ورود به جانویس

چگونه یک روتین صبحگاهی مفید و واقعی بسازید؟

افراد گاهی برنامه‌های صبحگاهی را بیش از حد پیچیده می‌کنند. من بسیاری از برنامه‌ها را امتحان کردم تا بالاخره یک برنامه مفید برای خودم پیدا کنم. یک سری مراحل وجود دارند که افراد موفق آن‌ها را دنبال می‌کنند اما وقتی این برنامه‌ها را برای خودتان اعمال کنید، تعجب می‌کنید که چطور ممکن است هر روز به این برنامه متعهد بمانید.

اصولا روال رایج برنامه ریزی روتین صبحگاهی اینگونه است:

*ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‌شوید

*انجام نوعی ورزش سبک به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه

*گرفتن دوش آب سرد

*نوشیدن یک اسموتی کامل و مغذی

و در آخر

*انجام دوساعت کار متمرکز قبل از شروع واقعی روز خود

در پایان، احتمالا شما تمام این برنامه‌ها را می‌چینید، کل ایده را بررسی می‌کنید و در آخر نیز احساس می‌کنید یک جای کار می‌لنگد!

اما واقعیت این است که این نسخه برای همه افراد کار نمی‌کند. می‌دانم چونکه امتحان کرده‌ام!

چرا فکر می‌کنیم به برنامه صبحگاهی روزانه نیاز داریم؟

مقالات خبری اغلب درمورد چگونگی بیدار شدن مدیرعامل اپل در ساعت ۳:۴۵ دقیقه صبح، ریچارد برانسون در ساعت ۵:۰۰ صبح و مدیرعامل دیزنی در ساعت ۴:۳۰ صبح صحبت می‌کنند و شما نیز با خواندن این اخبار با خود فکر می‌کنید، شاید من هم بتوانم این کار را انجام دهم. درست است؟

اما احتمالا فراموش کرده‌اید که بیدار شدن در این ساعات تقریبا غیر طبیعی است. داشتن این تفکر که زود بیدار شوید تا زمان زیادی برای متعهد ماندن به حرفه خود داشته باشید و در نتیجه موفق‌تر شوید، عالی است و چیزی است که همه رویای آن را دارند.

برخلاف همه این‌ها، احتمالا نمی‌دانید که تعداد زیادی مدیرعامل دیگر وجود دارند که در چنین ساعاتی از روز بیدار نمی‌شوند بلکه ترجیح می‌دهند صبح‌ها دیرتر کار کنند زیرا اینگونه برایشان مفیدتر است.

چگونه روال کامل صبحگاهی خود را پیدا کنیم؟

من کتاب‌های زیادی راجب پیدا کردن یک روال صبحگاهی عالی از جمله «باشگاه ۵ صبحی‌ها» و «معجزه صبح» را خواندم و چندین ویدیوی معمولی صبحگاهی را به صورت افراطی تماشا کردم. تعداد زیادی از این روال‌ها را امتحان کردم اما هیچ کدام برای من کار نکردند. بعد از بیدار شدن در ساعت ۵ صبح احساس خستگی و بی‌حوصلگی داشتم. همچنین احساس نمی‌کردم انرژی لازم برای ادامه کار در طول روز را داشته باشم. اما به یک ویدیو در اینترنت برخوردم که جمله‌ای گفت که باعث شد یک تلنگر عمیق بخورم و آن جمله این بود که: «روتین صبحگاهی عالی، برنامه‌ای است که باعث می‌شود حجم کاری که انجام می‌دهید و فشاری که از آن حجم کار ایجاد می‌کنید به حداکثر برسد.»

لازم نیست حتما یک روال ۱۵ مرحله‌ای پیچیده صبحگاهی از ساعت ۵ صبح داشته باشید. من متوجه شدم که ساختن یک برنامه صبحگاهی موفق، فقط وقت تلف کردن است.

چرا باید منتظر نوعی برنامه صبحگاهی جادویی یا قرص جادویی باشم که به طور ناگهانی به من کمک کند تا کارهایم را انجام دهم؟ این انتظار کاملا بی‌معنا است.

به همین دلیل من برنامه صبحگاهی خود را دوباره طراحی کردم و آن را بسیار ساده چیدم. این روتین صبحگاهی من است:

*ساعت ۷ صبح از خواب بیدار می‌شوم

*دوش آب سرد میگیرم

*حدود یک ساعت روز خود را می‌نویسم

*از ساعت ۸:۳۰ الی ۹ صبح شروع به کار می‌کنم

در ادامه نحوه یافتن روتینی که مناسب شما باشد را آموزش داده‌ام

۱) زمانی را پیدا کنید که برایتان مفید باشد و به آن زمان بچسبید

صبح زود برای من مناسب نیست! من خیلی سعی کردم ساعت ۵ صبح از خواب بیدار شوم اما حقیقت این است که نمی‌توانم! اگر می‌خواهید ۷ ساعت بخوابید باید ساعت ۱۰ شب به خواب روید، اما اگر عادت دارید ساعت ۱۲ شب بخوابید، طبیعتا ساعت ۷ صبح از خواب بیدار می‌شوید. به هر حال شما هرگز به خودتان سختی نمی‌دهید زیرا مدت زمان خوابتان یکسان است. این تفاوت تنها زمانی است که در آن به رختخواب می‌روید و بیدار می‌شوید.

مطمعنا ممکن است برخی بگویند که «سکوت راهی برای بلندپروازی است». اگر در خانه‌ای زندگی می کنید که تعداد افراد کم است و حواستان را پرت نمی‌کنند، به راحتی می‌توانید محیط خود را برای بهره‌وری بهینه کنید.

۲) دو مرتبه خودتان را از خواب بیدار کنید

برای من ممکن است بیدار شدن در ساعت ۷ صبح آسان به نظر برسد اما هرگز از همان ابتدا به این آسانی نبود زیرا برای بیدار شدن در این ساعت سال‌ها تمرین کردم. اما می‌دانم بسیاری از مردم با بیدار شدن از خواب در این ساعت دست و پنجه نرم می‌کنند.

بنابراین بهترین کار این است که برای بار دوم خود را بیدار کنید. یکی از راه‌های انجام این کار، دوش گرفتن صبحگاهی است. با این کار کاملا سرحال می‌شوید و دیگر نمی‌خواهید به رختخواب بروید و بخوابید. راه دیگری که می‌توانید انجام دهید، انجام نوعی ورزش سبک مانند حرکات کششی یا یوگا است. برخی نیز سر خود را زیر آب سرد می‌کنند. بنابراین سعی کنید یک راهی برای خودتان پیدا کنید که برای بیدار شدن و سرحال شدنتان بهتر جواب دهد.

۳) صبح شما باید از شب قبل شروع شود

بیدار شدن در یک زمان به صورت مدوام بسیار مهم است. اما قدم بعدی این است که وقتی بیدار هستید، کاری برای انجام دادن پیدا کنید. وقتی برنامه‌های صبحگاهی مختلف را امتحان می‌کردم، متوجه شدم که چرا وقتی ساعت ۵ صبح بیدار می‌شدم کسل بودم. زیرا من کار زیادی برای انجام دادن نداشتم و به این دلیل از خواب بیدار می‌شدم چونکه افراد موفق نیز در این ساعت بیدار می‌شوند. وقتی کارهای بیشتری برای انجام داشتم، سعی می‌کردم اولویت‌هایم را مرتب کنم و بفهمم روی کدام مورد باید بیشتر کار کنم.

بنابراین سعی کردم کارهای روز بعدم را شب قبل به سادگی فهرست کنم و به ترتیب الویت بندی کنم. به همین سادگی:

*نوشتن یک مقاله درمورد موضوع مورد نظر

*تماشای سخنرانی CS۲۰۱۳

*انجام آموزش و آزمایش CS۴۲۱۰

*ایجاد دو ایده برای مقالات

کاملا ساده است و بهترین بخش این بود که فقط ۱۲ دقیقه طول کشید تا این برنامه را بنویسم و اولویت‌هایم را تنظیم کنم. و وقتی به موقع از خواب بیدار شوم می‌دانم چه کارهایی برای انجام دادن دارم.

۴) روی خود مراقبتی تمرکز کنید

روتین صبحگاهی همیشه هم نباید درمورد کار باشد. شما می‌توانید در مورد مراقبت از خود نیز برنامه ریزی کنید. زمانی که از خواب بیدار می‌شوید لزوما نباید تا آخر روز کار کنید. بلکه می‌توانید در حین کار بر حفظ سلامت روان خود نیز تمرکز کنید.

زمانی در صبح که هنوز کار را شروع نکرده‌اید، زمانی است برای خودتان و می‌توانید هرکاری که می‌خواهید با آن انجام دهید. این کار می‌تواند یک ورزش سبک باشد که به شما کمک کند بدن خود را بیدار کنید و یا می‌تواند کار کردن روی پروژه‌هایتان باشد زیرا می‌دانید که هدفمند هستند و از آن‌ها لذت می‌برید. در کل شروع روزتان به این شکل، ساده و ارزشمند است.

۵) تلاش مداوم، نتایج ترکیبی ایجاد می‌کند

برنامه صبحگاهی من ساده اما موثر است. هدف من از زود بیدار شدن این است که به عنوان یک نویسنده پاره وقت، بنویسم و این کاری است که انجام می‌دهم. من نیازی به ایجاد یک روتین صبحگاهی ۱۵ مرحله‌ای ندارم بلکه فقط نیاز داشتم کارهایم را فهرست و اولویت بندی کنم. این زمانی است که می‌توانم فقط روی پروژه‌هایم تمرکز کنم و زمان لازم را برای آن بگذارم. اگر بتوانید هر روز یک ساعت تمرکز کنید، مطمئن باشید همه چیز تغییر می‌کند.

روتین ساده‌ای که کار می‌کند

یک روتین صبحگاهی نباید بیش از حد پیچیده باشد بلکه باید ساده و موثر باشد. این ترفند یک رویکرد مینیمالیستی برای ساختار صبح شماست. برآنچه که دارید و آنچه برایتان مفید است تمرکز کنید، نه بر آنچه که دیگران می‌گویند و از آزمایش و تکرار در طول مسیر نترسید.

سوالات متداول

یک روتین صبحگاهی مفید چه خصوصیاتی دارد؟

اول و آخر از همه چیز باید در نظر داشته باشید که روتین صبحگاهی و در کل روتین داشتن، باید به رشد و پیشرفت شما کمک کند. روتینی که شما را خسته کند و بازدهی شما را کاهش دهد هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. پس سعی کنید روتینی را برای خود بچینید که کارایی شما را افزایش دهد.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها