ورود به جانویس

موفقیت آسان بدست نمی‌آید؛ ۸ ویژگی ذهنیت کارآفرینی

موفقیت آسان بدست نمی‌آید؛ ۸ ویژگی ذهنیت کارآفرینی
موفقیت آسان بدست نمی‌آید؛ ۸ ویژگی ذهنیت کارآفرینی

نمی‌دانم تجربه‌ی کارآفرینی را داشته‌اید یا نه، اما قطعا از فراز و نشیب‌های آن شنیده‌اید. این طور نیست که ایده‌ای به ذهن‌تان برسد و بـــــوم! در واقع اگر می‌خواهید موفق شوید باید بدانید که کارآفرینی یک مسیر مستقیم نیست. تنها با تلاش کردن، شکست خوردن، انعطاف پذیری، حل مشکلات و استفاده از فرصت‌‌های جدید آن را یاد می‌گیرید.

موفقیت بیشتر مربوط به ذهنیت است تا قرار گرفتن در یک موقعیت خاص. در اینجا ۸ ویژگی ذهنیت کارآفرینی آورده شده که برای موفقیت ضروری است:

۱- پذیرا بودن

کارآفرینان پذیرای فرصت‌ها هستند. آن‌ها مشکلاتی را می‌بینند که دیگران نمی‌بینند و بر چالش‌هایی متمرکز می‌شوند که دیگران نادیده می‌گیرند.

۲- مالکیت

کارآفرینان منتظر نمی‌مانند تا شخص دیگری مشکلات آن‌ها را حل کند. آن‌ها مجبورند راه‌حلی بیابند و ابتکار عمل به خرج دهند.

۳- تفکر مقیاس خاکستری

کارآفرینان ارتباطات غیرمستقیم را می‌بینند و ایجاد می‌کنند و سپس ریسک امتحان کردن آن را می‌پذیرند. آن‌ها از انعطاف ذهنی برای یافتن پاسخ‌هایی که همیشه واضح نیستند استفاده می‌کنند.

۴- ریسک پذیری

کارآفرینان هنجارشکنی می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که تبدیل کردن دیدگاه‌شان به واقعیت مستلزم ریسک‌های متعدد است. شکست ممکن است ذات ریسک کردن باشد، اما لازمه‌ی موفقیت هم هست.

۵- تاب آوری

کارآفرینان با شکست خوردن جا نمی‌زنند؛ مخصوصا هنگام برخورد با موانع، مخالفان یا شنیدن نه وقتی که نیازمند پاسخ مثبت هستند. مسیر موفقیت مستلزم توانایی بازگشت پس از هر شکست است.

۶- مدبر بودن

کارآفرینان مبتکر هستند و راه‌های هوشمندانه و غیرمعمولی برای غلبه بر مشکلات یا استفاده‌ی حداکثری از فرصت‌ها پیدا می‌کنند. آن‌ها اغلب بودجه‌ی محدودی دارند و یاد می‌گیرند هرگونه منابعی را که در دسترس هستند، شناسایی و مدیریت کنند.

۷- صبور بودن

کارآفرینان به اندازه‌ی کافی با یک مشکل روبه‌رو می‌شوند تا آن را حل کنند. آن‌ها می‌بینند که چه هزینه‌ای باید بپردازند تا به نتیجه‌ی دلخواه برسند و برای رسیدن به انتهای راه هر کاری که لازم است انجام می‌دهند. آن‌ها چشم‌انداز بلندمدتی دارند و حاضرند روی آن سرمایه گذاری کنند؛ حتی اگر چندین سال نتیجه ندهد.

بیشتر بخوانید: با راهنما حرکت کنید؛ ۳ دلیل برای داشتن چشم‌انداز آینده

۸- باور داشتن

کارآفرینان فقط به خودشان اعتقاد ندارند؛ آن‌ها به راه‌حل‌های خود ایمان دارند. این باور همان چیزی‌ست که آن‌ها را در این مسیر حفظ می‌کند، در حالی که برای بسیاری از مشکلات تلاش می‌کنند. این همان چیزی‌ست که باعث می‌شود زمانی که دیگران به ایده‌هایشان باور ندارند (یا حداقل هنوز باور ندارند) ادامه دهند.

هیچ یک از ما به طور کامل با این ذهنیت‌ها متولد نشده‌ایم و آن‌ها را پرورش نداده‌ایم. همیشه و هر روز جا برای توسعه و بهبود نحوه اعمال این ویژگی‌ها در کارمان وجود دارد. از هر کجا که شروع کنید، بهبود مستمر برای موفقیت بلندمدت شما ضروری است.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها