ورود به جانویس

مدیر بازاریابی محصول کیست و چه وظایفی دارد؟

مدیر بازاریابی محصول
مدیر بازاریابی محصول

اگر تیم تحقیق و توسعه (R&D) شما هم ماه‌هاست که روی یک محصول جدید کار می‌کند و منابع ارزشمندی را در طراحی و ساخت آن به کار می‌برد، قطعاً بازار و مشکلی که قصد حل آن را دارند به دقت بررسی کرده‌اند.

وظیفه تیم تحقیق این است که بهترین محصول ممکن را طراحی کرده و برنامه‌ریزی کنند و سپس قبل از آزمایش عملکردش، آن را با دقت بسازند تا مطمئن شوند که دقیقاً همان کاری را که منتظرش هستند، انجام دهد.

زمانی‌که یک محصول شگفت انگیز آماده عرضه به بازار می‌شود، تنها یک سؤال در ذهن باقی می‌ماند؛ چگونه می‌توانید محصول خود را به بقیه اعلام کنید و آن را در مقابل مشتریان بالقوه، یعنی افرادی که واقعاً آن را خریداری می‌کنند، قرار دهید.

برای این مرحله از فرآیند و در حالت ایده‌آل از همان ابتدای تحقیق و توسعه، شما باید یک مدیر بازاریابی محصول را آماده کنید تا با خلاقیت خود قدم بعدی را بردارد.

بدون بازاریابی، محصول شما (هرچقدر هم که خاص باشد)، توسط مشتریان دیده نمی‌شود. نبود استراتژی بازاریابی درست می‌تواند منجر به فروش کم، شکست مالی و از دست رفتن مشتریان بالقوه شود.

از این دیدگاه، می‌توانید ببینید که مدیران بازاریابی محصول چقدر ارزشمند هستند. پس بیایید در مورد این نقش مهم بیشتر بدانیم.


مدیر بازاریابی محصول کیست؟

شاید از خود بپرسید که مدیر بازاریابی محصول (PMM) کیست و چقدر برای عرضه محصول به مشتریان ضروری است؟ مدیر بازاریابی محصول فردی است که مسئول پیام رسانی برای نام تجاری یک محصول را بر عهده می‌گیرد.

برای درک بهتر این شغل، بیایید به شرح شغل بازاریابی محصول نگاهی بیندازیم.

شرح شغل مدیر محصول:

یک مدیر بازاریابی محصول، مسئول نظارت بر ایجاد و توزیع کمپین‌های تبلیغاتی برای محصولات کلیدی است. این فرد درک دقیقی از مخاطبان هدف محصول و دانش عمیق از ویژگی‌های محصول مربوطه خواهد داشت.

مهارت‌ها و صلاحیت‌های مدیر بازاریابی محصول:

  • تجربه بازاریابی پایه و مدیریت کمپین
  • مهارت‌های مدیریت پروژه
  • مهارت‌های سازمانی و ارتباطی قوی
  • توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات مرتبط و تصمیم گیری آگاهانه
  • توانایی اولویت بندی وظایف و مسئولیت‌ها در پروژه‌ها

برای این شغل، کارفرمایان به دنبال حداقل مدرک لیسانس در رشته مدیریت بازرگانی، بازاریابی، یا یک رشته تحصیلی مرتبط هستند. برخی از کارفرمایان ممکن است به دنبال افرادی باشند که دارای مدارک تحصیلی پیشرفته هستند و تجربه بیشتری در بازاریابی، فروش یا تبلیغات دارند.

اگرچه لازم نیست، گواهینامه‌های موجود (مانند تمایز مدیر بازاریابی محصول) وجود داشته باشد تا بتواند به آماده سازی بهتر مدیران بازاریابی محصول برای مسئولیت‌هایی که قرار است به عهده بگیرند، کمک کند.

بر اساس یک آمار، حقوق پایه برای مدیران بازاریابی محصول در ایالات متحده ۹۲۶۲۸ دلار در سال است، اگرچه این میزان می‌تواند بسته به شرکت و سطح تجربه متفاوت باشد.


شرح وظایف مدیر بازاریابی محصول:

مدیر بازاریابی محصول، مسئول ایجاد داستانی در مورد محصول است که مشتریان بالقوه را برای خرید محصول ترغیب می‌کند و پس از راه‌اندازی، بازخورد مشتری را نیز بررسی می‌نماید.

هنگامی که محصول برای فروش آماده می‌شود، مدیر بازاریابی محصول (یا تیم) وارد فرآیندی می‌شوند تا به مردم در مورد ارزش و مزایای آن آموزش دهند تا آنها بتوانند مشتریان بالقوه را به خریداران وفادار تبدیل کنند.

برای انجام این کار، PMM بر روی سه سطح از قیف فروش تمرکز خواهند کرد:

  1. انتشار: آگاهی از محصول خود را از طریق کانال‌های محتوایی مانند رسانه‌های اجتماعی، کپی رایتینگ و وبلاگ‌ها به انتشار بگذارید. این امر مستلزم این است که مدیر بازاریابی محصول تعیین کند که چه نوع کمپینی باید انجام شود، چه میزان بودجه‌ای برای کارهای بازاریابی ایجاد کند، یک طرح پروژه برای ترسیم زمان انتشار این محتوا تهیه کند و بر تیمی نظارت کند که محتوای مورد نظر را ایجاد می‌کند.
  2. تعامل: ایجاد اعتماد و گفتگو با مشتریان بالقوه از طریق رویدادها، کمپین‌ها و فراخوان‌های ویژه.
  3. تبدیل و حفظ: تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریانی واقعی که برای خریدهایشان پول پرداخت می‌کنند و مشتریان فعلی را از طریق مدل‌های اشتراک یا خریدهای اضافی (در صورت لزوم) وفادار نگه می‌دارند.

همچنین ممکن است یک شرکت با شرکت دیگر، از یک مدیر بازاریابی محصول انتظارات دیگری داشته باشند.


یک مدیر بازاریابی محصول چه تفاوتی با مدیر محصول دارد؟

با عناوین مشابه، گاهی اوقات درک نقش‌های مختلف موجود در یک شرکت دشوار است. بسیاری از افراد، اغلب مدیران بازاریابی محصول را با مدیران محصول اشتباه می‌گیرند. این در حالی است که شباهت‌هایی بین این دو شغل وجود دارد اما دارای مسئولیت‌های بسیار متفاوتی هستند.

هم مدیر بازاریابی محصول و هم مدیر محصول، اطلاعاتی را برای محصول ارائه می‌دهند. با این حال، تفاوت آنها در این است که با چه کسی صحبت می‌کنند.

یک مدیر محصول در مرحله تولید یک محصول اطلاعات را پخش می‌کند. آنها به صورت داخلی از طرف محصول صحبت می‌کنند و با مهندسان و توسعه‌دهندگان در مورد ویژگی‌ها و عملکرد یک محصول ارتباط برقرار می‌کنند. یک مدیر محصول بر روی پاسخ به این سؤال متمرکز شده است که «آیا این محصول مشکلی را که ما قصد حل آن را داریم بر طرف می‌کند؟»

از طرف دیگر، یک مدیر بازاریابی محصول، مسئول صحبت با دنیای خارج است. آنها روی این هدف متمرکز می‌شوند که «مردم چگونه بفهمند که این محصول مشکل آنها را حل می‌کند؟» همچنین یک طرح راه‌اندازی می‌کنند و با تیم رسانه‌های اجتماعی، تیم روابط عمومی، تیم بازاریابی و تیم فروش همکاری می‌کنند تا از راه‌اندازی موفق محصول اطمینان حاصل کنند و در مورد محصول جدید صحبت کنند.

در حالی که این افراد نقش‌های بسیار متفاوتی را ایفا می‌کنند، در مواقعی نیز با هم کار مشترک انجام می‌دهند. هم مدیر محصول و هم مدیر بازاریابی محصول باید درک کاملی از پرسونای خریدار داشته باشند و تحقیقاتی را که برای کمک به دیگری انجام داده‌اند به اشتراک بگذارند.

مدیر بازاریابی محصول

نقش مدیر بازاریابی را می‌توان با مدیر بازاریابی محصول نیز اشتباه گرفت. زیرا شباهت‌های زیادی در بین‌ آنها وجود دارد، با این حال، یک مدیر بازاریابی اغلب روی فعالیت‌های بازاریابی کلی کار می‌کند تا آگاهی را در میان کاربران شرکت افزایش دهد. آنها معمولاً زمان کمتری را صرف تحقیق و توسعه پرسونای خریدار می‌کنند.

ایجاد یک محصول تنها نیمی از فرایند فروش است. برای اینکه در راه‌اندازی محصول خود موفق شوید، آن را بسیار سودآور تولید کنید و اطمینان حاصل کنید که به دست افرادی که قصد کمک به آنها را داشته‌اید می‌رسانید. فراموش نکنید، برای این‌کار به شخصی در رأس بازاریابی نیاز دارید. هنگامی که مدیر بازاریابی محصول، مناسبی را انتخاب می‌کنید، آنها مشتریان مناسب را به سمت محصول شما هدایت می‌کنند.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها