ورود به جانویس

ایجاد تعادل بین دورکاری و زندگی شخصی افسانه نیست!

چگونه بین دورکاری و زندگی شخصی تعادل ایجاد کنیم؟
چگونه بین دورکاری و زندگی شخصی تعادل ایجاد کنیم؟

در مقاله‌ی «دورکاری؛ خوبه یا بد؟!» خوبی‌ها و بدی‌های دورکاری را بررسی کردیم. اگر این مطلب را نخوانده‌اید توصیه می‌کنم اول آن را مطالعه کنید.

موارد گفته شده ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. چیزی که اهمیت دارد این است که اگر در خانه کار می‌کنیم، بتوانیم تعادل را بین دورکاری و زندگی شخصی رعایت کنیم. در حقیقت سوال اصلی این است که چگونه می‌توانیم مطمئن شویم بعد از چند روز کار از راه دور، به یک سیب‌زمینی بی‌انگیزه‌ی بیژامه‌پوش تبدیل نمی‌شویم؟! نخندید؛ واقعیت دارد!

بسیاری از افراد در ابتدای کار شوق و ذوق دارند و فکر می‌کنند دورکاری بهترین شیوه‌ی کار کردن است؛ اما در آخر انگیزه و انرژ‌ی خود را از دست می‌دهند و بهره‌وری سابق را ندارند.

در این زمینه چند نکته وجود دارد که ممکن است چراغ راه افراد دورکار و فریلنسرها شود..

۱- یک روتین صبحگاهی داشته باشید

روز بسیاری از ما این‌ گونه آغاز می‌شود: بیدار می‌شویم، چشمان خود را باز می‌کنیم، با خود می‌گوییم نگاهی به صفحه‌ی اینستاگرام‌مان بیندازیم.. اما اعلانی می‌گوید ایمیل جدید داریم. آن را باز می‌کنیم و بنگ!! ساعت ۴ عصر است.

به همین دلیل است که قبل از چک کردن تلفن در صبح، باید یک صبحانه‌ی مقوی بخورید، کمی نرمش کنید یا به پیاده‌روی بروید، یا با یک دوش آب سرحال شوید.

۲- به بهداشت شخصی اهمیت بدهید

کار کردن در خانه ممکن است غفلت از بهداشت شخصی را تشدید کند. اگر نمی‌خواهید احساس ناخوشایندی داشته باشید، توصیه می‌کنم هر روز صورت و دندان‌های خود را بشویید و لباس‌های خود را تعویض کنید. کار کردن مداوم با لباس‌های راحتی به ایجاد تعادل بین کار و زندگی کمکی نمی‌کند.

 اتاق‌خواب برای استراحت است نه برای کار کردن.

۳- تخت‌خواب، میز کار شما نیست

اگر تخت‌خواب راحتی دارید، کار کردن روی آن در حالت لم‌داده می‌تواند وسوسه‌کننده باشد! اما باید بدانید که پس از گذشت چند روز انرژی شما کم می‌شود و مجبورید با دردهایی مانند کمردرد دست‌و‌پنجه نرم کنید. اتاق‌خواب برای استراحت است نه برای کار کردن.

۴- برنامه روزانه داشته باشید

اگر در جریان کار کردن غرق شوید چیزی از شما باقی نمی‌ماند. برای حفظ تعادل بین کار و زندگی، برای طول روز خود برنامه بچینید و پایان روز کاری را مشخص کنید تا پس از آن به تغذیه‌ی روح‌تان بپردازید. در این مورد مهم‌ترین نکته این است که به برنامه پایبند بمانید.

۵- به غذایی که می‌خورید اهمیت بدهید

برای خودتان آشپزی کنید. وقت ندارید؟ هم من می‌دانم و هم شما، که این فقط یک بهانه است! غذایی که می‌خورید انرژی شما را تامین می‌کند. پس برای آن ارزش قائل باشید و از بیرون سفارش غذا ندهید. همچنین سعی کنید حداقل ۳ وعده در روز غذا بخورید.

سعی کنید ارتباط انسانی خود را از دست ندهید

۶- در تماس باشید

وقتی از راه دور کار می‌کنید، قطع ارتباط با دوستان و همکاران‌تان آسان است. اگر تنها هم زندگی می‌کنید که داستان ترسناک‌تر می‌شود. سعی کنید ارتباط انسانی خود را از دست ندهید و با دوستان و آشنایان در تماس باشید. البته ویروس کرونا کار را سخت کرده است. بهتر است حداقل از طریق تلفن با دیگران صحبت کنید. این به شما کمک می‌کند که کمی از نظر اجتماعی فعال‌تر باشید.

عمل کردن به این موارد آنقدرها هم سخت نیست. اگر اولین هدف شما در هر کاری حال خوش خودتان باشد، همه چیز به بهترین شکل جلو می‌رود. دورکاری و زندگی شخصی هم می‌توانند موازی یکدیگر به پیش بروند و به ثمر برسند.

منبع: www.hongkiat.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها