ورود به جانویس

چگونه با «نوشتن» به توسعه فردی خود کمک کنیم؟

برای توسعه‌ی فردی شروع به نوشتن کنید
برای توسعه‌ی فردی شروع به نوشتن کنید

توسعه فردی موضوعی‌ست که همگی به دنبال آن هستیم. اما از کجا شروع کنیم؟ نوشتن، می‌تواند راهی برای رسیدن به اهداف یا بهبود شخصیت و عملکرد ما در زندگی باشد. همچنین از این طریق می‌توان ذهن را از افکار منفی پاک و احساسات مثبت را ثبت کرد.

وقتی می‌نویسید آرزوها و ناامیدی‌های خود را در قالب کلمات بیان می‌کنید. با ادامه‌ دادن این کار به مرور خود را در مسیر دستیابی به آرزوهای خود خواهید دید. در ادامه نکاتی برای کمک به شما آورده شده است که امیدواریم موثر باشند.

برای نوشتن، ابتدا اهداف خود را تعیین کنید

در اولین قدم تصمیم بگیرید چرا می‌خواهید نوشتن را شروع کنید. برای مثال شاید دوست داشته باشید یک دفتر خاطرات انتخاب و احساسات، وظایف و فعالیت‌های روزمره‌ی خود را در آن ثبت کنید. یا شاید به تازگی پدر و مادر شده‌اید و دوست دارید خاطرات و تجربه‌های خود را بنویسید تا بعدا آن را به فرزند خود هدیه دهید.

در هر حال باید نوشتن را با یک هدف خاص شروع کنید. در این صورت است که انگیزه لازم را برای ادامه دادن خواهید داشت و پیشرفت می‌کنید.

رسانه‌ی مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید

وقتی افکار خود را ثبت می‌کنید، همیشه لازم نیست از یک دفترچه یادداشت استفاده کنید. برخی از افراد زمانی که با صدای بلند صحبت می‌کنند راحت‌تر احساسات خود را بیان می‌کنند. پس ممکن است استفاده از دستگاه ضبط صدا مفیدتر از دفترچه خاطرات باشد.

همچنین صحبت کردن جلوی دوربین نیز می‌تواند یک راه عالی برای بیان و ثبت احساسات شما باشد که هر زمان خواستید به آن نگاه کنید. پس خود را محدود به روش‌های سنتی نکنید و راه‌ مورد علاقه‌ی خود را پیدا کنید.

برنامه‌ای پیدا کنید که برای شما مناسب باشد

باید زمان مناسبی را به نوشتن یا ضبط کردن اختصاص دهید. تعیین این زمان برای هر شخص متفاوت است. برخی افراد صبح زود بیشترین تمرکز را دارند و با نوشیدن یک فنجان قهوه سرحال می شوند. پس برای آنان بهترین زمان، صبح است تا افکار خود را روی کاغذ بیاورند.

اما شاید عده‌ی دیگری در طول روز همواره در رفت و آمد باشند و نتوانند زمانی را به خود اختصاص دهند. در این صورت ضبط کردن افکار خود در مسیر خانه می‌تواند بهترین کار باشد. یافتن زمان مناسب باید متناسب با سبک زندگی شما باشد.

اگر بیش از حد درگیر کارها و وظایف گوناگون هستید و نمی‌توانید روزانه این کار را انجام دهید، هفته‌ای یک بار بنویسید. حتی با نوشتن یکبار در ماه نیز می‌توان به نتایج خوبی رسید. مهم نیست چقدر از وقت خود را به این کار اختصاص می‌دهید. پس از کوتاه‌ترین زمان نیز احساس آرامش و سبکی می‌کنید.

زمانی که خواسته‌ها و آرزوهای خود را به کلمه درآورید، به آن‌ها می‌رسید.

برای نوشتن اهداف خود را طبقه‌بندی کنید

زمانی که خواسته‌ها و آرزوهای خود را به کلمه درآورید، به آن‌ها می‌رسید. رویاهای خود را در حوزه‌های مختلف زندگی دسته‌بندی کنید تا قابل لمس باشند. اگر در یک دفترچه یادداشت می‌کنید آن را به بخش‌های جداگانه برای شغل، روابط، سلامتی و … تقسیم‌بندی کنید.

برای مثال اگر قصد دارید لاغر شوید از قسمت سلامتی، پیشرفت خود را پیگیری کنید. این فرصت را دارید تا درباره‌ی رویاهای خود بنویسید و هر بار با مرور گذشته بفهمید چقدر از مسیر را رفته‌اید و چه چیزهایی بدست آورده‌اید. به طور کلی با این طبقه‌بندی متوجه می‌شوید چقدر از زمان خود را باید به هر بخش اختصاص دهید تا نتیجه بگیرید.

در مورد افکاری که در لحظه الهام‌بخش شما هستند، بنویسید

آزادانه در مورد هر آنچه در ذهن شما می‌گذرد و در حال حاضر شما را به هیجان می‌آورد، بنویسید. اتفاقاتی که در روز رخ داده است و فعالیت‌هایی که انجام داده‌اید را فهرست کنید. نوشتن به شما این امکان می‌دهد تا افکار و احساسات خود را در یک مکان امن ابراز کنید.

همچنین می‌توانید سپاس‌گزاری را در نوشته‌های خود جای دهید. ۵ تا ۱۰ مورد از چیزهایی که در طول روز یا هفته بابت آن‌ها شکرگزارید را یادداشت کنید. سپاسگزاری بابت جنبه‌هایی از زندگی می‌تواند ذهنیت مثبتی را در شما ایجاد و به توسعه فردی کمک کند.

نوشتن می‌تواند بهترین دوست شما باشد

همانطور که گفتیم یک دفتر می‌تواند فضای امن افکار شما باشد. می‌توانید هر چیزی را که می خواهید بگویید. عملکرد خود در یک سخنرانی، هیجان خود ازملاقات فردی جدید و هزاران حرفی که ممکن است از ترس قضاوت‌شدن به دیگران نگویید. می‌توانید برای خود جملات انگیزشی بنویسید تا هر زمان نیاز داشتید آن‌ها را مرور کنید. دفترچه‌ی شما حافظ اسرار و اهداف شماست و می‌تواند دوستی مفید برای شما باشد.

سخت‌ترین قسمت انجام هر کار، شروع کردن آن است اما کافی‌ست آن را شروع کنید تا در مسیر درست قرار بگیرید. با نوشتن می‌توانید روند رشد خود را ثبت کنید و شاهد تغییرات خود باشید. بازگشت به مطالبی که چند ماه قبل ثبت کرده‌اید و مقایسه‌ی آنان با مطالب جدیدتر می‌تواند مسیر را برای شما روشن‌تر کند.

نوشتن، عمیق‌ترین احساسات و خواسته‌هایتان را به شما نشان می‌دهد. نکات گفته شده را در نظر بگیرید و خود را به چالش بکشید. این ماجراجویی ارزشش را دارد!

منبع: www.lifehack.org

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها