ورود به جانویس

آزمایش: آیا شادوبن (Shadowban) اینستاگرام وجود دارد؟

آزمایش: من سعی می‌کنم شادوبن (Shadowbanned) در اینستاگرام را تجربه کنم!
آزمایش: من سعی می‌کنم شادوبن (Shadowbanned) در اینستاگرام را تجربه کنم!

آیا شادوبن (Shadowban) اینستاگرام وجود دارد یا فقط یک داستان ترسناک است؟ اگر واقعا اتفاق می‌افتد، راه فرار از دست آن چیست؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به کمک یک آزمایش که یکی از کارکنان فداکار! سایت Hootsuite انجام داده، این موارد را بررسی کنیم.

هر زمان تعداد تعاملات کاربران افت شدیدی پیدا می‌کند، اولین دلیلی که به ذهن کسب‌وکارها می‌رسد شادوبن می‌باشد. تصور کنید روزها برای ساخت یک محتوا زمان گذاشته‌اید، اما محتوای شما به مخاطبان نشان داده نشود!

اما در ابتدا بیایید ببینیم اصلا این سایه تاریکی که خیلی از افراد نگران‌اش هستند چیست:

شادوبن (Shadowban) اینستاگرام چیست؟

شادوبن حالتی در شبکه‌های اجتماعی‌ست که افراد بدون اینکه بدانند بلاک یا میوت می‌شوند و در واقع پست‌های آن‌ها به سایرین نمایش داده نمی‌شود؛ علت این امر الزاما نقض صریح قوانین اینستاگرامی نیست، ممکن است با یک کار که سبب ناراحتی ادمین‌های اینستاگرام شده، شما خیلی آروم و بی‌ سر و صدا میوت شوید!

طبق گفته برخی از کاربران، مشکل بزرگ شادوبن در اینستاگرام این است که هیچ کس به شما نمی‌گوید حساب‌تان مسدود شده و پیامی در این رابطه دریافت نمی‌کنید.

در واقع اتفاقی که در اینستاگرام برای افرادی که شادوبن را تجربه می‌کنند می‌افتد این است که، پست‌های آن‌ها به فالوورها نمایش داده نمی‌شود یا در اکسپلور ظاهر نمی‌شوند یا به طور کلی خیلی کم پست‌ها به دیگران نمایش داده می‌شوند. (انگار که اینستاگرام بخواهد خیلی ریز و آروم شما را کم‌رنگ کند.)

باید بدانید بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، وجود چنین امکانی را رد می‌کنند و اعلام کرده‌اند که چنین اتفاقی برای کاربران نخواهد افتاد! اما بسیاری از افرادی که دچار افت شدید تعاملات پیج خود شده‌اند، معتقدند که اتفاقات بزرگی عامل این پیش‌آمد هستند؛ آیا محتوای آن‌ها دیگر برای مخاطبان جذابیتی ندارد؟ یا صرفا الگوریتم اینستاگرام تغییر کرده؟ شاید هم کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است و نیروهای بزرگ‌تری نقش بازی می‌کنند!

اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره شادوبن بدست آورید، مقاله شادوبن در شبکه‌های اجتماعی را مطالعه کنید.

شیوه‌ی انجام آزمایش

خب در اینجا فردی از کارکنان Hootsuite را داریم که تلاش می‌کند شادوبن شدن را تجربه کند! برای اینکار احتیاج است مثل آدم‌هایی رفتار کند که لیاقت بلاک شدن را دارند!

از جمله راه‌هایی که احتمال مسدود شدن را بالا می‌برند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- استفاده بیش از اندازه از هشتگ‌ها

۲- استفاده از هشتگ‌های نامربوط به موضوع

۳- گذاشتن کامنت‌های نامناسب زیر پست سایر افراد

کارمند فداکار در ابتدا تصمیم گرفت که مثل یک ربات رفتار کند. به این صورت که در زیر پست‌های متعددی که از اکسپلور پیدا می‌کرد این کامنت را می‌گذاشت: «چه پست زیبایی!». این کار را بارها و بارها تکرار کرد.

گذاشتن یک کامنت مشابه، زیر پست‌های موجود در اکسپلور برای آزمایش شادوبن (Shadowban) در اینستاگرام

او هم‌چنین در یک دوره یک هفته‌ای، پست‌هایی بارگذاری کرد که از جذابیت بالایی برخوردار بودند و زیر این پست‌ها ۳۰ هشتگ مرتبط با موضوع و ۳۰ هشتگ بی‌ربط قرار داد.

پستی با تعداد هشتگ‌های بسیار زیاد، که برخی مرتبط با محتوا هستند و برخی نامربوط
پستی با تعداد هشتگ‌های بسیار زیاد، که برخی مرتبط با محتوا هستند و برخی نامربوط

بیشتر عکس‌ها از سایت دانلود رایگان تصاویر بودند. کارمند فداکار در کپشن پست‌های خود ذکر می‌کرد که این فقط یک آزمایش است تا دوستانش احساس نکنند هک شده! اما نکته‌ای که در این قسمت بیان می‌کند این است که نمی‌داند آیا این کپشن‌ها روی نتیجه تاثیر گذاشته‌اند یا نه! او تنها روی تعداد و نوع هشتگ‌ها تمرکز کرده بود.

علتی که کارمند فداکار تمرکز خود را بیشتر به هشتگ‌ها معطوف کرد، شنیدن تجربه‌ی فردی‌ست که فکر می‌کند درگیر شادوبن شده است. این شخص بیان کرده که جهت تبلیغ کارهای هنری خود، هشتگ‌های هنرمند دیگری که در همین زمینه فعالیت می‌کرد را تماما کپی کرده و در زیر پست‌های خود قرار داده است. در ابتدا بازخورد عالی داشته اما بعد از مدتی بازدید از هشتگ‌ها بدتر و بدتر می‌شده، تا جایی که تصمیم می‌گیرد هشتگ‌های کپی شده‌ای که استفاده می‌کرده را حذف کند؛ بعد از حذف، تعاملات او دوباره روبه راه شدند.

خب این تنها یک تجربه از شخصی‌ست که خودش هم اطمینان ندارد دلیل افت مشارکت او شادوبن باشد! و در واقع نمی‌توان از روی یک تجربه نتیجه‌گیری کلی کرد.

نتایج آزمایش کارمند فداکار

کارمند فداکار می‌گوید: «من سعی کردم که درگیر شادوبن شوم اما نشد.»

جالب است که تعاملات فالوورها با کارمند فداکار در میان این آزمایش در برخی موارد بیشتر شده بود، چرا که همه دوست داشتند بدانند شادوبن چیست و چه عواملی منجر به آن می‌شود!

برخی از تعاملاتی که کاربران در این یک هفنه با کارمند فداکار داشتند.

کارمند فداکار می‌گوید: «من از آنالیز Hootsuite استفاده کردم تا میزان مشارکت در پست‌های سه ماه اخیر پیجم را بررسی کنم و سپس آن‌ها را با مجموعه پست‌هایی که در این هفته‌ی سیاه! قرار دادم مقایسه کردم؛ نتایج به این صورت بود که قطعا یک افت در عملکرد من به وجود آمد، اما هم‌چنان اتفاق محسوس و وحشتناکی نیفتاد و گاهی اوقات تعاملات خوبی هم داشتم.»

در تصویر زیر میزان مشارکت پیج کارمند فداکار در سه ماه را مشاهده می‌کنید:

در تصویر زیر میزان مشارکت پیج کارمند فداکار در سه ماه گذشته را مشاهده می‌کنید:

و این تصویر هم مربوط به تعاملات پیج او در یک هفته اخیر است (هفته سیاه!):

تعاملات پیج کارمند فداکار در این یک هفته‌ی آزمایش که کمی کاهش داشته است.

در تصویر زیر شما می‌توانید تعداد لایک‌های مربوط به هر پستی که کارمند فداکار در یک هفته سیاه قرار داده است را مشاهده کنید:

تعداد لایک‌های پست‌های مربوط به آزمایش؛ که مقدار قابل توجهی هستند.

این هم تعداد لایک‌های پست‌های سه ماه اخیر او:

تعداد لایک پست‌های سه ماه قبل از شروع آزمایش که  تعدادی از آن‌ها نزدیک به تعداد لایک‌های پست‌های هفته سیاه هستند.

تعدادی از عکس‌هایی که به منظور شادوبن شدن در این یک هفته قرار داده شدند، جز ده پستی بودند که بیشترین لایک را داشتند و این یعنی ممکن است هشتگ‌های مرتبطی که قرار داده شده به دیده شدن آن‌ها بیشتر کمک کرده باشند! البته که هشتگ‌هایی که مرتبط با موضوع نبودند، هیچ خیری نرساندند.

در این عکس تعداد بازدیدهایی که بخاطر هشتگ‌های مرتبط ایجاد شده بود را مشاهده می‌کنید:

تعداد بازدیدهایی که به علت وجود هشتگ‌های مرتبط زیر پست‌های آزمایشی داشتیم.

و این هم نتایج قرار دادن هشتگی که هیچ ارتباطی با موضوع نداشت: (تعداد بازدیدها صفر است. حداقل این را دریافتیم که هشتگ‌های نامربوط، هیچ کمکی به دیده شدن پست ما نمی‌کنند.)

هشتگ‌های نامربوط بازدید را افزایش ندادند.

در نهایت کارمند فداکار می‌گوید: «من نتوانستم شادوبن شدن را تجربه کنم، شاید چون خوب دروغ نگفتم! و از این که بلاک نشدم و تحت شرایط سخت قرار نگرفتم ناراحتم! چرا که نتوانستم یک نتیجه هیجان‌انگیز برای این قضیه پیدا کنم..اما من نتایج جالب دیگری گرفتم اینطور نیست؟»

نتایج این آزمایش چه چیزی را نشان می‌دهد؟

ما متوجه شدیم که به احتمال خیلی زیاد شادوبن وجود ندارد. اینستاگرام بیشتر از اینکه دنبال مسدود کردن و کم کردن دسترسی‌های ما باشد، تلاش می‌کند تعاملات ما افزایش پیدا کند و بتوانیم بهتر و بیشتر دیده شویم. اگر مسدود کردنی هم باشد، برای کم کردن بات‌ها و کسانی‌ست که شبیه به بات‌ها رفتار می‌کنند.

کارمند نمونه هم دوست دارد مطلب دیگری اضافه کند، او می‌گوید: «درست است که من شادوبن را تجربه نکردم و نمی‌توانم بگویم حقیقت دارد یا خیر، اما این مطلب ثابت شد که اگر محتوای عالی داشته باشید و فالوورهایی که پست‌های شما را دوست دارند و صادقانه شما را دنبال می‌کنند، هک‌ها نمی‌توانند به تعاملات شما آسیبی وارد کنند.»

اگر شما به تازگی فعالیت خود را شروع کرده‌اید، باید بگوییم که استفاده از هشتگ‌های بسیار زیاد و نامربوط و گذاشتن کامنت‌های بی‌مورد، پیروی از الگوریتم اینستاگرام نیست و به احتمال قوی پیشرفت خوبی نخواهید داشت؛ پس در یک کلام: مثل یک ربات عمل نکنید!

افزایش فالوورها و تعاملات، یک شبه اتفاق نمی‌افتد. برای داشتن تعاملات واقعی باید صبر، خلاقیت و اصالت محتوا داشته باشید و راهکارهای مناسب را بدانید و از آن‌ها پیروی کنید. شما می‌توانید از مقالات موجود در بخش شبکه‌های اجتماعی برای بهبود عملکرد خود در اینستاگرام و سایر فضاهای مجازی استفاده کنید.

منبع: hootsuite.com

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها