ورود به جانویس

آیا مهم است درپوش توالت را قبل از کشیدن فلاش تانک ببندید؟

درپوش توالت را قبل از کشیدن فلاش تانک ببندید!
درپوش توالت را قبل از کشیدن فلاش تانک ببندید!

همین اول باید بگم که اگر قراره هی «اخ و پیف» کنید همین الان این صفحه را ببندید و خلاص! چرا؟ چون قراره درمورد ذرات مدفوع صحبت کنیم که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند ولی وجود آن‌ها را نمی‌توانید انکار کنید! با توجه به تیتر این مقاله احتمالا حدس زده‌اید که جریان چیست؛ توالت فرنگی و ایرانی هم فرقی ندارد.

حالا بیاید مفصل برایتان تعریف کنم..

کشیدن فلاش تانک باعث می‌شود ذرات مدفوع در هوا پخش شوند!

جریان از این قرار است که شما هرچقدر هم بشورید و ضدعفونی کنید، باز هم ذرات مدفوع در اطراف شما کمین کرده‌اند. این را من نمی‌گویم، متخصصان حوزه‌ی ضدمیکروبی اعلام کرده‌اند. وقتی شما فلاش تانک دستشویی را می‌کشید، شدت آب ذرات درون کاسه‌ی توالت را در هوا پخش می‌کند. به طور میانگین می‌توان گفت تا یک متر از محل می‌توانند پراکنده شوند.

می‌توان گفت:«جهان پوشیده از مدفوع است.» اما سوال این است که چقدر؟

متاسفم که این را می‌گویم اما اگر با افراد دیگر زندگی می‌کنید و دستشویی را با آن‌ها شریک هستید… بله! حقیقت این است که همه‌ی ما در معرض میکروب هستیم. البته نگران نباشید آن‌ها معمولا بی‌ضرر هستند.

تا زمانی که هم‌خانه‌ی شما بیمار نباشد، جای نگرانی نیست!

خب تا اینجا با حقیقت چندش‌آوری روبه‌رو شدیم، اما از نظر سلامتی چقدر باید نگران آن باشیم؟ کارشناسان می‌گویند این مطلب به چند ویژگی متفاوت بستگی دارد. همه‌ی ما مستعد ابتلا به عفونت توسط میکروب‌ها هستیم. برخی افراد هرگز بیمار نمی‌شوند و برخی هم شانس خوبی در این زمینه ندارند.

ولی به طور نسبی گفته شده که خطر بیماری به دلیل میکروب‌هایی که در هنگام شستن توالت پخش می‌شوند، کم است. بزرگ‌ترین خطر زمانی‌ست که شخصی که از توالت مشترک استفاده می‌کند مبتلا به بیماری‌های مسری باشد.

پس در کل این میکروب‌ها نمی‌توانند شما را بیمار کنند، به خصوص که شما و کسی که با آن زندگی می‌کنید، قبلا تمامی این میکروب‌ها را با یکدیگر به اشتراک گذاشته‌اید! : )

با در نظر گرفتن همه‌ی این موارد، سوال این است که «آیا بستن درب توالت قبل از کشیدن فلاش تانک می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند؟ خوشبختانه بله.

بستن درپوش توالت را قبل از کشیدن فلاش تانک، به یک عادت تبدیل کنید

این کار قطعا می‌تواند مانع از پخش شدن برخی از میکروب‌ها در محیط دستشویی شود. نمی‌توان گفت ۱۰۰٪، اما مطمئنا استفاده از درپوش تفاوت ایجاد می‌کند. نوع توالت و قدرت فلاش تانک بر میزان پخش شدن ذرات تاثیر می‌گذارد. طبق یک مطالعه نشان داده شد که بستن درپوش ۱۲ برابر بیشتر نسبت به نبستن آن، از پخش شدن این میکروب‌ها جلوگیری می‌کند. یکی از متخصصان خاطر نشان می‌کند که درپوش توالت غیرقابل نفوذ نیست، اما از آنجا که ذرات بزرگ‌تر را در خود نگه می‌دارد می‌تواند انتشار عوامل بیماری‌زا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. با به حداقل رساندن این عوامل، خطر ابتلا به بیماری‌ هم کاهش می‌یابد.

گفته می‌شود که اگر با افراد دیگر زندگی می‌کنید، بستن درپوش توالت توسط شما، فقط یک قسمت از این ماجراست. برای اینکه انتشار میکروب‌ها به حداقل برسد، باید از تمام اعضای خانواده بخواهید که درپوش توالت را قبل از کشیدن فلاش تانک ببندند.

رعایت نکات بهداشتی

شستن مرتب دست‌ها و نظافت دستشویی حتی از بستن درپوش توالت هم مهم‌تر است! احتمالا از بچگی دائما به شما گفته‌اند که به صورت خود دست نزنید و بعد از لمس سطوح عمومی، دست‌هایتان را بشورید. این واقعا بهترین توصیه برای جلوگیری از انتقال میکروب‌هاست. متخصصان می‌گویند اولین راهی که توسط میکروب‌های مدفوع ممکن است بیمار شویم، دهان است (ورود تصادفی ذرات به دهان). پس اگر عادت دارید همیشه بعد از استفاده از دستشویی، دستان خود را بشویید و به طور کلی از دست زدن به صورت و دهان خود اجتناب کنید، جای هیچ نگرانی نیست.

بهتر است به طور مداوم سطوح دستشویی، کاسه توالت و درپوش آن را تمیز و ضدعفونی کنید. در صورتی که شخص بیماری در خانه قرار دارد، از یک دستشویی مشترک استفاده نکنید. اگر این کار امکان‌پذیر نیست، بعد از هر بار استفاده‌ی بیمار آن را ضدعفونی کنید. حداقل هفته‌ای یکبار حوله‌ها را شستشو دهید و اگر نزدیک به توالت است آن را تعویض کنید.

و در آخر نحوه‌ی نگه‌داشتن مسواک! مطالعات نشان می‌دهند که مسواک می‌تواند به راحتی تحت تاثیر ذرات مدفوع قرار گیرد. پس بهتر است آن را در دستشویی نگه‌ ندارید و در جایی بگذارید که بتواند بین استفاده‌ها خشک شود.

مطمئنا همه‌ی شما همیشه نکات بهداشتی را رعایت می‌کنید. پس وسواس نگیرید! با رعایت ابتدایی‌ترین نکات بهداشتی می‌توان از بسیاری از بیماری‌ها و عفونت‌ها جلوگیری کرد.

منبع: www.self.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها