ورود به جانویس

آیا زود بیدار شدن می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

آیا زود بیدار شدن می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد؟
آیا زود بیدار شدن می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

زود بیدار شدن برای بسیاری از افراد یک رویای دست نیافتنی‌ست! بارها تلاش می‌کنند و برنامه می‌ریزند، اما در آخر خواب شیرین را ترجیح می‌دهند.

«فردا زود بیدار می‌شوم و کارهایم را انجام می‌دهم.»

این شاید بزرگ‌ترین دروغی‌ست که برخی از ما به خودمان می‌گوییم.

البته ناگفته نماند که عواملی مثل اختلالات خواب، استرس، کمبود خواب، افسردگی، دردهای مزمن و … نیز می‌توانند باعث ایجاد مشکل شوند.

اما هزاران روش وجود دارد که می‌توان با آن‌ها، بدن خود را برای سحرخیز شدن تمرین داد. یکی از بهترین راه‌هایی که باعث ایجاد انگیزه می‌شود، این است که بدانید چگونه زود بیدار شدن می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند.

با من همراه شوید تا برخی از مزایای آن را بررسی کنیم..

زندگی کاری شما بهبود می‌یابد

مطالعات نشان می‌دهند، بین زود بیدار شدن و موفقیت در کار رابطه‌ای وجود دارد. وقتی صبح زود بیدار می‌شوید، قبل از رفتن به محل کار، وقت بیشتری برای هوشیاری کامل دارید. در حقیقت ساعات اولیه روز کاری خود را صرف بیدار شدن نمی‌کنید!

این موضوع برای هر شخص متفاوت است؛ اما به طور متوسط بین ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد تا فرد کاملا بیدار و هوشیار شود. مغز شما در این ساعات کمترین بازدهی را دارد. اگر ۲ تا ۴ ساعت اولیه روز کاری را در این حالت بگذرانید، شروع فعالیت در اواسط روز دشوار خواهد بود.

اهداف بلندمدت را بهتر عملی می‌کنید

مطالعه‌ای توسط یک زیست‌شناس در دانشگاه هاروارد انجام شده که در آن میزان فعالیت اولیه افراد سحرخیز را مورد بررسی قرار داده است. نتایج نشان می‌دهند، این افراد بیشتر تمایل دارند برای آینده‌ی خود هدف تعیین کنند، مسئولیت هدف‌هایشان را بپذیرند، اعتماد به نفس بالاتری داشته و انگیزه‌ی بیشتری برای انجام کارهای جدید داشته باشند. همچنین افراد سحرخیز در دیدن مشکلات احتمالی و کاهش آن‌ها بهتر عمل می‌کنند.

خواب خوب، تولید هورمون استرس را در بدن کاهش می‌دهد.

با زود بیدار شدن، سطح کلی استرس کاهش می‌یابد

زندگی با ریتم شبانه‌روزی بدن و زمین، بسیار اهمیت دارد. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند افرادی که زود بیدار می‌شوند در واقع برنامه خواب خود را تغییر می‌دهند، زودتر به رخت‌خواب می‌روند و از خواب عمیق‌تر و آرام‌تری لذت می‌برند. همه‌ی این‌ها باعث می‌شوند بدن آنچه را که نیاز دارد جبران و عملکرد مغز را در بهترین حالت حفظ کند.

در حقیقت خواب خوب ارتباط مستقیمی با حافظه‌ و تفکر انتقادی بهتر و دیدگاه مثبت دارد و تولید هورمون استرس را در بدن کاهش می‌دهد.

نمی‌دانم چقدر به پادکست گوش دادن علاقمند هستید.. اما توصیه می‌کنم قسمت ۴۸ پادکست بی‌پلاس را گوش دهید. این پادکست با نام «چرا می‌خوابیم؟» آگاهی شما را نسبت به اهمیت خواب عمیق بالا می‌برد و باعث می‌شود دیگر از ساعات مفید خواب خود به راحتی نگذرید.

عادت‌های مثبت ایجاد می‌کنید

افرادی که زود بیدار می‌شوند معمولا روتین سالم‌تری در زندگی دارند.

اینطور به قضیه نگاه کنید.. اگر بعد از بیدار شدن دو ساعت زمان داشته باشید بهتر است یا بیست دقیقه؟

اگر دو ساعت زمان داشته باشید می‌توانید به حمام بروید، کمی مطالعه کنید، چای، قهوه یا آب بنوشید، یک صبحانه‌ی مفصل و سالم بخورید، کمی ورزش کنید و یا هر کاری که دوست دارید را انجام دهید. اما در پایان روز وقتی خسته و کوفته از سر کار برمی‌گردید، تماشای تلویزیون یا خوردن فست‌فود راحت‌تر به نظر می‌رسد.

جو آرام نه تنها به آرامش درونی کمک می‌کند.. بلکه باعث بهبود رشد سلول‌های جدید مغزی می‌شود و به ارزیابی اطلاعات برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر کمک می‌کند.

صلح و آرامش را تجربه می‌کنید

برایتان پیش نیامده در طول روز به دنبال لحظه‌ای تنهایی و آرامش باشید؟ اگر وقتی بیدار شوید که دیگران بیدار هستند، پیدا کردن این لحظه، دشوار خواهد بود.

تاثیری که سکوت بر مغز انسان می‌گذارد بی‌نظیر است. دانشمندان طی چندین مطالعه دریافتند، جو آرام نه تنها به آرامش درونی کمک می‌کند.. بلکه باعث بهبود رشد سلول‌های جدید مغزی می‌شود و به ارزیابی اطلاعات برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر کمک می‌کند.

حرف آخر

سحرخیز بودن واقعا می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد. در کار، زندگی شخصی و توسعه فردی پیشرفت می‌کنید. باعث می‌شود زندگی سالم‌تری همراه با آرامش داشته باشید. زود بیدار شدن از مزایای دیگری نیز برخوردار است که می‌توانیم به هر یک از آن‌ها بپردازیم. برای مثال حتی باعث زیباتر شدن شما می‌شود؛ چرا که خواب کافی بر روی سلامت پوست شما تاثیر می‌گذارد.. اما در نهایت این شما هستید که انگیزه‌ی اصلی خود را برای سحرخیز بودن انتخاب می‌کنید؛ پس تصمیم بگیرید و شاهد تاثیرات شگفت‌انگیز آن باشید.

منبع: pedramshojai.medium.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها