ورود به جانویس

از اوقات فراغت خود چقدر لذت می‌برید؟

از اوقات فراغت خود چقدر لذت می‌برید؟
از اوقات فراغت خود چقدر لذت می‌برید؟

برایتان پیش آمده در تعطیلات باشید و در حال گذراندن اوقات فراغت.. اما فکرتان جای دیگری سیر کند و نگران کارهای دیگر باشید؟ همان «من در میان جمع و دلم جای دیگری‌ست.» مهم نیست در جمع خانوادگی حضور داشته باشید یا در مسافرتی به بهترین نقطه‌ی دنیا! اگر نتوانید از اوقات فراغت و تعطیلات‌تان لذت ببرید، شما به کمک نیاز دارید.

بله درست است؛ شما باید یاد بگیرید دائما در حال کار کردن نباشید. این حق شماست ساعت‌ها یا روزهایی را به «هیچ کاری نکردن» بگذرانید و نگران ایمیل پاسخ داده نشده یا کارهای عقب‌مانده نباشید.

سریال فرندز را دیده‌اید؟ بازیگر شخصیت جویی، مت له بلانک، در مصاحبه‌ای گفته است که بهترین لحظات زندگی او، آن زمانی‌ست که هیچ کاری انجام نمی‌دهد! پس چرا شما این را از خودتان دریغ می‌کنید؟ : )

من می‌دانم لذت بردن از اوقات فراغت ممکن است آن‌طور که به نظر می‌رسد آسان نباشد. مثل صدها مهارت دیگر، این مورد هم به تمرین نیاز دارد. پس مواردی که در ادامه آورده شده است را با حواس‌جمعی بیشتری بخوانید که به دردتان می‌خورند..

۱- خط قرمز تعیین کنید

خیلی از اوقات زندگی کاری ما به زندگی شخصی‌مان سرایت می‌کند. مثلا در حال گذراندن وقت با خانواده، ایمیل‌مان را بررسی می‌کنیم. در حال پیاده‌روی هستیم با همکارمان تماس می‌گیریم. این اشتباه نیست ولی امکان لذت بردن از اوقات فراغت را به ما نمی‌دهد. پس اگر برای خودمان خط قرمز تعیین کنیم می‌توانیم به آرامش بیشتری برسیم. برای مثال ساعت ۶ عصر کارتان را تعطیل کنید یا آخر هفته‌ها فقط ۳۰ دقیقه در روز به پیام‌هایتان بپردازید. باید به طور واضح فضای کاری را از زندگی شخصی جدا کنید. این بدان معنا نیست که هرگز نباید در آخر هفته‌ها کار کنید، اما باید بتوانید در حد امکان مرز مشخصی بین آن‌ها قرار دهید.

۲- تمام و کمال به تعطیلات‌تان بپردازید

۲- تمام و کمال به تعطیلات‌تان بپردازید

اغلب ما کاری را انجام می‌دهیم اما نه صد درصد! ما عذاب وجدان داریم، ذهن‌مان جای دیگری‌ست و احساس می‌کنیم باید کارهای دیگر را انجام دهیم. این در مورد اوقات فراغت هم صدق می‌کند. می‌دانید باید از این لحظات لذت ببرید اما فکر «باید کار دیگری انجام دهم» دائما در ذهن شما وول می‌خورد! شما باید بتوانید کاملا خود را در تعطیلات‌‌تان رها کنید. ممکن است همیشه موفق نشوید اما این یک تمرین است. ببینید آیا می‌توانید به طور کامل به اوقات فراغت‌تان بپردازید و احساس گناه را کنار بگذارید؟

۳- سرعت‌ خود را کم کنید

زندگی ما همه‌ش شده بدو بدو؛ از یک کار به کار دیگر، از یک پیام به پیام دیگر! یکم آرام‌تر روزها را به شب گره بزنید. اگر بتوانیم سرعت خود را حداقل در زمان استراحت کاهش دهیم و به خودمان اجازه دهیم آرامش پیدا کنیم، زندگی چگونه خواهد شد؟ پس سرعت خود را کم کنید، از فشارها بکاهید و نفس بکشید.

۴- در لحظه‌ی حال باشید

۴- در لحظه‌ی حال باشید

ذهن ما به طور طبیعی شروع به فکر کردن در مورد بسیاری از کارهایی می‌کند که ما انجام نمی‌دهیم. به همین دلیل است که نمی‌توانیم در لحظه باشیم چراکه در مورد آنچه انجام نمی‌شود استرس داریم. چیزی که به من کمک می‌کند این است که توجه خود را به لحظه‌ای که در آن هستم جلب کنم.

نور چگونه است؟ هوا روی پوست من چگونه احساس می‌شود؟ درختان بیرون از پنجره چگونه هستند؟ تنفس و بدن من در چه حالی‌ست؟ این‌ها سوالاتی هستند که بهتر است از خودتان بپرسید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، بیشتر از آن لحظات لذت می‌برید.

۵- قدردانی را تمرین کنید

ما اغلب «به دنبال زیر بغل مار می‌گردیم!» در عالم و آدم نگاه می‌کنیم تا دلیلی برای دوست نداشتن آن‌ها پیدا کنیم. اما اگر بتوانیم هر لحظه، هر فرد و هر فعالیت را همانطور که هست قبول کنیم چی؟ زیبایی و شادی موجود در هر لحظه را می‌بینید؟ قلب شگفت‌انگیز افراد را چی؟ همه‌ی ما می‌توانیم این کار را در زمان استراحت و حتی هنگام کار کردن تمرین کنیم.

۶- انرژی‌ها را رها کنید

استرس، سرخوردگی و اضطراب می‌توانند در قالب انرژی‌های آزاد نشده در درون ما بزرگ و بزرگ‌تر شوند. این انرژی‌ها را خرج کارهای دیگر کنید. پیاده‌روی طولانی، دویدن، شنا کردن، انجام کاری در خانه و … می‌توانند انتخاب‌های بسیار خوبی باشند. زمانی که این انرژی‌ها را رها کنید می‌توانید به معنای واقعی در جهان حضور داشته باشید.

۷- بازی کنید

۷- بازی کنید

اوقات فراغت و تعطیلات می‌تواند صرفا بخاطر انجام ندادن کارها و استراحت باشد؛ اما شادی، بازی، سرگرمی، ماجراجویی، رقص و خنده انتخاب‌های مهیج‌تری نیستند؟ اگر «از من دیگه گذشته» پاسخ شما بود، باید بگویم که اشتباه می‌کنید. به خودتان اجازه دهید که این تجربیات شگفت‌انگیز را در کارنامه‌ی زندگی داشته باشید. تقریبا هر فعالیتی را می‌توانید به بازی تبدیل کنید و تجربیات شاد و به یاد ماندنی را برای خود و اطرافیان‌تان رقم بزنید.

این مسائل می‌توانند برای همه چالش برانگیز باشند. اما مطمئن باشید نتیجه آنقدر رضایت‌بخش می‌شود که احساس آرامش و رضایت می‌کنید. از همین فردا شروع کنید. روزهای تعطیل می‌توانند به شیرین‌ترین روزهای زندگی شما تبدیل شوند.

منبع: zenhabits.net

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها