ورود به جانویس

هدف گذاری به روش اسمارت (SMART)

هدف گذاری به روش اسمارت
هدف گذاری به روش اسمارت

گیر کردن در یک چرخه بی‌نهایت خیلی سخت است. وقتی برای هر روز برنامه‌ریزی می‌کنیم ولی از اولین قدم باهاش سر لج برمیداریم و اصلا انگار نه انگار که دیشب با چه انگیزه‌ای به خواب فرو رفتیم. به نظر شما مشکل کجاست؟ مشکل از ماست که نمی‌توانیم به اهدافمان پایبند باشیم؟ یا شاید مشکل از اهداف ماست که به‌طور هوشمند ما را هدایت نمی‌کنند؟

همه ما انسان‌ها جویای خوشبختی هستیم و می‌خواهیم در زندگی موفق و سربلند باشیم، پس مشکل از ما نیست. این اهداف ما هستند که به‌طور هوشمندانه ما را هدایت نمی‌کنند.

هدف گذاری به روش اسمارت (SMART) و یا همان هوشمند روشی است که سن بالایی ندارد و به‌تازگی در بین کتاب‌‌های انگیزشی و متون موفقیت باب شده است. در این مقاله به بررسی این مورد می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توانیم در این مسیر از موفقیت گام برداریم.

هدف هوشمند یا اسمارت چگونه هدفی است؟

ما زمانی احساس خوشبختی می‌کنیم که بدانیم داریم به هدف زندگیمان نزدیک می‌شویم.

آنتونی رابینز

همه ما اهدافی داریم که یک جایی گوشه ذهن خاک میخورن و سنگینی بی‌توجهی به آن‌ها همیشه همراه ما هست. بهتره همین الان یک قلم و کاغذ بردارید، همه آن‌ها را بنویسید و به اهداف هوشمند تبدیلشان کنید. آن وقت هست که می‌بینید چطور در زمان کوتاهی، رسیدن به آن‌ها، به یک قانون در زندگی شما تبدیل می‌شود.

هدف گذاری به روش اسمارت

هدف گذاری به روش اسمارت و یا هوشمند این نیست که از تکنولوژی هوش مصنوعی برای اهدافتان استفاده کنید! بلکه هر کدام از اجزای کلمه SMART به معنای «هوشمند»، نمایانگر یکی از ویژگی‌هایی است که باید روی اهدافتان پیاده کنید.

  • Specific به‌معنای دقیق و مشخص
  • Measurable یعنی قابل اندازه‌گیری
  • Achievable که معنی دست‌یافتنی می‌دهد
  • Relevant با معنی معقول و واقع‌گرایانه
  • Time Frame هم که معنای محدوده زمانی می‌دهد.

حالا به ترتیب هر کدام از این موارد را توضیح می‌دهیم تا با هم اهدافمان را به عناوینی تبدیل کنیم که نتوانیم از تلاش برای رسیدن به آ‌ن‌‌ها دست بکشیم و یا تحت عنوانی دیگر، هدف گذاری به روش اسمارت را یاد بگیریم. 😍

هدف هوشمند یا اسمارت چگونه هدفی است؟

Specific دقیق و مشخص

وقتی چندین مفهوم ناواضح و مبهم در ذهن شما جای هدف را بگیرند و اصلا ندانید که دارید برای چه تلاش می‌کنید مطمئن باشید در کوتاه‌ترین زمان هم، از بین می‌روند و ناپدید خواهند شد. بنابراین بهتر است اهدافی دقیق و واضح داشته باشید تا بدانید برای چه می‌خواهید بجنگید! در هدف گذاری به روش اسمارت روی این مفهوم به عنوان اولین قدم، تاکید بسیاری می‌شود؛ زیرا در توسعه فردی و عناوین موفقیت واضح بودن بسیار مهم است.

برای مثال اینکه بگویید میخواهید امسال کتاب‌های بیشتری بخوانید درست نیست. شما باید تعداد کتاب‌ها، عناوین و حتی موضوعات آن‌ها را نیز مشخص کنید

Measurable قابل اندازه‌گیری

منظور این نیست که بتوانید اهدافتان را با ترازو وزن کنید؛ نه اصلا. مفهوم این بخش تکیه بر سنجیدن پیشرفت دارد. شما اگر نتوانید میزان پیشرفتتان را محاسبه کنید، نمی‌توانید شب‌ها با آرامش بخوابید و خیالتان راحت باشد که امروز تلاش کافی داشتید. پس برای اهداف خود استراتژی خاصی به‌کار ببرید و مراحل پیشرفت خود را ثبت کنید.

همان مثال کتاب خوانی را درنظر بگیرید. زمانی که شما می‌دانید این ماه چه تعداد کتاب می‌خواهید بخوانید و دقیقا عناوین آن‌ها را هم مشخص کنید؛ پس می‌توانید تعداد صفحاتی را که باید در هر روز مطالعه کنید تا در پایان ماه کتابتان تمام شود را نیز مشخص کنید. این کار به زندگی شما نظم و سامان می‌دهد، بنابراین اینطور نمی‌شود که در یک روز ۱۰۰ صفحه بخوانید و در روزی دیگر هیچ صفحه‌ای را حتی ورق هم نزنید.

Achievable دست‌یافتنی

اهداف خود را طوری تعیین نکنید که رسیدن به آن‌ها محال باشد. درست است که رسیدن به هدف باید باعث پیشرفت شما و زندگیتان بشود، اما این را هم درنظر بگیرید که رسیدن به آن امکان‌پذیر باشد؛ زیرا در غیر این‌صورت تنها یک موج انرژی منفی به سمت شما فرستاده می‌شود.

مثلا خواندن ۲۰ کتاب در یک ماه بسیار خوب است، اما دست‌یافتنی نیست. چطور می‌خواهید ۲۰ کتاب را در یک ماه خود جای دهید؟ چنین هدفی تنها باعث می‌شود که یا از کتاب‌خوانی دست بکشید و یا اینکه مطالب کتاب را به‌طور مفید یاد نگیرید.

Relevant معقول و واقع‌گرایانه

در این مرحله شما باید ارزش‌های زندگیتان را بدانید و انتخاب کنید هدفی که در حال اسمارت کردن آن هستید تضادی با دیگر اهداف و ارزش‌های شما دارد یا خیر؟

چون انتخاب هر هدف تمامی جنبه‌های زندگی را در بر می‌گیرد و صلاح نیست موردی را انتخاب کنید که باعث آسیب رساندن به عزیزان و ارزش‌های شما بشود. پس اگر می‌دانید که فرد دیگری به شکل مستقیم یا غیرمستقیم برای شما هدف تعیین کرده است همین حالا آن را فراموش کنید.

Time Frame محدوده زمانی

اگر زمانی که باید به هدفی برسید را تعیین نکنید پس چگونه می‌خواهید برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید؟ حتی وقتی می‌خواهید اطلاعات شغلی خود را ارتقا‌ء دهید باید بدانید که اگر روزی فلان تعداد مقاله را بخوانم تا پایان ماه اطلاعات بسیاری کسب خواهم کرد.

در کتابی نوشته شده که حتی زمانی که می‌خواهید به آن هدف برسید را هم دقیقا با ساعت و تاریخ ذکر کنید!

یک مثال کلی برای هدف گذاری به روش اسمارت

درنظر بگیرید که می‌خواهید کاهش وزن داشته باشید. این یک هدف است، اما اسمارت نیست. در مقاله هدف گذاری به روش اسمارت می‌خواهیم با هم این هدف را اسمارت ‌کنیم.

این اصلا یک هدف واضح نیست و باید مشخص کنید که می‌خواهید چه مقدار وزن کم کنید. مثلا می‌خواهم ۱۰ کیلو وزن کم کنم.

برای زمانبندی هم می‌توانید یک ماه را درنظر بگیرید که هم معقول است و هم قابل دست‌یابی.

حال متوجه می‌شوید که در طول هر هفته باید ۲.۵ کیلوگرم وزن خود را کاهش دهید تا در پایان ماه به هدفتان برسید.

اینگونه هدف شما قابل اندازه گیری نیز هست.

در مرحله بعد ببینید که آیا واقعا این موضوع برای شما مهم هست یا فقط بخاطر حرف دیگران می‌خواهید وزن خود را کم کنید؟

تیر آخر

انتخاب و داشتن هدف یکی از مهم‌ترین کارها در زندگی است. همین موضوع است که به بسیاری از جوانب زندگی ما روح می‌بخشد و نمی‌گذارد که ناامید شویم. پس اگر تا به حال هدف نداشته‌اید یا هوشمندانه به آن فکر نکرده‌اید، همین حالا یک کاغذ و خودکار بردارید و هر چیزی که از این زندگی می‌خواهید را بنویسید.😊

منبع: tonyrobbins.com

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها