ورود به جانویس

۳ عادت بد که شما را در زندگی عقب می‌اندازد + راه خلاصی از این عادات

عادت بد- دست در دماغ- رفتار ناسالم
عادت بد- دست در دماغ- رفتار ناسالم

در این چند سال اخیر دنیای اینترنت به‌وسلیه‌ی انواع راهنماهای ساخت عادات مثبت منفجر شده است. اما کم‌تر کسی به تأثیر انواع عادت بد روی زندگی پرداخته است. صنم گونل به عنوان یک مشاور و مربی روی این زمینه نیز بسیار کار کرده و حتی کتاب نوشته است. در این مطلب بر اساس کارهای او به بررسی عادت‌ های بدی که باید از آن‌ها اجتناب کرد، می‌پردازیم. این مسأله می‌تواند برای ساخت یک زندگی بهتر و سالم‌تر بسیار مناسب باشد. پس با ما همراه باشید.

جرقه دلیل پرداختن به عادات بد

گونل می‌گوید: «قبلا قصد داشتم کارگاهای تمام وقتی برای ۱۰ تا ۱۵ نفر برگزار کنم. هدفم از این کار آموزش شیوه‌‌ی ساخت عادات مثبتی بود که زندگی را از جنبه‌های مختلف ارتقاء می‌دهند.

اما پس از اندکی فهمیدم تکه‌ی گمشده‌ای در بین تمام آموزش‌ها و کتاب‌ها وجود دارد و آن مسأله‌ی وجود عادت بد در زندگی است.

من این کارگاه‌ها را نیز بسیار زیاد دوست می‌داشتم. چرا که باعث می‌شدند، جنبه‌های گوناگون شخصیم را ارتقاء دهم و از دیگران هم همین را می‌خواستم.»

شما می‌توانید برنامه‌ی جذاب هر‌روزه‌تان را از همان صبح علی الطلوع شروع کنید. اسموتی‌های ارگانیک بنوشید؛ برای یک ساعت مدیتیشن کنید؛ نیم ساعت را صرف خواندن مجلات نمایید؛ در آخر سرنیز حس لذت و سرزندگی داشته باشید. اما اگر باقیِ روز را با نفرت، بی‌فکری و پرخاش‌گری سپری کنید هرگزی شاد، رضایت‌مند و موفق نخواهید بود.

اشکال روش‌های صرفا مثبت‌نگر

بیشتر راهنمایی‌ها برای طراحی برنامه روزانه و عادات جدید تنها روی اضافه کردن چیزهای جدید متمرکزند. البته که این مسأله بسیار هم با اهمیت است، اما نمی‌توان رفتارها و انواع عادت بد ناخودآگاهی که مانع پیشرفت ما هستند (حتی وقتی نسبت به آن‌ها ناآگاهیم) را نادیده گرفت.

احتمالا همین مسأله هم دلیل دچار شدن شما به حس فشار، بیش‌ از حد کار کردن و اضطراب حتی با وجود مدیتیشن روزانه است.


۳ عادت سمی زندگی + راه درمان

آگاه بودن از این عادت‌های مهلک قدم اول برای تغییر و حذف آن‌ها از زندگی است. به همین دلیل در ادامه ۳ مورد از خطرناک‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

۱. نفرت بیش از حد

رواج اینترنت و دستگاه‌های هوشمند باعث شده حجم نفرتی که تجربه می‌شود، چندین برابر شود. اگر چه عموما آدم‌ها پشتِ سر دیگران حرف می‌زنند و با بدی از آن‌ها یاد می‌کنند، اما بسترهای آنلاین سبب شده این نفرت راحت‌تر به نمایش گذاشته شود.

اگر فرضا به روان‌شناسی علاقه‌مند باشید، می‌توانید بسیاری از موضوعات را از طریق اینترنت دنبال کنید. همچنین با بسیاری از مطالب مهم احتمالا از طریق مقالات سایت‌ها آشنا شده‌اید.

از آن طرف آیا تا حالا به کامنت‌‌های یک پست فیسبوک یا یک سایت خبری دقت کرده‌اید؟

اگر چنین تجربه‌ای داشته باشید، متوجه خواهید شد بسیاری از آن‌های دارای محتوایی نفرت‌پراکنانه، ناامیدانه و خشن هستند.

بنا بر برخی دلایل بسیاری افراد، دارای یک چارچوب اخلاقی یا چک لیست ذهنی هنگام انتشار یک نظر در فضای اینترنت نیستند.

به همین دلیل هم بدون ذره‌ای فکر درباره‌ی صدق، کاربرد و ضروت حرف‌شان، نفرت‌انگیزترین و بی‌فایده‌ترین مطالب را در فضاهای مختلف منتشر می‌کنند؛ اتفاقی که کم‌تر کسی در زندگی واقعی‌اش انجام می‌دهد.

جدا از جنبه‌های منفی راون‌شناسانه «نفرت»، این مسأله روی سلامت شما هم تأثیر خواهد گذاشت. بر اساس داده‌های سایت MedicineNet عادت بد نفرت داشتن، روی سیستم عصبی و ایمنی نیز تأثیرگذار است. این اتفاق باعث ترشح هورمون‌های استرس‌زا و افزایش التهاب عصبی خواهد شد.

عادت بد- نفرت- پرخاشگری- نفرت پراکنی

راه درمان حس نفرت

اگر همیشه مواجهه با هرموقعیت جدید یا با اشخاص متفاوت سبب عصبانیت شما می‌شود، نیازمند تغییر آن‌چه شما را احاطه کرده هستید.

اگر اخباری که دنبال می‌کنید باعث می‌شود نظرات آکنده به نفرت منتشر کنید، قدم اول دنبال نکردن این اخبار برای رسیدن به یک زندگی آرام است.

اگر دوستان و خانواده‌ی شما مداوما آزارتان می‌دهند، باید حد و مرزی را مشخص و انتظارات‌تان را آشکارا بیان کنید.

زندگی پر از نفرت، یکی از عادت‌ های بد است و مطمئن باشید کسی که سراسر وجودش را احساس منفی و کینه گرفته، از زندگیش هیچ رضایتی ندارد.

بیشتر بخوانید: چگونه افکار منفی می‌توانند ما را در مسیر اشتباه قرار دهند؟ راهنمایی برای پیروزی در جنگ درونی


۲. ترس از تنهایی

یکی دیگر از عادت‌ های بد که می‌تواند زندگی را برای شما تلخ کند، ترس از فقدان و طرد شدن است.

با این‌که انسان‌ها همیشه درباره‌ی اتفاقات جدید کنجکاو بوده‌اند، اما در این چند دهه‌ی گذشته که فناوری توسعه‌ یافته اوضاع خوب پیش نرفته است.

آیا به یاد دارید در سال‌های اولیه رواج فیسبوک یا اینستاگرام نظر بیشتر دوستان و خانواده چه بود؟ بسیاری (شاید از جمله شما) فکر می‌کردند نیازی به این نرم‌افزارها ندارند و از آن‌ها دوری می‌کردند. اما بعد از مدتی با وجود مخالفت دیگران در آن‌جا ثبت‌نام می‌کردند. البته که حضور در این بسترها هم لذت‌بخش بود.

فرض کنید دوستان‌تان قصد دارند آخر هفته به یک گردش بروند، اما شما باتمام وجود می‌خواهید آن روز را استراحت کنید. آیا به راحتی «نه» می‌گویید یا چون می‌ترسید از دست‌شان بدهید، به دوستان‌تان ملحق می‌شوید؟

برخی از مزایای زندگی در قرن ۲۱ در عین حال مشکلات بزرگی هم هستند: ما نسبت به تمام دوران گذشته، انتخاب‌ها و فرصت‌های بیشتری داریم.

این مسأله جالب است و باعث می‌شود یک زندگی سرشار از امکانات و فراوانی‌ها داشته باشیم. اما در آن طرف قضیه در تجزیه و تحلیل مانند گذشتگان چابک نیستیم و برای تصمیم‌گیری مشکل داریم؛ بدتر از آن، برخی اوقات به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم به تصمیمی برسیم.

راه غلبه بر ترس از طرد شدن

این‌که با این عادت نامناسب دست و پنجه نرم کنید، ساده نیست. به‌عنوان انسان، درون همه‌ی ما یک غریزه‌ی طبیعی برای بله گفتن به فرصت‌ها وجود دارد. زیرا این مسأله باعث می‌شود حس کنیم که به جایی تعلق داریم.

دلیل آن هم به اجداد ما بر می‌گردد که همگی به یک گروه بزرگ‌تر وابسته بودند. آن‌ها نمی‌توانستند بگویند: «نه امروز همراه شما به شکار نمی‌آیم. ترجیح می‌دهم در غارمان بمانم و یک حمام گرم داشته باشم.» چرا که در آن موقع، مهم زنده ماندن بود و شیوه‌ی آن اهمیتی نداشت.

اگر قصد زنده‌ماندن داشتید، مجبور بودید جزوی از یک گروه باشید و به‌طور ایده‌آل گروه از اعضایش متنفر نبود.

اما در چند قرن اخیر همه‌چیز تغییر کرده است. اگر کسی حد و مرز شما را به رسمیت نشناسد، باید آن را به عنوان یک زنگ هشدار در نظر بگیرید. کسانی که به درستی شما را درک می‌کنند، به امیال و نیاز‌های شما نیز احترام خواهند گذاشت.

مؤثرترین راه برای تقویت لذت از تنهایی، شفاف بودن درباره‌ی مرزهای شخصی و انتظارات‌تان است.

هروقت حس بدی داشتید، یک تکه کاغذ بردارید و آن‌چه باعث این احساس شده را روی کاغذ بنویسید. بعد از آن، از خودتان بپرسید دقیقا چگونه می‌توانید این موقعیت مشابه را در آینده حل کنید.


۳. پرخوری و سوء تغذیه

هروقت کسی پرخوری می‌کند، بعد از آن حس وحشت‌ناکی سراغش می‌آید. چرا که بعد از این‌کار فرد دچار رخوت می‌شود و به خودش حس ناخوشایندی پیدا می‌کند.

عادت های بد- پرخوری- برگر- کنتاکی

اگر بخواهیم یک لیست از عادت‌های مناسب بنویسیم، گزینه‌های زیادی وجود خواهند داشت، اما تغذیه مناسب قطعا از مهم‌ترین موارد است.

خیلی از افراد این واقعیت را می‌دانند که هدف اصلی از غذاخوردن، تأمین انرژی مورد نیاز بدن است.

البته که تغذیه جنبه‌های اجتماعی خودش را دارد و برخی غذاها، نسبت به سایر گزینه‌ها مزه‌ی بهتری دارند. اما بسیاری از جمعیت دنیا از این حقیقت آگاه نیستند که نرخ اضافه وزن، در سراسر جهان در حال اوج گرفتن است.

به‌جای آن‌که روی سوخت‌رسانی به بدن‌مان تمرکز کنیم بسیاری از ما فست‌فودهای ارزان را ترجیح می‌دهیم. چرا که این‌ کار یک مورد از لیست وظایف بی‌انتهایمان را حذف می‌کند.

این مشکل در واقع دو جنبه دارد:

۱. بسیاری از مردم نمی‌دانند که کدام غذا را برای مصرف انتخاب و از کدام غذاها پرهیز کنند؛ چرا که در این زمینه کسی به آن‌ها هیچ آموزشی نداده است. به دلیل عدم‌وجود اطلاعات کافی مردم نیز تنها ساده‌ترین و راحت‌ترین گزینه را انتخاب می‌کنند که به‌هیچ وجه انتخاب سالمی نیست.

۲. مهم‌تر از مورد قبلی، امروزه بسیاری افراد، پرمشغله هستند و وقتی برای تهیه یک وعده‌ی غذایی سالم ندارند، یا حداقل خودشان این طور فکر می‌کنند.

اگر چه بهانه‌ی نداشتن وقت کافی برای آشپری صرفا یک عذرتراشی است، اما همین مسأله باعث پا گرفتن یک صنعت پرسوده شده است. برندهای متنوعی انواع غذا و نوشیدنی‌های جایگزین را برای افرادی که وقت کافی برای میل یک غذای سلامت ندارند، ارائه می‌کنند.

حقیقت دردناک این‌جا است که اگر وقت کافی برای تدارک غذای‌تان ندارید، حتما در برنامه‌ی روزانه‌ی شخصی و کاری‌تان تجدید نظر کنید. با این‌که شغل و کسب‌وکار شما بسیار مهم است، اما این مسأله هرگز از سلامتی شما مهم‌تر نخواهد بود.

راه مقابله با عادت بد سوء تغذیه

برای این‌که مطمئن شوید غذای سالم به بدن‌تان می‌رساند یا نه، جواب به یک سؤال کافی خواهد بود: بعد از صرف ناهار معمولا چه حسی دارید؟ آیا پر از انرژی هستید و آماده‌اید به سراغ نیمه‌ی دوم روزتان بروید؟ یا نه،‌ بلکه حس خستگی دارید؟

فراموش نکنید هدف اصلیِ تغذیه سوخت‌رسانی به بدن است است. اگر همیشه بعد از میل غذا حس خستگی دارید، وقت تغییر برنامه‌ی غذایی‌تان رسیده است.

این را هم فراموش نکنید همه‌چیز تنها وابسته به اضافه کردن غذای سالم به رژیم غذایی‌تان نیست. بلکه مهم‌ترین از آن حذف انتخاب‌های سمی گذشته از سبد غذا است.

اضافه کردن انواع میوه و آجیل به لیست خریدتان بسیار خوب خواهد بود اما اگر باز هم به خوردن همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده ادامه دهید، باعث آسیب به بدن شما خواهد بود.


سخن پایانی

اضافه کردن عادت‌های سالم به زندگی بسیار سازنده و خوب است، اما هیچ وقت بررسی رفتار روزمره خود را هم فراموش نکنید.

اغلب اوقات مشکل ما نبود اتفاقات تازه نیست! بلکه نیاز ما حذف چند عادت بد زندگی است که عقب‌مان نگه‌داشته.

در نهایت کیفیت زندگی شما وابسته به کیفیت عادت‌های شما است. آن‌ چیزهایی که روزمره انجام می‌دهید، به طور قابل توجهی تجربه و زندگی شما را شکل می‌دهد.

اگر به دنبال یک سبک زیست دیگر می‌گردید، با چند قدم کوچک در شیوه تفکر، انتخاب و خوردن‌تان شروع کنید.

امیر آرام فر

من امیر آرام‌فر هستم. در زندگی کارهایی زیادی کرده‌ام، اما هیچ چیز نوشتن نمی‌شود. چرا که به دنیا می‌توانم خیلی چیزها اضافه کنم. اگر دوست داشتید هم‌مسیر شویم، مشتاق خواهم بود!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها