ورود به جانویس

۱۰ راهکار برای برخورد با افراد غرغرو و منفی‌گرا! + مثال

افراد غرغرو
افراد غرغرو

افراد غرغرو همه جا هستند. شاید کنار آمدن با برخی افراد سخت باشد؛ اما این افراد واقعا کابوس هستند! نه اینکه شما مشکلی داشته باشید، خیر! آن‌ها مشکل دارند. منظورم افرادیست که با رفتارهای متعارض خود،‌ شما را آزار می‌دهند و واکنش‌های طبیعی شما برای پاسخ به آن‌ها کافی نیست و حتی ممکن است اوضاع را بدتر کند. 😣

اما کاش مشکل به همین جا ختم می‌شد… گاهی این افراد غررو و متعارض دوستان و یا عزیزان ما هستند و نمی‌دانیم چگونه به آن‌ها کمک کنیم و اتفاقا برعکس می‌شود. هر رفتار ما ممکن است وضعیت را بدتر کند. اما لازم نیست دیگر نگران باشید؛ ما اینجا راهکارهایی را جمع‌کرده‌ایم که به شما در پاسخ دادن به این افراد کمک می‌کند. 🥰

۱- آرامش خود را حفظ کنید

بله اولین کاری که باید انجام دهید تا هم ذهنتان بهتر کار کند و هم طرف را تحریک نکرده باشید، حفظ خونسردی است. حتی ممکن است طرف مقابلتان در حال فریاد کشیدن باشد، اما مهم نیست. شاید شما نتوانید رفتار او را کنترل کنید، اما رفتار خود را که می‌توانید کنترل کنید.😉

۲- بگذارید حرفشان تمام شود

شاید ناراحتی و یا دلخوری دارند، اعتراض و یا هرگونه تعارضی! اشکال ندارد بگذارید حرفشان تمام شود و سپس بدون اینکه بی‌احترامی کرده باشید بگویید که کاری دارید که باید انجام دهید و سپس آن‌ جا را ترک کنید. 😁

مثال: وقتی دارد به شما می‌گوید که زمینه کاری شما هیچ آینده‌ای ندارد و محال است در آن موفق شوید و… اجازه دهید حرفش را بزند و سپس بگویید که قرار ملاقات مهمی دارید و باید بروید.

۳- خصومت مستقیم را با پاسخ‌های کوتاه جواب دهید

عموما کسی که پررو و غرغرو است و خیلی واضح از شما انتقاد می‌کند تمایل دارد که شما هم همانقدر صریح و بد پاسخش را دهید؛ اما این کار کاملا اشتباه است.

به این ترتیب او بیشتر تحریک می‌شود که انتقاد کند و به صحبت‌هایش ادامه دهد. به جای این کار می‌توانید از پاسخ‌های کوتاه، محکم و دوستانه استفاده کنید. حالا مثال.

فرض کنید یکی از این افراد پررو به شما می‌گوید: باورم نمی‌شود که شما چنین کاری انجام دهید! دیوانه شده‌ای؟ چه بلایی سرت آمده؟ و…

شما هم خیلی عادی در حالی که خونسردی خودتان را حفظ کرده‌اید پاسخ دهید: من در مورد نحوه انجام این کار آموزش ندیده بودم.

و به همین سادگی از کنارش بگذرید.

۴- به‌جای گذشته، روی آینده تمرکز کنید

افرادی که دائم در حال دخالت کردن و انتقاد باشند عموما عادت دارند که بر روی گذشته تمرکز کنند و با تکرار اشتباهات شما زهرشان را بریزند. پس سکان کشتی را به دست بگیرید و ذهنشان را معطوف به آینده و یا حتی حال کنید. برای مثال وقتی در حال گفتن مشکلات قدیمی شما هستند بگویید: این موضوع ممکن است در گذشته صادق باشد، اما الان میتونیم راجب مسائل بهتری صحبت کنیم… و سپس موضوع بحث را تغییر دهید.

۵- از نظر احساسی تهدید کننده نباشید

اگر با آتش، با آتش بازی کنید می‌سوزید!

درست است که من طرفدار شما هستم و می‌خواهم کمکتان کنم تا از دست این آدم‌ها نجات پیدا کنید، اما به یاد داشته باشید که این ذات آن‌هاست و این شما هستید که باید در مقابل آن‌ها آرام باشید. آن‌ها نمی‌توانند شما را کنترل کنند، فقط روی اعصابتان راه می‌روند. پس کنترل اعصاب خودتان را به دست بگیرید و با پرخاشگری، آن‌ها را پرخاشگرتر نکنید!

برای مثال اگر در حال انتقاد از شما هستند با آرامش تمام بگویید: خیلی ممنونم که به فکر من هستی. و سپس یا بحث را عوض کنید یا از آن جا دور شوید.

۶- سعی نکنید آن‌ها را تغییر دهید

ممکن است سعی کنید به آن‌ها نشان دهید که کارشان اشتباه است؛ اما این روند کاملا غلط است. صحبت کردن همه جا به کار آدم نمی‌آید. از نظر علمی به افراد غرغرو HPC می‌گویند. HPCها کلا ذات پرخاشگر، متعارض و به اصطلاح غرغرویی دارند. تنها کاری که در مواجه با HPCها می‌توانید انجام دهید این است که خودتان را کنترل کنید.

افراد غرغرو

۷- عواقب رفتار آن‌ها را توضیح دهید

به‌جای اینکه به آن‌ها بگویید رفتارشان غیرقابل قبول است، نمونه‌های ملموسی از پیامدهای رفتارشان را به آن‌ها نشان دهید. مثلا به آن‌ها بگویید: گوش کن علی، اگر رئیس این حرف‌های تو را بشنود کارت را از دست می‌دهی.

۸- از بازخورد منفی خودداری کنید

گاهی دوست صمیمی ما یکی از همین افراد غرغرو و منفی‌گرا است. با اینکه شخصیت بسیار خوبی دارد، اما حساس و زودرنج است. در مقابل چنین افرادی هرگز نباید انتقاد کنید. درعوض می‌توانید با لحنی صمیمانه آن‌ها را به سوی مقصد درست هدایت کنید.

برای مثال وقتی می‌بینید کار همکارتان اشتباه است، با لحنی دوستانه به او بگویید که: مریم هدف از اصلاح این صفحه گسترش دید مشتری است. پس باید قیمت را طوری نشان دهی که مشتری راحت‌تر آن را ببینید.

۹- حملات آن‌ها را شخصی نکنید

HPCها نمی‌توانند منطقی رفتار کنند و این مشکل اصلی است. شمایی که طرف مقابل او هستید باید به این موضوع آگاه باشید. این رفتارها اکثرا ناخودآگاه هستند و آن‌ها کنترلی روی رفتارشان ندارند. پس این خودتان باشید که با رعایت کردن و شخصی نکردن حرف‌هایشان فضا را آرام نگه دارید.

برای مثال اگر در یک جمع نشسته‌اید و به‌صورت غیرمستقیم کسی را قضاوت می‌کند، آن‌ حرف‌ها را به‌سوی خودتان نگیرید. ممکن منظور او هر کس دیگری باشد… پس با آرام نگه‌داشتن فضا به خود و اطرافیانتان کمک کنید.

۱۰- هرگز به آن‌ها نگویید که اختلال شخصیت دارند

این حرف شما تنها آن‌ها را بیش از حد برمی‌انگیزد و باعث می‌شود شما بیشتر در معرض حملاتشان قرار بگیرید. تنها از پاسخ‌هایی کوتاه و دوستانه برای عبور از آن‌ها استفاده کنید.

تیر آخر

برای نتیجه‌بخش بودن این مقاله بهتر است که تمام تیترها را نوشته و آن‌ها را در کنار خود نگه دارید. بسیاری از ما روزانه با تعدادی از این افراد برخورد می‌کنیم و بهترین راه این است که راهکارها را نزدیک خود داشته باشیم. 😉

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها