ورود به جانویس

اصلی‌ترین مشخصات یک فریلنسر موفق

مشخصات یک فریلنسر موفق
مشخصات یک فریلنسر موفق

آیا خود را یک فریلنسر موفق می‌دانید؟ کار فریلنسرها برای برخی افراد یک شغل رویایی‌ست و برای گروهی روشی برای زندگی! اما باید توجه داشت فقط به این علت که می‌توانید از کار خود درآمد داشته باشید، نمی‌توان گفت یک فریلنسر موفق هستید. اما می‌توانید مهارت‌های لازم را کسب کنید و در این مسیر شکوفا شوید.

سخت کوش، اما هوشمندانه عمل می‌کند

این راه به فردی نیاز دارد که سخت‌کوش باشد و همواره به راهش ادامه دهد حتی وقتی کسی محتوا و خدمات او را دنبال نمی‌کند. در این کار زمانی برای استراحت و مرخصی گرفتن وجود ندارد، مخصوصاً در آغاز کار. به معنای واقعی می‌توان گفت بخور وگرنه خورده می‌شوی! اما کار باید هوشمندانه انجام شود تا فریلنسرها به کارآفرینانی موفق تبدیل شوند. این همان هدف نهایی است، مگرنه؟

فریلنسرها معمولاً تک نفره شروع می‌کنند. آنها همه‌ی کارها را خود انجام می‌دهند و کمکی دریافت نمی‌کنند. ممکن است این گاهی اوقات طاقت فرسا باشد. در اینجاست که هوشمندانه کار کردن اهمیت پیدا می‌کند و باعث ذخیره شدن دقایقی در روز می‌شود.

مهارت‌های ارتباطی خوبی دارد

به عنوان یک فریلنسر موفق باید یک فروشنده باشید. متقاعد کردن کسی که هیچ تصوری از خدمات و محصول شما ندارد می‌تواند دشوارترین کار باشد.

در این راه با انواع مختلفی از افراد در ارتباط خواهید بود و برای صحبت کردن با هر یک از آن‌ها به ارتباطات قوی نیاز دارید. شما باید بتوانید کنجکاوی فرد مقابل خود را قلقلک دهید تا در مورد محصول و خدمات شما از خود علاقه نشان دهد.

برای توسعه توانایی‌های خود در این مورد می‌توانید:

 • با افراد مختلف صحبت کنید.
 • یاد بگیرید چگونه خود را به شخص جدیدی معرفی کنید.
 • خجالت را کنار بگذارید و از ملاقات حضوری نترسید.
 • با سایر فریلنسرها همکاری و ارتباط داشته باشید. گاهی اوقات آن‌ها مهارت‌های شما را تکمیل می‌کنند یا برخی از کارهای خود را به شما می‌سپارند.

باید بدانید که به عنوان یک فریلنسر، ارتباطات عامل موفقیت شما هستند. در این زمینه توصیه می‌شود مقاله‌ی «راهکارهایی برای داشتن ارتباطات قوی» را مطالعه کنید.

برنامه ریزی کردن، عادت یک فریلنسر موفق است

 اگر ندانید در طول روز زمان خود را چگونه تقسیم‌بندی کنید، نمی‌توانید خود را یک فریلنسر موفق بدانید. باید بین کارهای مشتریان، کارهای شخصی و خواب خود یک تناسب برقرار کنید، در غیر این صورت دیوانه خواهید شد! شاید در ابتدا برنامه ‌ریزی کردن بیهوده به نظر برسد، اما با انجام این کار از هدر رفتن وقت خود جلوگیری می‌کنید. مواردی وجود دارد که روزانه باید همه‌ی آن‌ها را انجام دهید. مانند:

 • پاسخ به ایمیل‌ها
 • بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی
 • کار کردن روی محصول یا خدمات خود
 • برنامه ریزی جلسات و تماس‌ها
 • بررسی وضعیت مالی و پرداخت مالیات
 • جستجوی مشتری‌های جدید
 • حل مشکلات احتمالی مشتریان

احتمالا خود شما موارد دیگری نیز در ذهن دارید که به این لیست اضافه کنید. نکته مهم این است که اگر منظم نباشید، وقت زیادی را صرف تمرکز ذهنی بین این کارها خواهید کرد. قبل از شروع هفته بنشینید و دقایقی را به برنامه ‌ریزی کردن اختصاص دهید. تا آنجا که ممکن است جزئیات بیشتری در آن قرار دهید. این کار باعث می‌شود که هنگام انجام کارهای روزانه سردرگم نشوید.

هنگامی که برنامه ‌ریزی هفتگی تمام شد برای ماه پیش رو برنامه بریزید. به جزئیات گفته شده نیاز ندارید فقط اهداف کلی را مشخص کنید.

از برنامه ریزی ماهیانه می‌توانید برای برنامه ریزی هر هفته استفاده کنید. سپس سال را برنامه‌ ریزی کنید. این کار نیز به برنامه‌ ریزی ماهیانه سرعت می‌بخشد. همه‌ی این کارها مسیر را برای شما روشن و مشخص خواهند کرد.

ابتکار عمل دارد

فریلنسری به معنای انتظار برای افتادن کارها در دامن شما نیست! باید بیرون بروید و به دنبال آن‌ها بگردید. این همان کاری‌ست که یک فریلنسر موفق انجام می‌دهد. بعد از موفقیت در این حرفه، کارها به سمت شما سوق داده می‌شوند اما در ابتدا باید کمی سختی بکشید. رئیس ندارید که به شما بگوید چه کاری انجام دهید، تیمی ندارید که از شما کار بخواهد، فقط خودتان هستید. بنابراین باید ابتکار عمل داشته باشید.

اینجا جایی است که نکته قبلی به درد شما می‌خورد. اگر مسیر خود را می‌دانید، می‌توانید برای آن برنامه‌ریزی کنید. ابتکار بدون هدف، مانند دویدن روی دایره است. فریلنسر موفق قبل از هر حرکتی، متوجه خواهد شد که کجا می‌خواهد برود و چه زمانی می‌خواهد به آن‌جا برسد.

فریلنسر موفق هدف‌گرا است

فریلنسر موفق هدف‌گرا است

بسیاری از افراد پس از شروع این راه ناامید می‌شوند. آن‌ها فراموش می‌کنند که باید سال‌های متوالی سخت کار کنند تا به نتیجه برسند. این نکته در مورد هر شغلی صادق است. هرچه فرد بیشتر و هوشمندانه‌تر تلاش کند، سریع‌تر به نتیجه می‌رسد.

با این حال، فریلنسرهای موفق مهارتی دارند که افراد آن را نادیده می‌گیرند: آن‌ها بسیار هدف‌گرا هستند.

این کار داشتن شغل برای آن‌ها نیست، بلکه ساختن زندگی مورد نظرشان است. آن‌ها به خوبی می‌دانند که این کار سریع انجام نمی‌شود و هزینه‌ای دارد. بنابراین به کار خود ادامه می‌دهند و برای بدست آوردن مشتری، رشد تجارت خود و رسیدن به هدف نهایی سخت کار می‌کنند.

منبع: medium.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

2 دیدگاه

  1. تا حدودی درسته؛ ولی همونطور که نسبت به گذشته افراد بیشتری با این سبک کار کردن آشنا هستند، از الان به بعد هم می‌تونه شاخته‌شده‌تر بشه..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها