ورود به جانویس

به آسانی نه بگوییم؛ چه زمانی و چگونه؟

به آسانی نه بگوییم!
به آسانی نه بگوییم!

شخصا برای من «نه گفتن» مثل شکستن شاخ غول است! در این مواقع انواع و اقسام فکرها به ذهنم می‌رسد.. نکند از دستم ناراحت شود؟ اگر فکر کند برای کارش ارزش قائل نبودم چه؟ نکند دیگر کاری را به من پیشنهاد ندهد؟ و هزار «نکند» دیگر که مغزم را به درد می‌آورند.

اما چاره چیست؟ می‌توان همیشه و در هر شرایطی به درخواست بقیه پاسخ مثبت داد؟ می‌دانم که شما هم با من موافقید. اگر می‌توانید به راحتی مخالفت خود را اعلام کنید که خوش به حالتان! اما اگر برای‌تان دشوار است، همدردی مرا بپذیرید و تا آخر این مطلب از صفحه خارج نشوید چون با شما کار دارم.

تصور کنید مشغول انجام کاری هستید و در همین حین کار دیگری به شما پیشنهاد می‌شود. پیشنهاد کاری جدید وسوسه‌برانگیز است و به شدت مورد علاقه‌ی شماست. اما می‌دانید که اگر آن را قبول کنید مجبورید زمان خود را تقسیم کنید. این بدان معناست که نمی‌توانید هر دوی آن‌ها را به بهترین نحو انجام دهید. تصمیم شما چیست؟

من در چنین وضعیتی گیر کرده بودم و تصمیم‌گیری به شدت برایم سخت بود. از طرفی نمی‌خواستم آن‌ها فکر کنند که من نمی‌خواهم کار را انجام دهم یا سپاسگزار نیستم. اما می‌دانستم که «نه گفتن» برای هر دوی ما نتیجه‌ی بهتری دارد. زمانی که تصمیم خودم را اعلام کردم، آن‌ها مرا درک کردند و به من اطمینان دادند که بعدها اگر فرصت مشابهی پیش آمد باز هم با من درمیان می‌گذارند.

این تجربه به من کمک کرد تا بفهمم چقدر رشد کرده‌ام. «نه گفتن» هنوز هم برای من آسان نیست، اما به خودم افتخار کردم که می‌توانم در چنین شرایطی عاقلانه نه بگویم. من در تمام زندگی‌ام با این موضوع دست و پنجه نرم کرده‌ام. اما با گذشت زمان چند راهکار یاد گرفتم که کار را آسان‌تر می‌کند. همه‌ی ما باید بدانیم که گاهی اوقات اگر «نه بگوییم» به نفع همه است.

«نه گفتن» می‌تواند هم برای شما مفید باشد و هم برای شخصی که «نه» شنیده است.

«نه گفتن» می‌تواند برای هر دو طرف سودمند باشد

شاید در ابتدا اینطور به نظر برسد که شما یک فرصت را رد کرده‌اید؛ اما ممکن است در دراز مدت، هم برای شما مفید باشد و هم برای شخصی که «نه» شنیده است. چگونه؟

«نه گفتن» به کاری زمان بیشتری در اختیار شما می‌گذارد تا به بقیه‌ی کارهایتان برسید. از طرفی اگر واقعا برای کاری وقت نداشته باشید و آن را رد کنید، کار به شخصی واگذار می‌شود که زمان کافی داشته باشد و در این صورت با کیفیت بهتری انجام می‌شود.

همه‌ی ما مقدار زمان مشابهی در طول روز داریم؛ ۲۴ ساعت. اما خودمان تعیین می‌کنیم که چطور آن‌ها را استفاده کنیم. فرض کنید شما برای کاری که در حال حاضر انجام می‌دهید ۵ ساعت وقت می‌گذارید. در این ۵ ساعت کار را با کیفیتی رضایت‌بخش به پایان می‌رسانید. در این بین شخصی از شما می‌خواهد زمان خود را به ۴ ساعت محدود کنید و کار دیگری را هم انجام دهید. اگر قبول کنید در حقیقت زمان و کیفیت کار خود را قربانی کرده‌اید!

ممکن است بتوانید هر دو کار را در کنار هم انجام دهید، اما آیا از کم‌شدن کیفیت راضی هستید؟ علاوه بر این، آیا یک ساعت برای تکمیل کار جدید کافی‌ست؟ اگر هم کافی باشد باز هم از سطح کیفیت آن راضی خواهید بود؟

«نه گفتن» می‌تواند با اختصاص دادن زمان و فضای بیشتر برای تعهدات فعلی و سلامت روانی‌تان، به نفع شما عمل کند. با این حال شما می‌توانید به آن‌ها کمک کنید فردی را پیدا کنند که زمان و انرژی بیشتری در حال حاضر دارد و می‌تواند کار را به بهترین شکل انجام دهد.

 کی نه بگوییم؟

اگر وقت کافی برای انجام موثر کارها را ندارید، باید «نه» بگویید.

همچنین می‌توانید به دلایل زیر درخواستی را رد کنید:

  • شما برای سلامت روان خود به استراحت نیاز دارید.
  • شما باید چند ساعت وقت آزاد در طول روز داشته باشید.
  • احساس می‌کنید در کار غرق شده‌اید.
  • شما نمی‌خواهید کاری که از شما خواسته شده است را انجام دهید.
  • فکر نمی‌کنید برای این کار مناسب باشید.
  • شما دوست دارید این کار را در زمان دیگری انجام دهید. در حال حاضر تعهدات ضروری بیشتری دارید.
  • می‌دانید که کار جدید به عنوان یک اولویت تلقی نمی‌شود.
  • شما می‌خواهید نه بگویید.

حتی لازم نیست دلیلی داشته باشید.

بله درست است. شما می‌توانید نه بگویید زیرا این چیزی‌ست که می‌خواهید. حتی اگر دلیل مشخصی برای آن نداشته باشید. شما هیچ توضیحی به کسی بدهکار نیستید.

اگر عادت نداشته باشید راه دشواری در پیش دارید. من شما را سرزنش نمی‌کنم. این همان چیزی‌ست که جامعه به ما می‌آموزد. به دیگران کمک کنید، خود را الویت قرار ندهید، فرصت‌های جدید را بپذیرید، بله گفتن منجر به رشد می‌شود و … . اغلب اوقات متوجه نیستید چقدر عمل کردن به این موارد می‌تواند دشوار باشد تا زمانی که در آن موقعیت قرار بگیرید.

من از دلسرد و ناامید کردن مردم متنفرم. برای همین «نه گفتن» برایم سخت است. اما باید از خودمان بپرسیم اگر شخص دیگری به جای من از این فرصت استفاده کند، آیا کار بهتر پیش نمی‌رود؟ «نه گفتن» به این معنی نیست که شما شخص درخواست‌کننده را در موقعیت بدی تنها می‌گذارید.

علاوه بر این، «نه گفتن» به این معنی نیست که شما شایسته نیستید. به یاد داشته باشید که آن‌ها به دلایلی شما را انتخاب کرده‌اند. این فقط بدان معناست که شما وقت یا انرژی کافی ندارید تا در این لحظه از آن استفاده کنید و این هیچ اشکالی ندارد.

چگونه نه بگوییم؟

نحوه‌ی «نه گفتن» به خودی خود یک هنر است. قبل از هر چیز ضروری است که بدانید باید در برابر درخواست آن‌ها قدردانی کنید. آن‌ها به شما فکر کرده‌اند و شما را در نظر گرفته‌اند و این کار شایسته‌ی تشکر کردن است. چه از این فرصت استفاده کنید یا نه، شخصی فکر کرده است که برای آن مناسب هستید. پس مطمئن شوید که متوجه احساس شما شده است.

پس بهتر است چگونه پاسخ دهیم؟

«من در مورد پیشنهاد شما فکر کردم، اما متاسفانه به دلیل کارهای فعلی نمی‌توانم کار جدیدی را بپذیرم. از اینکه مرا در نظر گرفتید بسیار متشکرم. رد کردن این پیشنهاد برای من بسیار مشکل است. امیدوارم در حال حاضر کارتان خوب پیش برود و اگر در سال آینده باز هم نیاز به کسی داشتید، بتوانم به هر طریقی به شما کمک کنم.»

همچنین می‌توانید شخص دیگری را برای این کار توصیه کنید. اگر کسی را می‌شناسید که در حال حاضر زمان بیشتری دارد و به همان اندازه توانمند و شایسته است، از پیشنهاد دادن او نترسید.

البته توجه داشته باشید که شما وظیفه‌ای ندارید که مشکل جایگزین کردن فرد دیگری را حل کنید. اما اگر از قبل شخصی را می‌شناسید که مناسب است، چرا که نه!

به جز این‌ها می‌توانید زمان دیگری که در دسترس هستید را ارائه دهید. گاهی اوقات شما دقیقا نمی‌دانید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد. اما همیشه قدرت ارتباطات را به خاطر داشته باشید. درباره‌ی زمانی که ممکن است در آینده در دسترس باشید، صریح صحبت کنید. مراقب باشید که از دادن وعده‌هایی که نمی‌توانید به آن‌ها عمل کنید هم خودداری کنید.

وقت شما به اندازه‌ی وقت دیگران ارزش دارد.

خلاصه اینکه..

«نه گفتن» شما را به آدم بدی تبدیل نمی‌کند. بدان معنا نیست که شما اهمیت نمی‌دهید یا سپاسگزار نیستید. همچنین بدان معنا هم نیست که دوست ندارید در زمان یا مکان دیگری آن کار را قبول کنید.

فقط این معنی را می‌دهد که در حال حاضر پذیرفتن آن برای شما سخت است. حتما از آن‌ها تشکر کنید و اگر مایل بودید به آن‌ها بگویید که دوست دارید در آینده و در شرایط دیگری از این فرصت استفاده کنید.

برخلاف تصور عموم، یک بار «نه گفتن» به این معنی نیست که دیگر هرگز از شما درخواست نمی‌شود. این معنی را هم نمی‌دهد که شخص درخواست‌کننده از شما متنفر خواهد شد.

اگر «نه گفتن» برای شما سخت است، ابتدا با یک کار کوچک شروع کنید. مثلا یک قرار ناهار را رد کنید و برنامه‌ی آن را در زمان بهتری تنظیم کنید. فراموش نکنید که وقت شما به اندازه‌ی وقت دیگران ارزش دارد.

شما مسئول زندگی خود هستید و فقط شمایید که باید تعیین کنید دقیقه‌های آن را چگونه بگذرانید. به خودتان اعتماد داشته باشید و از «نه گفتن» نترسید. اولین بار همیشه سخت‌ترین است!

منبع: betterhumans.pub

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها