ورود به جانویس

در قرن جدید چطور موفق شویم؟ انگیزه را رها کن؛ تغییر لازم است!

در قرن جدید چطور موفق شویم؟ انگیزه را رها کن؛ تغییر لازم است!
در قرن جدید چطور موفق شویم؟ انگیزه را رها کن؛ تغییر لازم است!

سال نو، قرن نو و ۰۱/۰۱/۰۱ فرا رسیده و من به رسم همیشگی‌ام که در تاریخ‌های رند اجرا می‌شود، یاد تغییر دادن زندگی‌ام افتاده‌ام. روش اجرای این رسم به این شکل است که از تنبلی و ازهم‌گسستگی خود خسته می‌شوید، میز کارتان را تمیز می‌کنید، آموزش‌های موفقیت دانلود می‌کنید، ویدیوهای انگیزشی پیدا می‌کنید، خوب‌هایش را سوا می‌کنید و آنقدر می‌بینید تا حسابی موهای تن‌تان سیخ شود، یک پلی‌لیست از آهنگ‌های خفن (ترجیحاً رپ) درست می‌کنید و خلاصه هرکار ممکن و غیرممکنی را می‌کنید تا کارهایی که واقعا باید بکنید را نکنید. (از کجا معلوم؟؟ شاید منم برای فرار از کارهایی که باید بکنم دارم این مقاله رو می‌نویسم 😂)

از این تاریخ‌ها و ساعت‌های رند کم ندیده‌ام، همین چند وقت پیش ۹۹/۰۹/۰۹ بود. اما این بار از یک چیز مطمئنم؛ ما الان دقیقا در آغاز قرن جدید شمسی هستیم و انگار تقویم با نشان دادن ۰۱/۰۱/۰۱ ریست‌فکتوری شدنش را یادآوری می‌کند.

مطمئنم که احتمال دیدن قرن بعد و یک ریست‌فکتوری دیگه صفر یا حداقل چیزی در حدود صفره. به همین خاطر محکم‌تر از تاریخ‌های رند قبلی تصمیم به تغییر دارم. البته دفعات قبل هم همینقدر موضوع را جدی می‌دیدم. (امیدوارم این دفعه واقعا جدی باشه 😅)


برگردیم به موضوع انگیزه. نه اینکه این چیزهای انگیزشی بد باشند یا مثلاً کار نکنند، ابداً! من با همین انگیزه‌ها چیزهای زیادی به دست آورده‌ام، اما احساس می‌کنم برای فراتر رفتن، به قدرتی عمیق‌تر از چیزهای انگیزشی نیاز است!

توی اینستاگرام پست‌های انگیزشی و الهام‌بخش را یکی پس از دیگری اسکرول می‌کنیم، صحبت‌ها و کارهای آدم خفن‌ها را می‌بینیم و با خودمان می‌گوییم: «این می‌تونم من باشم». در و دیوار اتاق و بایو اینستاگرام‌مان را به «No Pain, No Gain» مزین می‌کنیم. همینطور ادامه میدیم و بیشتر انگیزه می‌گیریم. شاید یکی دو ساعتی هم مشغول کار شویم اما در نهایت چه تغییری اتفاق می‌افتد؟ هیچ… هیچ اتفاقی نمی‌افتد!

اسم این چیزهای انگیزشی را می‌توان «پ**ن انگیزه» گذاشت. ایده‌ی پشت این اسم ساده است: «فکر کردن به تغییرات شگفت‌انگیزی که می‌خواهیم در زندگی خود ایجاد کنیم، حس خوبی به ما می‌دهد.»

اینکه خودمان را در حالی که تنبلی را کنار گذاشتیم و به موفقیت رسیدیم تصور کنیم،‌ حالمان را خوب می‌کند. اما اگر تمام کاری که می‌کنیم تصور کردن زندگی ایده‌آل و فانتزی‌هایمان باشد،‌ دیگر انرژی لازم برای انجام کارهایی که ما را به آن‌ها می‌رساند نداریم. دقیقاً مثل تماشای پ**ن، به جای بیرون رفتن و انجام دادن واقعی آن؛ تمام انرژی خود را خرج دنیای فانتزی می‌کنیم و دیگر چیزی برای دنیای واقعی نمی‌ماند.

اما امروز از شما که در حال خواندن این مقاله هستید دعوت می‌کنم که یک کار متفاوت در زندگی بکنید. اینکه امروز اولین روز سال/ماه/هفته هست یا نه، مهم نیست. چیزی که مهمه، ثانیه‌های در حال گذره.


در ادامه ۵ راهکار پیشنهادی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها از چرخه‌ی بی‌پایان عدم اقدام گذر کنید:

۱. از تماشای زیاد تلویزیون جداً خودداری کنید!

حتی اگر روزانه قبل و بعد از کار ۹۰ دقیقه تلویزیون تماشا کنید، در طول یک سال، بیشتر از ۵۰۰ ساعت انرژی را صرف چیزی کرده‌اید که به معنای واقعی کلمه هیچ سودی برایتان ندارد. قبول دارم که فیلم‌ها و سریال‌هایی وجود داره که واقعاً عاشقشان هستیم ولی قبول کنید که مابقی‌اش چرت و پرت محضه و فقط چون به استراحت نیاز داریم و کار بهتری برای انجام دادن نداریم، می‌بینیمشون.

ساعت مشخصی را فقط برای برنامه‌هایی که واقعا دوستشان دارید اختصاص دهید و بعد از آن فوراً تلویزیون را خاموش کنید. اگر با پارتنرتان تلویزیون می‌بینید، چیز مفیدتری به جای آن پیشنهاد دهید یا حتی فقط باهم صحبت کنید. 😇


۲. بیشتر بخوانید، خیلی بیشتر!

یکی از بهترین جایگزین‌ها برای تلویزیون، خواندن است. به ویژه خواندن کتاب‌هایی که موضوع آن دغدغه و مشکل شماست. کتاب بهترین راه‌‌حل مشکلات است. اگر مشکلی دارید که می‌خواهید حل کنید، به احتمال ۹۹ درصد شخص دیگری این مشکل را قبلاً حل کرده است و پاسخ آن را در کتابی نوشته است.

علاوه بر این، با خواندن بیشتر، ایده‌های بیشتری نیز به ذهن‌تان می‌رسد و خلاق‌تر می‌شوید. درست مثل بدن ما که با چیزی‌هایی که خورده‌ایم ساخته شده است، ذهن ما هم با چیزی‌های که با آن‌ها تغذیه‌اش کرده‌ایم شکل می‌گیرد.

اگه شما هم مثل من خواندن برایتان سخت است،‌ بدانید و آگاه باشید که درست مثل هر مهارت دیگری، خواندن هم نیاز به تلاش و زمان دارد. برای یاد گرفتن آن تلاش کنید و مطمئن باشید که واقعاً بهترین لطفی است که می‌توانید در حق خودتان بکنید.


۳. زودتر بخوابید؛ هیچ چیز را از دست نمی‌دهید!

فراموش نکنید که «صبح شما از شب قبلش شروع می‌شود!».

زود بیدار شدن یک کلید بزرگ برای انجام کارهای بیشتر و باکیفیت‌تر است. اما زود بیدار شدن فقط با تغییر آلارم تلفن همراه از ۶ صبح به ۵ صبح ممکن نیست. فراموش نکنید که «صبح شما از شب قبلش شروع می‌شود!». هرچه زودتر به تخت‌خواب بروید، زودتر و بهتر بیدار می‌شوید.

اگر به طور مداوم شب‌ها زود (مثلا ۱۰:۳۰) خاموشی را بزنید و بخوابید و صبح زود (مثلا ۰۶:۳۰) بیدار شوید؛ از یک جایی به بعد حتی به آلارم هم نیاز نخواهید داشت.


۴. یک روتین ساده‌ی صبحگاهی داشته باشید!

مغز انسان ثبات را دوست دارد. چه متوجه‌ی این موضوع شده باشید یا نه، قبل از این برای راحتی بیشتر، ده‌ها عادت و روتین در زندگی خود به صورت ناخودآگاه ساخته‌اید. به جای اینکه موضوع به این مهمی را به ناخودآگاه خود بسپارید، کنترل آن را به دست بگیرید و خودتان روتین‌های مثبت بسازید.

مهم نیست که سرتان چقدر شلوغ است، اول هر صبح، قبل از هر کار دیگری، حداقل نیم ساعت وقت را برای خودِ خودتان کنار بگذارید. مدیتیشن کنید، چیزی بخوانید یا بنویسید، ورزش کنید. هرکار مفیدی که خودتان دوست دارید و حالتان را خوب می‌کند.


۵. مراقب باتلاق سوشیال مدیا باشید!

باید اینستاگرام را برای همیشه کنار بگذاریم؟ به هیچ عنوان! این روزها شبکه‌های اجتماعی واقعاً بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی ما هستند؛ حتی راهی برای کسب درآمد. به جای کنار گذاشتن آن‌ها برای همیشه (که ممکن هم نیست)، حواستان به زمان‌هایی که در باتلاق اسکرول کردن گیر می‌کنید باشد و فوراً گوشی را کنار بگذارید.


امیدوارم این نکات الهام‌بخش شما نباشند! امیدوارم این مقاله هیچ انگیزه‌ای به شما ندهد!

چرا؟

  • چون الهام و انگیزه زودگذر است و به محض بستن این مقاله، ناپدید می‌شود.
  • چون ما به تغییر نیاز داریم؛ الهام و انگیزه اصلاً شبیه به تغییر نیست.

تغییر یعنی با خواندن، دیدن، شنیدن یا حس کردن چیزی، دیگر نتوانید مثل ۳۰ ثانیه‌ی قبل خود به زندگی ادامه دهید.

تغییر قدرتی است که در پشت بزرگترین دستاوردهای بشریت قرار دارد.

تغییر قدرتی است که در پشت همه‌ی اسرار این دنیا وجود دارد.

تغییر همان چیزی است که وقتی عاشق می شوید احساس می‌کنید. ❤️

هر چیزی که منتظرش هستید، در واقع در انتظار شماست. اما برای به دست آوردن آن باید تغییر کنید.

مرتضی گلستانی

سلام، من مرتضی هستم...

2 دیدگاه

  1. عالی. بسیار جامع و روان.ممنون از مقاله ارزشمندتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها