ورود به جانویس

۴ عادت سمی که باعث کمبود انرژی شما می‌شود!

کمبود انرژی
کمبود انرژی

تمام هفته کار می‌کنیم؛ روزها کار می‌کنیم؛ شب‌ها، عصرها، صبح‌ها و… حتی آخر هفته‌ها هم کار می‌کنیم تا در نهایت بتوانیم مقداری از فشار کاری را کم کنیم! اما در نهایت تنها چیزی که عایدمان می‌شود کمبود انرژی است!

البته منطقی هم هست! فکر می‌کنید واقعا بعد از این همه ساعات کاری، فشار شما کم شده است؟ نه اصلا اینطور نیست. فشار کاری شما تنها زمانی کم می‌شود که در پایان یک روز کاری به‌طرز باور نکردی خسته هستید اما در کنار این حس خستگی، یک آرامش غالب هم دارید که به شما حس رضایت می‌دهد. در کنار عزیزان و یا در فضای دنج خود می‌نشینید و مابقی روز را به خودتان اختصاص می‌دهد. 🥰

موضوع چیست که بیشتر اوقات تحت استرس کاری هستیم و از آسایش به دور؟ پاسخ واضح است. ما در کمال صداقت کار می‌کنیم؛ اما بیش از حد درگیر عواملی میشویم که انرژی ما را می‌گیرند.

مردان به دو دسته تقسیم می‌شوند بردگان و مردان آزاد. هر کس دو ثلث روزش را برای خود نداشته باشد، برده است، هر چه باشد: دولتمرد، کاسب، صاحب منصب، یا عالم.

فردریش نیچه

حقیقت این است که بسیاری از ما از داشتن دو سوم روزمان محروم هستیم و دائما مشغول کاریم، با این حال باز هم نمی‌توانیم کارهایمان را در زمان مقرر به پایان برسانیم و فرصت‌ها را از دست می‌دهیم. آخر این ماجرا هم می‌رسد به کارکردن آخر هفته و کمبود انرژی!

بیشتر اوقات مشکل از عادات روزانه ماست که باعث کاهش انرژیمان می‌شوند! در این مقاله قصد داریم به این عوامل حواس‌پرتی بپردازیم تا بتوانید آن‌ها را شناسایی کنید و با یک اراده قوی، از غلبه بر آن‌ها لذت ببرید.

۱- شما همیشه در حالت واکنش هستید

اگر همیشه آماده هستید تا یک موضوعی پیش بیاید و شما را از پای کارتان بلند کند پس شما حتما در این دسته جای می‌گیرید!

البته مشکل از شما نیست. احتمالا اینقدر درگیر سرعت زندگی و روند تغییر آن شده‌اید که فکر می‌کنید به هر اتفاقی باید پاسخ آنی بدهید. در حالیکه اصلا اینطور نیست. باید بدانید که تنها با محدود کردن این حواس‌پرتی‌ها و گفتن کلمه نه می‌توانید درصد بالایی از بهره‌وری خود را حفظ کنید. 😎

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که حواس‌پرتی در طول زمان کار به توجه ما آسیب می‌رساند و احتمال اشتباه را تقریبا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد.

تنها با «نه» گفتن است که می‌توانید روی چیزهایی که واقعاً مهم هستند تمرکز کنید.

استیو جابز

راهکار جایگزین

شما می‌توانید در ساعات کاری تمامی اعلان‌های وسایل خود را قطع کنید و به جای آن‌، ساعات خاصی را به پاسخ دادن اختصاص دهید. حتی می‌توانید اطرافیان خود را آگاه کنید که در این ساعات مشغول کار هستید و مزاحم شما نشوند؛ البته با لحن محترمانه‌تر! 😬

وسایل دیجیتال و ارتباطاتی که با آن‌ها صورت می‌گیرد یک موهبت الهی هستند؛ اما باید مواظب باشید که به یک نفرین تبدیل نشوند.

یک راه دیگر که البته سخت است، قرار گرفتن در حالت‌های جریانی است!

حالت‌های جریانی به شما کمک می‌کنند که بهترین احساس را داشته باشید و بهترین عملکرد را نیز ارائه دهید. به گفته روانشناسان حالت جریانی حالتی است که فرد به‌طور کامل غرق لذت بردن از فعالیتی می‌شود که در حال انجام آن است و همین غرق شدن یک محیط بدون حواس‌پرتی برای او پدید می‌آورد. در این حالت است که ما هم احساس خوبی خواهیم داشت، و هم بهترین کارها را به بهترین نحو انجام می‌دهیم. 😁

۲- شما همیشه از صفر شروع می‌کنید

راه دیگری که ممکن است بهره‌وری روزانه شما را خراب کند، نداشتن روال و فرآیند است.

ایجاد عادات گوناگون می‌تواند سخت باشد، اما به محض تنظیم آن‌ها، شگفتی رخ می‌دهد و نه‌تنها متوجه صرفه‌جویی در زمانتان می‌شوید بلکه احساس کارآمدی نیز به شما می‌دهد.

بسیاری از مردم نمی‌خواهند به روال‌ها و فرآیندها بچسبند زیرا فکر می‌کنند کسل‌کننده هستند و یا حتی زمان‌گیر. شاید در ابتدا اینطور باشد اما اگر مدتی دوام آورید قطعا به روزهای خوشی هم خواهید رسید. 🙄

ساختن عادات جدید به شما کمک می‌کند تا یک کار را دائم از اول شروع نکنید. همین از اول شروع کردن نیمی از انرژی و وقت شما را می‌گیرد. برای مثال اگر عادات صبحگاهی مشخصی داشته باشید در ابتدای هر روز می‌دانید که برای کامیابی و موفقیت بیشتر باید چه کارهایی را دنبال کنید.

روتین‌ها به من کمک کردند تا از احساس کار زیاد و استرس دائمی، به سود شش رقمی برسم! در حالی که به سختی حتی ۳۰ ساعت در هفته کار می‌کنم و عمیقا از زندگی خود لذت می‌برم.

یک فرد موفق

برای مثال این را به یکی از عادات خود تبدیل کنید که هر روز صبح یک ویدئوی انگیزشی مشاهده کندیدو یا ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

یا حتی می‌توانید این بحث را گسترده‌تر تصور کنید.

وقتی یک پست جدید می‌نویسید و مشغول آماده‌سازی آن هستید، از همان فرمولی که برای ۳۰۰ پست قبلی که ایجاد کرده‌اید استفاده کنید و هر روز سعی نکنید نیمی از وقتتان را بابت فکر کردن هدر دهید.

وقتی محصول جدیدی را عرضه می‌کنید، به استراتژی‌هایی که برای محصولات گذشته استفاده کرده‌اید تکیه کنید، زیرا می‌دانید که کارایی آن‌ها ثابت شده است.

یا مثل من که وقتی کارم تمام شد، یک مراسم پایان کار کوچک دارم که به من کمک می کند آرام و آرا‌م‌تر شوم و از بین رفتن فشار را احساس کنم. این مراسم می‌تواند هر چیزی باشد. از روشن کردن یک شمع گرفته تا نوشیدن قهوه. خلاصه کاری باشد که به آن علاقه دارید و می‌تواند برای رسیدن به آن، شما را تشویق کند. 😅

برخی از مردم فکر می‌کنند انجام یک کار یکسان و مکرر خسته کننده است؛ اما اصلا اینطور نیست! بلکه هوشمندانه است. خوب است که بعد از گذشت یک مدت طولانی برخی روش‌ها را تغییر دهید، اما دیگر وقتی که شیره جان روش‌های قبلی درآمده است.

حال چه کنیم؟

ساده‌ترین راه‌حل، داشتن چک لیست روزانه است. چک لیست روزانه حتی زندگی را برای شما ساده‌تر می‌کند. وقتی در ابتدای هر روز یک برنامه مشخص داشته باشید و بدانید باید تا پایان آن چه کنید قطعا بسیاری از انرژیتان ذخیره خواهد شد. بدین ترتیب حتی اگر یک موضوع ناگهانی پیش بیاید باز هم می‌توانید آن را به خوبی میان کارهایتان جای دهید. اگر در درازمدت به این اصول و قوانین پایبند باشید قطعا معجزه آن‌ها را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد. 😇 اگر نمی‌دانید چگونه چک لیست روزانه تهیه کنید پیشنهاد می‌کنم از سایت آقای سجاد سلیمانی بازدید کنید.

شما باید برای کار خود برنامه ریزی کنید و برنامه خود را اجرا کنید.

ناپلئون هیل
کمبود انرژی

خب حالا که کارهایتان را مرتب کردید و برنامه مشخصی دارید باید اولویت‌هایتان را سامان دهید. داشتن اولویت‌ها، برنامه، و قوانین واضح به شما کمک می‌کند که روی کارهای خودتان تمرکز کنید و درگیر حواس‌پرتی‌های اطرافتان نشوید.

۳- شما خیلی تلاش می‌کنید

خیلی از ما واقعا کار می‌کنیم. شب و روز با تمام توانمان کار می‌کنیم؛ اما همیشه کارهای بیشتری برای انجام دادن داریم! بماند که بیشتر اوقات هم در رسیدن به اهدافمان ناکام می‌مانیم. 🤐

خب حالا چرا ما در چنین شرایطی قرار می‌گیریم؟

برخی از مردم نیازهای شخصی خود را نادیده می‌گیرند و اولویت‌های اشتباهی را تعیین می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند ده‌ها کار مختلف انجام دهند. خیلی هم عالی! اما موضوع اینجاست که این کارها ضروری نیستند و اشکالی ندارد اگر در هفته آینده انجام شوند. اگر جزو این گروه باشید حتما برای انجام تمام این وظایف بی‌اهمیت، سلامت روانی و جسمی خود را نادیده می‌گیرید و تا دیروقت کار می‌کنید.

آن‌ها به بدن خود گوش نمی دهند و سعی می‌کنند خود را در زمان‌های خستگی تحت فشار قرار دهند تا کمی بیشتر کار کنند! شما هم از این دسته افراد هستید؟

در واقع حقیقت این است که عملکرد بالا خیلی مفید است و نه تنها رضایت شما را از زندگی بالا می‌برد؛ بلکه به انرژی ذهنی شما نیز کمک می‌کند. فقط باید در نظر داشته باشید که این عملکرد بالا را با برنامه و طبق اصول پیش ببرید؛ نه با انجام مدام کارهای بی‌فایده!

یادتان باشد؛ برای اینکه بتوانید خوب کار کنید، باید احساس خوبی داشته باشید.

۴- مراقبت از بدن

به جای اینکه بدن و ذهن خود را در طول روز تحت فشار قرار دهید، روی سلامت ذهنی و جسمی خود سرمایه‌گذاری کنید.

شما می‌توانید از طریق هزاران فعالیت و عادت مختلف از سلامت خود مراقبت کنید، اما ساده‌ترین شکل مراقبت از خود، داشتن خواب باکیفیت، ورزش و تغذیه مناسب است. برای داشتن خواب باکیفیت می‌توانید از مقاله کیفیت خواب خود را با این ۸ راهکار بهبود ببخشید! را مطالعه نمایید.

کمبود انرژی

فقط با رعایت همین چند نکته ساده، یعنی همینکه به اندازه کافی بخوابید، خوب غذا بخورید و به طور منظم ورزش کنید، از بسیاری افراد که کم‌خواب هستند و روزهای خود را صرف گشت زدن در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند، جلوتر خواهید بود.

چند پیشنهاد بیشتر

کمی بیشتر آب بنوشید، به پیاده‌روی در طبیعت بروید، هر روز چند دقیقه در سکوت بنشینید و یاد بگیرید به جای اینکه با بدنتان بجنگید، آن را درک کنید و بیشتر ازش مراقبت نمایید.

پیشنهاد نهایی برای برخورد با کمبود انرژی

دو نوع آدم وجود دارد: آن‌هایی که خود را بسیار دست‌کم می‌گیرند و آن‌هایی که مهارت و توانایی‌های خود را دست کم می‌گیرند. جزو هر کدام از این دسته که هستید باید از آن رهایی بجویید.

انتظار نداشته باشید که بدن و ذهن شما ۱۰۰ درصد مواقع به‌خوبی کار کنند. در عوض، زمانی را برای استراحت و وقفه‌های کوچک در نظر بگیرید.

شما ممکن است جاه طلب، سخت‌کوش و باهوش باشید و بخواهید هر لحظه قله‌های بیشتری را فتح کنید، اما همچنان انسانی هستید که نیاز به استراحت و شارژ دارید.

به خودتان احترام بگذارید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها