ورود به جانویس

چرا باید کار کردن بیش از حد را کنار بگذارید؟

کار کردن بیش از حد را کنار بگذارید
کار کردن بیش از حد را کنار بگذارید

نمی‌دانم شما هم این تجربه را داشته‌اید یا نه؛ اما من گاهی اوقات فکر می‌کنم حتی اگر شبانه‌روز ۴۸ ساعت هم بود، باز هم وقت کم می‌آوردم! کار کردن بیش از حد به ضرر ماست و در این مطلب به چرایی آن می‌پردازیم.

اکثر ما زمانی که استرس می‌گیریم یا تحت فشار هستیم، بیشتر کار می‌کنیم. در فرهنگ ما طوری جا افتاده که اگر کار بیشتری انجام دهیم و ساعات بیشتری وقت بگذاریم، می‌توانیم جلو بیفتیم.

این چرخه هزینه‌های زیادی برای ما دارد. کار کردن بیش از حد می‌تواند به روابط، سلامتی و کیفیت کار ما آسیب برساند. تقریبا دو سوم کارکنان تمام وقت، فرسودگی شغلی را تجربه می‌کنند.

اگر می‌دانیم کار زیاد ما را به نتیجه‌ی دلخواه نمی‌رساند، چرا آن را ادامه می‌دهیم؟ من افراد موفقی را می‌شناسم که حتی نمی‌دانند چطور متوقف شوند!

برای حل این مشکل، اول باید از تصورات غلطی که ما را به سمت کار زیاد هول می‌دهند، رها شویم.

۵ دلیل که ما بیش از حد کار می‌کنیم

یک باتلاق را تصور کنید که با برداشتن هر قدم بیشتر در آن فرو می‌روید و حتی گاهی متوجه هم نیستید. کار کردن بیش از حد دقیقا همینطور است!

اگر در ادامه با من همراه باشید، می‌توانیم خود را به چالش بکشیم و طرز فکرهای پوسیده‌ی خودمان را تغییر دهیم.

۱- ایجاد تعادل بین کار و زندگی، یک افسانه است

حتما شما هم مثل من بارها این جمله را شنیده‌اید؛ ولی باید بگم که کاملا اشتباه است! این کار عملی‌ست و به راحتی می‌توان بین کار و زندگی تعادل ایجاد کرد. به خودتان این فرصت را بدهید.

۲- جهت‌گیری اصلی زندگی به سمت کار است

تعجبی ندارد که چرا این دیدگاه رایج است. کار می‌کنیم تا هزینه‌های خود و خانواده را بپردازیم. همچنین معیار موفقیت برای بسیاری از ما، کار کردن است. کار کردن را به یک چوب اندازه‌گیری تبدیل می‌کنیم و میزان موفقیت خودمان را با آن می‌سنجیم. کار و زندگی باید به یک اندازه در زندگی شما اهمیت داشته باشند. اگر می‌خواهید خودتان را از کار کردن بیش از حد نجات دهید، اهداف خود را در تمامی حوزه‌های زندگی در نظر بگیرید.

محدودیت‌ها باعث افزایش بهره‌وری و خلاقیت می‌شوند.

۳- محدودیت‌ها، بهره‌وری را خفه می‌کنند

تحقیقات انجام شده خلاف این را نشان می‌دهند. در حقیقت محدودیت‌ها باعث افزایش بهره‌وری و خلاقیت می‌شوند. اگر یک چشم‌انداز برای زندگی خودمان داشته باشیم به راحتی تشخیص می‌دهیم که کدام فرصت‌ها باید دنبال شوند و کدام نه.

۴- شما همیشه باید مشغول کاری باشید

چقدر به اینکه آدم پر مشغله‌ای باشید افتخار می‌کنید؟ اکثر ما دوست داریم بقیه بدانند چه فرد پر کاری هستیم و فرصت سر خواراندن نداریم! این اشتباه را نکنید. در روز یا هفته ساعاتی را در نظر بگیرید و به فعالیت‌هایی که دوست دارید، بپردازید. این کار رضایت شما را در زندگی افزایش می‌دهد.

به اندازه کافی استراحت کنید تا متوجه شوید قادر به انجام سخت‌ترین و خلاقانه‌ترین کارها هستید.

۵- استراحت باعث اتلاف وقت می‌شود

به غیر از اینکه ثابت شده خواب، کلید رسیدن به بهترین عملکرد شماست؟ زمانی که بیش از حد کار می‌کنیم، اولین چیزی که تحت تاثیر قرار می‌گیرد، خواب ما است. به اندازه کافی استراحت کنید تا متوجه شوید قادر به انجام سخت‌ترین و خلاقانه‌ترین کارها هستید.

اگر خود را بیش از حد پرکار می‌بینید، به افکارتان دقیق شوید. می‌توانید خود را از بند این افکار آزاد کنید تا زندگی متعادل و رضایت‌بخشی داشته باشید. همه چیز با تغییر ذهنیت شما شروع می‌شود؛ پس دست به کار شوید!

منبع: michaelhyatt.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها