط نمی‌خواهید موفق به نظر برسید! هدف این است انتخاب‌هایی داشته باشید که منجر به موفقیت قطعی شما شوند.

در اینجا ۴ راهکار آورده‌ایم که می‌توانید برای صرفه‌جویی در وقت انجام دهید تا تمرکز شما فقط بر روی کارهایتان باشد:

  • چندین لباس مشابه بخرید و در طول هفته با هم ترکیب کنید.
  • هر روز نوشیدنی یکسانی را از کافی‌شاپی ثابت سفارش دهید.
  • وعده‌های غذایی را در ابتدای هفته برای ناهار و شام آماده کنید.
  • هر روز صبح یک زمان ثابت بیدار شوید، حتی روزهای تعطیل.

اگر این ۴ نکته را رعایت کنید، زمان بیشتری در طول روز به دست می‌آورید و انرژی بیشتری برای هدایت کسب و کار خود خواهید داشت.

فعال بودن به معنی پر کردن تک تک ساعت‌های روزتان نیست!

سخن آخر

درست است که یک سال گذشته چالش‌برانگیز بوده اما می‌توانیم خیلی چیزها از آن یاد بگیریم. اگر می‌خواهید فعال بودن در کار هدف اصلی شما باشد، برنامه خود را ساده بچینید، روی مسیرتان متمرکز بمانید و از وقت و انرژی خود، هدفمند استفاده کنید. به یاد داشته باشید که فعال بودن به معنی پر کردن تک تک ساعت‌های روزتان نیست!

می‌دانم دلهره‌آور به نظر می‌رسد و بسیاری افراد در تلاش هستند فقط اجاره‌ی ماه بعد خود را پرداخت کنند، اما اگر وقت بگذارید و بفهمید الویت‌هایتان چیست.. نه تنها به اهداف خود می‌رسید بلکه از زندگی لذت هم می‌برید.

با همه‌ی این صحبت‌ها، قلم و کاغذ را بردارید و اهداف خود را ترسیم کنید.

منبع: www.lifehack.org

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها