ورود به جانویس

۱۵ روش استفاده از ChatGPT برای سئو

۱۵ روش استفاده از ChatGPT برای سئو
۱۵ روش استفاده از ChatGPT برای سئو

ChatGPT، ربات چت که امروزه همه در مورد آن باهم صحبت می‌کنند مسلما یکی از سودمندترین ابزار هوش مصنوعی (AI) است. همانطور که می‌دانید ChatGPT قادر به تولید متنی شبیه انسان است و بدون شک یک ابزار هوش مصنوعی انقلابی است.

از جمله مواردی که می‌توان از  ChatGPT استفاده کرد، بازاریابی سئو است. بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو بخشی جدایی ناپذیر از بازاریابی دیجیتال است، به طوری که متخصصان سئو همیشه مورد تقاضا هستند. با این حال، برخی از کارهای سئو می‌تواند بسیار وقت گیر باشد و داده‌های زیادی برای نظارت، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل وجود داشته باشد. تحقیقات زیادی در مورد جستجوی کلمات کلیدی موثر، تجزیه و تحلیل رقبا، ایجاد لینک و کپی رایتینگ انجام می‌شود.

در حالی که استفاده از ابزار برای ایجاد محتوای بازاریابی می‌تواند عملی باشد، افراد کمی ممکن است متوجه شوند که قابلیت‌ها و برنامه‌های ChatGPT می‌تواند فراتر از محتوا باشد. ChatGPT می‌تواند به بازاریابان در انجام وظایف سئو کمک کند و نه فقط در زمینه محتوا و نوشتن.

پس در ادامه همراه ما باشید:


ChatGPT چیست؟

پس از انتشار در اواخر نوامبر ۲۰۲۲ توسط OpenAI، ChatGPT بلافاصله تبدیل به بحث و گفتگو شد؛ از کیفیت متنی که تولید می‌کند تا نگرانی جامعه دانشگاهی در مورد تاثیر آن بر آموزش، سر و صدای آنلاینی که ChatGPT ایجاد کرد، متنوع و قابل توجه بود. ChatGPT با مجموعه‌ای از نوتیفیکیشن‌‌ها یا کلمات کلیدی از یک کاربر، می‌تواند داستان، مقاله و هر چیزی که شما از آن بخواهید تولید کند و همچنین مکالمات را تقریبا‌ به خوبی هر انسان انجام دهد. وب‌سایت OpenAI حتی می‌گوید که می‌تواند «به سؤالات بعدی پاسخ دهد، اشتباهات خود را بپذیرد، مقدمات نادرست را به چالش بکشد و درخواست‌های نامناسب را رد کند».

از پردازش زبان طبیعی (NLP)، زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی برای درک و پردازش متن درخواستی استفاده می‌کند که شبیه نحوه درک ما انسان‌ها است.  نمونه‌های دیگر ابزارهایی که از NLP استفاده می‌کنند، Google Translate و دستیارهای صوتی مجازی هستند که برای انجام وظایف نیاز به درک گفتار انسان دارند. برای تولید متن، ChatGPT از تولید زبان طبیعی (NLG) استفاده می‌کند که زیرشاخه دیگری از هوش مصنوعی که به ربات‌ها اجازه می‌دهد متن را به روشی که انسان می‌نویسد تولید کند.


استفاده از ChatGPT در بازاریابی سئو

علیرغم برخی مشکلات مربوط به ChatGPT؛ اما هنوز هم یک پیشرفت خوشایند در صنعت بازاریابی است. موارد استفاده زیادی از ChatGPT در بازاریابی وجود دارد، از جمله بهینه سازی محتوا، تولید و جمع آوری و تجزیه و تحلیل بینش مصرف کننده.

سئو شامل ایجاد وب سایت‌ها و لندینگ پیج است که کاربران را جذب می‌کند و در جستجوهای ارگانیک رتبه بالایی دارد. بسیاری از کارهای بازاریابی بر سئو تأثیر می‌گذارند، بنابراین خوب است که ChatGPT می‌تواند به بیش از ده‌ها روش مختلف به بازاریابان کمک کند. در اینجا ۱۵ روش برای استفاده از ChatGPT در بازاریابی سئو آورده شده است:


۱) محتوای بهینه تولید کنید:

یک عنصر کلیدی سئو محتوای مرتبط و مفید است. سئو فقط پر کردن صفحات وب شما با کلمات کلیدی مرتبط نیست. موتورهای جستجو نیز محتوا را از نظر قابلیت اطمینان و ارتباط تجزیه و تحلیل می‌کنند. به عنوان مثال، گوگل آنچه را که E-A-T یا تخصص، اقتدار و اعتماد می‌نامد به عنوان عاملی در الگوریتم‌های خود برای رتبه‌بندی وب سایت‌ها قرار می‌دهد. آن‌ها بررسی می‌کنند که آیا نویسنده محتوا در زمینه‌ای که در مورد آن می‌نویسند متخصص است یا خیر، آیا وب سایت یا شرکت معتبری در صنعت محسوب می‌شود و آیا خود محتوا واقعی (یا بر اساس حقایق) و قابل اعتماد است.

ChatGPT می‌تواند محتوای شما را با کمک به اطمینان از به روز بودن و قابل اعتماد بودن محتوای شما بهینه کند. برای از بین بردن حدس و گمان‌ها و ادعاهای اثبات نشده، دستورات مناسب را برای ابزار ارائه دهید. همچنین می‌توانید از ChatGPT برای راه‌های خلاقانه برای درج کلمات کلیدی مرتبط در محتوای خود برای بهینه‌سازی بهتر استفاده کنید.


۲) مطالب را خلاصه کنید:

خلاصه‌ها به تلاش‌های سئوی شما کمک می‌کنند، زیرا اکثر کاربران هنگام تحقیق درباره چیزی، کل قسمت‌ها را نمی‌خوانند. ChatGPT یک ابزار عالی برای خلاصه کردن محتوا است و به لطف NLP می‌تواند متن نوشته شده توسط انسان را درک کند. به سادگی متنی را که می‌خواهید خلاصه کنید به ChatGPT بدهید و او می‌تواند یک خلاصه برای شما ایجاد کند. حتی می‌توانید پارامترهایی را برای ChatGPT بگنجانید، مانند ایجاد یک لیست از مهم‌ترین نکات یا شناسایی فقط نقاط خاصی از مقاله که باید خلاصه شود.


۳) ایده تولید کنید:

روی کلمه کلیدی که باید برای آن محتوا ایجاد کنید گیر کرده‌اید؟ فقط از ChatGPT برای ارائه ایده‌هایی خاص کمک بخواهید. چه برای یک پست وبلاگ، یک کاغذ سفید یا اسکریپت‌های ویدئویی، ChatGPT می‌تواند به راحتی ایده‌هایی را در عرض چند ثانیه در اختیار شما قرار دهد. حتی می‌توانید از ChatGPT بخواهید تا در مورد ایده‌ای که انتخاب کرده‌اید، بنویسد. این یکی از راه‌های عالی است که هوش مصنوعی و انسان‌ها می‌توانند برای کارآمدی با یکدیگر همکاری کنند و استفاده‌ای عالی از ChatGPT برای بازاریابی است.


۴) طبقه بندی محتوا برای سئوی معنایی:

سئوی معنایی یک پیشرفت نسبتا جدید در بازاریابی سئو است که در آن تمرکز از کلمات کلیدی فردی به معانی و موضوعات پشت جستجوی کلمات کلیدی تغییر می‌کند. هنگامی که کاربر سرچی انجام می‌دهد، موتور جستجو سعی می‌کند هدف جستجو را برای ارائه نتایج مرتبط‌تر درک کند، به جای اینکه صرفا صفحات وب حاوی کلمات کلیدی جستجو را برگرداند.

ChatGPT به دو روش به سئوی معنایی کمک می‌کند: اول، دسته بندی محتوا به طوری که موتورهای جستجو بتوانند ایده اصلی صفحه وب شما را درک کنند و اجازه دهند در جستجوهای مرتبط ظاهر شود. و دوم، به شما کمک می‌کند تا هدف کلمات کلیدی مرتبط را تشخیص دهید تا بتوانید محتوای خود را مطابق با آن تنظیم کنید. کلمات زیادی وجود دارند که می‌توانند در زمینه‌های مختلف معانی مختلفی داشته باشند و ChatGPT می‌تواند به شما در شناسایی آن‌ها و استفاده از کلمات مناسب کمک کند. این احتمال نمایش وب سایت شما در جستجوهای نامرتبط را کاهش می‌دهد، همه به این دلیل است که شما از کلمه کلیدی در زمینه متفاوتی استفاده کرده‌اید.

ChatGPT همچنین می‌تواند به شما کمک کند کلمات و عبارات مشابهی را شناسایی کنید که می‌توانید از آن‌ها برای جلوگیری از پر کردن کلمات کلیدی استفاده کنید که باعث کاهش رتبه SEO شما می‌شود. با استفاده از مترادف‌ها و تغییرات کلمات کلیدی، می‌توانید به موتورهای جستجو پیام دهید که محتوای شما مرتبط و مفید است.


۵) کپی و محتوا را بازنویسی کنید:

بازاریابی سئو معمولا نیاز به بازنویسی محتوا برای به روز نگه داشتن مطالب دارد. پست‌های به روز شده در موتورهای جستجو رتبه بالاتری دارند، بنابراین وب سایت‌ها باید در عین حفظ محتوای بهینه شده خود، بازبینی کنند.

ChatGPT می‌تواند کپی شما را بازنویسی و اصلاح کند تا ضمن ارائه اطلاعات جدید، کلمات کلیدی موثر را حفظ کند.


۶) در مورد کلید واژه‌ها تحقیق کنید:

ادامه دهید و از ChatGPT ایده‌هایی در مورد کلمات کلیدی که می‌توانید برای افزایش رتبه SEO خود استفاده کنید، بخواهید. ChatGPT می‌تواند اطلاعاتی در مورد محبوبیت و ارتباط کلمات کلیدی مورد نظرتان را به شما بدهد. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، می‌تواند مترادف‌ها و سایر عبارات مرتبط را به شما بدهد که می‌توانید برای محتوای خود از کلمه کلیدی بهینه استفاده کنید.


۷) بهبود استراتژی لینک سازی:

لینک بیلدینگ یک عنصر مهم سئو است که شامل برنامه ریزی استراتژیک می‌شود. در حالی که ابزارهای لینک سازی زیادی برای کمک به شما وجود دارد، ChatGPT همچنین می‌تواند برای تقویت کمپین‌های شما نیز مورد استفاده قرار گیرد. می‌توانید از ChatGPT برخی از بهترین روش‌ها در زمینه لینک‌سازی را بخواهید، اطلاعاتی در مورد استراتژی‌های کمپین‌های لینک‌سازی موثر به شما ارائه دهد که حتی می‌توانید تجزیه و تحلیل بک لینک خود را بهبود ببخشید.


۸) ترجمه کلمات کلیدی:

از آن جایی که ChatGPT از پردازش زبان طبیعی استفاده می‌کند، می‌تواند معنی و زمینه متون را درک کند و به شما این امکان را می‌دهد که از ChatGPT به عنوان یک ابزار ترجمه برای کلمات کلیدی خود بدون از دست دادن لحن و هدف استفاده کنید.

این تضمین می‌کند که ترجمه با توجه به زمینه‌ای که کلمات کلیدی در آن قرار دارند تا حد امکان دقیق است. ترجمه محتوا و کلمات کلیدی می‌تواند به تبلیغ وب سایت شما در مکان‌ها و زبان‌های دیگر کمک کند، که اگر مخاطبان جهانی را هدف قرار دهید بسیار مهم است.

حتی اگر در یک منطقه جغرافیایی محدود قرار دارید، ممکن است زبان‌های دوم یا سومی در میان بازار هدف شما صحبت شود که گنجاندن ترجمه‌ها برای سئوی بهتر منطقی باشد.


۹) تگ عنوان و توضیحات متا را بنویسید:

متخصصان سئو به تگ‌های عنوان و توضیحات متا توجه زیادی دارند که می‌تواند رتبه وب سایت را افزایش دهد. تگ‌های عنوان لینک‌های قابل کلیکی هستند که در SERP، برگه‌های مرورگر و لینک‌های رسانه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنید و ایده اصلی صفحه وب را خلاصه می‌کنند. توضیحات متا مانند تریلرهای فیلم‌ها هستند، آن‌ها باید نگاهی اجمالی به محتوای یک صفحه وب داشته باشند و اطلاعات کافی را در اختیار کاربران قرار دهند تا ببینند آیا با آن چه که به دنبال آن هستند مطابقت دارد یا خیر. معمولا می‌توانید توضیحات متا را در زیر عنوان در SERPها پیدا کنید.

ChatGPT می‌تواند به شما در نوشتن تگ‌های عنوان و توضیحات متا برای بهینه سازی موثر باشد. موتورهای جستجو از برچسب‌های عنوان برای تعیین ارتباط صفحه وب شما با یک عبارت جستجو استفاده می‌کنند، در حالی که توضیحات متا اطلاعات بیشتری را به کاربران می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که آیا محتوای صفحه وب همان چیزی است که آن‌ها به دنبال آن هستند یا خیر.

گوگل در توضیحات متا برای رتبه‌بندی فاکتور نمی‌گیرد، اما اگر به خوبی نوشته شود، می تواند نرخ کلیک شما را افزایش دهد.


۱۰) ایجاد سوالات متداول:

اگر برای مدت طولانی در همان کسب‌وکار بوده‌اید، به سختی می‌توانید به سوالات متداول واقعی خود برسید. ChatGPT می‌تواند حجم‌های محتوای آنلاین را بررسی کند و متداول‌ترین سوالات مرتبط با صنعت یا محدوده محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید را به شما بدهد. جدای از پیدا کردن سوالات و موضوعات مهمی که باید برای صفحه سوالات متداول خود پوشش دهید، همچنین می‌توانید برای پاسخ به آن سوالات، روی ChatGPT حساب کنید. اگر پرسش‌های متداول که به خوبی نوشته شده باشند می‌توانند به موتورهای جستجو کمک کنند تا محتوای وب‌سایت را بهتر درک و به آن اجازه دهند تا در جستجوهای مرتبط ظاهر شود.


۱۱) تبلیغات بنویسید:

نوشتن یک نسخه تبلیغاتی موثر به هوش و خلاقیت نیاز دارد. در حالی که هنوز نمی‌توانیم درباره عمق خلاقیت‌های هوش مصنوعی نتیجه‌گیری کنیم، ChatGPT همچنان می‌تواند برای پیش‌نویس تبلیغات استفاده شود. می‌توانید از ChatGPT برای ایجاد کپی سفارشی برای هر یک از بخش‌های مشتری خود استفاده کنید. با نوتیفیکیشن‌های مناسب، می‌توانید چندین نسخه از کپی تبلیغاتی هوشمندانه و خلاقانه خود را ایجاد کنید که به بهترین وجه به شخصیت‌های مختلف خریدار خدمت می‌کند. ChatGPT می‌تواند یک نسخه تبلیغاتی ایجاد کند که شامل کلمات کلیدی لازم است تا تبلیغ شما در نتایج جستجوی مرتبط ظاهر شود.


۱۲) برای لندینگ پیج کپی و CTA بنویسید:

این فقط تبلیغاتی نیستند که ChatGPT می‌تواند برای آن‌ها کپی بنویسد. از ابزار هوش مصنوعی برای ایجاد کپی برای لندینگ پیج خود و همچنین calls to action برای اقدامی که علاقه مردم را جلب می‌کند و ترافیک را به وب‌سایت شما هدایت می‌کند، استفاده کنید. محتوای لندینگ پیج شما باید به اندازه کافی قانع کننده و جذاب باشد تا افراد بتوانند تا زمان تبدیل به پایین‌تری از قیف بازاریابی بروند.

ChatGPT می‌تواند نسخه ای ایجاد کند که می‌تواند با طراحی و برند شما مطابقت داشته باشد، به علاوه علایق و نیازهای بازار هدف خاص شما را برآورده کند. فراموش نکنید، موتورهای جستجو صفحات وب را بر اساس فاکتورهای زیادی که شامل محتوا هستند رتبه‌بندی می‌کنند، بنابراین مهم است که پیام‌های قوی در لندینگ پیج خود داشته باشید.


۱۳) توضیحات محصول و خدمات را بنویسید:

توضیحات محصول و خدماتی که سئو مهم هستند، یک عنصر کلیدی در موفقیت تجارت الکترونیک هستند. آن‌ها نه تنها به تبدیل سرنخ‌ها به فروش کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند وب سایت‌های تجارت الکترونیک را به بالای نتایج جستجو سوق دهند. نوشتن این توضیحات ممکن است ساده به نظر برسد، اما اگر می‌خواهید فروش را افزایش دهید و سئوی خود را بهبود ببخشید، هنر و استراتژی برای آن وجود دارد.

می‌توانید از ChatGPT برای ایجاد توضیحات محصول و خدمات استفاده کنید که کاتالوگ شما را نشان می‌دهد و در عین حال از کلمات کلیدی مناسب برای نمایش در جستجوها استفاده می‌کند. از جمله مواردی که در نوشتن توضیحات محصول باید به آن توجه کرد، طول، کلمات کلیدی و آگاهی خریدار برای هر محصول یا خدمات است. بگذارید هوش مصنوعی در مورد همه این‌ها نگران باشد و برای افزایش فروش خود، توضیحات محصول موثر و سازگار با سئو ایجاد کند.


۱۴) ایجاد تمپلیت خبرنامه:

وقتی صحبت از استراتژی سئو می‌شود، خبرنامه‌ها تاثیر مستقیم زیادی بر رتبه‌بندی جستجوی شما ندارند. اما لینک بیلدینگ این کار را انجام می‌دهد و خبرنامه‌های راهی عالی برای به دست آوردن بک لینک‌های بیشتر به وب سایت شما از طریق توزیع محتوای خود به مشتریان است.

خبرنامه شما می‌تواند پست‌های با عملکرد برتر شما را همراه با سایر محتوای تازه‌ای که صرفا برای بازاریابی ایمیلی توسعه یافته‌اند، نمایش دهد. ChatGPT یک راه عالی برای ایجاد یک قالب محتوای جذاب برای خبرنامه شما است تا مشترکین را به اندازه کافی جذب کند تا روی آن کلیک کنند. برای تاثیر واقعی بر سئوی خود، اطمینان حاصل کنید که محتوای شما می‌تواند به راحتی به اشتراک گذاشته شود. لینک‌ها و calls to action برای افزایش آگاهی از برند فراموش نکنید چرا که ایجاد فرصت‌هایی برای بک لینک‌ها می‌شود.

قالب محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی خود را با یک طراحی بصری جذاب از سایر ابزارهای قالب ترکیب کنید و می‌توانید شانس خود را برای نرخ باز شدن بالا و CTR افزایش دهید.


۱۵) ایجاد و مدیریت گزارش های تجزیه و تحلیل

مرکز تلاش‌های بازاریابی سئو، جدای از محتوا، تجزیه و تحلیل است. اگر به طور منظم آن‌ها را نظارت و اندازه‌گیری نکنید، انجام همه این استراتژی‌های سئو فایده‌ای ندارد. ChatGPT در این زمینه هم می‌تواند مفید باشد. ChatGPT می‌تواند زیر مجموعه‌های داده را از یک گزارش استخراج کند، یافته‌ها را خلاصه کند و در صورت نیاز فرمول‌های صفحه‌ گسترده را به شما بدهد. همچنین می‌تواند به شما کمک کند موقعیت‌های رتبه‌بندی را مشخص کنید که هنوز هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.


جمع‌بندی…

دیدید که عملکردهای ChatGPT چقدر قدرتمند هستند. می‌تواند کل پاراگراف‌ها را بنویسد، گزارش‌ها را خلاصه کند، ایده دهد و داده‌ها را پردازش کند. با این حال، ناگفته نماند که با وجود قابلیت‌های پیشرفته ChatGPT، وجود انسان همچنان ضروری است. خطاها همچنان اجتناب‌ناپذیر هستند، زیرا این ابزار تنها اواخر سال گذشته راه اندازی شد. اطلاعاتی که ChatGPT “می‌داند” هنوز تا سال ۲۰۲۱ محدود است، بنابراین برای بررسی مجدد هر خروجی ChatGPT همچنان به تخصص انسانی نیاز است؛ چرا که فقط آن چه را که بهش آموزش داده شده است را می‌داند، بنابراین ممکن است اطلاعات نادرست را بازتولید کند.

با در نظر گرفتن همه چیز، ChatGPT یکی از مهیج‌ترین ابزارهایی است که با آن روبه‌رو شده‌ایم. این قطعا در بازاریابی سئو تاثیر می‌گذارد و باعث کارآمدتر و موثرتر شدن آن می‌شود و در عین حال زحمت حرفه‌ای‌های بازاریابی و متخصصان سئو را کاهش می‌دهد.

اگر نمی‌دانید چگونه از ChatGPT استفاده کنید پیشنهاد «ویدئوی ChatGPT چیه؟!» رو ببینید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها