ورود به جانویس

چگونه با ساده زندگی کردن، شاد باشیم؟ + ۴ قدم اصلی برای آن

چگونه با ساده زندگی کردن، شاد باشیم؟
چگونه با ساده زندگی کردن، شاد باشیم؟

باید شهامت داشته باشیم و بپذیریم که نیاز به ساده زندگی کردن در همه‌ی ما وجود دارد. اگر راهی برای آن پیدا کنیم، قطعا از مزیت‌های آن بی‌بهره نمی‌مانیم. این مطلب ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد.

برای برخی افراد ممکن است به معنای کاهش هزینه‌ها باشد و برای برخی دیگر حذف یک سری فعالیت‌ها یا روابط از زندگی.

حقیقت است که ما بنده‌ی عادتیم! به هر چیز عادت کنیم ممکن است سال‌های زیادی آن کار را انجام دهیم و ترک کردن آن دشوار باشد. ما راحت‌ بودن را دوست داریم و تغییر برایمان ناخوشایند است. تغییر همان چیزی‌ست که ساده سازی زندگی را برای ما سخت می‌کند. اما زمانی که از این سد عبور کنیم، آزادی در انتظار ماست.

چند سال قبل، برای ۱۸ ماه در جایی دیگر زندگی می‌کردم و فقط یک چمدان و یک کوله پشتی بزرگ داشتم. یادم می‌آید وقتی به خانه برگشتم فورا با خودم فکر کردم، «این همه وسیله‌ی به درد نخور برای چیست؟» شروع کردم به بخشیدن یا فروش برخی وسایلم و فهمیدم حتی به آن‌ها نیاز هم نداشته‌ام.

بنابراین بیایید در مورد راه‌کار‌هایی صحبت کنیم که به شما کمک می‌کنند از بند خیلی چیزها رها و آزاد شوید. شاید به این صورت، کمی خوشحال‌تر زندگی کنید.

قدم اول: ببخشید یا بفروشید و احساس خوبی درباره آن داشته باشید

اما اگر به آن نیاز داشته باشم چی؟

این سوالی‌ست که بارها به ذهن من و شما خطور کرده است؛ هر بار که خواستیم وسیله‌ای را دور بیاندازیم. این یک مشکل جدی برای خیلی از مردم است.

ما در خانواده یک قانون داریم: اگر در ۱۲ ماه گذشته از وسیله‌ای استفاده نکرده باشیم باید آن را بفروشیم یا به فردی نیازمند ببخشیم.

تا به حال پشیمان شده‌ایم؟ هرگز!

در مورد لباس کمی مشکل‌تر است. برای آن هم یک ترفند دارم: در ابتدای سال آویزهای لباس را در جهت مخالف می‌چرخانم. در طی سال، آویز هر لباسی که آن را پوشیدم را به حالت اولیه برمی‌گردانم. از این طریق بعد ۱۲ ماه می‌دانم با کدام لباس‌ها باید خداحافظی کنم.

حال بیایید به سراغ زمان برویم..

اگر وقت خود را مدیریت نکنید، سایر امور و دیگران این کار را می‌کنند.

قدم دوم: زمان خود را به درستی مدیریت کنید

اگر وقت خود را مدیریت نکنید، سایر امور و دیگران این کار را می‌کنند. نکته‌ی جالب این است که اگر وقت خود را صرف چیزهایی می‌کنید که برای آن‌ها ارزش قائل نیستید، سطح استرس شما بالا می‌رود.

اما اگر بتوانیم وقت خود را صرف کارها و افرادی کنیم که برای آن‌ها ارزش قائلیم، در این صورت یک قدم به ساده زندگی کردن نزدیک می‌شویم. این ممکن است به معنی قطع بعضی چیزها از زندگی شما باشد.

اگر کاری مفید هم باشد اما بر کارهای مهم چیره شود، مساوی می‌شود با حواس پرتی ما!

قدم سوم: عوامل حواس پرتی را کاهش دهید

اگر مقالات توسعه فردی سایت جانویس را مطالعه کرده باشید، دیده‌اید که بارها به این مطلب پرداخته و اهمیت آن را بازگو کرده‌ایم.

ویکی پدیا از آن به عنوان.. چیزی که مانع از تمرکز شخص بر روی چیز دیگری می‌شود، تعریف می‌کند. این یک تعریف ساده است، اما آیا همان چیزی نیست ما در اینجا به دنبال آن هستیم؟

اگر کاری مفید هم باشد اما بر کارهای مهم چیره شود، مساوی می‌شود با حواس پرتی ما! برای مثال کتاب خواندن را در نظر بگیرید. هیچکس منکر این نمی‌شود که کتاب خواندن کاری مفید است. اما اگر من کارهای واجب‌تری داشته باشم و آن‌ها را انجام ندهم، باز هم کتاب خواندن تصمیم درستی‌ است؟ یا فقط حواس مرا پرت می‌کند؟

اگر دقیق شوید حواس پرتی‌های زیادی در زندگیتان پیدا می‌کنید؛ حتی در یک تلفن جواب دادن. بخاطر داشته باشید که همیشه نیاز نیست در دسترس باشید. گاهی با ۵ دقیقه مکالمه، به کلی حواس شما از کاری که انجام می‌دادید پرت می‌شود.

قدم چهارم: عادت‌های جدید ایجاد کنید

اگر بخواهید کاری جدید شروع کنید یا کاری را متوقف کنید، ممکن است چالش برانگیز باشد. مثلا شما می‌خواهید روزانه ۳۰ دقیقه زودتر بیدار شوید تا زمانی را به خودتان اختصاص دهید و برای روز پیش رو آماده شوید.

دل کندن از گرمای تخت خواب سخت است ولی نگران نباشید!

احتمالا سه روز اول را چرت می‌زنید و تازه روز چهارم بلند می‌شوید. بعد از ۱۴ روز با هر سختی این کار را انجام می‌دهید اما هنوز هم آن را دوست ندارید. اما روز سی‌ام چه؟

نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه در خانه‌ای آرام جادو می‌کند. تماشای خورشید که کم کم از پنجره‌ها به داخل خانه سرک می‌کشد بی‌نظیر است. حال می‌بینید که عاشق سحرخیز بودن هستید و دیگر برایتان دشوار نیست.

تبریک می‌گویم، شما یک عادت جدید عالی برای خودتان ایجاد کرده‌اید.

نکاتی که گفته شد تنها برخی از مواردی‌ست که با کمک آن‌ها می‌توانید ساده زندگی کردن را بیاموزید. فقط این مقاله را نخوانید و به راه خود ادامه دهید! عمل کردن مهم است.

سه مورد از کارهایی که می‌خواهید این هفته شروع کنید را با ما به اشتراک بگذارید. قوانین مورد علاقه‌ی شما برای داشتن یک زندگی ساده‌تر چیست؟

منبع: www.pickthebrain.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها