ورود به جانویس

۱۵ عادت که روابط کاری شما را از بین می‌برد!

۱۵ عادت که روابط کاری شما را از بین می‌برد!
۱۵ عادت که روابط کاری شما را از بین می‌برد!

مهم نیست در چه زمینه‌ای مشغول به کار هستید، داشتن ارتباط با همسالان‌تان می‌تواند به موفقیت شما کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن دوست در محل کار خوبی‌های مختلفی به همراه دارد. می‌تواند شامل رضایت شغلی، بهره‌وری بالاتر و حمایت از مسائل شخصی یا کاری باشد. علاوه بر این، ۶۳ درصد گزارش کرده‌اند که دوستان‌شان کار را لذت‌بخش‌تر می‌کنند. اما برخی عادات می‌توانند روابط کاری شما را از بین ببرند.

داشتن روابط کاری عالی، زندگی را بهتر می‌کند

روابط مثبت با همکاران همکاری، خلاقیت، سلامتی و حافظه را بهبود می‌بخشد. به علاوه، داشتن روابط خوب با افرادی که زمان زیادی را با آن‌ها سپری می‌کنید، می‌تواند روحیه‌ی شما را تقویت کند. در نتیجه، عملکرد شما را بهبود می‌بخشد.

داشتن کارمندانی که با هم کنار می‌آیند فقط برای روحیه و آسایش خوب نیست. برای کل سازمان نیز خوب است.

با این حال، در محل کار راه‌های درست و غلطی برای ارتباط با مردم وجود دارد. اگرچه روش‌های ناسالم ممکن است سریع‌تر نتیجه دهند، اما معمولا نمی‌توان آن‌ها را در طول زمان حفظ کرد.

در اینجا ۱۵ عادتی که می‌توانند باعث از بین رفتن روابط محل کار شوند، آورده شده است.

۱- شایعه پراکنی و خبرکشی

شایعه پراکنی در اداره فقط روابط را خراب نمی‌کند. ‌ همچنین می‌تواند با ایجاد اضطراب و افسردگی شما را بیمار کند.

علاوه بر این، شایعات در محل کار می‌تواند آن جا را به میدان جنگ تبدیل کند؛ جایی که مردم باید در آن سمتی بگیرند. علاوه بر ایجاد فضای خصمانه، هرگونه اعتماد بین همکاران را هم از بین می‌برد.

دور نگه داشتن شایعات در محل کار آسان نیست. با این حال، هر زمان که داستانی را در اداره می‌شنوید، از خود بپرسید که آیا آن حقیقت دارد یا خیر و از پخش کردن آن دست بردارید.

۲- غیر قابل اعتماد بودن

شاید با فردی کار کرده باشید که اغلب دیر می‌آید، نمی‌تواند به دلایل اضطراری در جلسات شرکت کند یا به قول‌هایش عمل نمی‌کند.

ممکن است در ابتدا بی ضرر به نظر برسد. ‌اما زمانی که یک کارمند کارش را به خوبی انجام نمی‌دهد، کل تیم را عقب می‌اندازد. همچنین وقت ارزشمند آن‌ها را تلف می‌کند و به اعتبار کسب و کار لطمه می‌زند.

به طور کلی، مهم نیست که آن فرد چقدر باهوش، ماهر یا توانمند باشد. اگر به همین منوال ادامه دهد، پتانسیل آن‌ها هدر می‌رود. شما باید بتوانید «نه» بگویید و کاری را قبول نکنید که می‌دانید نمی‌توانید به پایان برسانید.

و اگر در موقعیت رهبری هستید، می‌توانید به تیم خود کمک کنید تا قابل اعتماد و سازنده باشد. به عنوان مثال می‌توانید حجم کارهای غیرضروری آن‌ها را کاهش دهید.

۳- نتیجه‌گیری سریع

زمانی که حقایقی برای تایید نتیجه‌گیری شما وجود ندارد، چیزها را منفی تفسیر می‌کنید. دو راه متداول وجود دارد که ما به سرعت نتیجه‌گیری می‌کنیم.

اولین مورد «ذهن خوانی» است. در این مورد، شما خودسرانه به این نتیجه می‌رسید که کسی نسبت به شما واکنش منفی نشان می‌دهد. دیگری «فال‌گیری» است. در اینجا شما فرض و پیش‌بینی می‌کنید که اوضاع بد پیش خواهد رفت.

برای جلوگیری از نتیجه گیری سریع، همیشه حقایق را جمع‌آوری کنید و سوال بپرسید. اما، ممکن است بخواهید دیدگاه دیگری نیز داشته باشید‌ و اگر فرضیاتی بسازید، باید دائما آن‌ها را به چالش بکشید.

۴- ارتباط ضعیف

هیچ کس دوست ندارد اعتراف کند که عادات ارتباطی ضعیفی دارد؛ حتی اگر این عادت‌ها روی شغلش تأثیر بگذارد. ‌ با این حال، اکثر ما برخی از این عادات را در افرادی که روزانه با آن‌ها کار می‌کنیم، می‌بینیم. ‌ با یادآوری این عادات به خود، احتمال تأثیرگذاری این عادت‌ها بر تجارت و روابط شما به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

این‌ها می‌توانند شامل:

 • قطع حرف دیگران هنگام صحبت کردن.
 • شما بی‌دلیل اسامی را حذف می‌کنید.
 • ارتباط یک طرفه، مانند صحبت کردن اما گوش نکردن.
 • پرت شدن حواس‌تان هنگام برقراری ارتباط با دیگران.
 • نادیده گرفتن آنچه دیگران به شما می‌گویند، مانند مشکلات یا بازخورد آن‌ها.
 • پاسخ‌گو نبودن، مانند جواب ندادن ایمیل یا شرکت در جلسات.
 • وقت‌نشناسی، مثل دیر رسیدن به تماس زوم.

حتما با همکاران خود خوب ارتباط برقرار کنید. برای شروع، به دیگران توجه کنید، تماس‌ها و ایمیل‌ها را فورا پاسخ دهید و ذهنی باز داشته باشید.

۵- پرخاشگری منفعل

پرخاشگری منفعل روشی عمدی و در عین حال پنهان برای ابراز احساسات مربوط به خشم است. فرد منفعل-پرخاشگر می‌ترسد اگر دیگران در مورد خشم او بدانند، زندگی‌اش بدتر شود. در نتیجه احساسات خود را به طور غیرمستقیم بیان می‌کند؛ بدون اینکه دیگران خشم زمینه‌ای او را تشخیص دهند.

برخی از رایج‌ترین نمونه‌ها عبارتند از:

 • از دست دادن ددلاین‌ها یا اسناد مهم.
 • به تعویق انداختن یا انجام ناکارآمد وظایف.
 • اجتناب از انجام اقداماتی که می‌تواند از بروز مشکل جلوگیری کند.
 • اشغال کردن اطلاعات حیاتی.
 • تضعیف یا تحقیر دیگران.

هدف یک فرد منفعل-پرخاشگر این است که دیگران را ناامید کند و عصبانیتی را که در درون خود دارد نشان دهد. همکار منفعل-پرخاشگر زمانی رضایت و احساس قدرت شخصی به دست می‌آورد که اعمال او شخص دیگری را به ابراز خشم آشکار سوق دهد. از دست دادن خونسردی همکارش برای او یک پیروزی محسوب می‌شود.

باید متوجه شوید که آن‌ها چگونه عمل می‌کنند. آسان نیست، اما مهم است که آگاهانه آرامش و رفتار حرفه‌ای خود را حفظ کنید؛ مهم نیست آن‌ها چه می‌گویند یا چه رفتاری دارند. قبل از هرگونه واکنش یا پاسخی، کمی به خود فرصت دهید.

۶- اهمال‌کاری

شاید افرادی را بشناسید که درست قبل از پایان ددلاین، بهترین کار خود را انجام می‌دهند. آن‌ها ادعا می‌کنند که این به آن‌ها انعطاف و زمان بیشتری می‌دهد تا همه چیز را حل کنند. ‌این شاید اگر تنها کار کنید برای‌تان مفید باشد، اما برای بقیه‌ی اعضای تیم اینطور نیست. عادلانه هم نیست!

هر چه تعلل بیشتر باشد، افراد بیشتر برای انجام کارها در لحظه آخر تقلا می‌کنند. این متاسفانه مانع از پیشرفت کل تیم می‌شود. علاوه بر این، همکاران را تحت فشار قرار می‌دهد و می‌تواند باعث رنجش هم بشود.

برای برخی، غلبه بر اهمال‌کاری آسان نیست. محدود کردن اولویت‌ها کمک‌کننده است. برای مثال سه کار مهم را در روز انتخاب کنید. ابتدا برای این‌ها در تقویم‌تان برنامه‌ریزی کنید. هر چیز دیگری غیر از این سه کار باید برای بعد برنامه‌ریزی یا کلا حذف شود.

همچنین کار کردن بر روی چالش‌برانگیز‌ترین یا ناخوشایندترین وظیفه‌تان باعث می‌شود آن را به تعویق نیندازید. چرا؟ زیرا زمان کمتری به شما می‌دهد تا از انجام آن صرف نظر کنید.

۷- منفی بودن

اگر ساعت‌های طولانی‌تری کار می‌کنید، با همکارتان کنار نمی‌آیید یا از پیشرفت کند خود ناامید می‌شوید، ممکن است احساس منفی داشته باشید. مهم نیست دلیلش چیست، منفی‌گرایی می‌تواند شما را غرق کند. و اگر شما پر از منفی‌بافی هستید، ممکن است همکاران‌تان نخواهند با شما کار کنند.

درک آنچه شما را ناامید می‌کند و جستجوی راه‌هایی برای بهبود آن می‌تواند به شما کمک کند تا بر منفی‌گرایی خود غلبه کنید. به عنوان مثال، شاید بتوانید برخی از کارهای خود را به دیگران محول کنید یا با برنامه‌ی انعطاف‌پذیرتری کار کنید. همچنین می‌توانید مشکلات خود را با هم‌تیمی‌هایتان در میان بگذارید. این نه تنها برای آسایش شما خوب است، بلکه می‌تواند روابط کاری را نیز تقویت کند.

۸- از خود گذشتگی

تمرین از خود گذشتگی راه دیگری برای خراب کردن روابط در محل کار است. درست است که داشتن فردی در محل کار که مایل به کمک کردن باشد، عالی است. ‌اما در درازمدت، این عادت می‌تواند باعث رنجش بین شما و همکاران‌تان شود، زیرا چیزی پس نخواهید گرفت. در نهایت، رسیدگی به مسئولیت‌های خود و همکاران‌تان شما را از پا در می‌آورد. و این می‌تواند مانع از تمرکز شما بر روی اولویت‌هایتان شود.

۹- توقع بی‌جا و بیش از حد

برخی افراد هستند که اگر کاری برای شما انجام دهند، انتظار دارند در مقطعی برای آن‌ها جبران کنید. آن‌ها کارهایی که برای شما انجام داده‌اند را بخاطر می‌آورند، اما فراموش می‌کنند که شما برای آن‌ها چه کرده‌اید. بنابراین، هر زمان که درخواست لطفی می‌کنید، آن‌ها به این موضوع ادامه می‌دهند که چگونه در گذشته به شما کمک کرده‌اند و به آن‌ها مدیون هستید. سعی نکنید چیزی را به آن‌ها اثبات کنید. بهتر است کلا از آن‌ها دوری کنید و البته، خودتان هم یکی از آن‌ها نباشید!

۱۰- معذرت‌ خواهی زیاد

اشتباه برداشت نکنید؛ در موقعیت‌هایی شما باید معذرت‌خواهی کنید. اما عذرخواهی کردن برای هر چیزی (بدون توجه به موضوع) ممکن است باعث شود همکارتان اینطور فکر کند که شما نمی‌توانید وظایف شغلی معمولی را انجام دهید. این می‌تواند اعتماد به نفس شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

عذرخواهی بیش از حد به ویژه در خانم‌ها رایج است، زیرا آن‌ها تمایل دارند که اشتباه را گسترده‌تر از مردان تعریف کنند و باعث می‌شود که بیشتر عذرخواهی کنند.

عذرخواهی‌های خود را حسابرسی کنید و بدانید کجا و چه زمانی این کار را انجام می‌دهید. توجه به این عادت به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید چه زمانی بهتر است عذرخواهی کنید و چه زمانی بهتر است که پاسخ خود را به چیزی مثبت‌تر و سازنده‌تر تغییر دهید.

۱۱- یک «گرگ تنها» بودن

به تنهایی کار کردن مزایای خودش را دارد. ‌با این حال، اگر به عنوان «گرگ تنها» شناخته شوید، نمی‌توانید انتظار موفقیت داشته باشید. ‌کار تیمی می‌تواند شما را از نظر شخصی و حرفه‌ای قوی‌تر کند. همچنین باعث می‌شود متوجه شوید که هدف تیم مهم‌تر از هدف شماست.

یک بازیکن تیم بودن باعث ایجاد اعتماد و انگیزه افراد برای همکاری در یک پروژه و حمایت از یکدیگر می‌شود. البته، این می‌تواند برای افراد درونگرا یا کسانی که دورکارند یک چالش باشد. اما همچنان می‌توانید به موقع پاسخگوی دیگران باشید یا از طریق زوم تماس برقرار کنید.

۱۲- اعتبار گرفتن برای کاری که انجام نداده‌اید

وقتی بخاطر کار دیگران اعتبار می‌گیرید، نشان می‌دهید که به دیگران اهمیت نمی‌دهید. ‌در نتیجه ممکن است همکاران‌تان به دلیل این اقدام خودخواهانه به سرعت علیه شما شوند. ‌همیشه به کسی که لیاقتش را دارد اعتبار بدهید.

۱۳- صلب اعتماد

برای موفقیت هر رابطه‌ای، اعتماد حیاتی است. به هر حال، مشخص شده است کسانی که در محیطی با اعتماد بالا کار می‌کنند، سازنده‌تر و با هدف شرکت همسوتر هستند. آن‌ها همچنین استرس کمتری دارند.

در عین حال، ایجاد اعتماد می‌تواند ترسناک باشد. این مستلزم آن است که شما قابل اعتماد و انتقاد‌پذیر باشید. این برای موفقیت فردی و تیمی شما حیاتی است.

سعی کنید یکی از چیزهایی را که در این هفته دوست داشتید یا انجام دادید را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. می‌توانید از طریق چیز ساده‌ای مانند غذای مورد علاقه، فیلم یا یک ترفند برای بهره‌وری بیشتر، با همکاران‌تان ارتباط برقرار کنید. همچنین حواس‌تان به مورد اول این مقاله هم باشد! به هیچ‌وجه شایعه‌پراکنی نکنید؛ خصوصا اگر چیزی محرمانه به شما گفته شود.

۱۴- سوء استفاده از امتیازات

ممکن است از آسان‌گیری شرکت خود سوء استفاده کرده باشید. به عنوان مثال، ممکن است یک برنامه‌ی منعطف داشته باشید که به شما اجازه می‌دهد هفته‌ای دو بار از خانه کار کنید. با این حال، شما اکنون سه روز در هفته از خانه کار می‌کنید. حتی اگر این مورد توسط افراد بالاتر تایید شده باشد، ممکن است هم‌تیمی‌های شما که مطابق برنامه پیش می‌روند را ناراحت کند.

شما باید به شغل خود و هر آزادی و اختیاراتی که کارفرما به شما داده است احترام بگذارید و از سوء استفاده از آن‌ها دست بردارید.

۱۵- بی‌نظم کار کردن

یکی دیگر از عادت‌های بد که روابط کاری را از بین می‌برد؟ بی‌نظم بودن.

ممکن است ددلاین‌ها را از دست بدهید، بیش از حد انتظار طول بکشد تا کار را تکمیل کنید و برای جلسات آماده نباشید. علاوه بر این، این می‌تواند منجر به مشکلات دیگری مانند حضور دیرهنگام در یک جلسه‌ی تیمی شود.

ایجاد یک سیستم می‌تواند با بی‌نظمی مبارزه کند. توصیه می‌شود فایل‌های رایانه خود را در پوشه‌ها سازماندهی کنید و میز خود را مرتب نگه دارید.

بابت کدام یک از موارد گفته‌شده از سمت همکاران خود اذیت شده‌اید؟ چه موارد دیگری را می‌توانید نام ببرید که روابط کاری شما را خدشه‌دار کرده‌اند؟

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها