ورود به جانویس

چگونه یک تبلیغ را به یاد ماندنی کنیم؟

تبلیغ مؤثر
تبلیغ مؤثر

به آخرین تبلیغاتی که به یاد دارید، فکر کنید.

چه چیزی آن را به‌یادماندنی کرد؟ این پاسخی است که هر تبلیغ‌کننده‌ای می‌خواهد بداند. به طور مثال من تبلیغاتی را به یاد می‌آورم که خنده‌دار هستند، اما آیا برای اکثر مخاطبان نیز این‌گونه است؟

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات اخیر در مورد تبلیغات به‌یادماندنی را بازگو کنیم و نکاتی را برای کمپین بعدی شما مطرح کنیم.

چرا مخاطبان تبلیغات را به‌خاطر می‌آورند؟

از بین ۲۸۱ مخاطب آمریکایی که نظرسنجی شد و از آنها خواسته شد تا به تبلیغ اخیری که دیده‌اند و آنچه که آن را به یاد ماندنی کرده است، فکر کنند. پاسخ‌دهندگان فقط می‌توانستند یک پاسخ را انتخاب کنند.

و نتایج تحقیقات نشان داد که تبلیغات خنده‌دار اولین دلیلی است که مخاطبان را جذب خود می‌کند.

نظرسنجی در مورد آگهی تبلیغاتی
نتایج نظرسنجی در مورد آگهی تبلیغاتی

دومین پاسخ، ارزشی بود که مخاطبان به اطلاعات ارائه شده در تبلیغ تجاری نسبت دادند.

گزینه‌های باقی‌ مانده هر کدام کمتر از ۸ درصد از پاسخ ها را تشکیل می‌دادند.حدود (۷%) آگهی را به این خاطر به یاد می‌آوردند زیرا محصول ارائه شده با ارزش به نظر می‌رسید، حدود (۴%) اعلام کردند که آگهی، داستان جالبی را بیان می کرد و (۴%) عنوان کردند که آگهی دارای یک عنصر جذاب مانند صدای زنگ یا شعار بود.

دلایل دیگر شامل این موارد است:

  • (۳%) دارای شخصیت های جالب
  • (۳%) اکشن بالا بود
  • (۲%) آنها را ناراحت کرده است.
  • (۲%) مربوط به موضوعی است که من به آن علاقه دارم.
  • (۲%) یک سلبریتی یا متخصصی را که می‌شناختند، نشان می‌داد.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که کمترین دلیل محبوبیت، کیفیت تبلیغ است؛ به این معنی که بودجه بالا (۱٪) یا بودجه کم (۱٪) هر دو یکسان به نظر می‌رسند.

شرکت‌های بیمه مثال خوبی برای این موضوع هستند که چگونه تبلیغاتی با بودجه کم می تواند برای شناختن برند تأثیر منفی بگذارد.

اخیراً مدیرعامل Tiku به AdWeek اعلام کرد که ماهیت تبلیغات آن باعث می‌شود مخاطبان فکر کنند که یک شرکت معتبر نیستند. به همین دلیل، این برند اخیراً استراتژی تبلیغات خود را با ظاهری تازه و جدید تغییر داده است.

این برند بی سروصدا این کار را انجام نداد، آنها با فیل در اتاق برخورد کردند و در جدیدترین تبلیغات خود به این تصور غلط پرداختند (اشاره به داستان فیل در اتاق تاریک، که هر کسی آن راچیز دیگری تصور کرده بود).

طبق تحقیقات انجام شده، هشت درصد از پاسخ دهندگان گفتند که تبلیغ را به دلایل دیگری به خاطر می‌آورند. یک دلیل  می‌تواند این باشد که در تبلیغات از ترس استفاده شده است، زیرا این یک تاکتیک رایج در تبلیغات است. به ویژه آنهایی که هدفشان تغییر عادات کاربر یا دعوت از آنها برای انجام عمل است، مانند سیگار کشیدن.

اکنون که نتایج این نظرسنجی را مرور کردیم، اجازه دهید دو مورد از محبوب‌ترین (و مؤثرترین) روش‌هایی که امروزه در تبلیغات استفاده می‌شوند و نحوه کار آنها برای جلب نظر مخاطبان به کار برده شده است را پوشش دهیم.

استفاده از طنز در تبلیغات

در جمع‌بندی برترین تبلیغات یوتیوب در دو سال گذشته، پنج تبلیغ از ۹ تبلیغی که رتبه‌بندی شدند خنده‌دار بودند. تحقیقات نشان داد که یادآوری تبلیغات در تبلیغاتی که از طنز استفاده می‌کنند قوی‌ترین است.

این تحقیق از یک نظرسنجی تبلیغاتی در سال ۲۰۱۸ توسط Clutch انجام شده است، نشان می‌دهد؛ مخاطبان تبلیغاتی را ترجیح می‌دهند (و به یاد می‌آورند) که باعث خنده آنها شود.

به طور مشابه، شش آگهی از نه تبلیغی که نمره A را در بررسی تبلیغات مدرسه Klogg در سال ۲۰۲۱ دریافت کردند، طنزآمیز بودند.

بنابراین، سؤال این است که چرا طنز؟

 طنز وقتی درست انجام شود، افراد را از طریق تجربیات مشترک گرد هم می‌آورد. در واقع، این همان چیزی است که ترفند مارکتینگ است و به افراد اجازه می‌دهد استرس‌های خود را فراموش کنند. نکته طنز این است که باید آن را درست انجام دهید. در غیر این صورت، با یک بازخورد منفی در عموم مردم روبرو خواهید شد.

سال ۲۰۲۰، در اوج بحران کرونا، بسیاری از برندها تبلیغات را متوقف کردند و از تبلیغات طنز به طور کلی اجتناب کردند، زیرا بسیاری از مخاطبان آن را نامناسب می‌دانستند.

در حالی که تحمل این بیماری همه‌گیر بسیار دشوار بود، لحظاتی وجود داشت که می‌توانست به خوبی به تبلیغات کمک کند.

مدیر خلاق اجرایی، دیو هاننکن از آژانس تبلیغاتی هافمن یورک، مقاله‌ای نوشت که در آن برخی از تجربیات مشترک در طول همه‌گیری کرونا را برجسته کرد مانند کار در خانه، پختن نان موزی، گذراندن زمان بیشتر با بچه‌ها و حیوانات خانگی.

برای دریافت درست طنز، یافتن یک زمینه مشترک و گسترش آن بسیار مهم است. وقتی شروع به کارکردن روی چیزی بیش از حد منحصربه‌فرد و شخصی کردید، آن‌وقت است که ممکن است با شکست روبرو شوید.

استفاده از آموزش در تبلیغات

در ابتدای فروش، مخاطبان ممکن است از چالش‌هایی که با آن روبرو هستند آگاه باشند.

آنچه ما می‌دانیم این است که آموزش می‌تواند ابزار مؤثری در ایجاد اعتماد با مخاطبان هدف و کمک به آنها باشد.

داده‌های یک نظرسنجی تبلیغاتی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که مخاطبان می‌خواهند در تبلیغات چیزی به آنها آموزش داده شود. پنجاه و یک درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که از تبلیغی بدشان می‌آید که تبلیغ غیرآموزشی باشد.

بینندگان می‌خواهند با اطلاع از محصول، برند و حتی صنعت، آگهی را ببینند.

تبلیغات مبتنی بر آموزش می‌تواند به‌ویژه برای برندهایی که حقایقی درباره محیط‌زیست را در تبلیغات خود به اشتراک می‌گذارند خوب عمل کند.

بسیاری از مخاطبان برای مسئولیت اجتماعی ارزش قائل هستند و بر اساس آن تصمیمات خرید می‌گیرند که طبق گزارشی در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۶ درصد از مخاطبان بودند.

آموزش همچنین می‌تواند در تبلیغاتی که هدفشان ترویج یک عمل یا تغییر رفتار است، نیز مؤثر باشد. در حالی که طنز راهی عالی برای جلب توجه مخاطب است، اما تنها راه جذب مخاطب نیست.

چه چیزی ممکن است برای به خاطر سپردن تبلیغات مؤثر نباشد؟

در حالی که این فقط یک نظرسنجی کوچک از مخاطبان است، برخی از مواردی که به نظر نمی‌رسد تأثیری بر میزان ماندگاری تبلیغات برای شرکت‌کنندگان باشند، بودجه (کم یا زیاد) و عکس‌های افراد مشهور هستند. درحالی‌که تنها ۱٪ از پاسخ‌دهندگان می‌گویند که تبلیغات را به‌خاطرداشتن بودجه بالا یا پایین‌تر به‌خاطر می‌آورند و تنها ۲٪ می‌گویند که یک تبلیغ را به‌خاطر یک فرد مشهور یا متخصص در آن به یاد می‌آورند.

این نتایج نشان می‌دهد که درحالی‌که بودجه می‌تواند تأثیر کمی بر کیفیت یا خاطره‌انگیز بودن آگهی شما داشته باشند، آموزش‌دادن یا گفتن داستانی متقاعدکننده برای بینندگان در مورد آگاهی در مورد برند یا محصولتان مهم‌تر است.

در آخر، ایجاد تبلیغات جذاب و ماندگار مستلزم شناخت مخاطبان، درک چالش‌های آن‌ها و یافتن زمینه‌های مشترکی است که برای آنها مهم است.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها