ورود به جانویس

آیا سیو پست در اینستاگرام واقعا باعث افزایش بازدیدها می‌شود؟

آیا سیو پست در اینستاگرام واقعا باعث افزایش بازدیدها می‌شود؟
آیا سیو پست در اینستاگرام واقعا باعث افزایش بازدیدها می‌شود؟

تا حالا به کپشن‌ها و آخر ویدیوهای اینستاگرامی دقت کرده‌اید؟ همه تاکید دارند که: «اگر پست در آینده به کار شما می‌آید حتما آن را سیو کنید!»، «خواهشا سیو کنید!»، «برای حمایت از ما یادتان نرود که پست را سیو کنید!»

مگر سیو پست در اینستاگرام چقدر بر میزان بازدید پیج تاثیر دارد؟ ما در این مقاله سعی می‌کنیم با یک آزمایش، تاثیر ذخیره پست‌های اینستاگرام بر تعداد بازدیدها و لایک‌ها را به شما نشان دهیم.

سیو اینستاگرام چیست؟

قبل از آن که برویم سر اصل مطلب و درباره تاثیر سیو بر افزایش بازدید و لایک‌ها صحبت کنیم، بیایید اصلا ببینیم سیو اینستاگرام دقیقا چی هست و چطور می‌توانیم پست‌های سیو شده در اینستاگرام را ببینیم:

سیو یا ذخیره پست همانطور که از اسم‌اش نیز مشخص است، یک امکان برای ذخیره پست‌ها در این اپلیکیش می‌باشد.

چطور پست‌های سیو شده اینستاگرام را ببینیم؟

این روبان کوچک در گوشه پایین سمت راست پست را می‌بینید؟ زمانی که روی آن کلیک کنید، آن پست در پوشه‌ی ذخیره شده‌های شما قرار می‌گیرد.

روش ذخیره پست در اینستاگرام

با رفتن به منوی صفحه خود (علامت سه خط افقی که در بالای صفحه، سمت چپ قرار دارد) و سپس انتخاب گزینه “Saved” می‌توانید هر آنچه که تا الان ذخیره کرده‌اید را ببینید.

نمایش پست‌های ذخیره شده

چطور پست‌های سیو شده اینستاگرام را دسته‌بندی کنیم؟

اگر دوست ندارید پوشه Saved اینستاگرامتان مانند مال من شلوغ و درهم باشد! می‌توانید برای هر موضوع زیرپوشه بسازید و پست‌های ذخیره شده خود را دسته‌بندی کنید. برای اینکار علامت مثبت (+) در گوشه‌ی بالا سمت راست را انتخاب کنید. سپس پست‌هایی که قصد دارید در یک گروه باشند را انتخاب کرده و بعد پوشه را نام‌گذاری کنید و تمام.

نحوه پوشه‌بندی پست‌های ذخیره شده در اینستاگرام

برای قراردادن پست‌های جدید داخل زیرپوشه‌ها کافی‌ست هنگام ذخیره‌سازی، بر روی ربان گوشه پایین سمت راست پست کلیک کنید و آن را نگهدارید. گروه‌بندی‌هایی که ایجاد کرده‌اید در پایین صفحه به شما نمایش داده می‌شود.

سیو پست در اینستاگرام بیشتر از لایک کردن باعث افزایش بازدیدهای شما می‌شود!

اینفلوئنسرها و فعالان زیادی در زمینه شبکه‌های اجتماعی این قضیه را بیان کرده‌اند؛ اما ما قصد نداریم که صرفا با صحبت‌های آن‌ها نتیجه‌گیری کنیم. برای ما این یک فرضیه است و می‌خواهیم آن را آزمایش کنیم و ببینیم واقعیت دارد یا خیر.

یک تئوری در این زمینه وجود دارد که بیان می‌کند: طبق الگوریتم جدید اینستاگرام، سیو کردن بیشتر از لایک کردن پست‌ها برای شما سود دارد و بازدید پیج را افزایش می‌دهد. این تئوری علت را اینگونه بیان می‌کند: تنها کسانی پست شما را ذخیره می‌کنند که احساس ‌کنند در آینده به آن نیاز پیدا خواهند کرد. و این یعنی محتوایی که شما قرار داده‌اید برای افراد مفید بوده است. لایک کردن به معنای این است که پست شما خوب بوده و مخاطب آن را دوست داشته اما قصد ندارد آن را برای مدت طولانی داشته باشد. درواقع سیو کردن یک مرحله با ارزش‌تر از لایک کردن می‌باشد.

روش کار در آزمایش

این آزمایش توسط کارکنان سایت Hootsuite انجام شده؛ آن‌ها بیان می‌کنند که برای این آزمایش، شش پست در پیج اینستاگرام قرار دادند که در کپشن سه‌ پست، از کاربران خواسته‌ شد پست را ذخیره کنند و در سه تای دیگر از کاربران خواسته‌ شد پست را ذخیره نکنند و در عوض پست را لایک کنند یا کامنت بگذارند. (هرکاری که معمولا انجام می‌دهند غیر از سیو پست)

برای آنکه محتوای بارگذاری شده تاثیری در نتایج نداشته باشد، محتوای هر دو پست به صورت مشابه انتخاب شد:

 • دو عکس از یک سگ که هردو از سایت Unsplash که سایتی برای دانلود رایگان عکس می‌باشد، دانلود شدند و در کپشن یکی از آن‌ها خواسته شد که پست ذخیره شود و در دیگری از کاربران خواسته شد که پست را ذخیره نکنند.
 • دو ظرف صبحانه تقریبا مشابه
 • دو طرح گرافیکی که متن نوشته شده روی آن‌ها: «پست را ذخیره کنید!» و «پست را ذخیره نکنید!» بود.
محتوای بارگذاری شده در اینستاگرام برای آزمایش

هم‌چنین برای اطمینان از اینکه زمان بارگذاری پست یکسان باشد و نتایج را تغییر ندهد، پست‌های مشابه در دسته‌های «ذخیره شود» و «ذخیره نشود»، در یک زمان از روز بارگذاری شدند.

روز بارگذاری پست‌ها در آزمایش

نتایج آزمایش

لپ کلام را خلاصه و مفید بگویم: نتایج آزمایش نشان می‌دهد که بازدید پست‌هایی که ذخیره شدند، بیشتر از آن‌هایی که ذخیره نشدند بود، اما این الزاما به معنای لایک، کامنت و اشتراک بیشتر آن‌ها نیست.

بیایید با جزئیات بیشتر نتایج را بررسی کنیم:

اولین پست‌های بارگذاری شده، دو ظرف صبحانه وسوسه انگیز بود! هر دو در یک ساعت مشخص در دو روز متوالی بارگذاری شدند و در کپشن هر دو توضیح داده شد که این یک آزمایش است و از کاربران خواسته شد تا در این آزمایش همکاری داشته باشند.

برای اینکه متوجه شویم میزان مشارکت کاربران چقدر بوده و کدام یک از پست‌ها توجه بیشتری را به خود جلب کرده، می‌توانیم از یک سری فرمول ساده برای حساب تعاملات استفاده کنیم.

برای بدست آوردن نرخ مشارکت می‌توان تعداد مشارکت‌ها را (که در این آزمایش شامل: لایک، کامنت و به اشتراک‌گذاری می‌شود) بر تعداد افرادی که پست را دیده‌اند تقسیم کرد.

ظرف صبحانه اول

۷۷ نفر این پست را ذخیره کردند و طبق آنالیز اینستاگرام، این پست در دسترس ۶۱۲ نفر قرار گرفت. هم‌چنین ۴۹ لایک و ۳ کامنت نیز دریافت کرد و هیچ اشتراک‌گذاری انجام نشد. نرخ مشارکت در این پست ۸٪ بدست آمد.

حال بیایید ببینیم پستی که قرار بود ذخیره نشود چه کرده:

ظرف صبحانه دوم

همانطور که از کاربران خواسته شد، کسی پست را ذخیره نکرد. (چه خارجی‌های پایه‌ای! :) )  این پست توسط ۴۳۰ نفر دیده شد، ۳۲ لایک داشت، ۵ کامنت دریافت کرد و هیچ اشتراک‌گذاری انجام نشد.

خب! تعداد افرادی که پست ذخیره شده را دیدند بیشتر بود، اما این به معنای افزایش تعامل در پستی ک ذخیره شد نیست؛ چراکه تعداد لایک‌ و کامنت‌های هر دو پست تقریبا مشابه با هم بودند.

بسیار خب! بریم سراغ پستی که از سگ‌های ژاکت پوش گذاشته شده بود:

از کاربران خواسته شد که عکس اول را ذخیره کنند و ۸۰ نفر این کار را انجام دادند. این پست هم‌چنین:

 • ۷۸ لایک
 • ۳ کامنت
 • و ۱۳ اشتراک‌گذاری داشت.

در مجموع این پست توسط ۷۷۰ نفر دیده شد و نرخ مشارکت برای آن ۱۲٪ شد.

اما پستی که قرار بود ذخیره نشود:

پست دوم از سگ ژاکت پوش

بازهم دوستان با همکاری بالا هیچکدام ذخیره نکردند و پست:

 • ۷۵ لایک
 • ۴ کامنت
 • و ۱ اشتراک‌گذاری داشت.

این پست ۵۲۲ بازدید داشت و نرخ مشارکت آن ۱۵٪ بود. (بیشتر از پستی که ذخیره شد)

اما به عنوان نمونه آخری که برای آزمایش در نظر گرفته شده بود، نتایج به شرح زیر می‌باشد:

پست: «لطفا ذخیره کنید» در آزمایش

برای پستی که از کاربران درخواست شد پست را ذخیره کنند، ۹۸ نفر اینکار را انجام دادند.

درمجموع ۵۹۶ نفر پست را دیدند و این پست کمترین تعداد لایک بین پست‌هایی که تا به اینجا به اشتراک گذاشته شده بود را داشت، ۲۵ لایک و ۴ کامنت و هیچ اشتراک‌گذاری توسط کاربران نیز نداشت. نرخ مشارکت برای این پست ۴٪ بدست آمد.

پست: «ذخیره نکنید!» در آزمایش

اما درخصوص پستی که قرار نبود ذخیره شود، یک نفر آن را ذخیره کرد. (دیگه یک نفر آدم ناهماهنگ آمار خوبیه!)

این پست توسط ۴۸۸ نفر دیده شد و ۳۸ لایک و یک کامنت داشت و هیچ اشتراک‌گذاری نیز نداشت. نرخ مشارکت؟ ۸٪

پس می‌توانیم پست‌ها را براساس بیشترین تعداد لایک به صورت زیر مرتب کنیم:

خلاصه

این هم آنالیز اینستاگرام درخصوص تعداد بازدید و Save پست‌های آزمایش:

آنالیز اینستاگرام
آنالیز اینستاگرام

نتایج چه چیزی را نشان می‌دهند؟

خب حالا که نتایج را دیدیم، بیایید به سوال اصلی جواب دهیم؛ آیا سیو پست در اینستاگرام واقعا باعث افزایش بازدیدها می‌شود؟

 • به طور کلی، هرکدام از پست‌هایی که ذخیره شده بودند تعداد بازدید از آن‌ها بیشتر بود. (چیزی نزدیک به ۳۸٪)
 • اما این افزایش بازدیدها الزاما به معنای افزایش مشارکت کاربران نبود و تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها را افزایش نداد.
 • (یکی از نتایج ناخواسته حاصل از کار روی این مقاله این بود که من هم توانستم پست‌های ذخیره شده در پیج خودم رو دسته‌بندی کنم و واقعا پوشه پست‌های ذخیره شده‌ام سروسامان گرفت! D: )

و نکته آخر: بسیاری از شرکت‌ها برای تشویق مخاطبان به ذخیره کردن پست‌هایشان، جوایزی را درنظر می‌گیرند. اینکار درستی‌ست (به شرط صداقت!) چون مخاطب هرگونه پستی را ذخیره نمی‌کند.

ذخیره پست شما باید فایده‌ای برای کاربر داشته باشد تا آن را ذخیره کند؛ پس برای افزایش Save پست‌هایتان و درنتیجه افزایش بازدید پیج‌تان، از کاربران درخواست معقولی داشته باشید و قبل از آنکه بگویید: «لطفا پست من را ذخیره کنید!»، از خود سوال کنید که چرا مخاطبان باید این پست را ذخیره کنند و برای آن‌ها چه فایده‌ای خواهد داشت؟

منبع: hootsuite.com

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها